Jakie są dodatkowe koszty w leasingu ? Czy myśląc o leasingu skupiasz się tylko na wysokości comiesięcznych rat? To błąd – bo występują też dodatkowe opłaty. Jakie? W artykule dokładnie omawiamy tę kwestię.

Analizując opłacalność leasingu, przedsiębiorcy biorą pod uwagę przede wszystkim wysokość miesięcznych rat. Choć jest to najważniejszy koszt, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe opłaty.

dodatkowe koszty w leasingu

.

Dodatkowe koszty w leasingu, czyli jakie?

Opłaty dodatkowe to wszystkie opłaty nieuwzględnione w harmonogramie, czyli inne niż miesięczne raty, wkład własny i kwota wykupu. Części z nich, np. kosztów ubezpieczenia komunikacyjnego nie unikniesz. Przed innymi, np. opłatami za fotoradary czy opóźnienie w spłacie rat — z powodzeniem możesz się ustrzec.

.

Najczęściej naliczane dodatkowe koszty w leasingu to:

 • Opłaty za ubezpieczenie komunikacyjne OC AC NNW. Wszyscy leasingodawcy wymagają zawarcia nie tylko obowiązkowej polisy OC, ale również AC i NNW. W zależności od warunków umowy, możesz skorzystać z polisy leasingodawcy lub zewnętrznej. Wybór polisy zewnętrznej zazwyczaj skutkuje naliczeniem opłaty za administrowanie polisą zewnętrzną. W zależności od leasingodawcy wynosi ona od 100 do 300 zł netto rocznie.
 • Opłaty za ubezpieczenie majątkowe (w przypadku leasingu maszyn i urządzeń). Taka polisa chroni przedmiot przed kradzieżą, zniszczeniem, uszkodzeniem, przepięciami, pożarem itd. Im dłuższy leasing, tym większy sumarycznie koszt ubezpieczenia. Wyszczególnienie kosztów – ubezpieczenie w leasingu.
 • Opłaty za opcjonalne ubezpieczenia dodatkoweubezpieczenie GAP do leasingu i ubezpieczenie na życie. Koszt każdej z polis liczony jest od wartości przedmiotu leasingu i opłacany jednorazowo co miesiąc z ratami leasingu.

 • Opłata za rejestrację samochodu w leasingu (w przypadku pojazdów i ciągników rolniczych). Leasingodawca, który rejestruje pojazd w urzędzie, ponosi z tego tytułu opłatę. Wynosi ona 180,50 zł w przypadku rejestracji nowego auta z Polski i 256 zł w przypadku auta sprowadzanego z zagranicy. Zazwyczaj dolicza do niej także swoją marżę. W zależności od firmy pełna opłata za taką czynność wynosi od 315 do 450 zł netto.
 • Koszt wyceny, która ma na celu określenie wartości rynkowej używanego przedmiotu leasingu. W zależności od przedmiotu leasingu wykonuje ją pracownik leasingodawcy lub zewnętrzny rzeczoznawca majątkowy. Koszt wyceny wynosi przeciętnie od 250 zł do 1000 zł netto (w zależności od rodzaju i wartości przedmiotu leasingu). Dla aut wynosi najczęściej od 250 do 350 zł netto, dla maszyn więcej. Za wycenę płacisz tylko wtedy, gdy dokonuje jej zewnętrzny rzeczoznawca dokonujący oględzin przedmiotu. Zobacz kiedy potrzebna jest wycena do leasingu.
 • Opłaty za opóźnienia w spłacie leasingu (odsetki + koszty wezwań/upomnień). Jeśli spóźnisz się ze spłatą raty, leasingodawca może rozpocząć procedurę windykacyjną i obciążyć Cię dodatkowymi kosztami. W zależności od firmy koszt pojedynczego monitu wynosi od 50 do 79 zł. Wysokość odsetek jest określona zapisami umowy i nie może przekroczyć 14% w skali roku (maksymalne odsetki za opóźnienie);
 • Koszty zmiany harmonogramu spłat (aneks do umowy). Przedsiębiorca, który zechce zmienić harmonogram spłat (w tym nadpłata leasingu), słono za to zapłaci. Koszty takiej czynności wahają się bowiem od 200 do 1250 zł netto.
 • Koszty zmiany danych leasingobiorcy – np. zmiana adresu siedziby firmy.
 • Opłaty za fotoradary. Właścicielem leasingowanego pojazdu jest leasingodawca. Do niego trafi więc informacja o przekroczeniu prędkości, którą zarejestrował fotoradar. Za wskazanie danych leasingobiorcy, firma leasingowa naliczy opłatę w wysokości od 49 do 85 zł netto.
 • Koszty cesji. Chcesz dokonać cesji umowy na inny podmiot? Taka operacja będzie kosztować Cię (a w zasadzie nowego leasingobiorcę) od 499 aż do 1500 zł netto.
 • Opłata za możliwość używania auta przez inną osobę. Nie wszyscy wiedzą, że zgodnie z umową leasingową jedynym kierowcą leasingowanego auta może być leasingobiorca, jego rodzina oraz pracownicy firmy. Jeśli chcesz, aby pojazd mógł prowadzić ktoś inny, musisz dodatkowo zapłacić. Od 200 do 325 zł netto;
 • Opłata za możliwość wyjazdu za granicę. Niektórzy leasingodawcy pobierają opłatę także za możliwość używania pojazdu poza granicami kraju. Jeśli opłata występuje – wynosi zwykle 50 zł netto. Szczęśliwie najczęściej jej nie ma.
 • Opłata za wcześniejsze zakończenie umowy. Jeśli chcesz lub musisz (np. z powodu kradzieży auta), zakończyć umowę przed terminem, leasingodawca obciąży Cię opłatą w kwocie od 500 do 1250 zł netto.

