Potrzebujesz maszyny do pracy w lesie? Nosisz się z zamiarem kupna harwestera, forwardera albo ciągnika? W artykule wyjaśnię, dlaczego warto wziąć je w leasing. Podpowiem także, na jakich zasadach będzie on możliwy.

Popularność leasingu maszyn dynamicznie rośnie. Przyczyną takiej tendencji są nie tylko coraz niższe koszty leasingu, ale również rosnąca świadomość przedsiębiorców. Spośród maszyn leśnych leasingowane są m. in.  ciągniki i traktory, harwestery, forwardery, traki, maszyny do okrzesywania gałęzi, mulczery, przyczepy czy naczepy kłonicowe. Nowe maszyny (w szczególności harwestery i forwardery) są bardzo drogie, dlatego dużą popularnością cieszą się maszyny używane, często sprowadzane z zagranicy. W leasing można wziąć nawet 10-letnie i starsze maszyny. Dzięki temu początkowo w zakup angażujesz jedynie środki potrzebne na wkład własny.

Zakup następuje często w związku z zawartym nowym kontraktem. Dla leasingodawcy jest to oznaka, że będziesz miał zapewnione przychody i nie będzie kłopotu z płatnością rat leasingu.

Leasing maszyn leśnych – poradnik dla leasingobiorcy

Leasing pozwoli Ci rozwinąć działalność bez konieczności inwestowania wysokich środków własnych. Podpisując umowę, zaliczysz maszynę w koszty nawet 2 razy szybciej niż w przypadku zakupu za gotówkę. Dzięki temu istotnie obniżysz podstawę opodatkowania i wygenerujesz oszczędności. Taki sposób finansowania wymaga niewielkiej ilości dokumentów (zwłaszcza w porównaniu do kredytu). Nie obniża także zdolności kredytowej i chroni majątek przed komornikiem.

Kto może wziąć w leasing maszynę leśną?

Leasingobiorcą może być spółka prawa handlowego, spółka cywilna lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

Nowa czy używana maszyna?

Przedmiotem umowy leasingowej może być zarówno nowa, jak i używana maszyna leśna. Większość firm finansuje urządzenia, których wiek po zakończeniu umowy leasingu nie przekracza 10 lat. Niektórzy leasingodawcy dopuszczają jednak starsze, nawet kilkunastoletnie modele. Maszyny powyżej 15 lat trudno będzie wziąć w leasing. Możesz leasingować zarówno pojedyncze, niedrogie maszyny  (np. trak za kilkadziesiąt tysięcy złotych), jak i te droższe. Tańsze można często leasingować w procedurach uproszczonych bez dokumentów finansowych. Droższe – tylko w procedurach zwykłych i tutaj trzeba pokazać obroty, najlepiej jeśli roczna sprzedaż firmy jest min. 3x większa, niż cena zakupu.

Okres trwania umowy leasingowej

Leasing maszyn leśnych trwa od 3 do 7 lat.

Zgodnie z prawem minimalny okres trwania umowy na leasing operacyjny wynosi 40 proc. okresu amortyzacji. W przypadku większości maszyn leśnych okres amortyzacji wynosi 14 proc. rocznie. Umowę zawiązuje się więc na co najmniej 36 miesięcy. Jeśli wykupisz maszynę po 3 latach, wartość wykupu przedmiotu leasingu wyniesie 20% wartości początkowej. Po 4 latach będzie to 6 proc, po 5 latach 1%. Zaznaczam, ze wykup to część kapitału pozostająca do spłaty na koniec. Czasami wykup jest płatny razem z ratami leasingu, z czym wiąże się pojęcie, jakim jest kaucja gwarancyjna w leasingu.

Jeśli decydujesz się na leasing finansowy, strony mogą dowolnie ustalić czas spłaty. Zazwyczaj mieści się w przedziale od 1 do 6 lat.

Leasing maszyn, a staż firmy

Czy nowa firma może otrzymać leasing? Czy leasingodawcy wymagają określonego stażu działalności? Wiele zależy tutaj od procedur firmy leasingowej, maszyny będącej przedmiotem leasingu oraz sytuacji Twojej firmy. Standardowo leasingodawcy wymagają co najmniej 6-miesięcznego stażu działalności. Czasem może być to 12, a nawet 24 miesiące. Krótszy staż nie musi przeszkadzać w otrzymaniu finansowania, o ile pomaga Ci poręczyciel w leasingu. Jeśli go nie masz – przygotuj się na wysoki wkład własny (min. 20-30%). Do tego warto pokazać, że masz doświadczenie w branży, prywatnie posiadasz jakiś majątek, masz odbiorców (listy intencyjne lub lepiej – kontrakt).

Opłata wstępna

Jeśli Twoja firma działa na rynku stosunkowo długo i może pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi, możliwe jest całkowite wyeliminowanie opłaty wstępnej. W przypadku pozostałych podmiotów jej wysokość wyniesie co najmniej 5-10 proc. Dla firm młodych min. 20%. Jeśli roczny obrót firmy jest niewiele większy, niż cena maszyny również spodziewaj się wyższego wkładu własnego.

Procedury leasingu maszyn leśnych

Jeśli weźmiesz w leasing nową maszynę leśną, możesz otrzymać finansowanie w trybie uproszczonym (choć tylko do pewnej kwoty). W tym celu niezbędne będzie dostarczenie leasingodawcy jedynie:

  • danych z dowodów osobistych reprezentantów firmy,
  • wypełnionego wniosku leasingowego,
  • oferty zakupu maszyny,
  • dokumentów finansowych (czasami).

Jeśli przedmiotem leasingu będzie urządzenie używane, będziesz musiał dopełnić standardowych formalności. Oprócz dokumentów rejestrowych firmy konieczne będzie przedstawienie także dokumentów finansowych.

W przypadku leasingu maszyn leśnych zamawianych zagranicą przygotuj się na pokazanie pełnych informacji finansowych firmy.

Możliwe jest zawarcie umowy leasingu z odroczonym harmonogramem spłat. Wtedy podpisujesz umowę, wpłacasz opłatę wstępną do dostawcy albo do leasingodawcy, czekasz na maszynę a pierwszą ratę płacisz miesiąc po odbiorze.

Ile trwa procedura uzyskania leasingu?

W większości przypadków leasing można uzyskać zdecydowanie szybciej niż kredyt. Wszystkie formalności zazwyczaj załatwisz w ciągu tygodnia lub dwóch, a niekiedy nawet szybciej. Przy transakcjach zagranicznych transakcje trwają dłużej.

Leasing z dotacją unijną?

Jeśli otrzymałeś dofinansowanie unijne na zakup maszyn i szukasz finansowania to rozważ opcję, jaką jest pożyczka leasingowa. Pozwala rozliczyć projekt unijny identycznie, jak kredyt a jest łatwiejsza w uzyskaniu i kosztuje podobnie.

Szukasz leasingu na harwester, forwarder lub inną maszynę leśną? Sprawdź naszą ofertę na finansowanie maszyn i urządzeń, albo wypełnij formularz na dole strony.

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing maszyn rolniczych

Leasing przyczep i naczep

Leasing maszyn do obróbki drewna

Poprzedni post

Samochód w rozliczeniu do dilera a leasing

Następny post

Leasing żurawia wieżowego [case study]