Interesuje cię leasing maszyn z zagranicy i szukasz oferty? Ciekawi cię, w jaki sposób odbywa się taki zakup oraz jakie koszty się z tym wiążą? Jeśli tak poniższy wpis jest właśnie dla Ciebie.

Zobacz nasz film o leasingu maszyn z zagranicy i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Leasing maszyn z zagranicy – poradnik leasingobiorcy

Spore grono przedsiębiorców sięga po maszyny i linie produkcyjne z zagranicy.

Dlaczego kupujemy maszyny z zagranicy?

Najczęstsze 4 powody zakupu zagranicą to:

 1. Brak tego typu maszyn na sprzedaż w Polsce (to dotyczy także maszyn używanych).
 2. Renomowany producent jest nieobecny w Polsce.
 3. Zdecydowanie niższa cena zakupu niż w Polsce (dotyczy to głównie maszyn sprowadzanych z Azji).
 4. Zakup bez VAT (gdy kupujesz maszynę z krajów Unii Europejskiej – wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru). W tym przypadku korzystniejsza od leasingu może być pożyczka leasingowa, gdy decydujesz się na finansowanie zewnętrzne.

.

Dlaczego wybrać leasing do sfinansowania zakupu maszyn z zagranicy?

Istnieje wiele przyczyn. Oto kilka najważniejszych:

 • To korzystne podatkowokażdą opłatę leasingową zaliczysz w koszty w miesiącu płatności i odliczysz od niej VAT, dzięki czemu zapłacisz niższe podatki. Im wyższe opodatkowanie firmy, tym większe korzyści podatkowe z leasingu. Przykład znajdziesz we wpisie: Leasing w działalności jednoosobowej.
 • To elastyczna forma finansowania – jeśli potrzebujesz kosztów możesz „zamortyzować” zakup linii w 3-4 lata zamiast standardowych 7-10 przy zakupie za gotówkę czy w kredycie. Jeśli zależy Ci raczej na niskiej racie niż kosztach – spłatę rozłożysz na 6-7 lat (czasami dłużej), aby linia miała czas na siebie zarabiać.
 • Proste zabezpieczenia – linia jest własnością firmy leasingowej + wystawiasz weksel in blanco. Czasami potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia. Do najpowszechniejszych należą: poręczenie prywatne za spółkę, zastaw na innym środku trwałym lub poręczenie innej firmy.
 • Nie angażujesz dużych środków w zakup – leasingodawca wymaga jedynie niedużego wkładu własnego (zwykle 10-20%), pozostałą część finansuje. Czyli aby dokonać zakupu musisz tylko dysponować kwotą na wkład własny.
 • Gwarancja wykupu maszyny na własność za niewielką kwotę zapisaną w umowie leasingu.
 • Tanie finansowanie – obok kredytu hipotecznego to najtańsze finansowanie zewnętrzne na rynku.
 • Łatwo uzyskać leasing – przedstawiasz mniej dokumentów niż do banku i szybciej dostajesz odpowiedź.
 • Leasingi preferują ruchomości a banki nieruchomości – leasing chętnie finansuje maszyny i inne środki trwałe. Bank dużo chętniej finansuje nieruchomości i przy zakupie maszyn w kredycie często żąda dodatkowego zabezpieczenia na nieruchomości. W leasingu zwykle zabezpieczeniem są same finansowane maszyny.

lizing na maszynę z zagranicy

.

Sposoby na leasing maszyn z zagranicy

Wyróżniamy 3 sposoby leasingu maszyny z zagranicy:

 • Firma leasingowa kupuje w Twoim imieniu bezpośrednio od zagranicznego producenta/sprzedawcy.
 • Kupujesz maszynę z zagranicy z własnych środków, montujesz w Polsce i dopiero wtedy sprzedajesz do leasingodawcy.
 • Leasingujesz zwrotnie własny środek trwały i za uzyskane w ten sposób pieniądze kupujesz maszynę z zagranicy.

