Pożyczka leasingowa dla lekarzy została stworzona w wyniku analizy ich potrzeb. Powstała przez połączenie leasingu finansowego z kredytem bankowym. Ma ona na celu przeniesienie najlepszych i najkorzystniejszych rozwiązań z obu form finansowania.

Działalność lekarzy jest zwolniona z VAT, co powoduje, że nie mogą go odliczać od dokonywanych zakupów. Sprzęt medyczny objęty jest 8% stawką VAT. Ponieważ leasing operacyjny traktowany jest jako usługa i podlega stawce VAT 23% lekarze zwykle wybierają leasing finansowy.

Leasing finansowy a pożyczka

Leasing finansowy jest ze względu na VAT korzystniejszą od leasingu operacyjnego formą finansowania. W tym finansowaniu stawka VAT do zapłaty jest identyczna ze stawką sprzętu medycznego, czyli 8%. Dzięki temu dla lekarza leasing finansowy jest tańszym rozwiązaniem od leasingu operacyjnego. Wadą jest konieczność zapłaty podatku VAT od wartości sprzętu oraz od odsetek, czyli 8% VAT od sprzętu + 8% VAT od odsetek. Cały podatek VAT płatny jest z góry razem z pierwszą wpłatą. Więcej o VAT od odsetek w leasingu.

Cechy leasingu finansowego

 • właściciel sprzętu – firma leasingowa – amortyzacja po stronie lekarza
 • płatny VAT 8% jak w sprzęcie medycznym + płatny dodatkowo VAT 8% od odsetek
 • odsetki od leasingu są wliczane w koszty prowadzenia działalności gospodarczej
 • brak kosztu wykupu sprzętu na własność, są opłaty za przeniesienie wartości
Pożyczka

Finansowanie to zostało stworzone w wyniku analizy potrzeb lekarzy  przez połączenie leasingu finansowego z kredytem bankowym. Cechą zaczerpniętą z kredytu jest VAT naliczany tylko od wartości sprzętu i wliczony w ratę miesięczną (w przeciwieństwie do leasingu finansowego, gdzie VAT płatny jest z góry). Cechą zaczerpniętą z leasingu jest wyjątkowo prosta procedura jej udzielenia oraz rozwiązania amortyzacji i zaliczania w koszty.

Cechy pożyczki

 • własność sprzętu – LEKARZ – amortyzacja po stronie pożyczkobiorcy
 • płatny VAT 8% tylko od wartości sprzętu (korzystniej niż w leasingu finansowym)
 • odsetki od pożyczki są wliczane w koszty prowadzenia działalności gospodarczej
 • brak kosztu wykupu sprzętu na własność oraz opłat za przeniesienie własności

Co można finansować pożyczką?

 • urządzenia medyczne
 • aparaturę medyczną
 • sprzęt diagnostyczny
 • standardowe wyposażenie gabinetów np.: sprzęt komputerowy, meble medyczne, instrumenty zabiegowe, łóżka i fotele medyczne i in.

Reasumując pożyczka jest dla lekarzy korzystniejszym finansowaniem, niż leasing. Dodatkowo dzięki niskiemu oprocentowaniu, uproszczonym procedurom i preferencyjnym traktowaniu lekarzy przez firmy leasingowe finansowanie to cieszy się dużą popularnością.

W Leason również możesz skorzystać z tego finansowania. Zadzwoń 508 747 525 lub napisz na mikolaj.lagowski@leason.pl i zapytaj o warunki dla Ciebie.

Oferta pożyczki leasingowej

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing sprzętu medycznego dla lekarzy

10 najczestszych pytań o leasing z branży medycznej

Nie jesteś płatnikiem VAT. Czy leasing jest dla ciebie?

Poprzedni post

Leasing a dofinansowanie unijne czyli czy mając przyznaną dotację opłaca się brać leasing?

Następny post

7 najczęściej zadawanych pytań o leasing maszyn i urządzeń