Leasing maszyn do obróbki metalu jest jedną z wiodcych gałęzi leasingu maszyn w Polsce. Nosisz się z zamiarem kupna frezarki, tokarki, centrum obróbczego, lasera albo prasy? W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto wziąć je w leasing. Podpowiemy także, na jakich zasadach będzie on możliwy.

Popularność leasingu maszyn do obróbki metalu utrzymuje się na wysokim poziomie. Według danych opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu, w 2020 roku wartość sfinansowanych leasingiem maszyn i urządzeń do obróbki metalu wyniosła 1475,8 mln zł. W pierwszym półroczu 2021 roku było to 863,5 mln zł. Firmy posiadające parki maszynowe wiedzą czym jest leasing i po co z niego korzystać.

Leasing maszyn do obróbki metalu – poradnik dla leasingobiorcy

Dlaczego warto leasingować maszyny?

 • Leasing pozwoli Ci rozwinąć działalność bez konieczności inwestowania wysokich środków własnych.
 • Podpisując umowę leasingu, zaliczysz maszynę w koszty nawet 2 razy szybciej niż w przypadku zakupu za gotówkę. Dzięki temu istotnie obniżysz podstawę opodatkowania i wygenerujesz oszczędności podatkowe. Pomaga zoptymalizować wysokość płaconych podatków.
 • Taki sposób finansowania wymaga niewielkiej ilości dokumentów (zwłaszcza w porównaniu do kredytu).
 • Nie obniża także zdolności kredytowej i chroni majątek przed komornikiem.
 • Jest to szybkie finansowanie, ponieważ możliwe jest zorganizowanie wszystkiego w ciągu tygodnia a niekiedy szybciej.
 • Jest to jedno z najtańszych źródeł finansowania na rynku.
 • Pozwala ustawić różną wysokość rat w sezonie i poza nim.

Jakie maszyny można leasingować?

Wyleasingujesz między innymi: tokarki, frezarki, centra obróbcze CNC, gilotyny, lasery, giętarki, prasy, piły, przecinaki, lakiernie, walcarki do blach, szlifierki, piły, plotery frezujące, gwintownice, piece, roboty spawalnicze, maszyny odlewnicze, nożyce, młoty, koleciarki, gwoździarki, wycinarki, waterjety, wytaczarki, wiertarki, komory śrutownicze, nitownice, gwintownice, spawarki i inne. Możesz leasingować zarówno pojedyncze, niedrogie maszyny  (za kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych), jak i drogie centra obróbcze, piły a nawet całe linie technologiczne.

Kto może wziąć w leasing maszynę do obróbki metalu?

Leasingobiorcą może być spółka prawa handlowego, spółka cywilna lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

Nowa czy używana maszyna do metalu?

Przedmiotem umowy leasingowej może być zarówno nowa, jak i używana maszyna do obróbki metalu. Większość firm leasingowych finansuje urządzenia, których wiek po zakończeniu umowy leasingu nie przekracza 10-12 lat. U nas wyleasingujesz starsze, nawet 20- 30-letnie maszyny. Więcej informacji: leasing starych maszyn.

Okres trwania umowy leasingowej na maszynę

Leasing maszyn do obróbki metalu trwa przeciętnie od 3 do 7 lat.

Zgodnie z prawem minimalny okres trwania umowy na leasing operacyjny wynosi 40 proc. okresu amortyzacji. W przypadku większości maszyn do obróbki metalu okres amortyzacji wynosi 14 proc. rocznie. Umowę zawiązuje się więc na co najmniej 36 miesięcy. Jeśli wykupisz maszynę po 3 latach, wartość wykupu przedmiotu leasingu wyniesie 20% wartości początkowej. Po 4 latach będzie to 6 proc, po 5 latach 1%. Zaznaczam, ze wykup to część kapitału pozostająca do spłaty na koniec. Czasami wykup jest płatny razem z ratami leasingu, z czym wiąże się pojęcie, jakim jest kaucja gwarancyjna w leasingu.

Część maszyn (np. gilotyna, nożyce do metalu) ma niższą, 10% stawkę amortyzacji. W leasingu operacyjnym oznacza to min. 4-letni czas spłaty zakończony 25% wykupem. Ewentualnie leasing na 5 lat i 15% wykupu lub 6 lat i 4% wykupu. Po 7 latach wykup wynosi 1%.

Jeśli decydujesz się na leasing finansowy, strony mogą dowolnie ustalić czas spłaty. Zazwyczaj mieści się w przedziale od 1 do 6 lat.

Leasing maszyn do obróbki metalu, a staż firmy

Czy nowa firma może otrzymać leasing? Czy leasingodawcy wymagają określonego stażu działalności? Wiele zależy tutaj od procedur firmy leasingowej, maszyny będącej przedmiotem leasingu oraz sytuacji Twojej firmy. Standardowo, leasingodawcy wymagają co najmniej 6-miesięcznego stażu działalności. Czasem może być to 12, a nawet 24 miesiące. Krótszy staż nie musi być przeszkodą, jeśli masz poręczyciela w leasingu. Gdy go nie masz – przygotuj się na wysoki wkład własny (min. 20-30%). Do tego warto pokazać, że masz doświadczenie w branży, prywatnie posiadasz jakiś majątek, masz odbiorców (listy intencyjne lub lepiej – kontrakt).

