Leasing maszyn przemysłowych stanowi znaczną część rynku leasingu w Polsce. Myślisz o zakupie linii technologicznej,  frezarki, tokarki, centrum obróbczego, piły lub innych maszyn produkcyjnych? Pokażemy dlaczego warto wziąć je w leasing. Ponasz także warunki leasingu maszyn przemysłowych.

leasing maszyn przemysłowych

.

Rynek leasingu maszyn przemysłowych w 2023r

Wartość udzielonego leasingu maszyn przemysłowych rośnie z roku na rok. Według danych Związku Polskiego Leasingu, w 2023 roku wartość sfinansowanych leasingiem i pożyczką maszyn i urządzeń wyniosła 25 mld zł netto.

Najczęściej leasingowane maszyny przemysłowe i produkcyjne 2023:

Inne ważne grupy maszyn przemysłowych to: maszyny do drewna, maszyny do produkcji żywności, maszyny poligraficzne, maszyny do kamienia, szkła, papieru, maszyny dziewiarskie i in.

Firmy posiadające parki maszynowe są świadome tego czym jest leasing i po co z niego korzystać. Podobnie rolnicy. Przybliżmy jednak główne powody.

.

Leasing maszyn przemysłowych – poradnik dla leasingobiorcy

Dlaczego warto leasingować maszyny produkcyjne?

 • Leasing pomaga rozwijać firmę (lub gospodarstwo rolne) bez wysokiego wkładu własnego.
 • Leasing obniża podatki. W leasingu zaliczysz maszynę w kosztach firmy nawet 2 razy szybciej niż przy zakupie za gotówkę lub w kredycie. Obniżysz znacznie podstawę opodatkowania i zaoszczędzisz na podatkach.
 • Mała ilość formalności i dokumentów do leasingu (zwłaszcza w porównaniu do kredytu).
 • Nie obniżasz zdolności kredytowej, bo leasing ujęty jest w kosztach firmy.
 • Leasing na maszynę przemysłową zorganizujesz w 1-2 tygodnie.
 • Leasing jest relatywnie tanim i powszechnie dostępnym źródłem finansowania.
 • Można dopasować wysokość raty do seznowości biznesu.

leasing maszyn produkcyjnych

.

Jakie można leasingować maszyny przemysłowe?

Możesz wyleasingować powszechnie stosowane maszyny produkcyjne, jak i specjalistyczne, w tym również maszyny dedykowane na indywidualne zamówienie. Ogólnie można leasingować każdą maszynę przemysłową, która potrzebna jest w działalności firmy.

Zakres cenowy jest bardzo szeroki. W leasing weźmiesz zarówno tanią maszynę (od kilkunastu tysięcy złotych), jak i drogią wtryskarkę, laser a nawet linię technologiczną.

Przykłady leasingowanych maszyn przemysłowych:

 • Maszyny do obróbki metalu: tokarki, frezarki, centra obróbcze CNC, gilotyny, lasery, giętarki, prasy, piły, przecinaki, lakiernie, walcarki do blach, szlifierki, piły, plotery frezujące, gwintownice, piece, roboty spawalnicze, maszyny odlewnicze, nożyce, młoty, koleciarki, gwoździarki, wycinarki, waterjety, wytaczarki, wiertarki, komory śrutownicze, nitownice, gwintownice, spawarki i inne.
 • Maszyny do obróbki drewna: piły, centra obróbcze, oklejarki, strugarki, prasy, czopiarki, szlifierki, plotery frezujące, lakiernie, suszarnie, linie do klejenia, wiertarki, wyrówniarki, piece, ostrzałki, roboty przemysłowe, pakowarki, traki, wózki widłowe i wiele innych.
 • Maszyny rolnicze i leśne: ciągniki, kombajny, przyczepy, siewniki, rozdrabniacze, agregaty, do zbioru, sortowniki, ładowarki, kosiarki, harwestery, forwardery, traki, maszyny do okrzesywania gałęzi, mulczery, przyczepy czy naczepy kłonicowe, traki i inne.
 • Maszyny budowlane i drogowe: koparko-ładowarki, koparki, ładowarki, spychy, walce, dźwigi, rozściełacze, ładowarki teleskopowe, kruszarki, przesiewacze, wiertnice, równiarki, prasy, układarki do rur, układarki kostki brukowej, kompresory, agregaty prądotwórcze i inne.
 • Maszyny do obróbki tworzyw sztucznych: wtryskarki, ekstrudery, prasy, roboty przemysłowe, granulatory, rozdmuchiwarki, zgrzewarki, termoformierki, linie do produkcji folii i inne

Kto może wziąć w leasing maszynę przemysłową?