Dodatkowym kosztem może być także wzrost raty, wynikający ze zmiany stóp procentowych. Przy niewielkich zmianach różnica nie wynosi jednak więcej niż kilka — kilkanaście złotych miesięcznie. Wyjątkiem są umowy leasingu na stałej stopie. W ich przypadku kwota raty pozostanie taka sama, pomimo wahań stóp procentowych.

.

Zanim podpiszesz umowę leasingową

Zanim podpiszesz umowę leasingową, koniecznie zajrzyj do Tabeli Opłat i Prowizji. Taki dokument zawiera informacje na temat wszystkich dodatkowych opłat — kwot oraz warunków naliczania.

Mając świadomość dodatkowych kosztów, podejmiesz decyzję świadomie. Unikniesz również frustracji, związanej z naliczeniem kosztów, z których zwyczajnie nie zdawałeś sobie sprawy.

Ryczałt zamiast Tabeli opłat i prowizji

Niektórzy leasingodawcy stosują zryczałtowaną roczną opłatę zamiast tradycyjnej Tabeli opłat i prowizji. Płacąc od 95 zł do 195 zł netto rocznie, leasingodawca nie naliczy już typowych opłat z tabeli, m.in. za rejestrację pojazdu, za zmianę harmonogramu spłat, fotoradary i inne.

.

Leasing nowego samochodu – jakie poniesiesz koszty dodatkowe?

Zakładając, że spłacasz leasing terminowo i nie dokonujesz zmian w trakcie trwania umowy dotyczą cię tylko opłaty związane z ubezpieczeniem OC AC NNW i jednorazowy kosz rejestracji pojazdu. Ewentualnie ubezpieczenie GAP i opłata zryczałtowana – o ile się na nie zdecydujesz.

Biorąc leasing na zmiennej stopie procentowej pojawia się również niepewność co do wysokości raty w trakcie umowy. Wraz ze spadkiem lub wzrostem stopy procentowej zmieni się też wysokość raty leasingu.

.

Oferta Leason

Szukasz oferty finansowania sprzętu lub samochodu?

Leasing maszyn

Leasing na nowe auto

Leasing urządzeń i sprzętu

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Ile kosztuje leasing?

Wykup z leasingu – jak zrobić to dobrze?

3 sposoby na tani leasing

  5/5 - (8 votes)

  Poprzedni post

  Leasing samochodu elektrycznego

  Następny post

  Jak wygląda praca doradcy leasingowego?