Nadpłata leasingu? Po podwyżkach stóp procentowych znacznie wzrosły raty leasingu. W tej sytuacji część leasingobiorców chce przeznaczyć wolne środki na nadpłatę leasingu. Warto zrobić to mądrze.

Zobacz nasz najnowszy film o nadpłacie leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Nadpłata leasingu – koszty aneksu

Przede wszystkim należy pamiętać, że wszelkich zmian w umowie leasingu (w tym w harmonogramie spłat) dokonuje się aneksem do umowy. Każdy taki aneks jest płatny i kosztuje kilkaset złotych (często 300-600 zł netto) za zmianę jednej umowy. Szczegółowe informacje dotyczące tego kosztu znajdziesz w tabeli opłat i prowizji swojego leasingodawcy.

Może się okazać, że oszczędności na odsetkach wynikające z nadpłaty zostaną zniwelowane przez koszty aneksu, szczególnie gdy wartość umowy leasingu jest niewielka. W związku z tym jeśli masz nadpłacać to lepiej jednorazowo większą kwotę, niż mniejsze kwoty co jakiś czas.

Jeśli zawarłeś umowę leasingu ze zryczałtowaną opłatą roczną to zmian w umowie dokonasz bezkosztowo. Bowiem płacąc co roku ryczałt w wysokości (w zależności od leasingodawcy) od 100 do 200 zł netto zmiany w zakresie czasu trwania umowy, wysokości rat etc. ujęte są w ryczałcie.

Zryczałtowana tabela opłat dostępna jest w kilku firmach leasingowych i zazwyczaj dotyczy umów leasingu samochodów.

Nadpłata leasingu bez aneksowania umowy nie przyniesie oszczędności

Możesz zapłacić z góry np. 3 raty leasingu. Kwota ta przeczeka na rachunku leasingodawcy i w dniu wymagalności raty zostanie pobrana z konta. Jeśli jednak w międzyczasie ponownie wzrosną stopy procentowe to może się okazać, że na ostatniej z rat będziesz miał niedopłatę. A potem leasingodawca zacznie wysyłać płatne monity.

Na taki rodzaj nadpłaty można się zdecydować, gdy teraz dysponujesz gotówką i spodziewasz się jej braku w najbliższym miesiącu czy dwóch. Po prostu chcesz mieć pewność, że leasing będzie opłacony w terminie. Należy pamiętać o monitorowaniu nadpłaconej kwoty, szczególnie w czasie rosnących stóp procentowych.

Jeśli więc dokonywać nadpłaty to najlepiej raz a dobrze i z głową. Przykładowo jeśli wiesz, że możesz już dziś nadpłacić 3 raty leasingu oraz za pół roku ponownie możesz nadpłacić kilka rat to zmień harmonogram jednym aneksem do umowy, zamiast aneksować umowę teraz i ponownie za 6 miesięcy.

.

Jakie są ograniczenia w nadpłacie leasingu operacyjnego?

Maksymalna spłata kapitału w pierwszym roku leasingu

Chcąc nadpłacić umowę leasingu napotkasz ograniczenia. Jednym z nich jest maksymalny procent kapitału, który można spłacić w trakcie jednego roku. Leasingodawcy akceptują spłatę 60% – 70% kapitału w trakcie pierwszego roku leasingu.

Oznacza to, że biorąc w leasing samochód osobowy na 2 lub 3 lata z pierwszą wpłatą 40-45% i minimalnym wykupem nie ma wiele miejsca na nadpłatę kapitału w pierwszym roku leasingu. Być może leasingodawca zaakceptuje jednorazową nadpłatę rzędu 5-10% kapitału, ale nie zgodzi się na 20% czy więcej.

Jeśli wziąłeś leasing z małym wkładem własnym to możliwa jest duża nadpłata kapitału.

Minimalny czas trwania umowy leasingu

Można pomyśleć o skróceniu umowy leasingu operacyjnego. Tutaj ograniczeniem jest minimalny czas trwania umowy leasingu – musi trwać co najmniej 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu. Dla samochodów to min. 2 lata. Leasing po 2 latach kończy się wykupem na poziomie 16-20%. Taki wykup jest dobry, gdy chcesz wykupić pojazd na firmę.

Jeśli planujesz wykup za 1% wartości (np. z myślą o wykupie prywatnym) to leasing musi trwać min. 3 lata. Skrócenie umowy z np. 5 do 3 lat da wyraźne oszczędności na odsetkach. Raty pozostałe do spłaty wzrosną. Ewentualnie można dokonać jednorazowej większej nadpłaty i utrzymać raty na poziomie zbliżonym do dotychczasowego.

W leasingu finansowym oraz w pożyczce leasingowej nie ma ograniczenia czasowego trwania umowy. Te umowy można zamknąć w dowolnym momencie.

Ograniczenie nadpłaty ze względu na wykup

Minimalny wykup zależy od stawki amortyzacji przedmiotu oraz czasu trwania umowy leasingu i wynosi:

Czas trwania leasingu / Stawka amortyzacji 2 lata 3 lata 4 lata 5 lat
20% 19-20% po 23 ratach

16% po 24 ratach

1% 1% 1%
14% 20-21% 5-6% 1%
10% 24-25% 14-15%

Powiedzmy, że zawarłeś umowę leasingu samochodu na okres 5 lat z wykupem 1%. Po 2 latach postanowiłeś nadpłacić leasing ratą balonową i zakończyć umowę z minimalnym wykupem. W tej sytuacji leasingodawca pozwoli na spłatę maksymalnie takiej wartości kapitału, aby wykup pozostał na poziomie wymaganych 19-20%.

.