Leasingobiorcą może być spółka prawa handlowego, spółka cywilna lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. W przypadku maszyn rolniczych również rolnik prowadzący gospodarstwo rolne.

Nowa czy używana maszyna?

Przedmiotem umowy leasingu może być nowa i używana maszyna przemysłowa. Dla większości leasingodawców wiek maszyny nie powinien przekraczać 10-12 lat na koniec leasingu. U nas wyleasingujesz starsze, nawet 20- 30-letnie maszyny. Więcej informacji: leasing starych maszyn.

.

Okres trwania umowy leasingowej na maszynę produkcyjną

Leasing maszyn przemysłowych trwa przeciętnie od 2-3 do 7 lat.

Zgodnie z prawem minimalny okres trwania umowy na leasing operacyjny wynosi 40 proc. okresu amortyzacji.

Dla większości maszyn produkcyjnych stawka amortyzacji wynosi 14% (czyli amortyzacja trwa 7 lat). Leasing trwa co najmniej 36 miesięcy. Jeśli wykupisz maszynę po 3 latach, wysokość wykupu przedmiotu leasingu wyniesie 20% wartości początkowej. Po 4 latach będzie to 6 proc, po 5 latach 1%.

Maszyny budowlane cechuje 20% stawka amortyzacji – co oznacza, że leasing trwa min. 2 lata i kończy się 19-20% wykupem. Ewentualnie 3+ lat z 1% wykupu.

Wykup to część kapitału pozostająca do spłaty na koniec. Czasami wysoki wykup jest płatny razem z ratami leasingu, z czym wiąże się pojęcie, jakim jest kaucja gwarancyjna w leasingu.

Część maszyn (np. gilotyna, nożyce do metalu) ma niższą, 10% stawkę amortyzacji. W leasingu operacyjnym oznacza to min. 4-letni czas spłaty zakończony 25% wykupem. Ewentualnie leasing na 5 lat i 15% wykupu lub 6 lat i 4% wykupu. Po 7 latach wykup wynosi 1%.

Jeśli decydujesz się na leasing finansowy, strony mogą dowolnie ustalić czas spłaty. Zazwyczaj mieści się w przedziale od 1 do 6 lat.

.

Leasing maszyn a staż firmy

Czy nowa firma dostanie leasing na maszynę? Czy leasingodawcy wymagają określonego, minimalnego czasu działalności? Odpowiedź na oba pytania brzmi „raczej TAK” i zależy od procedur leasingodawcy,  rodzaju maszyny do leasingu oraz sytuacji Twojej firmy.

Standardowo, leasingodawcy wymagają co najmniej 6-miesięcznego czasu prowadzenia działalności. Czasem wynosi on 12, a nawet 24 miesiące. 

Krótszy staż nie będzie dyskwalifikował, gdy znajdziesz poręczyciela. Bez poręczyciela spodziewaj się wysokiego wkładu własnego (min. 20-30%). Do tego pokaż doświadczenie branżowe, wykaż możliwie dużo majątku, pokaż, że masz odbiorców (listy intencyjne lub lepiej – kontrakt).

Trudniej mają spółki zoo – niektórzy leasingodawcy dopiero po 3-4 latach działalności spółki zaoferują jej leasing na identycznych warunkach, jak pozostałym firmom.

Więcej informacji o leasingu dla młodych firm.

Wnioski młodych firm są rozpatrywane indywidulnie.

.

Przykład leasingu frezarki dla młodej firmy

Jeden z naszych klientów wyleasingował 10-letnie, 5-osiowe centrum frezarskie CNC za 275 000 zł netto. Prowdził działalność dopiero 13 miesięcy. W PITcie wykazał 114 tys. zł przychodu i 76 tys. zł dochodu z działalności + 25 tys. zł dochodu z umowy o pracę.

Z tego nie wychodziła zdolność, ale na korzyść klienta przemawiało kilka lat pracy jako operator maszyn CNC. W chwili składania wniosku nadal pracował na tym stanowisku.

