Leasing maszyn poligraficznych pomaga drukarniom rosnąć i czerpać korzyści z efektu skali. Pozwala poszerzyć park maszynowy przy niewielkim zaangażowaniu własnych środków. Daje możliwość zaliczenia w koszty zakupu maszyny nawet 2,5 razy szybciej niż przy kupnie za gotówkę, niezależnie od kwoty zakupu.

Wpływa też na obniżenie płaconych podatków. Dlatego drukarnie chętnie sięgają po leasing. Leasingują maszyny do druku offsetowego, druku cyfrowego oraz maszyny do preprintu i postprintu czy fleksograficzne, ponadto samochody osobowe, wózki widłowe i inne.

leasing maszyny poligraficzne

1

Leasing maszyn poligraficznych

W przeszłości drukarnie generowały duże zyski, ale jednocześnie wysokie koszty zakupu maszyn do druku offsetowego były skuteczną barierą dla wejścia na rynek nowych konkurentów. Na przestrzeni lat, wraz z rozwojem technologii druku cyfrowego oraz licznie przyznawanymi dotacjami na zakup maszyn drukarskich, koszty otwarcia drukarni spadły.

Rynek drukarski stał się bardzo konkurencyjny. Przełożyło się to na obniżenie marż i skrócenie czasów realizacji zleceń. Rynek wymusił specjalizację i zyskały te drukarnie, które dysponowały nowoczesnym, bogato wyposażonym parkiem maszyn. Dziś głównymi beneficjentami tych zmian są średnie i duże drukarnie oraz takie, które wyspecjalizowały się w konkretnej niszy.

1

Wartość rynku leasingu maszyn poligraficznych w latach 2015-2022

Znaczny odsetek maszyn poligraficznych jest dziś finansowany leasingiem.

 • W 2015 r. drukarnie wyleasingowały 1998 maszyn poligraficznych o łącznej wartości 593,38 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 297 tys. zł.
 • W 2016 r. – 2209 maszyn poligraficznych o wartości 537,26 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 243 tys. zł.
 • W 2017 r. – 2343 maszyn poligraficznych o wartości 711 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 303 tys. zł.
 • W 2018 r. – 2381 maszyn poligraficznych o wartości 722,70 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 304 tys. zł.
 • W 2019 r. – 2264 maszyn poligraficznych o wartości 603,10 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 266 tys. zł.
 • W 2020 r. – 1545 maszyn poligraficznych o wartości 476,91 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 309 tys. zł.
 • W 2021 r. – 1778 maszyn poligraficznych o wartości 528,83 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 295 tys. zł.
 • W 2022 r. – 1373 maszyn poligraficznych o wartości 574,28 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 418 tys. zł.

Dane za I półrocze 2023r pokazują, że wyleasingowano 687 maszyn poligraficznych o wartości 333 mln zł, średnia wartośc transakcji wyniosła 484 tys. zł netto. Cały 2023r zamknał się wynikiem 753 mln zł.

Maszyny do druku offsetowego, pre- i postprintu czy fleksograficzne cechują długowieczność i niska utrata wartości. Są więc bezpiecznym aktywem dla firm leasingowych. W druku cyfrowym czy druku 3D ciągły postęp technologiczny sprawia, że maszyny te szybko tracą na wartości. Jednocześnie wiodący dostawcy maszyn dbają, żeby drukarnie cyfrowe regularnie wymieniały park maszynowy na nowszy. Ceny tych maszyn są znacznie niższe niż w przypadku maszyn do druku offsetowego.

1

Jak zmiany gospodarcze wpływają na leasing?

W ostatnich 2 latach sytuacja zmienia się dynamicznie. Ciągłe problemy z podażą samochodów i maszyn wydłużyły okres oczekiwania na dostawę, obecnie rok oczekiwania nie jest niczym niezwykłym. Istotnie wzrosły ceny transportu morskiego. Wojna na Ukrainie wywindowała ceny energii i dodatkowo rozpędziła inflację. Banki centralne podnoszą stopy procentowe.

Wszystko to sprawia, że maszyny i samochody drożeją. Rosną też koszty finansowania leasingiem, w szczególności w złotówkach, a to przekałada się na mniejszą skłonność do inwestycji. Związek Polskiego Leasingu prognozuje dynamikę branży leasingowej na -4,5% na koniec 2022r. Prognoza odzwierciedla obawy firm leasingowych o dostępność środków trwałych oraz negatywny wpływ trudnego otoczenia makroekonomicznego na inwestycje polskich firm.

