10 częstych przyczyn odmowy udzielenia leasingu. Wpisy w bazach to tylko jedna z nich. Nie dostałeś leasingu lub obawiasz się, że możesz go nie dostać? Istnieje wiele powodów odmowy. W niniejszym wpisie przybliżymy 10 najpowszechniejszych.  Podpowiemy też jakie są możliwe rozwiązania dla każdego z nich.

Zobacz nasz najnowszy film o przyczynach odmowy leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

10 przyczyn odmowy leasingu:

.

 1. Brak zdolności leasingowej

Na zdolność leasingową składa się wiele kryteriów. Najczęstsze przyczyny braku zdolności to:

 • za mała sprzedaż
 • za duże zadłużenie firmy
 • straty na działalności operacyjnej

Rozwiązanie: Jeśli chcesz wyleasingować pojedynczy przedmiot (leasing na samochód osobowy lub maszynę) możesz poszukać firmy leasingowej oferującej ocenę wniosku w procedurze uproszczonej. W procedurze tej decyzja zapada w oparciu o historię w bazach lub pobieżne dane finansowe. Zwykle nie liczy się wskaźników. Jeśli sprzedaż Twojej firmy jest niska to najłatwiejsza droga.

Gdy przedmiotem leasingu jest kilka przedmiotów (np. cała linia technologiczna) rozwiązaniem może być podzielenie inwestycji między 2-3 leasingodawców, z których każdy sfinansuje tylko część inwestycji.

W Leason mamy doświadczenie w takich transakcjach. Mając dostęp do wielu leasingodawców możemy skoordynować akcję i wyselekcjonować właściwych leasingodawców. Przykładowo pomogliśmy w ten sposób uzyskać:

Innym rozwiązaniem na wszystkie powyższe trudności jest także dobry poręczyciel.

.

 1. 10 przyczyn odmowy leasingu – Zła historia w bazach

Przy wnioskowaniu o leasing historia w bazach ma znaczenie. Sprawdzane są zarówno bazy prywatne właściciela /  reprezentantów, jak i bazy dotyczące firmy. Zwykle powodem odrzucenia wniosku jest zła historia w BIK lub widniejące zadłużenie w KRD.

Rozwiązanie: Różne firmy leasingowe sprawdzają różne bazy. Firmę leasingową wybierzesz w zależności od tego, w której bazie tkwi problem. O szczegółach przeczytasz tutaj: Leasing bez BIK i KRD.

Jeśli masz tylko 1 wpis w KRD na niewielką kwotę (kilaset-kilka tys. zł) czasem lepiej spłacić dług, żeby otrzymać znacznie tańszy leasing i zaoszczędzić kilkanaście-kilkadziesiąt tysiecy złotych na odsetkach leasingowych. Gdy sprawa jest sporna można przedstawić potwierdzenie założenia sprawy sądowej. Można też wnioskować o leasing tam, gdzie go dają pomimo negatywnych wpisów w bazach. Taki leasing kosztuje zazwyczaj 2-3 drożej, niż zwykły leasing.

.

 1. Brak historii lub krótki czas działalności

Dla jednego leasingodawcy nową firmą jest firma działająca poniżej 3 miesięcy, dla innego poniżej 2 lat. Przy spółkach zoo część leasingodawców patrzy na spółkę jak na startup gdy działa poniżej 3-4 lat na rynku. Krótki czas działalności skutecznie utrudnia uzyskanie leasingu na rynkowych warunkach, szczególnie w przypadku maszyn.

Rozwiązanie: Bądź przygotowany na wysoki wkład własny. Pokaż, że masz doświadczenie branżowe  z wcześniejszych miejsc pracy. Na wniosku wykaż możliwie dużo majątku. Jeśli zakupu dokonujesz w związku z pozyskanym kontraktem – koniecznie załącz go do wniosku leasingowego. Jeśli nie masz kontraktu przedstaw 2-3 listy intencyjne od kontrahentów zainteresowanych współpracą.

Jeśli to nie pomoże – sytuację ratuje poręczyciel. Więcej o leasingu dla nowych firm.

.

 1. Powiązania osobowe i kapitałowe

Ty (jako reprezentant) i firma jesteście OK, ale firmy powiązane z Tobą osobowo lub poprzez udziały mają problem w bazach lub figurują jako dłużnicy? Istnieje spora szansa, że będzie to podstawą do odrzucenia wniosku o leasing.

Powiązania osobowe – chodzi o twoje inne spółki oraz spółki twoich wspólników.

Powiązania kapitałowe – chodzi o firmy posiadające udziały w Twojej spółce, oraz spółki w których twoja firma posiada udziały. W przypadku struktur holdingowych brane są pod uwagę także inne spółki holdingu.

Powiązania adresowe – czasem nie występują powiązania osobowe ani kapitałowe, ale firma mieści się pod tym samym adresem, co inny podmiot mający złą historię w bazach, figurujący jako dłużnik lub będący na czarnej liście leasingodawcy/-ów.

