W artykule omówiamy leasing maszyn do przetwórstwa spożywczego. Działasz w branży produkcji żywności? Chcesz rozwijać biznes, poprzez inwestycję w maszyny? Leasing bardzo to ułatwia.

leasing maszyn do przetwórstwa spożywczego

1

Leasing maszyn dla przemysłu spożywczego – dlaczego warto?

Leasing to nowoczesny i tani sposób na finansowanie maszyn i urządzeń. Dzięki niemu:

 • zakupisz nowoczesny sprzęt bez konieczności inwestowania dużych środków na początku – wpłacasz tylko wkład własny do leasingu, resztę finansuje leasingodawca;
 • obniżysz podstawę opodatkowania. Wybierając leasing operacyjny „wrzucisz w koszty” ratę leasingu. W przypadku leasingu finansowego będą to odsetki oraz koszty amortyzacji;
 • zaliczysz maszynę w koszty nawet 2 razy szybciej niż przy zakupie za gotówkę – 3-4 lata leasingu zamiast 7 lub 10 lat amortyzacji;
 • nie obniżysz swojej zdolności kredytowej – płatności rat leasingowych obniżają dochód tylko dla celów podatkowych, są zobowiązaniem pozabilansowym
  (leasing operacyjny), a zatem firma nadal wykazuje dobre wyniki związane z działalnością gospodarczą;
 • stały, przewidywalny miesięczny koszt;
 • ograniczysz formalności (zwłaszcza w porównaniu do kredytu);
 • ochronisz majątek przed komornikiem.

1

Rynek leasingu maszyn dla przemysłu spożywczego w Polsce w latach 2017-2023

Rynek leasingu maszyn spożywczych jest rozwinięty. Począwszy od 2017r dane przedstawiały się nastepująco:

 • W 2017 r. – wyleasingowano 2464 maszyn dla przemysłu spożywczego o wartości 701 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 284 tys. zł netto.
 • W 2018 r. – wyleasingowano 2423 maszyn dla przemysłu spożywczego o wartości 730 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 301 tys. zł netto.
 • W 2019 r. – wyleasingowano 2726 maszyn dla przemysłu spożywczego o wartości 614 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 225 tys. zł netto.
 • W 2020 r. – wyleasingowano 2414 maszyn dla przemysłu spożywczego o wartości 677 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 280 tys. zł netto.
 • W 2021 r. – wyleasingowano 3199 maszyn dla przemysłu spożywczego o wartości 845 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 264 tys. zł netto.
 • W 2022 r. – wyleasingowano 2746 maszyn dla przemysłu spożywczego o wartości 752 mln zł netto, średnia wartość zakupu wyniosła 274 tys. zł netto.

W 2023 r. – wyleasingowano maszyny o wartości 870 mln zł netto.

1

Leasing maszyn do przetwórstwa spożywczego – jakie maszyny?

Leasingiem możesz sfinansować nowe i używane maszyny i linie technologiczne. Ceny leasingowanych maszyn wahają się od kilkudziesięciu tysięcy aż do kilku milionów złotych za sztukę. Przedmiotem umowy leasingu są najczęściej:

 • maszyny do obróbki mięsa i ryb: kotleciarka (steaker do mięsa), piła do cięcia mięsa i kości, kuter masarski, nastrzykiwarka (peklownica), maszyna do mielenia mięsa (wilki), rozdrabniacz, mieszalnik, oczyszczarka, stół rozbiorowy, linia do produkcji kiełbas i wiele innych;
 • maszyny piekarnicze: bagieciarka, komora chłodnicza i zamrażalnicza, komora szokowego mrożenia, miesiarka, linia do bułek i chleba, piec, system załadowczy, smażalnik;
 • maszyny do obróbki warzyw i owoców: pasteryzator, płuczka, prażarnia, drylownica, sortownik, blanszownik, kalibrownik, odszypułczarka, ocieraczka, oparzacz, linia do mrożonek;
 • urządzenia do obróbki produktów przetworzonych: maszyny sortujące, chłodziarka, homogenizator, mieszalnik, pasteryzator, masielnica, prasa, maszyna do mielenia, maszyny do produkcji lodów, paszy, sera, jogurt, makaronu, cukru, alkoholu i wiele innych.

Kto może wziąć w leasing maszyny do przetwórstwa spożywczego?

Po leasing mogą sięgnąć osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki prawa handlowego i spółki cywilne.