Cześć firm rezygnuje z inwestycji z powodu wysokich cen, długiego czasu oczekiwania lub niepewności. Widoczny jest spadek zainteresowania leasingiem na mniejsze kwoty. Trudna sytuacja zachęca do zgromadzenia większych rezerw gotówki i wykorzystania ewentualnych okazji rynkowych, gdy już się pojawią, z jednoczesnym redukowaniem niepotrzebnych kosztów działalności.

Jeśli ktoś bierze leasing i zarabia w euro – wybiera leasing w euro, znacznie tańszy od leasingu złotówkowego przy obecnym poziomie stóp procentowych. Z kolei leasingobiorcy spłacający leasing w złotówkach częściej interesują się nadpłatą leasingu.

Zobacz nasz najnowszy film o nadpłacie leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Rosnące koszty prowadzenia działalności mogą zachęcić firmy posiadające własne środki trwałe do sięgnięcia po leasing zwrotny.

1

Leasing maszyn do druku offsetowego

Możliwy od 0% pierwszej wpłaty. Standardowy czas spłaty wynosi od 36 do 60 miesięcy, ale rynek oferuje leasing nawet na 96 miesięcy, żeby miesięczne raty były jak najniższe. Ceny niektórych maszyn do druku offsetowego liczone są w milionach euro, dlatego drukarnie chętnie korzystają z długiego czasu spłaty. Przy tanich maszynach preferowane są leasingi na 3 lata. Przy droższych drukarnie wybierają leasing na 5 lat lub dłuższy.

Kupując nowe maszyny, można liczyć na ocenę wniosku leasingowego w ramach szybkich procedur uproszczonych. Limity różnią się w zależności od leasingodawcy i wynoszą od 200 tys. do 1 mln zł. Powyżej tych kwot rośnie liczba przedstawianych dokumentów i informacji, wnikliwiej analizuje się kondycję finansową firmy.

Leasing używanych maszyn poligraficznych

Drukarnie mogą leasingować maszyny używane, nawet 10-letnie i starsze. Najstarsze, które finansowaliśmy, liczyły sobie 40 lat. Ważne są aktualne ceny tych maszyn na rynku oraz wyniki finansowe leasingobiorcy z okresu ostatnich 2-3 lat. Standardem jest zlecanie wyceny używanej maszyny.

Jeżeli maszyna będzie zbyt wiekowa dla leasingodawcy, istnieje możliwość leasingu zwrotnego (a więc sprzedaży do firmy leasingowej) jednej z obecnie posiadanych maszyn. Za uzyskane w ten sposób środki możesz zakupić starszą maszynę.

1

Leasing online maszyn poligraficznych do 100 000 zł netto bez limitu wieku

Bardzo wygodną metodą finansowania maszyn i urządzeń poligraficznych jest leasing online.

Tutaj finansujemy urządzenia nowe i używane (bez wyceny i bez limitu wieku) do 100 000 zł netto, w tym:

 • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
 • 30 000 – 100 000 zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez konieczności kontaktu z doradcą leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Podstawą do udzielenia tego leasingu jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz w KRD jako dłużnik prawdopodobnie dostaniesz leasing.

1

Leasing maszyn poligraficznych do druku cyfrowego

Część drukarń wybiera krótki, 3-letni leasing z wkładem własnym na poziomie 10–20%. Inne preferują leasing 5-letni z możliwie najniższym wkładem własnym i jak najwyższym wykupem (np. 20%). Dążą do zminimalizowania raty miesięcznej. W praktyce spłacają leasing dla poligrafii przez około 3–4 lata, po czym zamykają umowę przed czasem. Sprzedawca maszyny odbiera w rozliczeniu używaną maszynę, a niekiedy nawet oferuje własne środki na zamknięcie umowy leasingu przed czasem. Następnie sprzedaje nową, finansowaną leasingiem. W tym modelu maszyna nigdy nie będzie własnością drukarni. Drukarnia płaci za jej użytkowanie i dąży do minimalizacji miesięcznej raty.

Przy leasingu nowych maszyn poligraficznych warunki są elastyczne i korzystne cenowo. Leasing na używaną maszynę do druku cyfrowego zdarza się rzadko. Jest to leasing na krótki czas z wkładem własnym od 10% w górę.

Leasing maszyn poligraficznych z dotacją unijną?

W ostatnim czasie trudniej o dotację na zakup maszyn poligraficznych. ale jeśli otrzymałeś dofinansowanie unijne na zakup maszyn i szukasz finansowania to rozważ opcję, jaką jest pożyczka leasingowa. Pozwala rozliczyć projekt unijny identycznie, jak kredyt a jest łatwiejsza w uzyskaniu i kosztuje podobnie. Szerzej o zaletach i wadach tego rozwiązania piszemy w tekście Leasing pożyczka jako źródło finansowania projektów z dofinansowaniem unijnym.

