Ile najczęściej trwa załatwienie leasingu? Mówi się, że leasing jest szybki. Jak długo trwa procedura zawarcia umowy leasingu od złożenia wniosku do odbioru przedmiotu? Poniżej podajemy przeciętny czas załatwienia formalności leasingowych.

ile trwa zorganizowanie leasingu

Ile trwa załatwienie leasingu?

Czas załatwienia leasingu zależy od przedmiotu leasingu, procedury oceny i firmy leasingowej. Leasing w procedurze uproszczonej lub automatycznej oznacza mało dokumentów i szybki czas oceny wniosku. Leasing w procedurze standardowej wiąże się z większą ilością dokumentów i informacji oraz dłuższym czasem oczekiwania na odpowiedź leasingodawcy.

.

Ile trwa załatwienie leasingu samochodu?

W procedurze uproszczonej:

Nowe auto – od 2 do 5 dni.

Używane auto – od 3 do 6 dni.

W procedurze standardowej:

Nowe auto – od 3 dni do 2 tygodni

Używane auto – od 1 do 2 tygodni

Dłuższy czas oczekiwania dla samochodów używanych spowodowany jest wyceną.

Zastosowanie procedury uproszczonej lub standardowej zależy w głównej mierze od ceny samochodu, sprzedawcy, wysokości opłaty wstępnej oraz kwoty dotychczas udzielonego leasingu przez leasingodawcę. Większość wniosków dotyczy leasingu 1 samochodu i trafia do oceny w ścieżce uproszczonej.

Szybki leasing w 2 dni oznacza, że składasz wniosek, tego samego dnia podpisujesz umowę i wpłacasz wkład własny. Rejestracja i odbiór samochodu są kolejnego dnia (pod warunkiem, że przelew za samochód zaksięguje się na koncie sprzedawcy na czas). Jest to tempo ekspresowe i nie zawsze możliwe do wykonania. Jakie są kolejne etapy organizowania leasingu opisujemy w tekście Jak zorganizować leasing krok po kroku.

Ocena w procedurze standardowej ma miejsce wtedy, gdy:

 • bierzesz w leasing samochód premium, którego cena przekracza limit w procedurze uproszczonej,
 • wnioskujesz o leasing z wysokim wykupem,
 • starasz się o leasing bez wkładu własnego lub z wpłatą poniżej 10%,
 • spłacasz już leasingi w danej firmie leasingowej i wartość zaangażowania (czyli kwoty pozostałej do spłaty + kwoty wnioskowanej) przekracza limity przewidziane dla procedury uproszczonej.

W procedurze standardowej okazujesz więcej dokumentów do leasingu. Zazwyczaj wymagane są dokumenty finansowe firmy za poprzedni i bieżący rok obrachunkowy oraz opis prowadzonej działalności. Czasami wypełniasz obszerniejszy wniosek leasingowy. W trakcie oceny analityk przed wydaniem decyzji o przyznaniu leasingu dokładniej przyjrzy się twojej firmie.

.

Ile trwa załatwienie leasingu na ciągnik siodłowy i naczepę?

Zorganizowanie leasingu na ciągnik siodłowy i naczepę trwa najczęściej nieco dłużej, niż dla samochodów osobowych. Różnica wynika z miejsca rejestracji. Wielu leasingodawców rejestruje środki transportu ciężkiego w miejscowościach, gdzie podatek od środków transportu jest niski. Dokumenty do rejestracji przesyła się kurierem a czas przesyłki wydłuża proces.

Nowe ciągniki i naczepy – od 3-4 do 7 dni.

Używane ciągniki i naczepy – od 1 do 2 tygodni.

Używane ciągniki często muszą zostać wycenione przed zawarciem umowy leasingu. Oględziny rzeczoznawcy i przesłanie gotowego operatu szacunkowego to dodatkowe 2-4 dni (niekiedy dłużej), stąd dłuższy czas oczekiwania.

.

Ile trwa załatwienie leasingu na maszyny i urządzenia?

W procedurze uproszczonej – od 3 do 7 dni.

W procedurze standardowej od tygodnia w górę.

Wiele zależy od ceny zakupu i rodzaju maszyn. Jeśli kwota zakupu jest duża a maszyny specjalistyczne to czasami ocena wniosku trwa kilka-kilkanaście tygodni i jest poprzedzona przygotowaniem obszernej dokumentacji. W leasingu maszyn z zagranicy często ustalenie ze sprzedawcą zapisów kontraktu zakupu maszyny trwa dłużej, niż sama ocena wniosku (szczególnie, gdy dział prawny sprzedawcy ma zastrzeżenia co do niektórych zapisów w kontrakcie).

.

Szybki leasing online na maszyny i urządzenia do 100 000 zł

Bardzo wygodną metodą finansowania maszyn i urządzeń jest szybki leasing online.

Tutaj finansujemy urządzenia nowe i używane (bez wyceny i bez limitu wieku) do 100 000 zł netto, w tym:

 • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
 • 30 000 – 100 000+ zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku bankowym i plików JPK

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez konieczności kontaktu z doradcą leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Podstawą do udzielenia tego leasingu jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz w KRD jako dłużnik, prawdopodobnie dostaniesz leasing.

Wyleasingujesz tu maszyny, narzędzia, urządzenia (w tym sprzęt IT, smartfony, agd, ekspresy do kawy, rowery i in).

.

Nie czekaj z formalnościami do ostatniego momentu

Jedno jest pewne – niezależnie od minimalnego czasu trwania formalności leasingowych nie warto zostawiać organizowania leasingu na ostatnią chwilę. W proces leasingu zaangażowanych jest wiele osób pracujących w różnych działach i firmach (twojej, leasingodawcy i sprzedawcy + ewentualnie rzeczoznawcy majątkowego).

Wystarczy, że w trakcie procesu pojawią się dodatkowe kwestie do wyjaśnienia, ktoś ma urlop, L4, nie dostarczy dokumentów na czas albo popełni ludzki błąd i czas oczekiwania znacznie się wydłuży. A jeśli nie dostaniesz leasingu (np. przez negatywne wpisy w bazach, brak zdolności leasingowej lub odmowa leasingu z innego powodu) cały proces trzeba rozpocząć od nowa w kolejnej firmie leasingowej.

1

Szukasz dobrej oferty leasingu, z szybkim czasem załatwienia formalności?

Oferta leasingu Leason

Sprawdź naszą ofertę:

Leasing samochodów

Leasing urządzeń

Leasing maszyn

1

Wpisy powiązane tematycznie:

10 najczęściej popełnianych błędów przy leasingu samochodów i maszyn

  4.8/5 - (9 votes)

  Poprzedni post

  Kredyt na samochód – korzyści

  Następny post

  Wykup z leasingu dla lekarzy i nievatowców a sprzedaż samochodu