Rozwiązanie: Identyfikacja problemu analogicznie jak w punkcie 2. Zmiana reprezentanta/wspólnika/adresu, który rodzi problem. I dopiero wtedy wnioskujemy o leasing.

.

 1. Przedmiot leasingu – nietypowy lub za stary

Co może być przedmiotem leasingu? Wszystko co potrzebne do prowadzenia biznesu, ALE tylko dla dużych firm lub klientów z bardzo dobrą historią współpracy z leasingodawcą. Dlatego małe firmy często mają trudność z wyleasingowaniem na przykład:

 • specjalistycznych maszyn o niewielkim rynku wtórnym,
 • regałów magazynowych,
 • szalunków czy rusztowań,
 • klimatyzacji czy wentylacji,
 • oświetlenia,
 • mebli,
 • innych urządzeń, które są „trudne” do sprzedaży na rynku wtórnym.

Podobnie rzecz się ma z używanymi przedmiotami, starszymi niż kilkuletnie. Jeśli (z punktu widzenia firmy leasingowej) przedmiot leasingu jest słabym zabezpieczeniem umowy, a ty jako leasingobiorca masz słabe lub przeciętne wyniki – istnieje spore prawdopodobieństwo odmowy udzielenia leasingu.

Rozwiązanie: Różni leasingodawcy akceptują różne przedmioty leasingu oraz roczniki. Jedni nie chcą finansować, np. komputerów czy samochodów starszych niż 5-letnie. Inni nie mają z tym najmniejszego kłopotu. Dlatego warto złożyć wniosek do leasingodawcy, który proceduralnie może wyleasingować wybrany przez Ciebie przedmiot. Doradzamy przedsiębiorcom w tym zakresie.

Więcej o możliwych do leasingowania rocznikach przeczytasz tutaj: leasing używanych samochodów. Jeżeli rocznik mimo wszystko jest zbyt wiekowy – możesz rozważyć leasing zwrotny innego środka trwałego będącego twoją własnością. Za uzyskaną w ten sposób gotówkę zakupisz wybrany przedmiot. Z kolei w leasingu online możesz finansować maszyny i urządzenia do 100 000 zł netto bez limitu wiekowego (w tym maszyny z lat 80′ czy 90′).

Sprawdź również Leasing nietypowych przedmiotów

.

 1. 10 przyczyn odmowy leasingu – Wycena nie wychodzi

Wyceny dokonuje się przy leasingu używanych maszyn i samochodów. Leasingodawca chce mieć pewność, że kupuje po cenie rynkowej. Problem pojawia się, gdy na wycenie wartość przedmiotu leasingu odbiega powyżej 10-15% od ceny transakcyjnej.

Rozwiązanie:

Gdy wartość z wyceny jest za niska – zwróć uwagę rzeczoznawcy np. na przeprowadzone w ostatnim czasie remonty, wymienione podzespoły, dodatkowy osprzęt który podnosi cenę etc. Jeśli przedmiot pochodzi z limitowanej wersji albo jest bogato wyposażony również zaznacz to rzeczoznawcy – wszystko to wpływa na wartość na wycenie.

Jeśli mimo to wartość nadal jest za niska – możesz wpłacić wyższą pierwszą wpłatę i w ten sposób wyrównać różnicę z wyceny. Możesz także renegocjować cenę zakupu ze sprzedawcą (bo prawdopodobnie przepłacasz za samochód lub maszynę) lub zmienić przedmiot leasingu. Innym rozwiązaniem jest zakwestionowanie wartości na wycenie, podając konkretne argumenty.

Wartość z wyceny jest za wysoka – jeśli wartość z wyceny jest znacznie wyższa, niż cena zakupu leasingodawca również odstąpi od zawarcia umowy. W tej sytuacji należy podnieść cenę transakcyjną do akceptowanej wartości. Wcześniej możesz porozmawiać z rzeczoznawcą i wskazać argumenty za obniżeniem wartości z wyceny.

Niekiedy atrakcyjna cena wynika z wcześniejszych rozliczeń między Tobą a sprzedawcą. Przy leasingu dokonujesz sprzedaży po wartości rynkowej a wzajemne rozliczenia przeprowadzasz poza leasingodawcą.

W wyżej wymienionym leasingu online nie ma wyceny.

.

 1. Zbyt niska wartość transakcji

leasing drobnego sprzętu

Firmy leasingowe ustalają minimalne wartości od których udzielają leasingu. Najczęściej są to kwoty rzędu 15-20 tys. zł netto. Jeśli wybrane przez ciebie urządzenie jest tańsze często odmówią udzielenia leasingu.

Rozwiązanie: Złóż wniosek do takiej firmy leasingowej, która ma niskie progi minimalne. Tu polecam zapoznać się z naszą ofertą leasingu online, która idealnie pasuje do leasingu urządzeń za kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. W tej ofercie leasingujemy przedmioty już od 500 zł netto, przykładowo sprzęt IT, meble czy rowery. Formalności załatwisz przez internet w 15 minut.

