Klienci zdecydowani na zakup samochodów BMW w przeważającej większości biorą je w leasing i mają ku temu ważne powody. Leasing BMW przyniesie firmie wiele korzyści podatkowych. Przy odpowiednio skonfigurowanej ofercie leasingu może być tańszy od zakupu za gotówkę, pomimo odsetek leasingowych.

Dlatego warto poświęcić chwilę i dobrać taki leasing, który pozwoli zmaksymalizować odliczenia podatkowe. Tym samym kupno auta BMW będzie tańsze.

leasing samochodu bmw

.

Najpopularniejsze modele BMW w Polsce

Rynek marki BMW w Polsce w 2021 i 2022r

BMW to marka, która kojarzy się z luksusem i stylem. Nowe samochody marki BMW to marzenie wielu kierowców i potwierdzają to liczby. Obecnie BMW jest najpopularniejszą marką samochodów osobowych premium w Polsce. W 2021r dealerzy BMW sprzedali łącznie 23 964 samochody. W ciągu 9 miesięcy 2022r – 17 839 aut.

Najpopularniejsze nowe modele BMW po 9 miesiącach 2022r

BMW serii 3 (2618 szt.)

BMW X5 (2441 szt.)

BMW X3 (2383 szt.)

BMW serii 5 (1853 szt.)

BMW serii 4 (1320 szt.)

BMW serii 1 (1294 szt.)

W przeważającej większości nowe BMW kupują firmy, w tym właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Niewielki odsetek sprzedaży przypada na klientów indywidualnych. Najczęściej wybieraną przez klientów formą finansowania BMW jest leasing.

Leasing bmw

.

BMW w leasing – dlaczego warto?

Można wybrać finansowanie fabryczne (BMW Comfort Lease / BMW Financial Services) lub zewnętrzne (zresztą często oferowane przez dealera BMW), w dowolnej firmie leasingowej. Rozwiązania oferowane przez dealerów skupiają się głównie na podkreślaniu niskiej raty leasingu, elastyczności i prostoty uzyskania.

Kalkulatory leasingu BMW dostępne na stronach również podkreślają wysokość raty, ewentualnie niski koszt finansowania. Oczywiście te elementy są istotne.

Brakuje jednak informacji o aspekcie podatkowym, naszym zdaniem bardzo ważnym, zwłaszcza uwzględniając ceny BMW.

Można bowiem otrzymać dwie, zbliżone kosztowo oferty leasingu BMW. Porównując sumę opłat jedna jest na przykład 2% tańsza, a druga pozwala na wyższe odliczenia podatkowe dające oszczędności wynoszące 6% wartości auta. To która z nich jest jednak tańsza?

I właśnie dlatego w leasingu droższych samochodów przydaje się doradztwo leasingowe.

Jakie są zalety leasingu? Dlaczego warto leasingować samochody BMW? Warto je leasingować, ponieważ leasing operacyjny to jedyna forma finansowania, która pozwala zaliczyć w koszty firmy powyżej 150.000 zł, a prawie każda oferta BMW przekracza tą kwotę. I to tylko jeden z powodów.

.

Limit kosztów 2x 150.000 zł

Limit kosztów dla samochodu osobowego wynosi 150.000 zł. W leasingu można go wykorzystać 2 razy: (1) dla opłaty wstępnej i rat leasingowych oraz (2) ponownie dla wykupu. Jeśli wykup z leasingu będzie wysoki, to wygenerujesz sporo dodatkowych kosztów uzyskania przychodu.

Po więcej informacji a także przykładowe wyliczenia odsyłamy do wpisu Czy da się odliczyć 2×150 000 zł od leasingu samochodu?

bmw leasing

.

Niska rata leasingu BMW

Dla wielu leasingobiorców wysoki wykup ma dodatkową zaletę w postaci niskich rat leasingu operacyjnego. Im krótszy okres finansowania, tym wyższy może być wykup, ale i rata leasingu BMW. Im dłuższy okres finansowania tym niższy maksymalny wykup, ale maleje też rata leasingu operacyjnego samochodu. Coś za coś.

Część leasingobiorców celowo bierze BMW w leasing bez wkładu własnego albo z niedużym wkładem własnym na jak najdłuższy okres leasingu. Oczekują niskiej miesięcznej raty do pewnej wysokości.

