Leasing stała stopa czy zmienna? Po ostatnich wzrostach stóp procentowych w Polsce częściej pytacie o leasing na stałej stopie procentowej. Z tej okazji przygotowaliśmy wpis, który pomoże podjąć właściwą decyzję.

W ostatnich 10 latach w Polsce stopy procentowe najpierw spadały a potem przez ostatnie 6 lat były na niskim poziomie. Po wybuchu pandemii na bardzo niskim. Dopiero we wrześniu 2021r doszło do pierwszej podwyżki.

W tej sytuacji nie dziwi, że większość dotychczas zawartych umów leasingu w Polsce opiera się na zmiennej stopie procentowej – wcześniej było to opłacalne. Brak dokładnych danych, ale szacujemy, że zmienna stopa dotyczy około 90-95% umów leasingu. Większość z nich indeksowana wiborem 1M lub 3M, co oznacza, że krótko po zmianie wiboru zmienia się wysokość raty leasingu.

Po ostatnich podwyżkach stóp procentowych i z obawy o kolejne podwyżki w krótkim terminie zapewne większy odsetek przedsiębiorców zdecyduje się na leasing ze stałą stopa procentową.

Ile kosztuje leasing na stałej stopie?

Obecnie różnice w cenie leasingu ze zmiennym oprocentowaniem w stosunku do stałego oprocentowania są znaczne. Zakładając 10% wpłaty i 1% wykupu w skali 3 lat leasing na stałej stopie kosztuje około 3% więcej, niż na zmiennej stopie. W skali 5 lat różnica sięga 5%. Jeszcze w połowie 2021r różnica nie przekraczała 1% przy 3 latach i 1,5-2% przy 5 latach. To duża zmiana i pokazuje, że firmy leasingowe spodziewają się dalszych podwyżek stóp procentowych.

Przy innych parametrach leasingu koszty się zmienią. Powyższe informacje pokazują jedynie rząd wielkości różnicy. Jeśli zależy Ci na dokładnych wyliczeniach zachęcam do złożenia zapytania ofertowego.

Leasing stała stopa procentowa czy zmienna?

Kiedy wybrać leasing ze stałą stopą procentową? Zalecany, gdy:

 • szukasz bezpieczeństwa, nie chcesz ryzykować,
 • spodziewasz się podwyżek stóp procentowych,
 • sytuacja na rynku jest zmienna, brakuje stabilizacji,
 • różnica w cenie leasingu na zmiennej i stałej stopie jest nieduża,
 • zawierasz długoletnią umowę leasingu,
 • bierzesz leasing na dużą kwotę.

Kiedy wybrać leasing na zmienej stopie procentowej? Wtedy, gdy:

 • akceptujesz ryzyko wzrostu kosztów leasingu,
 • stopy procentowe są wysokie i spodziewasz się ich obniżki,
 • sytuacja na rynku jest stabilna i nie widać zagrożenia podwyżki stóp procentowych,
 • różnica w cenie leasingu na zmiennej i stałej stopie jest duża,
 • zawierasz umową na krótki okres czasu,
 • bierzesz leasing na niewielką kwotę.

Jakie więc wybrać oprocentowanie leasingu – stałe czy zmienne? Decyzja leży oczywiście po twojej stronie. Myślę, że warto ją odnieść do aktualnego poziomu stóp procentowych oraz Twoich przewidywań na temat ich wysokości w trakcie trwania umowy leasingu. Ponadto należy uwzględnić sytuację Twojej firmy i branży, w której działasz.

.

Szukasz leasingu na samochód lub maszynę? Sprawdź naszą ofertę:

Leasing samochodowy

Leasing maszyn

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Poprzedni post

Nadpłata leasingu – co warto wiedzieć?

Następny post

Leasing na samochód elektryczny w programie Mój Elektryk