Okres działalności firmy, a leasing maszyn do przetwórstwa spożywczego

Dostępność leasingu dla młodej firmy zależy przede wszystkim od procedur firmy leasingowej oraz rodzaju i wartości urządzenia. W zależności od leasingodawcy minimalny staż funkcjonowania działalności wynosi 6, 12 lub 24 miesiące. „Młodsze” podmioty mogą otrzymać finansowanie, jeśli pomaga im poręczyciel w leasingu.

Opłata wstępna

Sfinansowanie maszyny leasingiem daje możliwość całkowitego wyeliminowania opłaty wstępnej. Koniecznym do spełnienia warunkiem jest stabilna pozycja firmy na rynku, dobre wyniki finansowe i odpowiednio długi staż działalności. W przypadku pozostałych podmiotów wysokość opłaty wstępnej wynosi co najmniej 5-10 proc.

Maksymalny wkład własny do leasingu wynosi 45%. Wysoka wpłatą obniża koszt leasingu, miesięczną ratę a także generuje jednorazowy wysoki koszt podatkowy. Księgujesz ją w koszty jednorazowo, również w spółce zoo.

Jeśli jest taka potrzeba – istnieje możliwość powolnego zaliczania opłaty wtępnej w koszty, trwającego przez czas spłaty leasingu. Wiele lat temu wszystkie spółki prawa handlowego księgowały w ten sposób. Kiedy warto sięgnąć po to rozwiązanie? Zwykle wtedy gdy chcesz wpłacić dużo na początek i mieć tani leasing, ale nie potrzebujesz wysokich kosztów podatkowych, bo za bardzo obniżyłoby to zysk spółki.

1

Dokumenty i procedury leasingu maszyn spożywczych

Dokumenty do leasingu – aby otrzymać leasing na maszyny do przetwórstwa spożywczego, należy dostarczyć leasingodawcy:

 • wypełniony wniosek leasingowy,
 • ofertę zakupu maszyny,
 • dokumenty finansowe za ostatni oraz bieżący rok obrachunkowy.

W przypadku części maszyn istnieje możliwość otrzymania leasingu w procedurze uproszczonej, na oświadczeie o dochodach.

1

Umowa na leasing maszyn do przetwórstwa spożywczego

Okres trwania umowy leasingowej

Standardowy okres trwania umowy leasingu operacyjnego wynosi od 3 do 7 lat. Niekiedy jest to nawet 8 lat. W przypadku umowy leasingu finansowego strony mogą dowolnie ustalić okres jej trwania. Nie może być on jednak krótszy niż sześć miesięcy.

Wykupienie maszyny spożywczej z leasingu

Okres amortyzacji wielu maszyn do przetwórstwa spożywczego wynosi 10 proc. rocznie. Jeśli wykupisz urządzenie po 4 latach, zapłacisz za nie 25 proc. wartości początkowej. Po 5 latach będzie to 15 proc.

Dla maszyn ze stawką amortyzacji 14% umowa po 3 latach kończy się wykupem 20%, po 4 latach 6%, po 5 latach – 1%. Wykup jest częścią kapitału płatną na koniec umowy.

Leasing finansowy nie daje możliwości wykupu – wraz z zapłatą ostatniej raty następuje przeniesienie własności na Twoją firmę. W tym leasingu czas trwania umowy nie jest powiązany ze stawką amortyzacji, ponieważ to Ty dokonujesz amortyzacji maszyny.

1

Jak szybko można otrzymać leasing na maszyny dla przemysłu spożywczego?

W zależności od ceny zakupu maszyny przetwórstwa spożywczego, załatwienie formalności leasingowych trwa od 1 tygodnia dla tańszych maszyn do 3-4 tygodni dla drogich linii technologicznych. Do tego dochodzi czas na wyprodukowanie i transport maszyny.

Leasing maszyn spożywczych online do 100 000 zł netto

Wygodną metodą finansowania tańszych maszyn i urządzeń jest leasing online.

Leasingujemy urządzenia nowe i używane (bez wyceny i bez limitu wieku) do 100 000 zł netto, w tym:

 • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
 • 30 000 – 100 000 zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez kontaktu z przedstawicielem leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Podstawą do udzielenia tego leasingu jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz w KRD jako dłużnik prawdopodobnie dostaniesz leasing.

