Leasing maszyn i urządzeń jest dużym wsparciem gdy chcesz rozwijać firmy. W niniejszym tekście odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z leasingiem maszyn i urządzeń.

Zobacz nasz film o pytaniach dotyczących leasingu maszyn i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

1. Czy dostanę leasing na taką maszynę lub urządzenie?

Jakie maszyny możesz wziąć w leasing? Najłatwiej fabrycznie nowe i typowe dla danej branży. Mają duży rynek wtórny i można je zidentyfikować poprzez numer seryjny. Niewiele tracą na wartości w trakcie trwania umowy leasingu. Maszyny przemysłowe, maszyny budowlane i inne.

Ale możliwości są znacznie szersze. Możesz dostać leasing na maszyny i urządzenia nie spełniających powyższych kryteriów. Przykładowo maszyny do druku cyfrowego cechują się dużą utratą wartości w krótkim okresie czasu, podobnie sprzęt IT. A szalunki – nie mają numerów seryjnych.

Ogólnie – wyleasingować można wszystko, co ma zastosowanie w biznesie. Nawet meble czy oprogramowanie weźmiesz w leasing. Tylko im bardziej nietypowa maszyna lub urządzenie, tym trudniej o leasing. Oceny wniosku leasingowego dokonuje się wtedy w oparciu o wiarygodność leasingobiorcy. Ponadto firmy leasingowe często specjalizują się w określonych segmentach rynku i łatwiej dostaniesz finansowanie, jeśli trafisz do leasingodawcy znającego twoją branżę i rynek wtórny maszyn.

Dlatego zachęcam do sprawdzenia naszej oferty leasingu maszyn lub leasing urządzeń.

Min. kwota leasingu wynosi 500 zł netto. Kwoty do 30 000 zł netto finansujemy w leasingu online.

.

2. Czy dostanę leasing na maszyny używane?

Tak, leasing maszyn używanych jest możliwy. Wiele zależy od wieku maszyny. Większość firm leasingowych finansuje maszyny, których wiek po zakończeniu umowy leasingu nie przekracza 8-10 lat. Czyli maszynę 5-letnią możesz leasingować na okres 3-5 lat w zależności od leasingodawcy.

Niektóre firmy leasingowe dopuszczają starsze roczniki – finansują 10-12-letnie maszyny. Garstka firm leasingowych finansuje starsze maszyny, bardziej opierając się na ich wartości, niż roku produkcji. Istotnym argumentem za uzyskaniem leasingu jest udokumentowany remont generalny maszyny. Najstarsze maszyny, jakie finansowaliśmy, miały ponad 40 lat. Były to maszyny drukarskie. U nas masz do dyspozycji pełen wachlarz leasingów dla maszyn używanych. Zawsze możesz złożyć indywidualne zapytanie.

.

3. Jakie dokumenty są potrzebne, żeby dostać leasing na maszynę używaną?

Standardowe dokumenty do leasingu maszyn i urządzeń używanych przedstawiasz:

 • Wypełniony wniosek leasingowy
 • Dokumenty finansowe za 1-2 zamknięte lata i rok bieżący
 • Faktura pro forma na maszynę oraz jej specyfikacja techniczna

Poza tym firma leasingowa zleci rzeczoznawcy wycenę maszyny. Wartość z wyceny powinna mniej więcej odpowiadać cenie maszyny.

Jeśli ocena nastąpi w procedurze uproszczonej – przedstawiasz tylko informacje o maszynie i wniosek leasingowy z oświadczeniem o dochodzie.

.

4. Jaka jest minimalna pierwsza wpłata do leasingu maszyn i urządzeń?

W przypadku nowych i typowych maszyn możliwy jest leasing bez wkładu własnego. Jednak w większości przypadków powinieneś liczyć się z min. 5-10% pierwszej wpłaty. Dla pozostałych maszyn minimalna pierwsza wpłata wynosi zwykle od 10% wzwyż.

Dla maszyn używanych możesz oczekiwać wkładu własnego od 10%. W rzadkich sytuacjach – poniżej 10%.

Jeśli Twoja firma działa jeszcze krótko na rynku (poniżej 2 lat) minimalna wpłata wynosi często co najmniej 20%.

.

