Jak wygląda leasing dla firm na ryczałcie? Jesteś na ryczałcie i chcesz wziąć leasing na samochód, koparkę albo inny przedmiot? Oto co warto wiedzieć.

Zobacz nasz najnowszy film o leasingu dla firm na ryczałcie i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Leasing dla firm na ryczałcie – poradnik

Ryczałtem mogą rozliczać się działalności jednoosobowe oraz spółki osobowe, których obroty nie przekraczają 2 mln euro rocznie. W niektórych branżach (np. budowlanej) jest to często spotykana forma opodatkowania. Zaletą jest niska stopa opodatkowania – stawki ryczałtu w 2020 roku wynoszą: 20%, 17%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%, w zależności od branży. Będąc vatowcem można odliczać VAT. Wadą ryczałtu jest brak możliwości generowania kosztów, czyli podatek (a od 2022r także składkę zdrowotną ZUS) płacimy od zaewidencjonowanych przychodów.

Leasing na ryczałcie – jak to zrobić dobrze?

Leasing to umowa, która przeciętnie trwa od 2 do 5 lat. W tej sytuacji można pomyśleć nad zmianą formy opodatkowania na zasady ogólne w jednym roku leasingu. Harmonogram leasingowy można ułożyć tak, żeby maksymalnie dużo kapitału spłacić właśnie w tym roku i tym samym wygenerować wysokie koszty. W kolejnym roku obrachunkowym płacić już niskie raty i ponownie przejść na opodatkowanie ryczałtem. Jesli po wykupie zdecydujesz się sprzedać leasingowany samochód – zapłacisz tylko 3% podatku. Jeśli obecnie jesteś na zasadach ogólnych, bierzesz leasing a w kolejnym roku planujesz przjeść na ryczałt to zastanów się, czy nie wziąć leasingu z wpłatą 45% i spłacić maksymalnie dużo w pierwszej racie leasingu.

Ryczałt a leasing – ustalenie dochodu

Ponieważ firma na ryczałcie nie ewidencjonuje kosztów (mimo, że jakieś koszty prowadzenia firmy przecież ponosi) to nie znamy też jej dochodów. Możemy polegać tylko na słowach właściciela/wspólnika, że osiąga taki czy inny dochód. Dlatego firmy leasingowe widząc firmę na ryczałcie  ustalają jej dochód jako określony % ze sprzedaży. Poszczególni leasingodawcy przyjmują dochód od 15% do 30% obrotu firmy. Innymi słowy leasingodawcy szacują, że firma z roczną sprzedażą 200 tys. zł zarabia 30-60 tys. zł.

Problem: brak wystarczających dochodów

Bolączką firm na ryczałcie jest mała skala działalności. W Pit-28 wykazują najczęściej sprzedaż w przedziale 50-200 tys. zł rocznie, rzadko powyżej. Pomijam to, że niekiedy ewidencjonują jedynie część przychodów. W tej sytuacji zazwyczaj brakuje im zdolności, żeby uzyskać np. leasing na używaną koparkę w cenie 150-200 tys. zł netto. Leasingodawcy bowiem niechętnie finansują więcej, niż 50% rocznej sprzedaży firmy. Wyjściem z tej sytuacji jest skorzystanie z uproszczonych ścieżek oceny wniosku.

Leasing dla firm na ryczałcie w procedurach uproszczonych

Sprawa jest prosta przy nowych samochodach – większość leasingodawców finansuje je bez konieczności okazywania dokumentów finansowych. Albo proszą o oświadczenie sprzedaży i dochodów na wniosku, albo nawet o to nie pytają. Wystarczy, że wniesiesz wkład własny w odpowiedniej wysokości.

Dość łatwo jest przy samochodach używanych.Tutaj często trzeba pokazać wyniki finansowe, ale nawet przy niewielkiej sprzedaży firmy masz duże szanse na leasing. Samochody bowiem są dobrem łatwo zbywalnym i przyznanie leasingu zależy często od wysokości wkładu własnego do leasingu.

Trudniej z maszynami. Dla nowych można liczyć na procedury uproszczone na oświadczenie o dochodzie. Dla używanych prawie zawsze pokazujesz dokumenty finansowe. Przy zbyt małych obrotach ratunkiem może być poręczyciel.

Leasing online dla firm na ryczałcie do 100 000 zł netto

Bardzo wygodną metodą finansowania maszyn i urządzeń jest leasing online.

Tutaj finansujemy urządzenia nowe i używane (bez wyceny i bez limitu wieku) do 100 000 zł netto, w tym:

 • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
 • 30 000 – 100 000 zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku bankowym

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez konieczności kontaktu z doradcą leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Podstawą do udzielenia tego leasingu jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz w KRD jako dłużnik prawdopodobnie dostaniesz leasing.

Warunki leasingu dla firmy na ryczałcie

Firmy na ryczałcie mogą liczyć na leasing na tych samych warunkach, co pozostałe firmy, a więc:

 • czas spłaty 2-7 lat,
 • wkład własny 0-45%,
 • wykup 1-40%, dla samochodów osobowych możliwy wykup prywatny.
 • przedmioty nowe lub używane, najczęściej kilkuletnie.

Oferta leasingu Leason

Dlatego jeśli jesteś na ryczałcie i szukasz dobrego leasingu na samochód lub maszynę sprawdź naszą ofertę:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

albo wypełnij forlumarz na dole strony.

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing a Polski Ład – jakie zmiany w leasingu od 2022r?

Leasing w działalności jednoosobowej

Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady

Leasing maszyn budowlanych

Leasing maszyn stolarskich – na jakie trudności możesz się natknąć?

Wykup z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?

Wykup z leasingu dla nievatowców a sprzedaż samochodu

  4.3/5 - (29 votes)

  Poprzedni post

  Leasing przedmiotu o zaniżonej wartości

  Następny post

  Finansowanie pożyczką leasingową na lakiernię i linię do klejenia drzwi [case study]