Rynek oferuje szeroki asortyment maszyn budowlanych – od uniwersalnych koparko-ładowarek czy minikoparek po specjalistyczne dźwigi. Z punktu widzenia leasingu maszyn budowlanych rozstrzał cenowy jest ogromny – od „skoczków” za kilka tysięcy złotych po specjalistyczne palownice, wiertnice czy dźwigi w cenie nawet kilka mln zł. Wszystkie te maszyny można leasingować.

Leasing na maszyny budowlane

Zakup maszyny budowlanej następuje zwykle z powodu zlecenia lub kontraktu, którego nie da się wykonać w wyznaczonym czasie obecnym parkiem maszynowym. Niekiedy ma na celu zastąpienie starej, wyeksploatowanej maszyny aby zniwelować przestoje potrzebne na ciągłe naprawy maszyny. Firmy posiadające mały park maszynowy (lub jeszcze go nieposiadające) chcą też zaoszczędzić na kosztach wynajmu maszyny i wolą płacić ratę leasingu. Bowiem rata leasingu jest przeciętnie 2-3 razy niższa, niż koszty miesięcznego wynajmu.

Duże i średnie firmy budowlane sięgają zazwyczaj po nowe maszyny, małe firmy wybierają raczej używane. Dilerzy nowych maszyn budowlanych dążą do kompleksowej obsługi klienta i w pakiecie z maszyną oferują też fabryczny leasing, najczęściej na bardzo konkurencyjnych warunkach. Sprzedawcy używanych maszyn nie posiadają takiego finansowania i polecają przedstawiciela jednej z firm leasingowych, z którym dobrze im się współpracowało. Warunki leasingowe oferowane w ten sposób są przeciętne a niekiedy drogie – im starsza maszyna tym droższe.

Tymczasem nie musi tak być. Misją naszej firmy jest skuteczna pomoc przedsiębiorcom w uzyskaniu leasingu dopasowanego do ich sytuacji i możliwości. Dlatego mamy w ofercie leasing używanych maszyn budowlanych w rynkowej cenie. Zdarza nam się leasingować 10-15 letnie maszyny budowlane z zachowaniem ceny leasingu, jak przy 2-3 letniej maszynie. Niestety nie każdemu przedsiębiorcy możemy je zaproponować.

Przykładowo jeśli:

 • otwarłeś działalność 0-6 miesięcy temu,
 • prawie całą sprzedaż masz „na czarno” a w PIT-cie wykazujesz obrót niższy lub zbliżony do ceny maszyny,
 • masz negatywną historię w BIK i wpisy w KRD jako dłużnik,
 • prowadzisz firmę dłuższy czas ale zawieszasz zimą działalność, żeby nie płacić ZUSu,
 • wykazujesz straty lub symboliczny dochód a nie masz podpisanych zleceń/kontraktów gwarantujących prace,
 • jesteś mocno zadłużony i ledwie zarabiasz na raty,
 • myślisz o leasingu maszyny budowlanej 15-letniej lub starszej

to prawdopodobnie napotkasz duże trudności z otrzymaniem leasingu, a jeśli się uda to będzie droższy od rynkowych warunków.

Z drugiej strony jeśli znajdziemy inne ważne argumenty za udzieleniem leasingu powyższe sytuacje niekoniecznie muszą Cię dyskwalifikować. Właśnie dlatego stosujemy indywidualne podejście do każdego wniosku.

Na co możesz liczyć ubiegając się o leasing maszyny budowlanej?

Standardowo możesz rozłożyć spłatę od 2 do 5-6 lat.

Wkład własny wynosi najczęściej 10-20% w zależności od rocznika oraz Twojej sytuacji.

W branży budowlanej standardem jest długi termin płatności oraz płatność za faktury długo po terminie. Dlatego, w porównaniu z leasingiem innych maszyn, trudniej jest uzyskać niski wkład własny.

Branża budowlana podlega sezonowości. Możesz skorzystać z leasingu z sezonowym harmonogramem spłat dostosowanym do twoich potrzeb. Przykładowo jeśli w okresie od stycznia do marca nie zarabiasz to możesz płacić raty np. 2-3 razy niższe niż w pozostałych miesiącach.

Przed decyzją o zakupie używanej maszyny upewnij się u sprzedawcy, że sprawdził czy maszyna budowlana nie jest zastawiona w Krajowym Rejestrze Zastawów (KRZ) a w przypadku maszyny sprowadzonej w zagranicy w Europejskim Rejestrze Zastawów. Firmy leasingowe przed płatnością za maszynę sprawdzą te rejestry. Zastaw uniemożliwi dokonanie płatności do czasu jego wykreślenia (a to może chwilę potrwać). Jest to niemiła niespodzianka, ale dość często występuje na polskim rynku maszyn budowlanych.

Ponadto przy maszynach używanych upewnij się, że sprzedawca będzie mógł udokumentować zakup maszyny budowlanej oraz okazać potwierdzenie zapłaty do leasingodawcy. Pierwotna cena zakupu ma znaczenie drugorzędne – chodzi o udokumentowanie pochodzenia koparki.

