Jesteś na ryczałcie i chcesz wziąć leasing? W tym wpisie opisuję jak wygląda organizowanie leasingu dla ryczałtowców.

Ryczałtem mogą rozliczać się działalności jednoosobowe oraz spółki osobowe, których obroty nie przekraczają 250 tys. euro rocznie. Od 2021r limit ten wzrasta do 2 000 000 eur. W niektórych branżach (np. budowlanej) jest to często spotykana forma opodatkowania. Zaletą jest niska stopa opodatkowania – stawki ryczałtu w 2020 roku wynoszą: 20%, 17%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%, w zależności od branży. Będąc vatowcem można odliczać VAT. Wadą ryczałtu jest brak możliwości generowania kosztów, czyli podatek płacimy od zaewidencjonowanych przychodów.

Ryczałt a leasing – ustalenie dochodu

Ponieważ firma na ryczałcie nie ewidencjonuje kosztów (mimo, że jakieś koszty prowadzenia firmy przecież ponosi) to nie znamy też jej dochodów. Możemy polegać tylko na słowach właściciela/wspólnika, że osiąga taki czy inny dochód. Dlatego firmy leasingowe widząc firmę na ryczałcie  ustalają jej dochód jako określony % ze sprzedaży. Poszczególni leasingodawcy przyjmują dochód od 15% do 30% obrotu firmy. Innymi słowy leasingodawcy szacują, że firma z roczną sprzedażą 200 tys. zł zarabia 30-60 tys. zł.

Problem: brak wystarczających dochodów

Bolączką firm na ryczałcie jest mała skala działalności. W Pit-28 wykazują najczęściej sprzedaż w przedziale 50-200 tys. zł rocznie, rzadko powyżej. Pomijam to, że niekiedy ewidencjonują jedynie część przychodów. W tej sytuacji zazwyczaj brakuje im zdolności, żeby uzyskać leasing, np. na używaną koparkę w cenie 150-200 tys. zł netto. Leasingodawcy bowiem niechętnie finansują więcej, niż 50% rocznej sprzedaży firmy. Wyjściem z tej sytuacji jest skorzystanie z uproszczonych ścieżek oceny wniosku.

Leasing dla ryczałtowca w procedurach uproszczonych

Sprawa jest prosta przy nowych samochodach – większość leasingodawców finansuje je bez konieczności okazywania dokumentów finansowych. Albo proszą o oświadczenie sprzedaży i dochodów na wniosku, albo nawet o to nie pytają. Wystarczy, że wniesiesz wkład własny w odpowiedniej wysokości.

Dość łatwo jest przy samochodach używanych.Tutaj często trzeba pokazać wyniki finansowe, ale nawet przy niewielkiej sprzedaży firmy masz duże szanse na leasing. Samochody bowiem są dobrem łatwo zbywalnym i przyznanie leasingu zależy często od wysokości wkładu własnego do leasingu.

Trudniej z maszynami. Dla nowych można liczyć na procedury uproszczone na oświadczenie o dochodzie. Dla używanych prawie zawsze pokazujesz dokumenty finansowe. Przy zbyt małych obrotach ratunkiem może być poręczyciel.

Leasing online do 110 000 zł netto

Bardzo wygodną metodą finansowania maszyn i urządzeń jest leasing online.

Tutaj finansujemy urządzenia nowe i używane (bez wyceny i bez limitu wieku) do 110 000 zł netto, w tym:

  • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
  • 30 000 – 110 000 zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku bankowym

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez konieczności kontaktu z doradcą leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Podstawą do udzielenia tego leasingu jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz w KRD jako dłużnik prawdopodobnie dostaniesz leasing.

Warunki leasingu dla ryczałtowca

Firmy na ryczałcie mogą liczyć na leasing na tych samych warunkach, co pozostałe firmy, a więc:

  • czas spłaty 2-7 lat,
  • wkład własny 0-45%,
  • wykup 1-40%,
  • przedmioty nowe lub używane, najczęściej kilkuletnie..

Dlatego jeśli jesteś na ryczałcie i szukasz dobrego leasingu na samochód lub maszynę sprawdź naszą ofertę na:

albo wypełnij forlumarz na dole strony.

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing a Polski Ład – jakie zmiany w leasingu od 2022r?

Leasing w działalności jednoosobowej

Leasing maszyn budowlanych

Leasing maszyn stolarskich – na jakie trudności możesz się natknąć?

Poprzedni post

Leasing na kwotę mniejszą od ceny zakupu

Następny post

Pożyczka leasingowa na lakiernię i linię do klejenia drzwi [case study]