Zmiana leasingodawcy w trakcie leasingu? – Nie

A co jeśli chcesz zmienić leasingodawcę w trakcie trwania umowy (bo np. nie zgadza się na zmiany w umowie)?

Zmiana leasingodawcy to bardzo rzadka sytuacja na polskim rynku leasingu. Dotychczas w Leason przeprowadziliśmy jedną taką transakcję, dotyczyła leasingu maszyny drukarskiej za 1,9 mln zł netto i wiązała się też ze zmianą dotychczasowego leasingobiorcy.

Zwykle nowy leasingodawca nie zechce zapłacić do innego leasingodawcy. Zaproponuje raczej refinansowanie po tym, jak samodzielnie wykupisz przedmiot leasingu.

Jest jeden wyjątek od tej reguły, szczegóły znajdziesz w tekście Wykup z leasingu przez nowego leasingodawcę. Biorąc pod uwagę dodatkowe koszty zamknięcia dotychczasowej umowy taka operacja może okazać się droższa od kontynuowania spłaty, nawet z rosnącymi ratami leasingu.

Jeśli chcesz się pozbyć leasingu możesz też poszukać chętnego na jego przejęcie (cesja leasingu).

.

Czy da się uciec od wysokich kosztów stóp procentowych w leasingu? TAK!

W tym celu trzeba zamknąć umowę leasingu przed czasem. Wtedy spłacisz kapitał + zdyskontowane odsetki. Zdyskontowane odsetki oznaczają, że leasingodawca zachowa odsetki wynikające z marży na umowie, ale anuluje odsetki wynikające ze stopy procentowej. A przynajmniej większość dużych firm leasingowych na polskim rynku tak właśnie uczyni. Im wyższe stopy procentowe, tym większa oszczędność z tego tytułu.

Aby zakończyć leasing bezpiecznie umowa powinna trwać co najmniej 40% zwykłego czasu amortyzacji przedmiotu leasingu, czyli 2 lata dla samochodów i maszyn budowlanych, 3 lata dla większości maszyn produkcyjnych czy ciągników siodłowych.

Co jeśli umowa jeszcze tyle nie trwa? Wtedy nie spełnia przesłanek do uznania jej za umowę leasingu i przedmiot leasingu możesz wykupić po bieżącej wartości rynkowej (ewentualnie po wartości pozostałej do spłaty, jeżeli przewyższa wartość rynkową). Niewiele osób decyduje się na tą opcję.

W tej sytuacji rozwiązaniem może być cesja leasingu, jeśli chcesz się także pozbyć przedmiotu leasingu. Można jej dokonać w dowolnym momencie trwania umowy, bez konsekwencji podatkowych.

Inne rozwiązanie to przewalutowanie leasingu na euro, w którym stopy procentowe są niższe. Nie wszyscy leasingodawcy oferują tą możliwość, ale niektórzy tak (dla firm mających przychody w euro).

Aby dokonać zmian w umowie leasingu powinieneś kontaktować się z działem obsługi umów swojego leasingodawcy.

Czy wzrost stóp procentowych wpływa tylko na raty leasingu czy również na wykup?

Zmiany stóp procentowych dotyczą całości kapitału pozostałego do spłaty (a więc również wykupu) a całość odsetek płacisz w ratach leasingu. Zatem jeśli zawarłeś umowę leasingu z wykupem 50 000 zł to wraz ze zmianą stóp procentowych wartość wykupu się nie zmieni, ale przez cały okres leasingu będą od niej naliczane odsetki, wyższe, niż przed podwyżką. Zatem wszelkie zmiany (wzrosty lub spadki) odczujesz w ratach leasingu.

.

Nadpłata leasingu w celu leasingu zwrotnego, zaraz po wykupie

Ciekawym rozwiązaniem jest nadpłata leasingu w celu szybszego zakończenia umowy, wykupu a następnie leasingu zwrotnego krótko po wykupie. W ten sposób możesz zwiększyć kwotę finansowania i uzyskać środki obrotowe dla firmy.

Rozwiązanie to ma ekonomiczny sens, gdy:

Przykładowo spłacasz leasing frezarki za 400.000 zł netto, umowa trwa już 4 lata i do końca został jeszcze rok, 80.000 zł netto razem z wykupem. Aktualna wartość rynkowa frezarki wynosi 250.000 zł netto. Jeśli nadpłacisz leasing i zakończysz umowę przed czasem, wykupisz obrabiarkę a następnie wyleasingujesz zwrotnie to uzyskasz 170.000 zł netto +23% VAT do dyspozycji (bo 250.000 – 80.000 = 170.000).

Żeby leasing zwrotny doszedł do skutku musisz wcześniej wykupić maszynę z dotychczasowego leasingu. Inny leasingodawca nie zapłaci za wykup w twoim imieniu. Wyjątkiem jest transfer leasing. Dotyczy pojazdów oraz maszyn budowlanych kołowych i niektórych maszyn rolniczych, ale jest to drogie, niszowe rozwiązanie.

Oczywiście wniosek o leasing zwrotny możesz złożyć jeszcze przed wykupem, żeby mieć pewność otrzymania finansowania. A gdy dowiesz się, że dostaniesz leasing – wtedy wykupisz samochód lub maszynę i prześlesz fakturę wykupu z potwierdzeniem zapłaty do kolejnego leasingodawcy.

.

Oferta leasingowa Leason

Szukasz leasingu na samochód lub maszynę? Sprawdź naszą ofertę:

Leasing samochodów

Doradztwo leasingowe

Finansowanie maszyn i urządzeń

Leasing sprzętu

.

Wpisy powiązane tematycznie:

    4.9/5 - (39 votes)

    Poprzedni post

    Leasing jachtów i łodzi

    Następny post

    10 największych firm leasingowych w Polsce po I półroczu 2021