Leasing dla spółki zoo, czyli czy forma prawna wpływa na przyznanie leasingu? Jeżeli tak to w jaki sposób? Jaka forma prawna jest najlepiej postrzegana przez leasingodawców? Co z leasingiem dla krótko działającej spółki?

Zobacz nasz najnowszy film o leasingu dla spółki zoo i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Łatwo uzyskac leasing dla spółki zoo o ugruntowanej pozycji na rynku. To normalne, że wraz z rozwojem biznesu chcemy go prowadzić bezpiecznie. A spółka zoo daje właścicielom większe bezpieczeństwo od np. spółki cywilnej czy jednoosobowej działalności. Trudności z uzyskaniem leasingu mogą mieć młode spółki zoo. Młode, to znaczy działające poniżej 2-4 lat na rynku.

.

Leasing dla młodej spółki zoo

Leasing dla młodej firmy najprościej uzyskać, gdy jest prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dlaczego? Ponieważ właściciel odpowiada całym swoim majątkiem prywatnym za zobowiązania firmy. Ma więc najwięcej do stracenia, jeśli leasing zakończy się windykacją przedmiotu.

Relatywnie najtrudniej mają spółki zoo z kapitałem zakładowym 5.000 zł, które przedstawiają duże ryzyko dla leasingodawców. Patrząc globalnie cechuje je wyższy odsetek niespłacanych umów i windykacji. Do grupy młodych spółek zaliczamy także te spółki, które po zmianie udziałowców zmieniły też profil działalności lub dopiero rozpoczęły działalność, mimo, że od dawna są zarejestrowane.

.

Poręczenie reprezentanta za spółkę

W praktyce młoda spółka zoo dostanie leasing przy wysokim wkładzie własnym.

Powszechnym wymogiem jest także poręczenie osobiste reprezentantów za spółkę. Nie każdy reprezentant godzi się na poręczenie – w końcu nie po to zakładamy spółki zoo, żeby odpowiadać majątkiem prywatnym za firmę, prawda?

Jednakże dla analityków leasingowych brak zgody na poręczenie jest często traktowany jako brak wiary w powodzenie własnego biznesu. Jeśli właściciel nie chce ryzykować i nie wierzy w powodzenie projektu to dlaczego firma leasingowa miałaby uwierzyć i zaryzykować?

Sprawa dotyczy przede wszystkim młodych spółek. Jednakże podobnie jest, gdy spółka z długim stażem wnioskuje o leasing na dużą kwotę w relacji do swojej skali działalności. Albo gdy spółka do tej pory zajmowała się tylko sprzedażą, a teraz chce dodatkowo rozpocząć produkcję i potrzebuje wyleasingować pierwsze maszyny lub linię produkcyjną.

Poręczenie osobiste sprawia, że po windykacji leasingodawca może dochodzić należności z majątku prywatnego reprezentantów. Wymóg poręczenia reprezentantów za spółkę spotykany jest bardzo często w leasingu maszyn. Leasingowanie samochodu najczęściej nie wymaga poręczeń prywatnych (a jeśli już, to tylko w pierwszych miesiącach działalności).

Gdy spółka działa już chwilę, ale nadal poniżej 3-4 lat, często otrzyma leasing z wyższym wkładem własnym lub na wyższej marży, niż podobna firma prowadzona w formie jednoosobowej działalności.

Inną kategorie stanowią spółki powstałe w wyniku przekształcenia, np. z jednoosobowej działalności. Jeśli pokażesz leasingodawcy kontynuację wcześniejszej działalności otrzymasz leasing na rynkowych warunkach. Z kolei spółki celowe zakładane przez firmy/wspólników z długą historią działalności otrzymają leasing z poręczeniem firmy z dłuższym stażem.

Dość łatwo mają lekarze. Jeśli poręczą prywatnie za spółkę moga otrzymać finansowanie na wyposażenie gabinetu/lokalu na duże kwoty z niskim wkładem własnym.

.

Ubezpieczenie OC AC NNW w leasingu dla spółki zoo

Każdy leasingowany pojazd musi być ubezpieczony w pełnym zakresie. Ubezpieczenie OC AC NNW dla spółki zoo kosztuje więcej, niż dla JDG. Dlatego spółki częściej sięgają po ubezpieczenia proponowane przez leasingodawców, wyceniane w oparciu o ramową umowę współpracy zawartą z firmą ubezpieczeniową.

Mimo to warto porównywać oferty ubezpieczenia leasingodawcy z propozycjami z innych źródeł (na przykład u nas).

Istnieje tez możliwośc otrzymania indywidualnej oferty ubezpieczenia. Zazwyczaj wiąże się to z podaniem nr pesel użytkowanika pojazdu i oparcie oferty o jego zniżki ubezpieczeniowe.

dokumenty do leasingu

.

Dokumenty do leasingu dla spółki zoo

Zarówno działalności jednoosobowe, jak i spółki okazują podobny zestaw dokumentów do leasingu, uzależniony od procedury. Najczęściej jest to:

 • fv pro forma + specyfikacja techniczna przedmiotu,
 • bilans i rachunek zysków i strat za 1-2 zamknięte lata obrachunkowe oraz za rok bieżący,
 • wypełniony wniosek leasingowy,
 • informacje o prowadzonej działalności i celu zakupu (gdy przedmiotem leasingu jest maszyna).

W procedurach uproszczonych zamiast wyników finansowych przedstawiasz raczej oświadczenie o dochodach na wniosku.

Ważne! Osoby prowadzące spółki zoo powinny pamiętać o zgłaszaniu i aktualizowaniu zmian dotyczących beneficjentów rzeczywistych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Brak zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego podlega karze do 1 mln zł. A po nowelizacji ustawy AML 1.11.2021r firmy leasingowe mają obowiązek raportować brak wpisów lub niezgodności ze stanem faktycznym. Więcej informacji o beneficjencie rzeczywistym w leasingu.

.

Ile spółka zoo odliczy od leasingu pojazdu osobowego?

Auto leasing za 100.000 zł brutto (VAT 23%). Opodatkowanie CIT 19%.

Odliczenie 50% VAT 9350 zł.

Odliczenie CIT 17.224 zł (podatek liniowy 19%).

Razem odliczenia 26.574 zł.

Dla spółek opodatkowanych 9% odliczenia będą niższe.

Przeczytaj drugą część tekstu dotyczącą odliczeń od leasingu w spółce zoo w zależności od przedmiotu leasingu i stawki opodatkowania.

Leasing w spółce zoo – ile można odliczyć? Jakie są zasady?

.

Oferta Leason

Interesuje cię korzystny leasing dla spółki zoo? Sprawdź naszą ofertę:

Oferta leasing maszyn

Oferta leasing auta

Oferta leasing urządzeń i sprzętu

Doradztwo leasingowe

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady

Leasing w CIT estońskim – raj dla zakupu drogich samochodów

Leasing maszyn do obróbki aluminium dla nowej spółki zoo (case study)

Leasing linii do druku etykiet  za 1 mln zł dla spółki zoo (case study)

Cesja leasing

  4.9/5 - (10 votes)

  Poprzedni post

  Leasing dla kobiet

  Następny post

  Leasing implantów – czy to w ogóle możliwe?