Na leasing maszyn budowlanych składa się szeroki asortyment – od uniwersalnych koparko-ładowarek czy minikoparek po specjalistyczne dźwigi. Z punktu widzenia leasingu maszyn budowlanych rozstrzał cenowy jest ogromny – od „skoczków” za kilka tysięcy złotych po specjalistyczne palownice, wiertnice czy dźwigi w cenie nawet kilka mln zł sztuka. Wszystkie te maszyny można leasingować.

Zobacz nasz najnowszy film o leasingu maszyn budowlanych i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Leasing na maszyny budowlane – poradnik leasingobiorcy

Zakup maszyny budowlanej następuje zwykle z powodu zlecenia lub kontraktu, którego nie da się wykonać w wyznaczonym czasie obecnym parkiem maszynowym. Niekiedy ma na celu zastąpienie starej, wyeksploatowanej maszyny aby zniwelować przestoje potrzebne na ciągłe naprawy maszyny.

Firmy posiadające mały park maszynowy (lub jeszcze go nieposiadające) chcą też zaoszczędzić na kosztach wynajmu maszyny i wolą płacić ratę leasingu. Bowiem rata leasingu jest przeciętnie 2-3 razy niższa, niż koszty miesięcznego wynajmu.

Duże i średnie firmy budowlane sięgają zazwyczaj po nowe maszyny, małe firmy wybierają raczej używane.

.

Rynek leasingu maszyn budowlanych w latach 2017-2023

Znaczny odsetek maszyn budowlanych jest dziś finansowany leasingiem. Firmy leasingowe raportujące dane do ZPL (Związku Polskiego Leasingu) wyleasingowały:

 • W 2017 r. – 11 578 maszyn budowlanych o wartości 2 437 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 211 tys. zł.
 • W 2018 r. – 13 975 maszyn budowlanych o wartości 3 252 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 233 tys. zł.
 • W 2019 r. – 14 460 maszyn budowlanych o wartości 3 237 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 224 tys. zł.
 • W 2020 r. – 13 415 maszyn budowlanych o wartości 2 892 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 216 tys. zł.
 • W 2021 r. – 17 592 maszyn budowlanych o wartości 4 203 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 239 tys. zł.
 • W 2022 r. – 13 410 maszyn budowlanych o wartości 3 598 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 238 tys. zł.

Dane za I półrocze 2023r pokazują 6678 wyleasingowanych maszyn budowlaych o wartości 1 939 mln zł netto (średnio 290 tys. zł netto za sztukę). Dane za cały 2023 rok pokazują wzrost o 19% do 4 370 mln zł netto.

.

Jakie maszyny budowlane można leasingować?

Przedsiębiorcy z branży budowlanej najchętniej sięgają po:

 • leasing koparki (w tym minikoparki),
 • leasing koparko-ładowarki,
 • leasing ładowarki teleskopowej
 • leasing wywrotki.

Leasingowane są zarówno nowe jak i używane maszyny budowlane, nawet 10-letnie i starsze. Poza tym często leasinguje się pozostałe maszyny do robót drogowych i ziemnych, czy produkcji betonu. Oferujemy między innymi:

W większości firm leasingowych średnia wartość transakcji wynosi od 200 do 400 tys. zł netto.

Firmy w branży budowlanej leasingują także tańsze urządzenia, jak zagęszczarki, ubijarki, betoniarki czy agregaty, rusztowania i szalunki, a nawet elektronarzędzia.

leasing maszyny budowlane

Na co możesz liczyć ubiegając się o leasing maszyny budowlanej?

Standardowo możesz rozłożyć spłatę od 2 do 5-7 lat.

Wkład własny wynosi najczęściej 10-20% w zależności od rocznika oraz Twojej sytuacji.

W branży budowlanej standardem jest długi termin płatności oraz płatność za faktury długo po terminie. Dlatego, w porównaniu z leasingiem innych maszyn, trudniej jest uzyskać niski wkład własny.

