Leasing w euro czy w złotówkach? – zastanawia się przedsiębiorca planujący wzięcie leasingu. Kiedy leasing w euro się opłaca?

Leasing w euro

Nominalnie leasing w euro jest tańszy od leasingu złotówkowego. Dlaczego? W umowie leasingowej na koszt odsetek składa się marża leasingodawcy oraz stopa procentowa. Ponieważ stopy procentowe dla euro wynoszą -0,55% (Euribor 1M), a stopa procentowa w złotówkach 5,97% (Wibor 1M, stan na dzień 02.06.2022), leasing ten jest wyraźnie niżej oprocentowany, a przez to tańszy. Przy aktualnych poziomach stóp procentowych w Polsce i strefie euro, w skali 5 lat różnice sięgają nawet 15% wartości przedmiotu leasingu. Patrząc na sumę kosztów leasing w euro jest nawet 3 razy tańszy, niż leasing w złotówkach. Kolejne podwyżki stóp procentowych w Polsce jeszcze zwiększają tą różnicę.

Do tego gdy kupujesz i leasingujesz przedmiot w euro, nie ponosisz kosztów przewalutowania. Przy przeliczeniu z euro na złotówki zwykle musisz liczyć się z mniejszym lub większym spreadem.

Jak na razie wszystko wskazuje na leasing w euro.

złotówki czy euro

Czy leasing w euro jest dostępny dla każdego?

Leasing w euro dedykowany jest firmom mającym przychody w euro. A więc przede wszystkim eksporterom oraz firmom transportowym lub firmom świadczącym usłigi na rzecz zagranicznych kontrahentów. Firmy te zarabiają bowiem w euro i nie ponoszą ryzyka walutowego, jeśli kurs nagle wzrośnie. Z leasingu w euro mogą skorzystać również firmy z niewielką sprzedażą w walucie. W ich przypadku czasami jest to jednak „ruletka”. Jeśli muszą kupić walutę na rynku żeby zapłacić ratę, a kurs euro wzrośnie – stracą. Gdy spadnie – zyskają. Niektórzy z tych przedsiębiorców świadomie wybierają leasing w euro, pomimo ryzyka walutowego, np. kiedy kurs stoi wysoko. Historycznie „wysoko” oznaczało 4,35-4,40 zł za 1 euro lub wyżej. W 2022r za wysoki kurs można przyjąć powyżej 4,7 zł za 1 euro.

Część leasingodawców pyta o procent przychodów w euro i jeśli firma nie ma np. 20-30% sprzedaży w tej walucie – oferują wyłącznie leasing w złotówkach. Dla przedsiębiorców bez zarobków w walucie również zostaje leasing złotówkowy. To konserwatywne podejście ma sens, gdyż po 2008r wiele firm straciło przez leasingi i kredyty w euro, frankach czy jenach po gwałtownych wzrostach kursów tych walut. Leasing w walucie otrzyma firma, która oświadczy na wniosku że ma przychody w tej walucie. Większe firmy moga otrzymać taki leasing nawet pomimo braku wpływów w euro.

Dla Euriboru 1M na umowach leasingu przyjmuje się stawkę 0%. Rzadziej rzeczywistą, ujemną stopę, choć u nas znajdziesz też takie oferty. Przy krótkim np. 3-letnim leasingu różnice w sumie opłat leasingowych w euro i w złotówkach są kilkuprocentowe, być może niewarte potencjalnego ryzyka walutowego. Przy 5-letnim leasingu rosną do kilkunastu procent.

Reasumując – jeśli masz spore przychody w euro to warto leasingować w euro. Jeśli nie – wybierz złotówki.

Gdy przedmiot leasingu sprzedawany jest w złotówkach lub dolarach?

Interesuje cię finansowanie w euro a przedmiot wyceniany jest w dolarach lub złotówkach? W tym celu trzeba dokonać przewalutowania. Może tego dokonać sprzedawca lub firma leasingowa. Warto porównać kursy przeliczeń w obu źródłach, gdyż koszt spreadu może wynieść nawet 2-3% ceny przedmiotu leasingu, gdy odbywa się po kursach tabelarycznych banków. Przy kwotach powyżej 300 tys. zł ze strony firm leasingowych możesz liczyć na niezły kurs przeliczeń, 3-4 grosze ponad kurś średni NBP. U większych sprzedawców maszyn wielokrotnie widzieliśmy przeliczenia po kursach średnich NBP, czyli bezkosztowo. Z kolei mniejsi sprzedawcy zwykle przeliczają po niekorzystnych kursach tabelarycznych banków.

Problematyczne będzie przeliczenie z dolarów na euro przez firmę leasingową. Najpierw bowiem przeliczy z dolarów na złotówki a następnie ze złotówek na euro. To oznacza podwójne koszty spreadu.

Leasing na stałej czy zmiennej stopie?

Leasingi dostępne są zarówno na stałej i zmiennej stopie procentowej. W PLN i EUR. Wybór zależy m. in. od czasu trwania umowy leasingu oraz twojej tlerancji na ryzyko. Więcej na ten temat, a także o kosztach piszemy w tekście: „Leasing stała stopa procentowa – ile kosztuje? Czy się opłaca?

.

Oferta leasingu Leason

Jeśli szukasz dobrego leasingu to niezależnie od waluty zachęcam do sprawdzenia naszej oferty:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

Doradztwo leasingowe >>

.

Wpisy powiązane tematycznie:

3 sposoby na tani leasing 2022

Leasing w działalności jednoosobowej

Jak wybrać dobrą ofertę leasingu?

Poprzedni post

3 sposoby na tani leasing w 2022 roku

Następny post

Leasing samochód klasy premium