Odroczony harmonogram spłat. Chcesz wziąć w leasing wózek widłowy lub inne urządzenie sprowadzane z zagranicy? Kiedy możesz podpisać umowę leasingu? Co zrobić, gdy nie znasz ostatecznej ceny w złotówkach ani dokładnej daty dostawy?

karencja w spłacie leasingu

W takich sytuacjach z pomocą przychodzi umowa leasingu z odroczonym harmonogramem spłat. Jeden z naszych klientów zdecydował się zamówić nowy wózek widłowy do polskiego dystrybutora. Cena wózka wyrażona była w euro, leasing miał być złotówkowy. Przeliczenia na złotówki miał dokonać sprzedawca wózka po kursie swojego banku z dnia poprzedzającego wystawienie faktury. Termin oczekiwania na wózek wynosił 3 miesiące od złożenia zamówienia (+/- 2 tygodnie). Przedsiębiorca chciał mieć pewność co do leasingu zanim złoży zamówienie.

Odroczony harmonogram spłat: case study leasingu wózka widłowego

W tej sytuacji zawnioskowaliśmy o leasing wózka widłowego z odroczonym harmonogramem spłat w oparciu o cenę z faktury pro forma wystawionej przez dilera w złotówkach. Taki harmonogram spłat nie ma naniesionych dat na umowie. Po zaakceptowaniu wniosku przez Leasingodawcę podpisaliśmy umowę leasingu wraz z załącznikami. Następnie klient złożył zamówienie i czekaliśmy na dostawę. Bliżej terminu dostawy przelał kaucję (pierwszą wpłatę) na konto Leasingodawcy. Leasingodawca zamówił fakturę u dilera i za nią zapłacił. Cena na fakturze sprzedaży różniła się od ceny z umowy leasingu (zmienił się kurs euro).

Po uruchomieniu umowy Leasingodawca wysłał klientowi harmonogram spłat z datami. Różnice zostały rozliczone wraz z pierwszą ratą leasingu.

Jakie są różnice między umową leasingu z odroczonym harmonogramem spłat a zwykłą umową leasingu?

W tym przypadku umowy różniły się jednym zapisem. W umowie z odroczonym harmonogramem był zapis:

“Po zapłacie ceny za przedmiot leasingu Leasingodawca przekaże Leasingobiorcy nowy harmonogram. Termin płatności raty nr 1 przypada nie później niż w dniu poprzedzającym odbiór przedmiotu leasingu, termin płatności raty nr 2 przypada na 35 dzień od dnia zlecenia zapłaty ceny za przedmiot leasingu, natomiast terminy płatności pozostałych rat leasingowych przypadają w odstępach miesięcznych od daty płatności raty nr 2.”

W zwykłej umowie leasingu:

“Terminy płatności rat leasingowych przypadają na …….(nr dnia w miesiącu) dnia każdego miesiąca począwszy od ……… (data)”

Kiedy stosujemy odroczony harmonogram spłat w leasingu?

Umowy z odroczonym harmonogramem stosuje się najczęściej gdy data dostawy jest odległa i trudna do określenia. Dzięki temu nawet gdy przewidywana data dostawy ulegnie zmianie nie trzeba aneksować umowy leasingu. W większości przypadków umowy te dotyczą leasingu maszyn.

Ponadto stosujemy leasing z odroczonym harmonogramem spłat, gdy potrzebujesz kosztów teraz (na koniec misiąca/roku) a odbiór przedmiotu nastąpi w kolejnym miesiącu/-ach (lub roku). Wtedy wpłacasz wkład własny do leasingodawcy zaraz po podpisaniu umowy leasingu  otrzymujesz fakturę z tytułu opłaty wstepnej w miesiącu wpłaty.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrego leasingu, dopasowanego do sytuacji Twojej firmy? Sprawdź u nas:

Leasing auta

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing wózków widłowych

Leasing na wózki samojezdne AGV

60% maszyny w koszty na koniec roku? W leasingu to możliwe

3 sposoby na tani leasing

Leasing maszyn z zagranicy

    5/5 - (7 votes)

    Poprzedni post

    Pożyczka leasingowa na samochód dla konsumenta

    Następny post

    Leasing maszyn stolarskich – na jakie trudności możesz się natknąć?