Ubiegając się o leasing możesz spotkać się z koniecznością zorganizowania poręczyciela. Kto może być poręczycielem? Kiedy jest wymagany? W poniższym wpisie omówię krótko najczęstsze przyczyny tego wymogu.

 

Poręczyciel (zwany też żyrantem) jest potrzebny, gdy, jako leasingobiorca, nie masz zdolności leasingowej, prowadzisz krótko działalność albo analitykowi zależy na dodatkowym zabezpieczeniu transakcji. Zdecydowanie częściej dotyczy leasingu maszyn i leasingu urządzeń, niż leasingu samochodów. Chodzi o poręczenie wekslowe (czynność prawna polegająca na bezwarunkowym poręczeniu długu wekslowego).

Poręczycielem może być osoba fizyczna (właściciel lub reprezentanci spółki) lub inna firma.

Warto wiedzieć, że jeśli prowadzisz działalność w formie jednoosobowej działalności lub spółki cywilnej to zawsze poręczasz jako osoba prywatna. Poręcza także żona/mąż właściciela lub wspólników. Są też wyjątki od poręczenia małżonków.

Jakie konsekwencje niesie poręczenie leasingu dla poręczyciela?

Przede wszystkim udzielone poręczenie ogranicza zdolność kredytowo-leasingową poręczyciela. Ubiegając się o kredyt czy leasing dla siebie wykazuje bowiem takie poręczenie jako zobowiązanie. Mimo, że sam nie płaci rat leasingu.

Ponadto gdy leasingobiorca nie spłaca leasingu, firma leasingowa może zażądać od poręczyciela spłaty długu. Poręczyciel wekslowy odpowiada tak samo, jak ten, za kogo poręczył.

 

Brak zdolności leasingowej

Twoja firma jest na stracie? Generuje jeszcze małą sprzedaż? A może jest już mocno zadłużona w bankach i firmach leasingowych? Niezależnie od powodu jeśli nie masz zdolności leasingowej, leasingodawca odmówi udzielenia leasingu (nie dotyczy samochodów). W tej sytuacji ratunkiem może być poręczenie innej firmy z historią działalności oraz mającej zdolność leasingową. Nie stosuje się raczej poręczeń prywatnych, za wyjątkiem poręczenia przez reprezentantów lub udziałowców spółki.

Nowa firma

Otwarłeś niedawno działalność i chcesz wyleasingować np. tokarkę czy frezarkę? Leasingodawca prawdopodobnie poprosi o wysoką pierwszą wpłatę oraz poręczenie prywatne reprezentantów firmy. Szczególnie, gdy  twoja firma to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z niskim kapitałem zakładowym. Wymóg poręczenia może pojawić się również przy leasingu samochodów.

Więcej o leasingu dla młodej firmy.

W zależności od przedmiotu leasingu i wartości inwestycji większy wkład własny i poręczenie reprezentantów mogą niekiedy nie wystarczyć. Wtedy warunkiem udzielenia leasingu będzie poręczyciel (inna firma) z historią działalności oraz zdolnością leasingową.

Poręczenie jako dodatkowe zabezpieczenie transakcji

Gdy ubiegasz się o leasing:

  • drogich (jak na swoje możliwości finansowe) maszyn czy urządzeń, np. centrum obróbczego, linii technologicznej etc.
  • nietypowych czy trudnych do wyleasingowania maszyn lub urządzeń, np. regałów magazynowych, szalunków, wind, maszyn do produkcji peletu in.
  • masz długą historię działalności ale twoja zdolność leasingowa jest na wyczerpaniu (masz duże zobowiązania kredytowo-leasingowe)
  • transakcja jest ryzykowna z punktu widzenia firmy leasingowej a zależy ci na niskim wkładzie własnym itp.

analityk wśród warunków udzielenia leasingu może postawić wymóg poręczenia prywatnego. Poręczycielem jest wtedy właściciel, wspólnicy lub reprezentanci firmy, jako osoby prywatne.

Poręczenie pokazuje leasingodawcy czy jako leasingobiorca wierzysz w swoją firmę i realizowaną inwestycję. Niekiedy poręczenie jest warunkiem uzyskania niższej pierwszej wpłaty (np. 10% z poręczeniem, 30% bez poręczenia).

Poręczyciel z zagranicy?

Na ten temat napisalismy osobny wpis, dostępny tutaj: Zagraniczny poręczyciel.

Co zrobić gdy leasingodawca żąda poręczenia?

Masz 2 możliwości:

1) Pogodzić się z tym i poręczyć za swoją firmę lub znaleźć poręczyciela

2) Złożyć wniosek o leasing do innej firmy leasingowej.

Mamy duże możliwości, żeby pomóc ci w tym drugim.

.

Sprawdź naszą ofertę leasingu:

Leasing samochodów

Leasing maszyn i urządzeń

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing z gwarancją BGK

Poprzedni post

Jak leasing chroni majątek przed komornikiem?

Następny post

Leasing używanej wiertnicy z zagranicy [case study]