Użytkują samochód przez rok, dwa a potem szukają chętnego na przejęcie leasingu (cesja leasingu). Nie czekają do zakończenia umowy leasingowej, tylko robią cesję leasingu. W zależności od wartości samochodu i kwoty pozostałej do spłaty mogą nawet uzyskać kwotę odstępnego. A potem biorą kolejny leasing nowego samochodu BMW.

Tym spospobem zawsze mają nowy model samochodu BMW. Długi czas trwania umowy i możliwie wysoki wykup są wtedy narzędziami do uzyskania jak najniższych rat leasingowych.

.

BMW Leasing – wysoki czy niski wykup?

Wykup to część wartości samochodu płatna na końcu umowy. Jeszcze do niedawna leasing auta BMW często kończył się 1% wykupem. Dzięki temu uzyskiwaliśmy tani leasing z możliwością wykupu prywatnego. Okres leasingu wynosi wtedy zwykle 3 lata.

Obecnie wykup prywatny ciągle jest możliwy, ale po wejściu w życie polskiego ładu jego atrakcyjność spadła. Ponadto sprzedając używane BMW ciężej znaleźć kupca na samochód bez faktury ze względu na jego wysoką wartość.

Aktualnie większość leasingobiorców skłania się ku leasingowi z wyższym wykupem. Przemawia za tym nie tylko chęć wykupu na firmę, ale również maksymalizacja odliczeń podatkowych.

Okres umowy jest różny – krótki gdy oczekujesz jak najniższych kosztów leasingu, długi – gdy kierujesz się raczej wysokością miesięcznej raty. Szczegółowo o korzyściach z wysokiego wykupu piszemy w tekście Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

BMW Leasing – opłata wstępna i koszty na koniec roku lub miesiąca

Opłata wstępna do leasingu zawiera się w przedziale 0-45%. Ostatnio czas oczekiwania na dowolny model BMW jest długi. Można go jednak wykorzystać do celów podatkowych.

Jeśli potrzebujesz kosztów na koniec miesiąca czy roku podpisz umowę leasingu operacyjnego samochodu z odroczonym harnonogramem spłat. W tym samym miesiącu wpłać wkład własny na konto leasingodawcy. Firma leasingowa wystawi fakturę kosztową w miesiącu wpłaty.

Dzięki temu uzyskasz jednorazowy wysoki koszt wtedy, gdy jest on potrzebny, na przykład pod koniec roku podatkowego. Odbiór przedmiotu leasingu nastąpi później a raty zaczniesz płacić miesiąc po odbiorze.

BMW – leasing samochodu używanego

W leasingu używanych samochodów BMW istotny jest wiek pojazdu. Maksymalny wiek do leasingu wynosi zwykle 7-8 lat na początek i 10 lat na zakończenie umowy.

Leasing starszego samochodu jest możliwy po uzyskaniu odstępstwa od procedury, bądź w mniejszej firmie leasingowej (z wyższym kosztem leasingu). Warto pamiętać, że niezależnie od wieku leasing samochodu używanego wiąże się z koniecznością wykupienia pełnego ubezpieczenia OC AC NNW.

.

Leasing samochodów BMW z zagranicy

W Polsce dużą popularnością cieszą się używane pojazdy sprowadzane z zagranicy. Tylko w 2021r sprowadziliśmy 54 tys. samochodów marki BMW. Większość to starsze rocznikowo pojazdy, ale nie wszystkie. Najczęściej są sprzedawane na podstawie faktury VAT marża i wtedy sięgając po finansowanie zewnętrzne wybieramy leasing finansowy lub pożyczkę leasingową.

Są różne metody leasingu importowanych aut. Szczegółowo to zagadnienie omawiamy w poniższym filmie:

.

Ubezpieczenie GAP w leasingu BMW

Ubezpieczenie GAP co do zasady jest zwolnione z VAT. Tak jest, gdy opłacasz składkę jednorazowo, z góry. Wybierając płatność z ratami leasingu leasingodawca doliczy 23% VAT (z czego odliczysz prawdopodobnie tylko 50%).

Ubezpieczenie GAP zaliczysz w koszty firmy w proporcji obliczanej identycznie, jak dla leasingu. Szczegółowo opisujemy to zagadnienie we wpisie Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady.