.

 1. Leasingodawca płaci do zagranicznego sprzedawcy

Sytuacja najbardziej skomplikowana dla leasingodawcy, jednocześnie najlepsza dla kupującego.

Producenci często żądają zaliczki na uruchomienie produkcji i dopłaty do 80-100% wartości maszyny przed wysyłką. Firmy leasingowe są ostrożne przy płatnościach tak wysokich transz zagranicę, gdy maszyny nie ma w Polsce i nie ma pewności czy będzie działać prawidłowo. Rzadko zgadzają się zapłacić 100% przed odbiorem maszyny, standardem jest płatność do 90% przed rozruchem w hali leasingobiorcy.

Zakupu dokonują w oparciu o trójstronną umowę sprzedaży na swoim wzorze, którą musi podpisać leasingobiorca (Ty), leasingodawca i sprzedający. Umowa ta przygotowana jest po angielsku. Musi ją też zaakceptować sprzedawca. Jeśli ma zastrzeżenia co do zapisów moment podpisania odsuwa się w czasie.

Leasingodawca może (ale nie musi) zażądać od ciebie dodatkowego zabezpieczenia np. akredytywy, poręczenia prywatnego za spółkę lub poręczenia innej firmy, zastawu na nieruchomości lub środku trwałym, kaucji, gwarancji i in.

Wnioskowanie o leasing maszyn z zagranicy

Wniosek o leasing maszyn z zagranicy powinieneś złożyć z dużym wyprzedzeniem czasowym. Proces uzgodnień formalnych i ustanowienia zabezpieczeń będzie trwał długo, prawdopodobnie powyżej miesiąca.

Aby zyskać na czasie po otrzymaniu pozytywnej decyzji leasingowej możesz wpłacić zaliczkę do producenta, żeby rozpoczął produkcję. Proces produkcji trwa najczęściej od kilku tygodni do kilku miesięcy, a zdarzają się też dłuższe. W tym czasie możecie ustalić z firmą leasingową i producentem szczegółowe warunki dalszej realizacji zamówienia.

Jeśli natomiast producent żąda np. 30% na rozpoczęcie produkcji a ty dysponujesz tylko 10% (czyli resztę ma dopłacić leasingodawca) – trzeba będzie poczekać na zakończenie oceny wniosku leasingowego. Tym bardziej nie warto zostawiać załatwiania formalności na ostatnią chwilę.

Płatność leasingiem za maszyny z zagranicy odbywa się najczęściej w 3 lub 4 transzach. Ostatnia transza wynosi zwykle 10% i jest płatna po montażu i uruchomieniu maszyny w Polsce, w firmie leasingobiorcy.

Minimalna wartość transakcji dla leasingu z płatnością zagranicę wynosi zwykle 50-100 tys. euro lub dolarów netto, w zależności od firmy leasingowej, choć zdarzało nam się realizować transakcje na mniejsze kwoty (40 000 euro). Jeśli maszyna kosztuje mniej – pozostają również sposoby opisane w punkcie 2 i 3 (poniżej). Minimalna wartość dla zakupów w Azji, np. leasing z Chin wynosi 100 tys. USD/EUR.

.

 1. Kupujesz zagranicą z własnych środków, sprowadzasz i refinansujesz leasingiem

Jeśli dysponujesz gotówką i możesz ją zamrozić do czasu sprowadzenia maszyny do Polski i rozruchu to firma leasingowa zdecydowanie chętniej odkupi maszynę od Ciebie zamiast płacić zagranicę. Proceduralnie jest to o wiele łatwiejsze, bo płaci za maszynę, która jest w Polsce i działa. Całe ryzyko transakcji spada na Ciebie (możesz nie dostać leasingu), ale jest to najszybszy sposób.

