Szykujesz się na leasing używanej koparki? Rynek oferuje szeroki wybór używanych koparek. Które z nich nadają się do leasingu? Na co zwrócić uwagę przy leasingu używanej koparki lub koparko-ładowarki?

.

Koparki to jedne z najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych, niezbędne w każdej firmie zajmującej się pracami ziemnymi. Z powodu wysokich cen zakupu przedsiębiorcy często sięgają po leasing na używane koparki.

Wiek koparki do leasingu

Duże firmy leasingowe trzymają się zasady, że maksymalny wiek koparki na koniec umowy leasingu wynosi 10-15 lat (w zależności od leasingodawcy). Oznacza to, że 12-letnią koparkę wyleasingujesz do 3 lat. Nieliczni leasingodawcy akceptują 15 lat na początek umowy.

Zwykle na zasadzie odstępstwa można przekroczyć wiek o 1-2 lata. Jeśli koparka ma sporą wartość zdarzają się również leasingi starszych roczników. Leasing trwa wtedy najczęściej 2-3 lata i wiąże się z wyższym wkładem własnym. Stare maszyny budowlane można leasingować, jeśli przeszły niedawno generalny remont i jest to udokumentowane.

.

Stan techniczny koparki

Finansowane są wyłącznie koparki sprawne technicznie.

.

Kto sprzedaje?

Preferowani są sprzedawcy znani leasingodawcom. Pozostali sprzedawcy  (firmy, które nie prowadzą handlu sprzętem budowlanym) zwykle muszą pokazać fakturę zakupu koparki wraz z potwierdzeniem zapłaty, nawet jeśli są właścicielem od dawna.

Firmy leasingowe rzadko płacą zagranicę za używane koparki. Wyjątki dotyczą dużych transakcji (przykład leasingu używanej wiertnicy z Holandii). Najprościej sprowadzić koparkę do Polski samodzielnie lub skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej. Więcej o leasingu maszyn z zagranicy przeczytasz tutaj.

.

Co jeszcze jest ważne przy leasingu używanej koparki?

W wiekszości przypadków leaisngodawca będzie wymagał wyceny koparki. Koszt wyceny mieści sie najczęściej od 500 do 1000 zł netto.

Istotny jest także brak zastawu rejestrowego na koparce – leasingodawcy sprawdzają to przed płatnością.

Firmy działające krótko na rynku (poniżej 2-3 lat) zazwyczaj dostają leasing przy większym min. wkładzie własnym 20-35%.

.

Leasing używanej koparki – parametry

  • Wkład własny 10-45% (niekiedy wynosi 5%).
  • Umowa trwa od 2 do 5 lat. Wiek koparki nie powinien przekroczyć 10-15 lat na koniec umowy.
  • Wykup zawiera się w przedziale 1-20%.
  • Koszt leasingu 4-5% rocznie.

.

Jakie dokumenty są potrzebne do leasingu koparki używanej?

  • Wypełniony wniosek leasingowy
  • FV pro forma + specyfikacja techniczna
  • Dokumenty finansowe firmy za rok zamknięty i bieżący
  • W zależności od sprzedawcy mogą być potrzebne dokumenty pochodzeniowe koparki: FV zakupu z potwierdzeniem zapłaty

.

Ubezpieczenie używanej koparki

Ubezpieczenie majątkowe jest obowiązkowe. Zapłacisz je w ratach lub jednorazowo. Koszt mieści się w przedziale 0,5-1% rocznie. Zapłacisz także OC, jesli koparka może jeździć po drogach.

.

.

Oferta Leason

Szukasz dobrego leasingu na koparkę? Odezwij się do nas mailowo, telefonicznie lub przez formularz kontaktu na dole strony.

Leasing maszyn

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing maszyn budowlanych – zasady i możliwości

Leasing maszyn do produkcji kruszywa

Leasing żurawia wieżowego (case study)

Leasing używanej wiertnicy z zagranicy (case study)

Leasing samochodów ciężarowych

Poprzedni post

Ubezpieczenie na 2 rok leasingu

Następny post

W jakim terminie można kupić GAP?