Leasing maszyn spożywczych z zagranicy

Producenci żywności kupują wiele maszyn zagranicą. Zarówno z terenu Unii Europejskiej (transakcje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów), jak i z innych krajów, np. z Chin. Co ważne firmy leasingowe mogą płacić zagranicę, bezpośrednio do producenta/sprzedawcy. Taka płatność następuje na podstawie kontraktu trójstronnego: Twoja firma, firma leasingowa, sprzedawca. Najczęściej ostatnia transza 10% jest płatna po uruchomieniu maszyny w twojej firmie. Więcej informacji o leasingu maszyn z zagranicy znajdziesz w poniższym filmie:

1

Maszyny dla przemysłu spożywczego – leasing operacyjny, finansowy czy pożyczka leasingowa?

Najczęściej wybór pada na leasing operacyjny. Każda opłata jest kosztem, odliczasz też VAT. Na koniec wykupujesz maszynę.

Leasing finansowy wybierają firmę, które chcą odliczyć jednorazowo cały VAT od maszyny i amortyzować przedmiot.

Pożyczka leasingowa opłaca się przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – nie płacisz wtedy VATu od maszyny. Ponadto sięgnij po nią, gdy maszyna kupowana jest z dofinansowaniem unijnym i faktura musi być wystawiona na Twoja firmę.

Mieliśmy przypadek, gdzie firma kupowała linię do blanszowania warzyw o wartości 1,5 mln zł netto. Dostawca był ze Słowacji, ponadto Klient ubiegał się o dofinansowanie unijne na tą linię. W tej sytuacji wnioskował o finansowanie właśnie pożyczką leasingową. Zorganizowaliśmy finansowanie z 10% wpłatą na okres 6 lat.

1

Warunki leasingu maszyn do produkcji żywności

1

Leasing maszyn do przetwórstwa spożywczego – pomocne linki

Ogólne informacje:
7 najczęściej zadawanych pytań o leasing maszyn i urządzeń
Leasing w euro
Leasing na stałej czy zmiennej stopie?
Harmonogram spłat leasingu i płatności w transzach do producenta maszyny
Leasing pierwszej linii produkcyjnej w firmie
Leasing maszyn z zagranicy
Finansowanie maszyn z dotacją unijną
Leasing dla nowych firm
Leasing starych maszyn
10 najczęściej popełnianych błędów w leasingu samochodów i maszyn

Leasing maszyn dla przemysłu spożywczego a podatki:

Jak stawka amortyzacji maszyny wpływa na czas trwania leasingu i wykup?
Leasing operacyjny a finansowy – różnice
VAT od odsetek w leasingu operacyjnym, finansowym i pożyczce leasingowej
Kaucja gwarancyjna czyli wykup płatny z ratami leasingu
Wysoki jednorazowy koszt na koniec miesiąca lub roku dzięki leasingowi
Leasing w działalności jednoosobowej
Leasing w spółce zoo
Leasing dla firm na ryczałcie
Nie jesteś płatnikiem VAT. Czy leasing jest dla ciebie?

Procedury leasingu i koszty dodatkowe:
Jak dostać leasing krok po kroku
Leasing w procedurze uproszczonej
Dokumenty do leasingu – jakie są potrzebne?
Koszty dodatkowe w leasingu
Koszty spreadu (przewalutowania) w leasingu maszyn
Czy leasing maszyny obejmuje koszty transportu, montażu, szkolenia i cła? 
Zdolność leasingowa – główne kryteria oceny
Zabezpieczenia leasingu: standardowe i dodatkowe
10 najczęstszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić
Dywersyfikacja leasingodawców – dlaczego jest wskazana?

1

Oferta finansowania w Leason

Szukasz oferty leasingu na maszynę lub linię technologiczną?

Sprawdź u nas. Wyślij zapytanie korzystając z formularza kontaktu na dole strony, napisz maila lub zadzwoń.

Leasingu maszyn

Leasing urządzeń i sprzętu

Leasing na auto

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing maszyn piekarniczych i cukierniczych

Leasing linii rozlewniczej do wody i napojów za 800 tys. zł (case study)

Pożyczka leasingowa dla piekarni na zakup linii do wyrobów cukierniczych (case study)

Leasing linii do pasteryzacji i filtracji koncentratu jabłkowego za 1,2 mln zł (case study)

Leasing urządzeń chłodniczych

Leasing maszyn do lodów

Leasing maszyn przemysłowych

  5/5 - (8 votes)

  Poprzedni post

  10 największych firm leasingowych w Polsce w 2021 roku – ranking

  Następny post

  Wykup samochodu z leasingu przez nowego leasingodawcę