Czy forma prawna wpływa na przyznanie leasingu dla młodej firmy? Jeżeli tak to w jaki sposób? Jaka forma prawna jest najlepiej postrzegana przez leasingodawcę?

Młodej firmie najprościej pozyskać leasing, gdy jest prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dlaczego? Ponieważ właściciel odpowiada całym sowim majątkiem prywatnym za zobowiązania firmy. Ma więc najwięcej do stracenia, jeśli leasing zakończy sie windykacją przedmiotu. Relatywnie najtrudniej mają spółki zoo z kapitałem zakładowym 5.000 zł, które przedstawiają duże ryzyko dla leasingodawców. Cechuje je wyższy odsetek windykacji.

W praktyce młoda spółka zoo dostanie leasing przy wysokim wkładzie własnym. Powszechnym wymogiem jest także poręczenie osobiste reprezentantów za spółkę. Przez młodą spółkę mam na myśli firmę działającą poniżej 2-4 lat na rynku (w zależności od leasingodawcy). Do tej grupy zaliczamy także spółki, które po zmianie udziałowców zmieniły też profil działalności lub w ogóle rozpoczęły działalność.

Poręczenie osobiste sprawia, że po windykacji leasingodawca może dochodzić należności z majątku prywatnego reprezentantów. Wymóg poręczenia reprezentantów za spółkę spotykany jest bardzo często przy leasingu maszyn. Przy samochodach poręczenie prywatne zwykle pojawia się w początkowych miesiącach działalności.

Inną kategorie stanowią spółki powstałe w wyniku przekształcenia, np. z jednoosobowej działalności. Jeśli pokażesz leasingodawcy kontynuację wcześniejszej działalności otrzymasz leasing na rynkowych warunkach. Z kolei spółki celowe zakładane przez firmy/wspólników z długą historią działalności otrzymają leasing z poręczeniem firmy z dłuższym stażem.

Zarówno działalności jednoosobowe, jak i spółki okazują podobny zestaw dokumentów do leasingu, uzależniony od procedury.

.

Jeśli szukasz dobrego leasingu sprawdź naszą ofertę:

Oferta leasing maszyn

Oferta leasing auta

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing maszyn do obróbki aluminium dla nowej spółki zoo (case study)

Leasing linii do druku etykiet dla spółki zoo (case study)

Poprzedni post

Leasing w procedurze uproszczonej – jak to działa?

Następny post

Leasing implantów – czy to w ogóle możliwe?