Klient wspólnie z żoną miał też kilka nieruchomości, a także kilka kredytów hipotecznych o łącznej warotści do spłaty wielokrotnie przewyższającej roczne dochody. Na szczęście małżonka od 8 lat również prowadziła działalność generującą 300+ tys. zł przychodu rocznie. To było wystarczające.

Wybraliśmy odpowieniego leasingodawcę i zorganizowaliśmy leasing na 5 lat, a wkład własny wniósł jedynie 10%. Warto podkreślić, że dochody z 13-miesięcznej działalności klienta pochodziły z wynajmu wspomnianych nieruchomości.

Można więc powiedzieć, że w branży obróbki metalu był to startup a mimo to na 10-letnią maszynę wystarczyło wpłacić 10% wkładu własnego. Własnie to mamy na myśli pisząc o indywidualnym rozpatrywaniu wniosku.

.

Opłata wstępna do leasingu

Firma działająca długo, mająca dobre wyniki finansowe może dostać leasing na maszynę przemysłową bez opłaty wstępnej. Dla pozostałych firm wyniesie co najmniej 5-10%.

Maksymalny wkład własny do leasingu wynosi 45%. Wysoka wpłata obniża miesięczną ratę, koszty leasingu, a także generuje jednorazowy wysoki koszt podatkowy. Księgujesz ją w koszty jednorazowo, również w spółce zoo.

Jeśli jest taka potrzeba – istnieje możliwość zaliczania opłaty wtępnej w koszty przez czas spłaty leasingu. W przeszłości wszystkie spółki prawa handlowego księgowały w ten sposób.

Kiedy warto sięgnąć po takie rozwiązanie? Gdy chcesz (albo musisz) wpłacić wysoki wkład własny do leasingu maszyny produkcyjnej, ale nie potrzebujesz wysokich kosztów podatkowych, bo za bardzo obniżyłoby to zysk spółki.

.

Procedury leasingu maszyn przemysłowych

Jeśli bierzesz w leasing nową maszynę przemysłową, możesz dostać leasing w procedurze uproszczonej. Przedstawiasz następujące dokumenty do leasingu:

 • dane z dowodu osobistego reprezentantów firmy,
 • wypełniony wniosek leasingowy,
 • ofertę zakupu maszyny,
 • dokumenty finansowe (czasami).

Gdy przedmiotem leasingu będzie używana maszyna, trzeba dopełnić standardowych formalności. Oprócz dokumentów rejestrowych firmy konieczne będzie przedstawienie także dokumentów finansowych.

W przypadku leasingu maszyn przemysłowych zamawianych zagranicą przygotuj się na pokazanie pełnych informacji finansowych firmy.

Możesz zawrzeć umowę leasingu z odroczonym harmonogramem spłat. Wtedy podpisujesz umowę, wpłacasz opłatę wstępną do dostawcy albo do leasingodawcy, czekasz na maszynę a pierwszą ratę płacisz miesiąc po odbiorze.

Ile trwa procedura uzyskania leasingu maszyn?

Zwykle leasing można uzyskać zdecydowanie szybciej niż kredyt. Wszystkie formalności załatwisz w ciągu tygodnia lub dwóch, a niekiedy nawet szybciej. Przy transakcjach zagranicznych transakcje trwają dłużej. Szczegóły w tekście Ile trwa załatwienie leasingu?

Leasing maszyn produkcyjnych z zagranicy

Leasing maszyn przemysłowych z zagranicy również jest możliwy. Istnieje kilka sposobów leasingu i więcej na ten temat piszemy we wpisie Leasing maszyn z zagranicy.

Tutaj nadmienimy, że płatność zagranicę prez leasingodawcę jest możliwa przy kwotach powyżej 100 tys. euro lub dolarów. Standardem jest płatność w transzach oraz zapłata ostatniej transzy (zwykle 10%) po montażu i uruchomienu w twojej firmie.

Leasing maszyn przemysłowych z dotacją unijną?

Jeśli otrzymałeś dofinansowanie unijne na zakup maszyn z pomoca przychodzi pożyczka leasingowa. Rozliczysz projekt unijny identycznie, jak z kredytem. Natomiast pożyczka leasingowa jest łatwiejsza do uzyskania. Kosztuje podobnie.

