Leasing wtryskarki i formy wtryskowej z Korei Południowej o łącznej wartości około 2,5 mln zł netto, z płatnością w 3 transzach bezpośrednio do koreańskiego sprzedawcy.  Leasingobiorcą była firma koreańska działająca w Polsce od wielu lat.

leasing formy wtryskowej

1

Leasing wtryskarki z formą wtryskową za 2,5 mln zł

Na przestrzeni lat mieliśmy okazję leasingować wiele przedmiotów dla firm koreańskich prowadzacych biznes w Polsce. Firmy te cechuje silny patriotyzm biznesowy. Według naszych obserwacji jeśli mogą to starają się kupować samochody, maszyny i urządzenia pochodzenia koreańskiego, czym napędzają rozwój koreańskich firm i przyczyniają się do wzrostu PKB kraju.

Jeśli kupują samochody osobowe to najczęściej marki Hyundai lub Kia. Podobnie z wózkami widłowymi. Tym razem organzowaliśmy leasing na wtryskarkę wraz z formą wtryskową za 535 tys. euro netto, oczywiście produkcji koreańskiej.

1

O leasingobiorcy wtryskarki

Leasingobiorcą była spółka działająca od wielu lat w Polsce w branży automotive. Firma z roku na rok zwiększała skalę przychodów i była w przyzwoitej kondycji finansowej. Wykazywała 9-cyfrowe obroty i kilkumilionowy zysk. Dysponowała sporym majątkiem produkcyjnym generującym wysokie odpisy amortyzacyjne. Korzystała z kredytu obrotowego i spłacała jeden leasing.

W odniesieniu do skali prowadzonego biznesu zadłużenie było nieduże. Jesli można było mieć jakieś zastrzeżenia to tylko do strat wykazywanych w przeszłości, wynikających po części także z pandemii covid i spowodowanego nią przestoju w produkcji.

Kapitały własne spółki pozostawały zawsze dodatnie, a po 2020r podniesiono też kapitał zapasowy, dzięki czemu wskaźniki finansowe mieściły się w akceptowalnych ramach. Firma planowała dalszy rozwój produkcji i zwiększanie sprzedaży, dlatego zdecydowała się zamówić z Korei nową wtryskarkę wraz z formą wtryskową. Zakup chciała sfinansować leasingiem operacyjnym.

1

Leasing wtryskarki – oczekiwania co do warunków

Oczekiwania co do leasingu były proste. 20% wpłaty, zapłacone już do koreańskiego sprzedawcy w formie zaliczki, po podpisaniu zamówienia. Leasing w euro, ponieważ spółka zarabiała w tej walucie i dzięki temu mogła liczyć na tanie finansowanie. Możliwie długi czas spłaty leasingu, żeby raty były niskie a wtryskarka miała czas na siebie zarobić.

Ponadto leasingodawca miał zapłacić drugą i trzecią transzę bezpośrednio na konto koreańskiego sprzedawcy. Warunki płatności wynosiły 20/70/10 a ostatnia transza miała zostać zapłacona po uruchomieniu w hali leasingobiorcy. Całość została wyceniona na 535 tys. euro, w cenie maszyny i formy zawarty był już transport, montaż i szkolenie, dzięki czemu mogły zostać objęte leasingiem. 

1

Jak zorganizowaliśmy leasing wtryskarki z formą

Mamy spore doświadczenie w leasingu maszyn z zagranicy. Nasza pracę rozpoczęliśmy od selekcji leasingodawców, którzy mogli zapłacić do Korei Południowej i zaoferować leasing w euro na okres dłuższy, niż 6 czy 7 lat. Przedstawiliśmy klientowi oferty leasingu w euro na 7, 8 i 10 lat.

Uwzględniliśmy również takich, którzy stosowali faktyczny, ujemny Euribor 1M, co pozwalało uzyskać lepsze warunki cenowe leasingu. Przy tak długich okresach spłaty leasingu nie mogliśmy zaproponować leasingu na stałej stopie. Do każdej z ofert zamieściliśmy stosowny komentarz, wyjaśniliśmy też jak powinny wyglądać kolejne etapy organizowania leasingu wtryskarki z płatnością zagranicę.

Po szczegółowym omówieniu ofert klient zdecydował się na jedną z nich w wariancie 8-letnim. Skompletowaliśmy dokumenty niebędne do oceny wniosku leasingowego, opisaliśmy dotychczasową historię działalności i plany rozwoju spółki. Wyjaśnilismy też z czego wynikały wcześniejsze straty.

W trakcie oceny zespół ryzyka miał kilka dodatkowych pytań, ale dotyczyły głównie struktury organizacyjnej i reprezentacji. Finalnie leasingodawca zaakceptował wniosek klienta przy jednoczesnym skróceniu leasingu do 7 lat, co odpowiadało faktycznemu okresowi amortyzacji wtryskarki. Poza tym nie żądał żadnych dodatkowych zabezpieczeń.

Zgodził się na płatność zagranicę na podstawie trójstronnego kontraktu zakupu w języku angielskim. Nie miał też żadnych zastrzeżeń co do leasingowania formy. Przy tej okazji warto wspomnieć, że dużo łatwiej dostać leasing na zakup wtryskarki z formą, niż samej formy wtryskowej.

Klient przystał na nowe warunki leasingu. Naturalnym następstwem skrócenia leasingu było obniżenie kosztu finansowania (krótszy okres naliczania odsetek) i wzrost miesięcznej raty leasingu. Podpisaliśmy umowę leasingu i umowę trójstronnego zakupu wtryskarki na wzorze leasingodawcy.

Nasze sprawne działanie i wiedza z zakresu organizowania leasingu maszyn spodobały się klientowi. Poprosił, żebyśmy w bliskiej przyszłości zorganizowali mu leasing robota przemysłowego oraz kolejnej wtryskarki, co dla nas jest najlepszą formą potwierdzenia dobrze wykonanego zadania.

1

Oferta finansowania Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu na maszyny? Sprawdź u nas:

Leasing maszyn i urządzeń >>

Leasing samochodów >>

Leasing operacyjny >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing maszyn do obróbki tworzyw sztucznych

Leasing maszyn z zagranicy

Leasing maszyn przemysłowych

Duży leasing – jak go dostać?

Leasing robotów przemysłowych

    4.9/5 - (8 votes)

    Poprzedni post

    Finansowanie wyposażenia kliniki stomatologii za 1,6 mln zł [case study]

    Następny post

    10 największych firm leasingowych w Polsce w 2021 roku – ranking