Leasing pierwszej linii produkcyjnej. Myślisz o uruchomieniu produkcji w firmie? Potrzebujesz do tego leasing maszyn? Zorganizowanie dobrego leasingu na pierwszą linię produkcyjną w firmie jest skomplikowane. W tym wpisie wyjaśniamy dlaczego. Podpowiemy też co zrobić, aby otrzymać leasing.

Leasing pierwszej linii technologicznej

Leasing pierwszej linii produkcyjnej

Typowy scenariusz wygląda mniej więcej tak:

Masz za sobą kilka lat doświadczenia w branży. Od 2-4 lat prowadzisz swoją firmę o profilu handlowym, zazwyczaj w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Masz stałych odbiorców na produkty. Sprzedaż dynamicznie rośnie.  Za ostatni rok spółka miała obrót rzędu 1,5-3 mln zł i wykazała zysk brutto w granicach 100-300 tys. zł. W roku bieżącym sprzedaż jest 50-100% wyższa, niż w analogicznym okresie roku wcześniejszego.

Firma nie ma jeszcze zadłużenia, może poza kredytem obrotowym i leasingiem na samochód. Nie ma też majątku trwałego. Często nie ma jeszcze wynajętej hali. Skala sprzedaży sprawia, że chcesz uruchomić własną produkcję sprzedawanego asortymentu. Marża będzie dużo wyższa. Wiesz, że zyski z nawiązką pokryją koszty wynajmu hali, pracowników, rat leasingowych itp. Wybrałeś więc firmę, która dostarczy i uruchomi Twoją pierwszą linię produkcyjną. Koszt zakupu wyniesie przeciętnie od 500 tys. zł do 1 mln zł netto. Teraz pozostaje tylko załatwić leasing, najlepiej z 10% wkładu własnego i na 5 lat lub dłużej .

Brzmi znajomo?

Następnie dzwonisz do leasingodawcy. Mówisz, jak wygląda sytuacja, jakie maszyny chcesz leasingować. Doradca odpowiada „Nie ma problemu”. Składasz wniosek leasingowy, czekasz 1-2 tygodnie i dostajesz odmowę. Myślisz „Niemożliwe”. Dzwonisz do drugiego leasingodawcy i scenariusz się powtarza. Wtedy właśnie trafiasz do nas.

Dlaczego leasingodawcy odmówią udzielenia leasingu?

Przyczyn odmowy jest kilka:

  • Patrząc z perspektywy leasingodawcy: linia składa się ze specjalistycznych maszyn o niedużym rynku wtórnym. Jeśli Twój biznes pójdzie niepomyślnie i trzeba będzie zwindykować linię, to ciężko będzie ją sprzedać bez dużej straty w krótkim czasie. Ocena wniosku opiera się więc bardziej na wynikach Twojej firmy, niż samych maszynach.
  • Pomimo doświadczenia branżowego i posiadanych odbiorców, uruchomienie produkcji jest traktowane, jakbyś uruchamiał nową działalność a zdolność opiera się na dotychczasowych wynikach finansowych.
  • Spółka z racji jeszcze krótkiej działalności (zazwyczaj do 3 lat), małych kapitałów własnych (w tym niskiego kapitału zakładowego 5 000 zł), braku środków trwałych, często braku wynajętej hali oraz braku pisemnych kontraktów z odbiorcami wygląda mało wiarygodnie dla leasingodawcy.
  • W tej sytuacji udzielenie leasingu na kilkaset tysięcy złotych na specjalistyczne maszyny jest zbyt ryzykowne i kończy się odmową albo zgodą na warunkach zaporowych, np. 30% wkładu własnego i poręczeniu prywatnym prezesa za spółkę.

Co zrobić, żeby dostać leasing na pierwszą linię produkcyjną?

W skrócie – podzielić linię na poszczególne maszyny i leasingować je w 2+ firmach leasingowych. Wymaga to okazania osobnej faktury pro forma i specyfikacji maszyny dla każdego z leasingodawców. Dodatkowo musisz sensownie uzasadnić cel zakupu maszyny (nie linii). Pojedynczy wniosek nie powinien przekroczyć 300 tys. zł netto. Jeszcze lepiej gdy nie przekroczy 200 tys. zł. Do tego zadania bardzo ważny jest dobór właściwych leasingodawców.

Możesz wnioskować o leasing z 10% pierwszej wpłaty, choć po ocenie często wymagane jest 20%. Wiąże się to z samym przedmiotem leasingu – często to specjalistyczna maszyna.

Gdzie zwrócić się po pomoc w leasingu pierwszej linii produkcyjnej?

Firma Leason posiada odpowiednie doświadczenie w takich transakcjach. Pomożemy skoordynować cały proces i wyselekcjonujemy leasingodawców odpowiednich do tego zadania.

.

Oferta Leason

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

Leasing samochodów

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Poprzedni post

Leasing pojazdu w firmie – podcast z Mikołajem Łagowskim

Następny post

Leasing przedmiotu o zaniżonej wartości