Leasing koparki z zagranicy

Jeśli interesuje cię koparka z zagranicy to również można ją wziąć leasing. Za nowe maszyny (lub używane w cenie powyżej 100 tys.  EUR/USD) leasingodawca może zapłacić zagranicę bezpośrednio do sprzedawcy. Są to skomplikowane transakcje leasingu, więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Leasing importowanych maszyn i tutaj: Leasing używanych maszyn z zagranicy.

Problem będzie z płatnością na mniejsze kwoty np. 100 czy 200 tys. zł. Wtedy najczęściej masz 2 wyjścia:

 1. Kupić koparkę z własnych środków, sprowadzić do Polski i odsprzedać leasingodawcy odzyskując większość ceny zakupu.
 2. Skorzystać z usług firmy pośredniczącej, która sprowadzi maszynę do Polski i odsprzeda do leasingu.

Można też zrobić leasing zwrotny na już posiadanej maszynie i z tych środków dokonać zakupu z zagranicy.

Co z leasingiem urządzeń budowlanych o małej wartości lub starych maszyn?

Urządzenia (również używane) takie jak np. skoczki czy agregaty tynkarskie możesz szybko i wygodnie wyleasingować online.

1-30 tys. zł netto – ocena wniosku online w 15 minut.

30-110 tys. zł netto – ocena wniosku online w 1-2 dni robocze z okazaniem obrotów na rachunku bankowym i/lub pliku JPK.

Brak limitu wiekowego (wyleasingujesz nawet 20-letnie i starsze maszyny), brak kosztów wyceny.

Sprawdź warunki leasingu online.

3 pytania o leasing maszyn budowlanych

 1. Jakiego rodzaju maszyny budowlane są najczęściej brane w leasing w Polsce?

Przedsiębiorcy z branży budowlanej najchętniej sięgają po leasing koparek (w tym minikoparek), ładowarek teleskopowych oraz koparko-ładowarek. Leasingowane są zarówno nowe jak i używane maszyny, nawet 10-letnie i starsze. Poza tym często leasinguje się pozostałe maszyny do robót drogowych i ziemnych, przykładowo: ładowarki, spychy, walce, wiertnice, rozściełacze do asfaltu, układarki do kostki brukowej, wozidła, dźwigi, palownice czy układarki do rur. Skala leasingu jest znaczna, tylko w 2019r. w Polsce zawarto ponad 15 000 umów leasingu o łącznej wartości 3,7 mld zł netto. W większości firm leasingowych średnia wartość transakcji wynosi od 200 do 400 tys. zł netto.

Firmy w branży budowlanej leasingują także żurawie wieżowe oraz w mniejszym zakresie tańsze urządzenia, jak zagęszczarki, ubijarki czy agregaty.

 1. Jakie są 3 największe zalety leasingu maszyn budowlanych?

Leasing jest tanim finansowaniem. Całkowite koszty leasingu wynoszą kilka-kilkanaście procent w zależności od wysokości wkładu własnego i czasu trwania umowy. Rata leasingu jest zwykle 2-3 razy mniejsza, niż koszty wypożyczenia i pozwala maszynie na siebie zarobić. W efekcie firmy realizujące kontrakty długoterminowe wolą płacić niższą ratę leasingu i w perspektywie czasu posiadać maszynę na własność, niż wynajmować.

Kolejną zaletą są korzyści podatkowe. Każda rata leasingu jest kosztem i można od niej odliczyć VAT. Jeśli zdecydujemy sie na krótki, 2-3-letni leasing to zaliczymy ją w koszty 2 razy szybciej, niż przy zakupie za gotówkę czy na kredyt a to przełoży się na mniejsze podatki do zapłaty.

Leasing to również elastyczne finansowanie. Wymaga jedynie wpłaty niewielkiego wkładu własnego (zwykle 10-20% ceny zakupu), resztę finansuje leasingodawca. Wysokość rat można dostosować do potrzeb firmy. Jeśli mają być niskie – wybieramy dłuższy okres spłaty. Dla branży budowlanej dostępny jest także sezonowy harmonogram spłat. Można płacić wyższe raty w sezonie a niższe w okresie zimowym.

 1. Jakie wymagania musi spełniać firma, aby uzyskać zgodę na leasing maszyny budowlanej?

Wymagania są niewielkie. Aby dostać leasing na maszynę budowlaną firma powinna:

 • działać powyżej 1-2 lat na rynku, choć leasing mogą otrzymać również nowe firmy,
 • dysponować wkładem własnym do leasingu (zwykle minimum 10%),
 • wybrać maszynę nową lub używaną, której wiek na koniec leasingu nie przekroczy 15-16 lat, maszyna musi być wolna od zastawów,
 • przedłożyć dokumenty niezbędne do oceny wniosku. Na dokumenty składają się informacje o maszynie, wypełniony wniosek leasingowy, dokumenty finansowe oraz informacje o prowadzonej działalności i celu leasingu maszyny.

.

Szukasz dobrej oferty leasingu?

Oferta leasingu maszyn w Leason.

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing używanej koparki – co trzeba wiedzieć

Leasing maszyn do produkcji kruszywa

Leasing żurawia wieżowego (case study)

Leasing używanej wiertnicy z zagranicy (case study)

Leasing samochodów ciężarowych

Leasing dla firm na ryczałcie

Poprzedni post

Leasing kampera

Następny post

Leason po raz 3 wyróżniony tytułem „Najlepsi Oferteo”