.

 1. Nieautoryzowany dostawca

Firmy leasingowe mogą odrzucić wniosek, jeśli sprzedawca samochodu lub maszyny figuruje na ich wewnętrznej „czarnej liście kontrahentów„. Ponadto przy przedmiotach cechujących się małym rynkiem wtórnym lub dużą utratą wartości nieznany firmie leasingowej sprzedawca może być powodem wielu utrudnień w uzyskaniu leasingu.

Rozwiązanie: Zmiana leasingodawcy na takiego, który nie robi trudności z zakupem od danego sprzedawcy. Ewentualnie możesz rozważyć zmianę sprzedawcy na innego, znanego leasingodawcy. Trzecią możliwością jest zakup z własnych środków, a następnie sprzedaż do leasingodawcy króko po zakupie (leasing zwrotny).

Przykładowo realizowaliśmy leasing na nowego Land Rovera kupowanego z Niemiec. Problemem był sprzedawca – broker samochodowy. Leasingodawca nie chciał się zgodzić na płatność zagranicę do sprzedawcy samochodu niebędącego autoryzowanym salonem. Finalnie klient zakupił samochód za gotówkę, sprowadził do Polski i po odebraniu twardego dowodu rejestracyjnego sprzedał firmie leasingowej.

.

 1. Zastawiony przedmiot leasingu

Kupując używany samochód lub maszynę leasingodawca sprawdza krajowe i/lub zagraniczne rejestry zastawów. Jeśli przedmiot jest zastawiony – odmówi udzielenia leasingu. Dlaczego? Ponieważ zastaw obciąża przedmiot niezależnie od tego, kto jest jego kolejnym właścicielem.

Konsekwencją kupna np. samochodu obciążonego zastawem rejestrowym jest to, że jeśli kredyt nie zostanie przez kredytobiorcę spłacony, bank będzie mógł pozwać do sądu nowego właściciela i wyegzekwować należności z kupionego przez niego pojazdu obciążonego zastawem. Bez znaczenia będzie, że nabywca o kredycie i zastawie nic nie wiedział.

Firmy leasingowe mają tego świadomość dlatego zawsze sprawdzają rejestr zastawów. Więcej informacji: leasing a rejestr zastawów.

Rozwiązanie: Czasami wpis w rejestrze zastawów jest spowodowany błędem ludzkim – poprzedni właściciel spłacił kredyt, ale bank zapomniał zgłosić do rejestru zastawów wniosek o zdjęcie zastawu. Możesz skontaktować się z poprzednim właścicielem i poprosić go o kontakt z bankiem w celu wykreślenia zastawu. Przygotuj się, że może to potrwać do miesiąca.

Jeśli nie ma szans na zdjęcie zastawu – pozostaje tylko zmienić przedmiot leasingu.

.

 1. 10 przyczyn odmowy leasingu – Nierealne oczekiwania

Chodzi o oczekiwania leasingobiorcy nieprzystające do realiów firm leasingowych.

Przykładowo leasing na myjnię samochodową za 400 000 zł z pierwsza wpłatą do 5%, gdzie firma dopiero zostanie zarejestrowana i nie ma poręczyciela. Uzyskanie takiego leasingu graniczyłoby z cudem. Składając wniosek prawdopodobnie tracisz tylko czas.

Rozwiązanie: Zorientuj się co jest możliwe i dostosuj swoje oczekiwania do możliwości rynkowych. Jeśli realia nie przystają do Twoich możliwości pomyśl o innych, niż leasing, metodach finansowania. Sprawę możesz skonsultować z nami.

Opisane powyżej powody są przyczyną zdecydowanej większości odmów leasingu. Nie ze wszystkimi można sobie poradzić (szczególnie gdy występują w parach), ale z wieloma z nich tak.

Na co dzień pomagamy przedsiębiorcom w opisanych powyżej przypadkach. Część naszych klientów stanowią firmy, którym wcześniej odmówiono udzielenia leasingu. Jeśli ciebie też to spotkało, albo podejrzewasz, że Ci odmówią – odezwij się do nas.

.

Oferta Leason

Sprawdź naszą ofertę:

Leasing maszyn

Leasing samochodów

Leasing urządzeń i sprzętu

Doradztwo leasingowe

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Brak zdolności leasingowej na całą inwestycję – pomoc brokera

Zabezpieczenie umowy leasingu: standardowe i dodatkowe

10 najczęściej popełnianych błędów przy leasingu samochodów i maszyn

Leasing w działalności jednoosobowej

  4/5 - (39 votes)

  Poprzedni post

  10 największych firm leasingowych w Polsce w 2017 roku

  Następny post

  Dlaczego dywersyfikacja leasingodawców jest dobra i wskazana?

  Wyszukaj:

  O autorze

  Mikołaj Łagowski

  Mikołaj Łagowski

  Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

  mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

  Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.