Otrzymaliśmy zapytanie o leasing suszarni dwukomorowej i nowego pieca do trocin. Zapytanie o tyle ciekawe, że opiewało na 430 tys. zł netto, czyli 50% ceny zakupu. Przedsiębiorca, właściciel tartaku,  oczekiwał możliwie krótkiego leasingu operacyjnego z 10% wkładem własnym. Z tego leasingu płyną 3 cenne lekcje, o których poniżej.

leasing suszarni i pieca do trocin

Leasing suszarni i pieca dla tartaku – case study

O leasingobiorcy suszarni

Leasingobiorca od ponad 20 lat prowadzi tartak w formie jednoosobowej działalności. Począwszy od 2019r firma co roku zwiększała sprzedaż, ale wykazywała bardzo niski dochód za lata zamknięte. Rok bieżący ponownie był rekordowy – sprzedaż po 9 miesiącach była znacznie wyższa, niż za cały 2020r.

Dodatkowo firma wypracowała solidny zysk. Duża w tym zasługa wzrostów cen drewna. Odbiorcami tartaku były głównie firmy oraz lokalni mieszkańcy. Właściciel dysponował sporym majątkiem a zadłużenie było umiarkowane. Zakup miał na celu zwiększenie mocy produkcyjnych tartaku.

O przedmiotach leasingu – suszarni i piecu

Przedmiotami leasingu był nowy piec do trocin oraz suszarnia dwukomorowa o łącznej wartości 860 tys. zł netto od polskich sprzedawców. Z punktu widzenia większości leasingodawców te przedmioty zaliczane są do kategorii niepreferowanych, co oznacza trudności z uzyskaniem finansowania.

Oczekiwania klienta

Klient liczył na leasing w kwocie 430 tys. zł netto z 10% wpłatą początkową. Chciał leasing na 3, maksymalnie 4 lata, najchętniej z wykupem płatnym z ratami leasingu.

Przesłał nam też oferty zakupu, gdzie ceny zakupu były 2 razy wyższe. Początkowo sądziliśmy, że wynegocjował korzystniejsze warunki lub zrezygnował z wyposażenia dodatkowego podbijającego ceny. Po rozmowie okazało się, że sprzedawcy otrzymali 50% zaliczki i do sfinansowania pozostała druga połowa.

W tej sytuacji oczekiwania uległy zmianie i zamierzaliśmy wnioskować o leasing na 860 tys. zł z 45% wpłaty początkowej, która została zapłacona już wcześniej do sprzedawców. Nadpłacone 5% sprzedawcy mieli zwrócić klientowi po otrzymaniu zapłaty od leasingodawcy. Ponadto wykup w ratach oferują jedynie niektórzy leasingodawcy.

Leasing suszarni i pieca – nasze działania

Dokonaliśmy selekcji firm leasingowych ze względu na przedmioty i sytuację klienta. Podejście firm leasingowych do tych konkretnych przedmiotów jest interesujące. Niektórzy traktują wolnostojące suszarnie jako budynki (powołując się na orzecznictwo sądowe) i zamiast leasingu oferują finansowanie pożyczką leasingową. Inni traktują je jako urządzenia z 14% stawką amortyzacji pozwalającą na uzyskanie 3-letniego leasingu. O tym w jaki sposób stawka amortyzacji wpływa na czas i warunki leasingu przeczytasz tutaj.

Rozbieżności pojawiają się także przy piecach. Dla większości firm leasingowych jest to przedmiot z 7% stawką amortyzacji. To wymusza albo zastosowanie min. 6-letniego okresu leasingu z wysokim wykupem, albo leasingu finansowego na krótszy okres.  Jednakże my znaleźliśmy leasingodawcę, który zaklasyfikował piec do 10% stawki amortyzacji.

To pozwalało zaproponować leasing operacyjny na 4 lata z 25% wykupem płatnym w ratach. W efekcie mogliśmy wnioskować o leasing na 3 lata dla suszarni, na 4 lata dla pieca.

Ocena wniosku trwała około 2 tygodni. Mimo korzystnego przyporządkowania stawek amortyzacji przedmioty były trudne dla leasingodawcy. Zgodził się na leasing pod warunkiem opłaty wstępnej 45% i podniesienia pierwszej raty leasingowej do 10%. Klient zaakceptował te warunki bo pozwalały wygenerować więcej kosztów jeszcze w 2021r i na takich parametrach podpisaliśmy umowę.

Z powyższej historii leasingu suszarni i pieca warto zapamiętać 3 rzeczy:

 1. Większość leasingodawców oferuje tylko wykup płatny jednorazowo na końcu umowy, a nieliczni w ratach.
 2. Leasingodawca nie kupuje 50% przedmiotu tylko całość i jest jego właścicielem w trakcie leasingu. Nawet gdy klient wpłacił 50% zaliczki do sprzedawcy transakcja nie mogła opiewać na brakujące 430 tys. zł netto, tylko na pełną kwotę zakupu, czyli 860 tys. zł netto.
 3. W przypadku niektórych maszyn i urządzeń różni leasingodawcy mogą przyporządkować różna stawki amortyzacji do przedmiotu, co ma wpływ na późniejsze warunki leasingu. Dzieje się tak zwykle przy specjalistycznych maszynach, które mogą przynależeć do więcej niż jednej grupy KŚT. W opisanej powyżej transakcji dało się to wykorzystać na korzyść klienta.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

  5/5 - (8 votes)

  Poprzedni post

  Leasing motocykla

  Następny post

  Leasing – koszty w 2021 a odbiór samochodu lub maszyny w 2022