Branża budowlana podlega sezonowości. Możesz skorzystać z leasingu z sezonowym harmonogramem spłat dostosowanym do twoich potrzeb. Przykładowo jeśli w okresie od stycznia do marca nie zarabiasz to możesz wtedy płacić 2-3 razy niższe raty niż w pozostałych miesiącach.

.

Trudności z uzyskaniem leasingu na maszyny budowlane

Sprzedawcy używanych maszyn nie posiadają finansowania fabrycznego i polecają przedstawiciela jednej z firm leasingowych, z którym dobrze im się współpracowało. Warunki leasingowe oferowane w ten sposób są przeciętne a niekiedy drogie – im starsza maszyna tym droższe.

Tymczasem nie musi tak być. Misją naszej firmy jest skuteczna pomoc przedsiębiorcom w uzyskaniu leasingu dopasowanego do ich sytuacji i możliwości. Dlatego mamy w ofercie leasing używanych maszyn budowlanych w rynkowej cenie. Zdarza nam się leasingować 10-15 letnie maszyny budowlane z zachowaniem ceny leasingu, jak przy 2-3 letniej maszynie.

Niestety nie każdemu przedsiębiorcy możemy je zaproponować.

Przykładowo jeśli:

 • otwarłeś działalność 0-6 miesięcy temu,
 • prawie całą sprzedaż masz „na czarno” a w PIT-cie wykazujesz obrót niższy lub zbliżony do ceny maszyny,
 • masz negatywną historię w BIK i wpisy w KRD jako dłużnik,
 • prowadzisz firmę dłuższy czas ale zawieszasz zimą działalność, żeby nie płacić ZUSu,
 • wykazujesz straty lub symboliczny dochód a nie masz podpisanych zleceń/kontraktów gwarantujących prace,
 • jesteś mocno zadłużony i ledwie zarabiasz na raty,
 • myślisz o leasingu maszyny budowlanej 15-letniej lub starszej

to prawdopodobnie napotkasz duże trudności z otrzymaniem leasingu, a jeśli się uda to będzie droższy od rynkowych warunków.

Z drugiej strony jeśli znajdziemy inne ważne argumenty za udzieleniem leasingu powyższe sytuacje niekoniecznie muszą dyskwalifikować twój wniosek. Właśnie dlatego stosujemy indywidualne podejście do każdego wniosku.

Zastawiona maszyna

Przed decyzją o zakupie używanej maszyny upewnij się u sprzedawcy, że sprawdził czy maszyna budowlana nie jest zastawiona w Krajowym Rejestrze Zastawów (KRZ) a w przypadku maszyny sprowadzonej w zagranicy w Europejskim Rejestrze Zastawów. Firmy leasingowe przed płatnością za maszynę sprawdzą te rejestry.

Zastaw uniemożliwi dokonanie płatności do czasu jego wykreślenia (a to może chwilę potrwać). Jest to niemiła niespodzianka, ale dość często występuje na polskim rynku maszyn budowlanych.

Ponadto przy maszynach używanych upewnij się, że sprzedawca będzie mógł udokumentować zakup maszyny budowlanej oraz okazać potwierdzenie zapłaty do leasingodawcy. Pierwotna cena zakupu ma znaczenie drugorzędne – chodzi o udokumentowanie pochodzenia koparki.

.

Leasing koparki z zagranicy

Jeśli interesuje cię koparka z zagranicy to również można ją wziąć leasing. Za nowe maszyny (lub używane w cenie powyżej 100 tys.  EUR/USD) leasingodawca może zapłacić zagranicę bezpośrednio do sprzedawcy. Są to skomplikowane transakcje leasingu, więcej na ich temat znajdziesz we wpisach: Leasing importowanych maszyn oraz: Leasing używanych maszyn z zagranicy.