W takim przypadku zanim kupisz maszynę bezpiecznie jest złożyć wniosek leasingowy i poczekać na odpowiedź leasingodawcy, co do możliwości zrefinansowania zakupu maszyny leasingiem. Jeśli się zgodzi – kupujesz, sprowadzasz do Polski, uruchamiasz i sprzedajesz do leasingodawcy.

Więcej informacji o leasingu krótko po zakupie znajdziesz w tekście Leasing zwrotny maszyn dla firm.

.

 1. Leasingujesz zwrotnie, żeby mieć środki na zakup z zagranicy

Sytuacja zbliżona do punktu 2. Tym razem nie wykładasz całej gotówki na zakup, ale masz maszyny będące Twoją własnością. Ich wartość zostanie potwierdzona wyceną rzeczoznawcy. Chodzi o leasing zwrotny na tych maszynach – sprzedajesz maszny firmie leasingowej i otrzymujesz przelew. Za uzyskane w ten sposób środki kupujesz maszynę z zagranicy.

Ryzyko transakcji jest po Twojej stronie – firma leasingowa jest właścicielem maszyn będących w Polsce. Jeśli coś pójdzie nie tak i zagraniczny kontrahent nie wywiąże się z kontraktu nie zwalnia Cię to z płatności rat leasingu.

Tą strategię finansowania możesz wykorzystać również, gdy kupujesz maszynę w Polsce ale jest ona wiekowa (np. 30-letnia). Większość firm leasingowych ma bowiem restrykcyjne ograniczenia co do możliwości finansowania maszyn starszych niż 5-10 letnie.

Rozwiązaniem uzupełniającym do opisanych powyżej może być sprowadzenie maszyny do Polski z pomocą innej firmy zarejestrowanej w Polsce, która następnie sprzeda maszynę do leasingodawcy.

.

Leasing maszyn z zagranicy z dotacją unijną

Szczególnym przypadkiem jest zakup maszyn z przyznaną dotacją unijną. Urząd wypłacający dotację zwykle wymaga, aby beneficjent był właścicielem maszyn.

Jeśli chcesz sięgnąć po finansowanie zewnętrzne na zakup to najlepiej po pożyczkę leasingową, zamiast leasingu. Jest to kredyt celowy na zakup maszyny wypłacany przez firmę leasingową. Podatkowo i bilansowo pożyczkę rozliczasz identycznie, jak kredyt bankowy. Dotację rozliczysz jednym wnioskiem o płatność, od początku jesteś właścicielem maszyny.

Jeśli zakup nastąpi na terenie UE – w ramach WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru) kupisz maszynę w kwocie netto i pożyczka również będzie na tą kwotę. Więcej informacji o pożyczce leasingowej pod dotacje unijne.

Zdarza się też, że program unijny pozwala finansować zakup leasingiem. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po zwykły leasing, w którym właścicielem maszyny jest firma leasingowa. Sam projekt unijny rozliczasz przez dłuższy czas (zwykle 2-3 lata). Sposoby zapłaty za zagraniczną maszynę są takie same w leasingu i w pożyczce.

.

Co z leasingiem używanych maszyn z zagranicy?

Leasingiem mogą być objęte również zagraniczne maszyny używane, ale istotny jest sprzedawca maszyn i warunki płatności.

Przykładowo jeśli kupujesz używaną maszynę od producenta lub dilera o zasięgu międzynarodowym to polscy leasingodawcy mogą zapłacić bezpośrednio zagranicę, choć zwykle oczekują aby min. 10% zapłacić po uruchomieniu maszyny w Polsce.

Z kolei gdy sprzedawcą jest firma produkcyjna, która użytkowała maszynę, handlarz działający w małej skali albo gdy sprzedawca oczekuje przedpłaty 100% przed wysyłką – trudno będzie zorganizować leasing. To samo, gdy licytujesz używaną maszynę na aukcji (konieczność przedpłaty 100%).

Więcej w temacie piszemy w tekście leasing używanych maszyn z zagranicy.

.

Leasing maszyn z zagranicy – jakie są koszty?

