Leasingując maszynę zagranicznego producenta często natkniesz się na dodatkowy czynnik kosztowy – spread. Znaczna część maszyn wykorzystywanych do produkcji jest sprzedawanych w euro lub (rzadziej) w dolarach. Ma to miejsce również wtedy, gdy sprzedawcą jest polska firma – przedstawiciel zagranicznego  producenta na Polskę. Tymczasem wielu przedsiębiorców kupujących maszyny nie eksportuje, zarabia tylko w złotówkach i w celu uniknięcia ryzyka wahań kursów walut decyduje się na leasing w złotówkach. Muszą się jednak liczyć z kosztem przewalutowania z euro na złotówki. Ile wynosi? Jak go zminimalizować? Czy i kiedy można go uniknąć?

Spread to różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. W przypadku leasingu koszt przewalutowania liczymy od kursu średniego NBP.

Najtańszy wariant

Zdecydowanie najkorzystniejszą sytuacją jest przeliczenie po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Kursy takie proponują więksi dilerzy maszyn. W takim wypadku wartość maszyny wyceniana jest w euro, ale diler wystawia fakturę w złotówkach stosując kurs średni NBP. Dokładnie rzecz ujmując kurs średni NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury. Niestety nie wszyscy dilerzy mogą zaoferować kursy średnie NBP.

Wariant drogi

Mniejsi sprzedawcy maszyn mogą dokonać przewalutowania ale zrobią to po kursie tabelarycznym swojego banku. W zależności od banku koszt spreadu wynosi 2 – 4,5% przewalutowanej kwoty. Jeśli maszyna kosztuje 100 000 eur, za samo przewalutowanie zapłacisz najczęściej kilkanaście tysięcy złotych!

Możesz też ustalić, że diler wystawi fakturę w euro a przeliczenia na złotówki dokona firma leasingowa. Większość dużych firm leasingowych jest własnością banków i do przewalutowań również stosują kursy tabelaryczne swojego banku. Możesz więc porównać – lepszy kurs banku dilera czy leasingodawcy – i dokonać wyboru. Dodatkowo przy kwotach powyżej 0,5 mln zł zwykle uda ci się wynegocjować u leasingodawcy korzystniejszy kurs przeliczeń (np. średni NBP +3-4 grosze 1 euro). Dalej jednak nie są to korzystne kursy przeliczeń. Wybór między młotem a kowadłem.

Wariant korzystny

W tym miejscu z pomocą przychodzimy my. Leasing maszyn to nasza specjalizacja, mamy możliwość wynegocjowania lepszych, od tabelarycznych, kursów przeliczeń. W wielu przypadkach możemy zaproponować przewalutowanie po kursie sprzedaży NBP, nawet dla maszyn w cenie poniżej 200 000 zł netto. Zobrazuję na przykładzie różnice cenowe porównując kurs sprzedaży NBP z kursami tabelarycznymi kilku banków.

Cena maszyny 100 000 euro netto. Kursy z dnia 23.09.2016.

Nazwa bankuKurs sprzedaży 1 EURCena netto maszyny w PLNRóżnica do kursu średniego NBP (4,2939)
NBP4,3211432 1102 720
Pekao4,4254442 54013 150
RaiffeisenPolbank4,5010450 10020 510
BZ WBK4,4329443 29013 900
Mbank4,4085440 85011 460
Millennium4,4076440 76011 370

Jak widzisz jeśli sprzedawca maszyny nie może przewalutować po kursie średnim NBP to możesz sporo zaoszczędzić powierzając nam zorganizowanie leasingu maszyny. Wystarczy, że wypełnisz formularz na dole strony i skontaktujemy się z Tobą.

Podwójne przewalutowanie?

Z podwójnym przewalutowaniem mamy do czynienia wtedy, gdy kupujesz maszynę w USD i chcesz wziąć leasing w EUR. Leasingodawca najpierw przeliczy cenę z USD na PLN a następnie z PLN na EUR. W tej sytuacji ponosisz koszty spreadu dwukrotnie. Alternatywą jest leasing w PLN.

.

Nie wiesz jak zorganizować leasing? Leasing krok po kroku.

Sprawdź też, jak uzyskać leasing maszyny z chin.

[boc_divider divider_color=”#eeeeee”]

Poprzedni post

Leasing maszyny z Chin

Następny post

Jak dzięki leasingowi wrzucić do 70% ceny samochodu w koszty na koniec roku?