Leasing maszyn poligraficznych pomaga drukarniom rosnąć i czerpać korzyści z efektu skali. Pozwala poszerzyć park maszynowy przy niewielkim zaangażowaniu własnych środków. Daje możliwość zaliczenia w koszty zakupu maszyny nawet 2,5 razy szybciej niż przy kupnie za gotówkę, niezależnie od kwoty zakupu. Wpływa też na obniżenie płaconych podatków. Dlatego drukarnie chętnie sięgają po tę formę finansowania. Leasingują maszyny do druku offsetowego, druku cyfrowego oraz maszyny do preprintu i postprintu czy fleksograficzne, ponadto samochody, wózki widłowe i inne.

leasing maszyny poligraficzne

Leasing maszyn poligraficznych

W przeszłości drukarnie generowały duże zyski, ale jednocześnie wysokie koszty zakupu maszyn do druku offsetowego były skuteczną barierą dla wejścia na rynek nowych konkurentów. Na przestrzeni lat, wraz z rozwojem technologii druku cyfrowego oraz licznie przyznawanymi dotacjami na zakup maszyn drukarskich, koszty otwarcia drukarni spadły.

Rynek drukarski stał się bardzo konkurencyjny. Przełożyło się to na obniżenie marż i skrócenie czasów realizacji zleceń. Rynek wymusił specjalizację i zyskały te drukarnie, które dysponowały nowoczesnym, bogato wyposażonym parkiem maszyn. Dziś głównymi beneficjentami tych zmian są średnie i duże drukarnie – według raportu KPMG za 2016 r. 81% z nich ocenia sytuację w branży bardzo dobrze lub dobrze. Dla porównania odsetek ten w firmach mikro wynosi tylko 38%, w małych drukarniach 57%.

Wartość rynku leasingu maszyn poligraficznych w latach 2015-2021

Znaczny odsetek maszyn poligraficznych jest dziś finansowany leasingiem.

W 2015 r. drukarnie wyleasingowały 1998 maszyn poligraficznych o łącznej wartości 593,38 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 297 tys. zł.

W 2016 r. – 2209 maszyn poligraficznych o wartości 537,26 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 243 tys. zł.

W 2017 r. – 2343 maszyn poligraficznych o wartości 711 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 303 tys. zł.

W 2018 r. – 2381 maszyn poligraficznych o wartości 722,70 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 304 tys. zł.

W 2019 r. – 2264 maszyn poligraficznych o wartości 603,10 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 266 tys. zł.

W 2020 r. – 1545 maszyn poligraficznych o wartości 476,91 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 309 tys. zł.

W 2021 r. – 1778 maszyn poligraficznych o wartości 528,83 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 295 tys. zł.

W ostatnich 2 latach wartość leasingu maszyn poligraficznych wyraźnie zmalała, utrzymała się jendak średnia wartość zakupu oscylująca około 300 tys. zł netto za maszynę.

Maszyny do druku offsetowego, pre- i postprintu czy fleksograficzne cechują długowieczność i niska utrata wartości. Są więc bezpiecznym aktywem dla firm leasingowych. W druku cyfrowym czy druku 3D ciągły postęp technologiczny sprawia, że maszyny te szybko tracą na wartości. Jednocześnie wiodący dostawcy maszyn dbają, żeby drukarnie cyfrowe regularnie wymieniały park maszynowy na nowszy. Ceny tych maszyn są znacznie niższe niż w przypadku maszyn do druku offsetowego.

Leasing maszyn do druku offsetowego

Możliwy od 0% pierwszej wpłaty. Standardowy czas spłaty wynosi od 36 do 60 miesięcy, ale rynek oferuje leasing nawet na 96 miesięcy, żeby miesięczne raty były jak najniższe. Ceny niektórych maszyn offsetowych liczone są w milionach euro, dlatego drukarnie chętnie korzystają z długiego czasu spłaty. Przy tanich maszynach preferowane są leasingi trzyletnie.

Kupując nowe maszyny, można liczyć na ocenę wniosku leasingowego w ramach szybkich procedur uproszczonych. Limity różnią się w zależności od leasingodawcy i wynoszą od 200 tys. do 1 mln zł. Powyżej tych kwot rośnie liczba przedstawianych dokumentów i informacji, wnikliwiej analizuje się kondycję finansową firmy.

Leasing używanych maszyn poligraficznych

Drukarnie mogą leasingować maszyny używane, nawet 10-letnie i starsze. Najstarsze, które finansowaliśmy, liczyły sobie 40 lat. Ważne są aktualne ceny tych maszyn na rynku oraz wyniki finansowe leasingobiorcy z okresu ostatnich 2-3 lat. Standardem jest zlecanie wyceny używanej maszyny.