5. Czy dostanę leasing na maszynę z zagranicy?

Zwykle tak, jeśli sprzedawcą jest producent lub diler. W innym wypadku pozostaje ściągnąć maszynę do Polski przy pomocy pośrednika zajmującego się sprzedażą podobnych maszyn. Możesz także kupić maszynę za własne środki, przetransportować do firmy i wtedy odsprzedać do firmy leasingowej. Zwykle najpierw składasz wniosek leasingowy i dopiero po otrzymaniu zgody na leasing sprowadzasz maszynę do Polski. Po szczegółowe informacje odsyłam cię do artykułu Leasing maszyn z zagranicy albo do poniższego video:

Mogą Cię zainteresować także:

Case study leasingu wtryskarki z Korei za 2,5 mln zł

Case study leasingu używanych maszyn do mebli z Włoch za 8 mln zł

Case study leasingu zwrotnego linii do obróbki i hartowania szkła z Chin za 1 mln eur

.

6. Jak wygląda leasing maszyn i urządzeń dla nowych firm?

Po jakim czasie od założenia firmy mogę leasingować maszynę?

Zagadnienie to jest skomplikowane. Czasami możesz dostać leasing na maszyny od samego początku działalności firmy, przy wysokiej pierwszej wpłacie. Na rynkowych warunkach po min. 6 lub 12 miesiącach prowadzenia działalności. A niekiedy dopiero po 24 miesiącach. Wiele zależy od procedur firmy leasingowej, maszyny będącej przedmiotem leasingu oraz sytuacji Twojej firmy.

Przykładowo gdy:

 • przepracowałeś kilka lat jako operator maszyn cnc,
 • pozyskałeś kontrakt gwarantujący ci stałe zlecenia,
 • możesz już udokumentować pierwsze obroty,
 • posiadasz też pewien majątek prywatny
 • masz pieniądze na wysoki wkład własny

to masz spore szanse na uzyskanie leasingu.

Z kolei gdy:

 • nie masz doświadczenia w branży
 • dysponujesz tylko 10% wkładu własnego
 • prywatnie nie posiadasz żadnego majątku

szanse na uzyskanie leasingu dla nowej firmy są bardzo małe.

Jeśli masz poręczyciela (żyranta) posiadającego zdolność leasingową możesz liczyć na przyznanie leasingu od początku prowadzenia działalności.

Więcej informacji o leasingu dla nowych firm.

.

7. Czy mogę zakończyć umowę leasingu operacyjnego przed czasem?

Odpowiedź brzmi: Tak, w dowolnym momencie jej trwania.

Jeśli umowa trwa krócej, niż 40% czasu amortyzacji maszyny, firma leasingowa sprzeda Ci maszynę po wyższej z cen: rynkowej lub po cenie niespłaconego kapitału ze zdyskontowanymi odsetkami (to oznaczają, że leasingodawca anuluje odsetki wynikające ze stpy procentowej, ale zachowa odsetki wynikające ze swojej marży).

Sytuacja taka naraża Cię na możliwe negatywne konsekwencje podatkowe przed fiskusem. Jeśli umowa leasingu nie trwa jeszcze min. 40% czasu amortyzacji maszyny to nie jest umową leasingu. Urzędnik może wtedy zakwestionować zasadność zaksięgowania w koszty dotychczas zapłaconych rat leasingu.

Jeśli umowa trwa dłużej, niż 40% czasu amortyzacji maszyny możesz zakończyć umowę i wykupić maszynę po wartości niespłaconego kapitału ze zdyskontowanymi odsetkami. Bez negatywnych konsekwencji w trakcie kontroli skarbowej.

Więcej informacji o możliwościach wcześniejszego zakończenia umowy leasingu.

.

Szukasz leasingu maszyn i urządzeń? Oferta Leason

Sprawdź naszą ofertę leasingu:

 1. Leasing maszyn
 2. Leasing urządzeń
 3. Leasing samochodów

.

Wpisy powiązane tematycznie:

  4.8/5 - (40 votes)

  Poprzedni post

  Dlaczego pożyczka leasingowa jest dla lekarzy korzystniejsza niż leasing?

  Następny post

  Leasing używanych samochodów, maszyn i urządzeń. Jakie roczniki można finansować?