Problem będzie z płatnością na mniejsze kwoty np. 100 czy 200 tys. zł. Wtedy najczęściej masz 2 wyjścia:

 1. Kupić koparkę z własnych środków, sprowadzić do Polski i odsprzedać leasingodawcy odzyskując większość ceny zakupu.
 2. Skorzystać z usług firmy pośredniczącej, która sprowadzi maszynę do Polski i sprzeda do leasingu.

Można też zrobić leasing zwrotny na już posiadanej maszynie i za uzyskane w ten sposób środki dokonać zakupu z zagranicy.Czy

.

Co z leasingiem urządzeń budowlanych o małej wartości lub starych maszyn?

Urządzenia (również używane) takie jak np. skoczki czy agregaty tynkarskie możesz szybko i wygodnie wyleasingować online.

1-30 tys. zł netto – ocena wniosku online w 15 minut.

30-100 tys. zł netto – ocena wniosku online w 1-2 dni robocze z okazaniem obrotów na rachunku bankowym i/lub pliku JPK.

Brak limitu wiekowego (wyleasingujesz nawet 20-letnie i starsze maszyny), brak kosztów wyceny.

Sprawdź warunki leasingu online.

Uwaga – linki prowadzące do leasingu online są linkami afiliacyjnymi. Nie namawiam Cię do korzystania z usługi, która nie jest Ci potrzebna. Jeżeli jednak uznasz, że ta forma finansowania ma sens i zechcesz skorzystać z oferty leasingu za pośrednictwem naszego bloga, będę Ci bardzo wdzięczny. Dla Ciebie to jedno kliknięcie, dla nas szansa na pozyskanie środków na dalszy rozwój bloga. Dlatego serdecznie dziękuję jeśli uznasz, że warto to zrobić.

leasing na maszyny budowlane

.

3 pytania o leasing maszyn budowlanych

 1. Czy po zakończeniu leasingu mogę wykupić maszynę na własność?

W umowie leasingu operacyjnego zapisana jest wartość wykupu, po której odkupujesz maszynę na własność. Zazwyczaj jest to ułamek kwoty początkowej, np 1%. W leasingu finansowym maszyna przechodzi na twoją własność wraz zapłata ostatniej raty leasingowej.

 1. Leasing maszyn budowlanych – jakie są 3 największe zalety ?

Leasing jest tanim finansowaniem. Całkowite koszty leasingu wynoszą kilka-kilkanaście procent w zależności od wysokości wkładu własnego i czasu trwania umowy. Rata leasingu jest zwykle 2-3 razy mniejsza, niż koszty wypożyczenia i pozwala maszynie na siebie zarobić. W efekcie firmy realizujące kontrakty długoterminowe wolą płacić niższą ratę leasingu i w perspektywie czasu posiadać maszynę na własność, niż wynajmować.

Kolejną zaletą są korzyści podatkowe. Każda rata leasingu jest kosztem i można od niej odliczyć VAT. Jeśli zdecydujemy sie na krótki, 2-3-letni leasing to zaliczymy ją w koszty 2 razy szybciej, niż przy zakupie za gotówkę czy na kredyt a to przełoży się na mniejsze podatki do zapłaty.

Leasing to również elastyczne finansowanie. Wymaga jedynie wpłaty niewielkiego wkładu własnego (zwykle 10-20% ceny zakupu), resztę finansuje leasingodawca. Wysokość rat można dostosować do potrzeb firmy. Jeśli mają być niskie – wybieramy dłuższy okres spłaty. Dla branży budowlanej dostępny jest także sezonowy harmonogram spłat. Można płacić wyższe raty w sezonie a niższe w okresie zimowym.

 1. Jakie wymagania musi spełniać firma, aby uzyskać leasing maszyny budowlanej?

Wymagania są niewielkie. Aby dostać leasing na maszynę budowlaną firma powinna:

 • działać powyżej 1-2 lat na rynku, choć leasing mogą otrzymać również nowe firmy,
 • dysponować wkładem własnym do leasingu (zwykle minimum 10%),
 • wybrać maszynę nową lub używaną, której wiek na koniec leasingu nie przekroczy 15-16 lat, maszyna musi być wolna od zastawów,
 • przedłożyć dokumenty niezbędne do oceny wniosku. Na dokumenty składają się informacje o maszynie, wypełniony wniosek leasingowy, dokumenty finansowe oraz informacje o prowadzonej działalności i celu leasingu maszyny.
 • .