Jeżeli maszyna będzie zbyt wiekowa dla leasingodawcy, istnieje możliwość leasingu zwrotnego (a więc sprzedaży do firmy leasingowej) jednej z obecnie posiadanych maszyn. Za uzyskane w ten sposób środki możesz zakupić starszą maszynę.

Leasing online maszyn poligraficznych do 100 000 zł netto bez limitu wieku

Bardzo wygodną metodą finansowania maszyn i urządzeń poligraficznych jest leasing online.

Tutaj finansujemy urządzenia nowe i używane (bez wyceny i bez limitu wieku) do 100 000 zł netto, w tym:

  • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
  • 30 000 – 100 000 zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez konieczności kontaktu z doradcą leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Podstawą do udzielenia tego leasingu jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz w KRD jako dłużnik prawdopodobnie dostaniesz leasing.

Leasing maszyn do druku cyfrowego

Część drukarń wybiera krótki, 3-letni leasing z wkładem własnym na poziomie 10–20%. Inne preferują leasing 5-letni z możliwie najniższym wkładem własnym i jak najwyższym wykupem (np. 20%). Dążą do zminimalizowania raty miesięcznej. W praktyce spłacają leasing dla poligrafii przez około 3–4 lata, po czym zamykają umowę przed czasem. Sprzedawca maszyny odbiera w rozliczeniu używaną maszynę, a niekiedy nawet oferuje własne środki na zamknięcie umowy leasingu przed czasem. Następnie sprzedaje nową, finansowaną leasingiem. W tym modelu maszyna nigdy nie będzie własnością drukarni. Drukarnia płaci za jej użytkowanie i dąży do minimalizacji miesięcznej raty.

Przy leasingu nowych maszyn poligraficznych warunki są elastyczne i korzystne cenowo. Leasing na używaną maszynę do druku cyfrowego zdarza się rzadko. Jest to leasing na krótki czas z wkładem własnym od 10% w górę.

Leasing maszyn poligraficznych z dotacją unijną?

Jeśli otrzymałeś dofinansowanie unijne na zakup maszyn i szukasz finansowania to rozważ opcję, jaką jest pożyczka leasingowa. Pozwala rozliczyć projekt unijny identycznie, jak kredyt a jest łatwiejsza w uzyskaniu i kosztuje podobnie. Szerzej o zaletach i wadach tego rozwiązania piszemy w tekście Leasing pożyczka jako źródło finansowania projektów z dofinansowaniem unijnym.

Pożyczki leasingowe są też często stosowane przy zakupie maszyn poligraficznych z zagranicy.

Co jeszcze może leasingować drukarnia?

Poza parkami maszyn drukarnie mogą leasingować również inne środki trwałe. Najczęściej są to:

Leasing opłaca się szczególnie, gdy przedmiotem zakupu jest drogi samochód osobowy. Przepisy pozwalają bowiem zaliczyć w koszty firmy do 150 000 zł dla jednego samochodu. W leasingu operacyjnym prawie dwa razy więcej.

Trudności z uzyskaniem leasingu

Są sytuacje, w których uzyskanie leasingu jest trudne. Do najczęstszych należą:

Z większością tych sytuacji można sobie poradzić, np.:

  • poręczyciel z dłuższą historią działalności umożliwi wzięcie leasingu
  • procedura uproszczona oceny wniosku bez konieczności okazywania wyników sprawi, że strata/brak zdolności nie będzie istotna
  • różne firmy leasingowe sprawdzają różne bazy. Kluczem jest zidentyfikowanie, w której bazie tkwi problem, i złożenie wniosku do właściwego leasingodawcy, który udzieli leasingu w taniej, rynkowej cenie.

W sytuacjach problemowych warto jednak skonsultować sprawę ze specjalistą.

Chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego rozwiązania.

Powyższy tekst został również opublikowany w miesięczniku Świat Druku, wydanie nr 02/2018.

1

Oferta leasingu Leason

Leasingu maszyn

Leasing samochodów

Leasing urządzeń i sprzętu

Oferta leasing online

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing linii do druku etykiet za 1 mln zł (case study)

Zmiana leasingodawcy i warunków umowy w trakcie leasingu maszyny drukarskiej (case study)

Leasing starych maszyn

Leasing maszyn z zagranicy

Poprzedni post

Leasing na samochód elektryczny w programie Mój Elektryk

Następny post

Leasing naczepy i przyczepy