Opisujemy finansowanie pożyczką leasingową na nowy laser fibrowy do cięcia blach z rezonatorem światłowodowym. Klientem był młody, 27-letni przedsiębiorca działający na rynku od 4 lat. Miał przyznaną dotację unijną 50%.

finansowanie pożyczka laser fibrowy

Finansowanie na laser fibrowy

O kliencie

Klientem była firma działająca od 4 lat w formie jednoosobowej działalności, prowadzona przez 27-letniego właściciela. Firma zajmowała się produkcją elementów telekomunikacyjnych oraz handlem w mniejszym zakresie. Za ostatni zamknięty rok obrachunkowy wykazywała 1,6 mln zł przychodu i 330 tys. dochodu. Zadłużenie firmy było umiarkowane – limit w rachunku bieżącym 200 tys. zł, kredyty na 250 tys. zł i 2 niewielkie leasingi o łącznej wartości 50 tys. zł. Firma posiadała budynek handlowo-usługowy o wartości 2,2 mln zł (wolny od zastawów), niewielką działkę i środki trwałe za 150 tys. zł.

1

O inwestycji: zakup lasera fibrowego

Właściciel nie widział dalszych możliwości rozwoju w swojej branży, marże były coraz niższe, natomiast często zlecał wycinanie laserem elementów z blachy. To skłoniło go do zbadania rynku. Postanowił zająć się wycinaniem laserowym (bo w jego rejonie nie było firm świadczących takie usługi) i produkcją mebli metalowych co zapewniałoby wzrost marży. Dostał dofinansowanie 50% a największym kosztem w projekcie był zakup nowego lasera fibrowego za 1,42 mln zł netto.

Klient miał 300 tys. zł na wkład własny, pozostałą kwotę chciał sfinansować na okres 4 lat. Ze względu na dotację musiał być właścicielem lasera, dlatego finansowanie leasingiem nie wchodziło w grę. Rozmawialiśmy więc o pożyczce leasingowej pod dotacje unijne.

1

Finansowanie pożyczką leasingową na laser fibrowy

Klient wybrał dostawcę lasera (firma Kimla) i zaczął rozglądać się za finansowaniem. Najpierw zwrócił się do swojego leasingodawcy, ale ten odmówił finansowania – transakcja była zbyt ryzykowna. Wtedy klient zaczął szukać specjalistów od finansowania maszyn i tak trafił do nas.

Naszym zadaniem było wyselekcjonować leasingodawcę, który udzieli pożyczki na wnioskowanych parametrach. Dodatkowo klientowi zależało na odroczeniu zapłaty VAT o 4 miesiące (gdy dostanie zwrot VAT z Urzędu Skarbowego). Dotacja miała zostać scedowana na pożyczkodawcę i przeznaczona na spłatę pożyczki w 3 miesiącu. Chciał również zachować wolną hipotekę budynku z myślą o przyszłych inwestycjach.

Ilekroć firmy wnioskują o zakup drogich maszyn, których cena jest zbliżona do rocznego obrotu, leasingodawcy się usztywniają i oczekują wysokiego wkładu własnego albo dodatkowych zabezpieczeń (czasami jedno i drugie). Tutaj dodatkowo mieliśmy zmianę branży, zatem przyznanie finansowania nie było oczywiste. wiecej na temat kryteriów oceny piszemy we tekście Zdolność leasingowa: główne kryteria oceny.

Przystąpiliśmy do działania. Zebraliśmy obszerną dokumentację i szczegółowo opisaliśmy działalność, doświadczenie i strategię rozwoju klienta. Przedstawiliśmy biznesplan przedsięwzięcia oraz listy intencyjne od kilku okolicznych firm, które miały zlecić klientowi wycinkę laserową. Na szczęście klient rozumiał potrzebę rzetelnego przygotowania wniosku. Z biznesplanu wynikało, że firma osiągnie zdecydowanie wyższą rentowność przy zbliżonych obrotach.

Złożyliśmy wniosek do oceny. Po tygodniu klient otrzymał decyzję o przyznaniu pożyczki na wnioskowanych warunkach bez dodatkowych zabezpieczeń. Był to duży sukces i powód do świętowania. Klient zakupił laser i uruchomił produkcję. A gdy rozmawialiśmy rok później okazało się, że zrealizował wszystkie założenia biznesplanu.

1

Oferta finansowania Leason – laser fibrowy i inne maszyny

Szukasz finansowania na maszyny?

Sprawdź naszą ofertę:

Wpisy powiązane tematycznie:

    5/5 - (8 votes)

    Poprzedni post

    Leasing maszyny z Chin

    Następny post

    10 najczęściej popełnianych błędów w leasingu samochodów i maszyn