Na koszty leasingu maszyn z zagranicy składają się:

 • Odsetki leasingowe. W sprawie oszacowania kosztu prosimy o kontakt indywidualny.
 • Ubezpieczenie majątkowe (koszty 0,25%-1% rocznie w zależności od leasingodawcy)
 • Oplata za import – kształtuje się różnie w zależności od firmy leasingowej, np. 1000 zł netto, 1500 zł netto lub 0,5%-1% od ceny netto i nie mniej niż XYZ zł
 • Koszty prefinansowania (odsetki za transze zapłacone przez leasingodawcę do sprzedawcy do czasu uruchomienia umowy)
 • Nie ponosisz opłat za przygotowanie kontraktu (umowy trójstronnej)
 • Ewentualne koszty przewalutowania z EUR/USD na PLN
 • Ewentualne koszty tłumaczeń dokumentów jeśli leżą po stronie leasingodawcy
 • Ewentualne koszty wyceny jeśli finansowana maszyna jest używana

Pomijam tu koszty transportu maszyny, cła oraz szkolenia, które zazwyczaj ujęte są w cenie maszyny. Jeśli nie są – leasingodawcy ich nie sfinansują. Jeśli zakupiłeś maszynę zagranicą z własnych środków i chcesz odsprzedać ją firmie leasingowej możesz powiększyć koszty sprzedaży o transport czy cło. Przykładowo zrobił tak przedsiębiorca, któremu refinansowaliśmy leasingiem linię do obróbki szkła z Chin za 4 mln zł.

Jeśli szukasz leasing na maszyny z zagranicy to skontaktuj się z nami. Mamy wieloletnie doświadczenie w takich transakcjach i pomożemy Ci uzyskać korzystny leasing.

.

Leasing maszyn z zagranicy – pomocne linki

Ogólne informacje:

7 najczęściej zadawanych pytań o leasing maszyn i urządzeń
Leasing w euro
Leasing na stałej czy zmiennej stopie?
Harmonogram spłat leasingu i płatności w transzach do producenta maszyny
Leasing pierwszej linii produkcyjnej w firmie
Finansowanie maszyn z dotacją unijną
Leasing dla nowych firm
Leasing starych maszyn
10 najczęściej popełnianych błędów w leasingu samochodów i maszyn

Leasing maszyn z zagranicy a podatki:

Jak stawka amortyzacji maszyny wpływa na czas trwania leasingu i wykup?
Leasing operacyjny a finansowy – różnice
VAT od odsetek w leasingu operacyjnym, finansowym i pożyczce leasingowej
Kaucja gwarancyjna czyli wykup płatny z ratami leasingu
Wysoki jednorazowy koszt na koniec miesiąca lub roku dzięki leasingowi
Leasing w działalności jednoosobowej
Leasing w spółce zoo
Leasing dla firm na ryczałcie
Nie jesteś płatnikiem VAT. Czy leasing jest dla ciebie?

Procedury leasingu i koszty dodatkowe:

Jak dostać leasing krok po kroku
Leasing w procedurze uproszczonej
Dokumenty do leasingu – jakie są potrzebne?
Koszty dodatkowe w leasingu
Koszty spreadu (przewalutowania) w leasingu maszyn
Czy leasing maszyny obejmuje koszty transportu, montażu, szkolenia i cła? 
Zdolność leasingowa – główne kryteria oceny
Zabezpieczenia leasingu: standardowe i dodatkowe
10 najczęstszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić
Dywersyfikacja leasingodawców – dlaczego jest wskazana?

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing maszyn >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing samochodów >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

  5/5 - (10 votes)

  Poprzedni post

  Pożyczka pod dotacje jako źródło finansowania projektów z dofinansowaniem unijnym

  Następny post

  Leasing regałów magazynowych i systemów WMS

  Wyszukaj:

  O autorze

  Mikołaj Łagowski

  Mikołaj Łagowski

  Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

  mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

  Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.