.

Szybki leasing maszyn online do 100 000 zł netto

Bardzo wygodną metodą finansowania maszyn produkcyjnych jest leasing online.

Tutaj finansujemy urządzenia nowe i używane (bez wyceny i bez limitu wieku) do 100 000 zł netto, w tym:

 • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
 • 30 000 – 100 000+ zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku

Dużą zaletą jest szybkość i proces online. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Podstawą do udzielenia tego leasingu jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz w KRD jako dłużnik prawdopodobnie dostaniesz leasing.

.

Warunki leasingu maszyn produkcyjnych

.

Leasing maszyn przemysłowych – pomocne linki

Ogólne informacje:
7 najczęściej zadawanych pytań o leasing maszyn i urządzeń
Leasing w euro
Leasing na stałej czy zmiennej stopie?
Harmonogram spłat leasingu i płatności w transzach do producenta maszyny
Leasing pierwszej linii produkcyjnej w firmie
Leasing maszyn z zagranicy
Finansowanie maszyn z dotacją unijną
Leasing dla nowych firm
Leasing starych maszyn
10 najczęściej popełnianych błędów w leasingu samochodów i maszyn

Leasing maszyn przemysłowych a podatki:

Jak stawka amortyzacji maszyny wpływa na czas trwania leasingu i wykup?
Leasing operacyjny a finansowy – różnice
VAT od odsetek w leasingu operacyjnym, finansowym i pożyczce leasingowej
Kaucja gwarancyjna czyli wykup płatny z ratami leasingu
Wysoki jednorazowy koszt na koniec miesiąca lub roku dzięki leasingowi
Leasing w działalności jednoosobowej
Leasing w spółce zoo
Leasing dla firm na ryczałcie
Nie jesteś płatnikiem VAT. Czy leasing jest dla ciebie?

Procedury leasingu i koszty dodatkowe:
Jak dostać leasing krok po kroku
Leasing w procedurze uproszczonej
Dokumenty do leasingu – jakie są potrzebne?
Koszty dodatkowe w leasingu
Koszty spreadu (przewalutowania) w leasingu maszyn
Czy leasing maszyny obejmuje koszty transportu, montażu, szkolenia i cła? 
Zdolność leasingowa – główne kryteria oceny
Zabezpieczenia leasingu: standardowe i dodatkowe
10 najczęstszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić
Dywersyfikacja leasingodawców – dlaczego jest wskazana?

1

Oferta leasingu maszyn w Leason

Szukasz leasingu na maszynę do obróbki metalu? Sprawdź naszą ofertę:

Finansowanie maszyn

Leasing urządzeń i sprzętu

Leasing na auta

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing a Polski Ład – jakie zmiany w leasingu od 2022r?

Pożyczka leasingowa pod dotacje unijne

10 najczęściej popełnianych błędów w leasingu samochodów i maszyn

  4.8/5 - (15 votes)

  Poprzedni post

  Leasing samochód osobowy 2024

  Następny post

  Leasing BMW z wysokimi odliczeniami podatkowymi 2024

  Wyszukaj:

  O autorze

  Mikołaj Łagowski

  Mikołaj Łagowski

  Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

  mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

  Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.

  Tagi

  leasing centrum cnc, leasing centrum obróbczego, leasing frezarki, leasing gilotyny, leasing koparki, leasing lasera, leasing linii technologicznej, leasing maszyn, leasing maszyn budowlanych, leasing maszyn cnc, leasing maszyn dla przemysłu, leasing maszyn do drewna, leasing maszyn do metalu, leasing maszyn poligraficznych, leasing maszyn produkcyjnych, leasing maszyn przemysłowych, leasing maszyn spożywczych, leasing maszyn z zagranicy, leasing maszyna produkcyjna, leasing maszyna przemysłowa, leasing na maszyny produkcyjne, leasing na maszyny przemysłowe, leasing nożyc, leasing obrabiarek do metalu, leasing obrabiarki cnc, leasing piły, leasing plotera frezującego, leasing prasy, leasing sprzętu medycznego, leasing tokarki, leasing wiertarki, leasing wózków widłowych, lizing cnc, lizing maszyn do metalu, lizing maszyn produkcyjnych, lizing maszyn przemysłowych, obróbka cnc,