Czy leasing maszyn budowlanych jest dla Ciebie?

Leasing maszyny budowlanej to dobry wybór dla firm, które potrzebują sprzętu do pracy, ale nie chcą inwestować dużej kwoty w zakup. Oto kilka pytań, które warto sobie zadać przed podjęciem decyzji o leasingu maszyn budowlanych:

 • Czy potrzebujesz maszyny do pracy w terenie?
 • Czy nie chcesz inwestować dużych kwot w zakup koparki, ładowarki lub innej maszyny?
 • Czy jesteś gotów na regularne płacenie miesięcznych opłat?
 • Czy chcesz zaliczyć maszynę budowlaną w koszty szybciej, niż kupując za gotówkę? (3-4 lata leasing vs 7 lat gotówka)

Jeśli większość odpowiedzi brzmi „tak”, to leasing maszyn budowlanych może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Każdego roku tysiące firm w Polsce dochodzi do podobnego wniosku i decyduje się na leasing.

.

Warunki leasingu maszyn budowlanych

Leasing maszyn budowlanych – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu:

7 najczęściej zadawanych pytań o leasing maszyn i urządzeń
Leasing w euro
Leasing na stałej czy zmiennej stopie?
Harmonogram spłat leasingu i płatności w transzach do producenta maszyny
Leasing pierwszej linii produkcyjnej w firmie
Leasing maszyn z zagranicy
Finansowanie maszyn z dotacją unijną
Leasing dla nowych firm
Leasing starych maszyn
10 najczęściej popełnianych błędów w leasingu samochodów i maszyn

Leasing maszyn budowlanych a podatki:

Jak stawka amortyzacji maszyny wpływa na czas trwania leasingu i wykup?
Leasing operacyjny a finansowy – różnice
VAT od odsetek w leasingu operacyjnym, finansowym i pożyczce leasingowej
Kaucja gwarancyjna czyli wykup płatny z ratami leasingu
Wysoki jednorazowy koszt na koniec miesiąca lub roku dzięki leasingowi
Leasing w działalności jednoosobowej
Leasing w spółce zoo
Leasing dla firm na ryczałcie
Nie jesteś płatnikiem VAT. Czy leasing jest dla ciebie?

Procedury leasingu i koszty dodatkowe:

Jak dostać leasing krok po kroku
Leasing w procedurze uproszczonej
Dokumenty do leasingu – jakie są potrzebne?
Koszty dodatkowe w leasingu
Koszty spreadu (przewalutowania) w leasingu maszyn
Czy leasing maszyny obejmuje koszty transportu, montażu, szkolenia i cła? 
Zdolność leasingowa – główne kryteria oceny
Zabezpieczenia leasingu: standardowe i dodatkowe
10 najczęstszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić
Dywersyfikacja leasingodawców – dlaczego jest wskazana?

.

Oferta leasingu na maszyny budowlane w Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing maszyn >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing samochodów >>

Ubezpieczenie OC AC NNW >>

Ubezpieczenie GAP oferta z rabatem 5%:

kupuje gap

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing używanej koparki – co trzeba wiedzieć

Leasing maszyn do produkcji kruszywa

Leasing żurawia wieżowego za 700 tys. zł (case study)

Leasing używanej wiertnicy z zagranicy za 300 tys. euro (case study)

Leasing samochodów ciężarowych

Leasing dla firm na ryczałcie

  4.5/5 - (56 votes)

  Poprzedni post

  Leasing dla firm na ryczałcie 2024

  Następny post

  Leasing maszyn do obróbki metalu

  Wyszukaj:

  O autorze

  Mikołaj Łagowski

  Mikołaj Łagowski

  Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

  mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

  Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.