Więcej informacji o leasingu dla młodych firm.

Wnioski młodych firm są rozpatrywane indywidulnie. Jeden z naszych klientów wyleasingował 10-letnie, 5-osiowe centrum frezarskie CNC za 275 000 zł netto. Prowdził działalność dopiero 13 miesięcy. W PITcie wykazał 114 tys. zł przychodu i 76 tys. zł dochodu z działalności + 25 tys. zł dochodu z umowy o pracę. Z tego nie wychodziła zdolność, ale na korzyść klienta przemawiało kilka lat pracy jako operator maszyn CNC a w chwili skłądania wniosku nadal pracował na tym stanowisku. Klient posiadał też wspólnie z żoną kilka nieruchomości, a także kilka kredytów hipotecznych o łącznej warotści do spłaty wielokrotnie przewyższającej roczne dochody. Na szczęście małżonka od 8 lat również prowadziła działalność generującą 300+ tys. zł przychodu rocznie. To było wystarczające. Wybraliśmy odpowieniego leasingodawcę i zorganizowaliśmy leasing na 5 lat przy jedynie 10% wkładu własnego. Warto podkreślić, że dochody z 13-miesięcznej działalności klienta pochodziły z wynajmu wspomnianych nieruchomości. Można więc powiedzieć, że w branży obróbki metalu był to startup a mimo to na 10-letnią maszynę wystarczyło wpłacić 10% wkładu własnego. Własnie to mamy na myśli pisząc o indywidualnym rozpatrywaniu wniosku.

Opłata wstępna do leasingu

Jeśli Twoja firma działa na rynku stosunkowo długo i może pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi, możliwe jest całkowite wyeliminowanie opłaty wstępnej. W przypadku pozostałych podmiotów jej wysokość wyniesie co najmniej 5-10 proc.

Procedury leasingu maszyn do obróbki metalu

Jeśli weźmiesz w leasing nową maszynę do obróbki metalu, możesz otrzymać finansowanie w trybie uproszczonym. W tym celu niezbędne będzie dostarczenie leasingodawcy jedynie:

 • danych z dowodów osobistych reprezentantów firmy,
 • wypełnionego wniosku leasingowego,
 • oferty zakupu maszyny,
 • dokumentów finansowych (czasami).

Jeśli przedmiotem leasingu będzie urządzenie używane, będziesz musiał dopełnić standardowych formalności. Oprócz dokumentów rejestrowych firmy konieczne będzie przedstawienie także dokumentów finansowych.

W przypadku leasingu maszyn do metalu zamawianych zagranicą przygotuj się na pokazanie pełnych informacji finansowych firmy.

Możliwe jest zawarcie umowy leasingu z odroczonym harmonogramem spłat. Wtedy podpisujesz umowę, wpłacasz opłatę wstępną do dostawcy albo do leasingodawcy, czekasz na maszynę a pierwszą ratę płacisz miesiąc po odbiorze.

Ile trwa procedura uzyskania leasingu?

W większości przypadków leasing można uzyskać zdecydowanie szybciej niż kredyt. Wszystkie formalności zazwyczaj załatwisz w ciągu tygodnia lub dwóch, a niekiedy nawet szybciej. Przy transakcjach zagranicznych transakcje trwają dłużej.

Leasing maszyn do metalu z zagranicy

Jesli sprzedawca maszyny jest zagraniczna firma leasing również jest możliwy. Istnieje kilka sposobów leasingu takich maszyn i więcej na ten temat piszemy we wpisie Leasing maszyn z zagranicy. Tutaj zaznaczamy jedynie, że płatność do zagrancznego sprzedawcy jest możliwa przy kwotach powyżej 50-100 tys. euro lub dolarów, w zależności od kraju. Standardem jest płatność w transzach oraz zapłata ostatniej transzy (zwykle 10%) po montażu i uruchomienu w twojej firmie.

Leasing z dotacją unijną?

Jeśli otrzymałeś dofinansowanie unijne na zakup maszyn i szukasz finansowania to rozważ opcję, jaką jest pożyczka leasingowa. Pozwala rozliczyć projekt unijny identycznie, jak kredyt a jest łatwiejsza w uzyskaniu i kosztuje podobnie.

.

Szybki leasing online do 100 000 zł netto

Bardzo wygodną metodą finansowania maszyn do obróbki metalu jest leasing online.

Tutaj finansujemy urządzenia nowe i używane (bez wyceny i bez limitu wieku) do 100 000 zł netto, w tym:

 • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
 • 30 000 – 100 000+ zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez konieczności kontaktu z doradcą leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Podstawą do udzielenia tego leasingu jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz w KRD jako dłużnik prawdopodobnie dostaniesz leasing.

1

Szukasz leasingu na maszynę do obróbki metalu? Sprawdź naszą ofertę na finansowanie maszyn i urządzeń.

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing linii do zwijania blachy (case study)

Leasing maszyn CNC

Pożyczka pod dotacje unijne

Leasing używanych maszyn z zagranicy do produkcji mebli za 8 mln zł (case study)

Leasing finansowy czy pożyczka/kredyt – co jest tańsze? Porównanie na przykładzie frezarki

Poprzedni post

Leasing maszyn z zagranicy

Następny post

3 sposoby na tani leasing w 2022 roku