Pożyczki leasingowe są też często stosowane przy zakupie maszyn poligraficznych z zagranicy, z krajów Unii Europejskiej, ponieważ umożliwiają zakup w kwocie netto i finansowanie na taką kwotę, bez doliczania VAT.

1

Co jeszcze może leasingować drukarnia?

Poza parkami maszyn drukarnie mogą leasingować również inne środki trwałe. Najczęściej są to:

Leasing opłaca się szczególnie, gdy przedmiotem zakupu jest drogi samochód osobowy. Przepisy pozwalają bowiem zaliczyć w koszty firmy do 150 000 zł dla jednego samochodu. W leasingu operacyjnym prawie dwa razy więcej, o ile samochód jest znacznej wartości i odpowiednio dobierzesz parametry leasingu.

1

Trudności z uzyskaniem leasingu na maszyny poligraficzne

Są sytuacje, w których uzyskanie leasingu jest trudne. Do najczęstszych należą:

Z większością tych sytuacji można sobie poradzić, np.:

 • poręczyciel z dłuższą historią działalności umożliwi wzięcie leasingu
 • procedura uproszczona oceny wniosku bez konieczności okazywania wyników sprawi, że strata/brak zdolności nie będzie istotna
 • różne firmy leasingowe sprawdzają różne bazy. Kluczem jest zidentyfikowanie, w której bazie tkwi problem, i złożenie wniosku do właściwego leasingodawcy, który udzieli leasingu w taniej, rynkowej cenie.

W sytuacjach problemowych warto jednak skonsultować sprawę ze specjalistą.

Chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego rozwiązania.

Powyższy tekst został również opublikowany w miesięczniku Świat Druku, wydanie nr 02/2018 oraz 12/2022.

1

Warunki leasingu maszyn poligraficznych

1

Leasing maszyn poligraficznych – pomocne linki

Ogólne informacje:
7 najczęściej zadawanych pytań o leasing maszyn i urządzeń
Leasing w euro
Leasing na stałej czy zmiennej stopie?
Harmonogram spłat leasingu i płatności w transzach do producenta maszyny
Leasing pierwszej linii produkcyjnej w firmie
Leasing maszyn z zagranicy
Finansowanie maszyn z dotacją unijną
Leasing dla nowych firm
Leasing starych maszyn
10 najczęściej popełnianych błędów w leasingu samochodów i maszyn

Leasing maszyn poligraficznych a podatki:

Jak stawka amortyzacji maszyny wpływa na czas trwania leasingu i wykup?
Leasing operacyjny a finansowy – różnice
VAT od odsetek w leasingu operacyjnym, finansowym i pożyczce leasingowej
Kaucja gwarancyjna czyli wykup płatny z ratami leasingu
Wysoki jednorazowy koszt na koniec miesiąca lub roku dzięki leasingowi
Leasing w działalności jednoosobowej
Leasing w spółce zoo
Leasing dla firm na ryczałcie
Nie jesteś płatnikiem VAT. Czy leasing jest dla ciebie?

Procedury leasingu i koszty dodatkowe:
Jak dostać leasing krok po kroku
Leasing w procedurze uproszczonej
Dokumenty do leasingu – jakie są potrzebne?
Koszty dodatkowe w leasingu
Koszty spreadu (przewalutowania) w leasingu maszyn
Czy leasing maszyny obejmuje koszty transportu, montażu, szkolenia i cła? 
Zdolność leasingowa – główne kryteria oceny
Zabezpieczenia leasingu: standardowe i dodatkowe
10 najczęstszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić
Dywersyfikacja leasingodawców – dlaczego jest wskazana?

1

Oferta leasingu Leason

Leasingu maszyn

Leasing samochodów

Leasing urządzeń i sprzętu

Oferta leasing online

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing używanej maszyny drukującej Heidelberg Speedmaster za 2,2 mln zł (case study)

Leasing linii do druku etykiet za 1 mln zł (case study)

Zmiana leasingodawcy i warunków umowy w trakcie leasingu maszyny drukarskiej za 1,9 mln zł (case study)

Leasing starych maszyn

Leasing maszyn z zagranicy

  5/5 - (12 votes)

  Poprzedni post

  Zakończenie umowy leasingu przed terminem — jakie są opcje?

  Następny post

  Leasing na samochód z USA lub Kanady

  Wyszukaj:

  O autorze

  Mikołaj Łagowski

  Mikołaj Łagowski

  Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

  mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

  Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.