Leasing stała stopa procentowa czy zmienna? Po ostatnich wzrostach stóp procentowych w Polsce częściej pytacie o leasing na stałej stopie procentowej. Przygotowaliśmy wpis, który pomoże podjąć właściwą decyzję.

leasing stała czy zmienna stopa

.

Leasing stała stopa vs zmienna stopa procentowa

W ostatnich 10 latach w Polsce stopy procentowe najpierw spadały a potem przez ostatnie 6 lat były na niskim poziomie. Po wybuchu pandemii na bardzo niskim. Dopiero we wrześniu 2021r doszło do pierwszej z serii podwyżek.

stopy procentowe 2010-2022

W tej sytuacji nie dziwi, że większość dotychczas zawartych umów leasingu w Polsce opiera się na zmiennej stopie procentowej – wcześniej było to opłacalne. Brak dokładnych danych, ale szacujemy, że zmienna stopa dotyczy około 90-95% umów leasingu. Większość z nich indeksowana wiborem 1M lub 3M, co oznacza, że krótko po zmianie wiboru zmienia się wysokość raty leasingu. Wzrosło też zainteresowanie nadpłatą leasingu.

Warto wiedzieć, że dla leasingu ze stałą stopą procentową nadpłata i jednoczesne skrócenie umowy wiąże się zwykle z dodatkową opłatą rzędu 1-2% ceny przedmiotu leasingu. Udzielając leasingu na stałej stopie leasingodawca zabezpiecza transakcję, za co ponosi określony koszt. Skracając umowę rekomensuje sobie ten koszt dodatkową opłatą.

Zobacz nasz najnowszy film o nadpłacie leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Po ostatnich podwyżkach stóp procentowych i z obawy o kolejne podwyżki w krótkim terminie zapewne większy odsetek przedsiębiorców zdecyduje się na leasing ze stałą stopa procentową.

.

Ile kosztuje leasing na stałej stopie?

W chwili pisania tego tekstu (styczeń 2022r) różnice w cenie leasingu ze zmiennym oprocentowaniem w stosunku do stałego oprocentowania są znaczne. Zakładając 10% wpłaty i 1% wykupu w skali 3 lat leasing na stałej stopie kosztuje około 3% więcej, niż na zmiennej stopie. W skali 5 lat różnica sięga 5%. Jeszcze w połowie 2021r różnica nie przekraczała 1% przy 3 latach i 1,5-2% przy 5 latach. To duża zmiana i pokazuje, że firmy leasingowe spodziewają się dalszych podwyżek stóp procentowych.

Update 08.2022 – Po dynamicznych podwyżkach stóp procentowych w ostatnich miesiącach wyceny leasingu w złotówkach na stałej i zmiennej stopie bardzo się zbliżyły. W sierpniu 2022 przy leasingu na 3 lata koszt leasingu na stałej stopie jest wyższy jedynie o około 0,1-0,3%, niż koszt na zmiennej stopie. Innymi słowy firmy leasingowe nie spodziewają się dalszych podwyżek.

Przy innych parametrach leasingu koszty się zmienią. Powyższe informacje pokazują jedynie rząd wielkości różnicy. Jeśli zależy Ci na dokładnych wyliczeniach zachęcam do złożenia zapytania ofertowego. Leasing na stałej stopie dostępny jest również w euro.

Warto wiedzieć, kiedy najlepiej brać leasing na stałej, a kiedy na zmiennej stopie procentowej.

.

Maksymalny okres leasingu ze stałym oprocentowaniem

Większość umów leasingowych zawierana jest na okres od 2 do 5 lat. W tym przedziale czasowym od bardzo dawna możesz wybierać między stałą a zmienną stopą procentową. Problemy z uzyskaniem leasingu na stałej stopie zaczynaja się przy dłuższym okresie finansowania. Niektórzy leasingodawcy zgodzą się na stałą stopę na okres 6 lat leasingu (ale nie wszyscy).

Dla 7 lat lub dłuższego leasingu dostępnę są oferty tylko na zmiennej stopie procentowej.

Umowy powyżej 5 lat dotyczą przede wszystkim:

.

Leasing stała stopa procentowa czy zmienna?

Kiedy wybrać leasing ze stałą stopą procentową?

Wybierz leasing ze stałym oprocentowaniem, gdy:

  • szukasz bezpieczeństwa, nie chcesz ryzykować,
  • stopy procentowe są na niskim poziomie albo spodziewasz się podwyżek stóp procentowych,
  • sytuacja na rynku jest zmienna, brakuje stabilizacji,
  • różnica w cenie leasingu na zmiennej i stałej stopie jest nieduża,
  • zawierasz długoletnią umowę leasingu,
  • bierzesz leasing na dużą kwotę.

Kiedy wybrać leasing na zmienej stopie procentowej?

Wybierz leasing ze zmiennym oprocentowaniem, gdy:

  • akceptujesz ryzyko wzrostu kosztów leasingu,
  • stopy procentowe są wysokie i spodziewasz się ich obniżki,
  • sytuacja na rynku jest stabilna i nie widać zagrożenia podwyżki stóp procentowych,
  • różnica w cenie leasingu na zmiennej i stałej stopie jest duża,
  • zawierasz umowę leasingu na krótki okres czasu,
  • bierzesz leasing na niewielką kwotę.

Jakie więc wybrać oprocentowanie leasingu – stałe czy zmienne? Decyzja leży oczywiście po twojej stronie. Myślę, że warto ją odnieść do aktualnego poziomu stóp procentowych oraz Twoich przewidywań na temat ich wysokości w trakcie trwania umowy leasingu. Ponadto należy uwzględnić sytuację Twojej firmy i branży, w której działasz.

.

Czy w trakcie leasingu można zmienić stałą stopę na zmienną lub odwrotnie?

W kilku firmach leasingowych zmiana stopy procentowej w trakcie umowy leasingu ze zmiennej na stałą lub ze stałej na zmienną jest możliwa, w większości nie jest. Można też spotkać leasingodawcę który zgodzi się tylko na zmianę ze zmiennej stopy na stałą, a odwrotnie już nie.

Tam, gdzie jest to możliwe zmiana wiąże się z płatnym aneksem do umowy (koszt kilkuset złotych). Marża na umowie pozostaje bez zmian. Jeśli zamierzasz starać się o leasing, wybierasz stałą albo zmienną stopę, ale możliwość zmiany w trakcie leasingu jest dla ciebie istotna – poinformuj nas o tym na etapie składania zapytania ofertowego. Dzięki temu dobierzemy leasingodawcę odpowiedniego do tego zadania.

.

Oferta leasingu w Leason

Szukasz leasingu na samochód lub maszynę? Sprawdź naszą ofertę:

Leasing samochodowy

Leasing urządzeń i sprzętu

Leasing maszyn

.

Wpisy powiązane tematycznie:

10 najczęściej popełnianych błędów przy leasingu samochodów i maszyn

Jaki wybrać harmonogram spłat w leasingu?

Leasing w euro czy w złotówkach?

Sposoby na tani leasing

    5/5 - (3 votes)

    Poprzedni post

    Leasing zwrotny mieszalnika przy dużym spadku sprzedaży r/r [case study]

    Następny post

    Leasing sprzętu do kuchni