Do wyboru jest kilka wariantów GAP: Fakturowy (RTI), Indeksowy, Finansowy, Casco i Direct. Większość leasingobiorców wybiera GAP fakturowy, jednakże nie zawsze jest to najlepszy wariant. Kiedy wybrac który wariant GAP opisujemy we wpisie Ubezpieczenie GAP w Leasingu.

Decydując się na GAP wykupujesz go od takiej samej wartości, jak polisę AC. A konkretnie:

 • od brutto – gdy nie jesteś płatnikiem VAT
 • od netto + 50% VAT – gdy jesteś vatowcem i odliczasz 50% VAT od BMW (użytek mieszany)
 • od netto – gdy odliczasz 100% VAT od pojazdu.

Jeśli zdecydujesz się na GAP oferowany przez leasingodawcę – uruchamiasz go wraz z umową leasingu. U nas możesz wykupić GAP do 4 miesięcy od daty z faktury zakupu.

Dla czytelników naszego bloga przygotowaliśmy ofertę GAP z rabatem 5%:

kupuje gap

.

Czy leasing BMW jest dla Ciebie?

Leasing BMW to opłacalna opcja dla wielu osób, jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Oto kilka pytań, które warto sobie zadać przed podjęciem decyzji o leasingu BMW:

 • Czy jesteś gotów na regularne płacenie miesięcznych opłat?
 • Czy jesteś w stanie zaoferować wkład własny na początku umowy?
 • Czy potrzebujesz samochodu na dłuższy okres?
 • Czy chcesz wykupić BMW na koniec leasingu?
 • Czy chcesz zaliczyć w koszty firmy więcej, niż 50% VAT i 150.000 zł?

Jeśli odpowiedź na większość tych pytań brzmi „tak”, to leasing BMW może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.

.

Czy warto skorzystać z oferty leasingu fabrycznego dilera?

Kupując samochód w salonie prawdopodobnie otrzymasz propozycję skorzystania z leasingu fabrycznego. Jeśli jest to leasing na promocyjnych warunkach (101%, 103%, 105% etc.) to warto go rozważyć. Jednakże polecamy spojrzeć na ofertę leasingu całościowo:

 • promocyjne warunki często dotyczą określonego wariantu leasingu, np. 40% wpłaty, 3 lata, 1% wykup, który może nie być odpowiedni dla ciebie,
 • zwykle oferta dilera jest powiązana z koniecznością zakupu ubezpieczenia GAP w cenie nawet 3-krotnie wyższej, od rynkowej (co niweluje oszczędności uzyskane na leasingu),
 • tabele opłat i prowizji dilerów są drogie – zawierają sporo zawyżonych opłat,
 • jakość obsługi umowy w trakcie trwania leasingu będzie słaba,
 • zapisy umowy są niekorzystne w porównaniu do leasingodawców bankowych.

Obszernie tematykę bolączek leasingu dilerskiego poruszamy w tekście Leasing fabryczny – wysokie koszty dodatkowe. Jeśli do oferty leasingu samochodu osobowego podejdziesz holistycznie (kompleksowo) i poświęcisz chwilę na analizę i przemyślenie – prawdopodobnie twój wybór padnie jednak na któregoś z dużych leasingodawców bankowych. A my chętnie pomożemy w wyselekcjonowaniu właściwego w twojej sytuacji i znalezieniu dobrej oferty leasingu.

.

Warunki leasingu BMW

.

Leasing BMW – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing BMW a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Leasing oferta Leason

Szukasz ciekawej, korzystnej podatkowo propozycji leasingu BMW? Oczekujesz doradztwa w tym zakresie?

W takim razie czekamy na Twój kontakt.

Nasza oferta:

Leasing samochodów

Kredyt samochodowy

Ubezpieczenia komunikacyjne OC AC NNW

Ponadto oferujemy:

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing w działalności jednoosobowej

Leasing w spółce zoo

3 sposoby na tani leasing w 2022r

Leasing przy zakupie samochodu od osoby prywatnej

4.2/5 - (14 votes)

Poprzedni post

Ile trwa załatwienie leasingu? Szybki leasing

Następny post

Wykup z leasingu od 2023r – jak to zrobić dobrze?

Wyszukaj:

O autorze

Mikołaj Łagowski

Mikołaj Łagowski

Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.