Leasing dla nowych firm. Leasingodawcy finansują nowe firmy ale pod pewnymi warunkami. Niejednokrotnie jednym z pierwszych zakupów do nowych firm jest samochód. Właściciele często wybierają leasing jako źródło finansowania. Co zrobić, żeby dostać leasing dla nowej firmy? Co można leasingować?

Zobacz nasz film o leasingu dla nowych firm i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Różne firmy leasingowe różnie definiują start-up. Dla jednych nową firmą jest firma istniejąca poniżej 3 lub 6 miesięcy, dla innych firma z historią działalności poniżej roku lub dwóch lat. Przy spółkach zoo niektóre leasingi finansują bez przeszkód dopiero po 3-4 roku działalności. Część leasingodawców jest otwarta na finansowanie nowych firm, bardziej konserwatywne nadal nie są, chyba że z poręczeniem (więcej na ten temat w dalszej części wpisu).

Leasing dla nowych firm może być atrakcyjną opcją finansowania, zwłaszcza gdy firma dopiero rozpoczyna działalność i nie dysponuje wystarczającymi środkami na zakup niezbędnego sprzętu czy urządzeń. Leasing pozwala firmie korzystać z potrzebnych zasobów bez konieczności ponoszenia dużych kosztów na początku działalności.

.

Jakie korzyści z leasingu osiągnie nowa firma?

Nowa firma może być zainteresowana wzięciem leasingu z kilku powodów:

 • Mniejszy wkład własny – na początek trzeba dysponować jedynie częścią kwoty potrzebnej do zakupu. To dobra opcja dla nowej firmy, mającej ograniczone zasoby. Pozwala pozyskać potrzebny sprzęt bez konieczności poniesienia wysokich wydatków na raz.
 • Elastyczność finansowa – raty leasingu można dopasować do możliwości finansowych młodej firmy. To szczególnie istotne na poczatku drogi.
 • Praca na nowoczesnym sprzecie – technologia szybko się rozwija, a leasing pozwala firmie na regularna aktualizację sprzętu. Dzięki temu można utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku.
 • Korzyści podatkowe – raty leasingu stanowią koszt podatkowy w firmie, można też odliczyć od nich VAT.

.

Leasing dla nowych firm – na co można liczyć?

Mając nową firmę możesz ubiegać się o:

Zdecydowanie trudniej osiągalny jest leasing maszyn. Przykłady takich transakcji znajdziesz na dole wpisu.

Leasing online dla nowej firmy

Mam jednak dobrą wiadomość: w leasingu online możesz leasingować urządzenia i maszyny do 100 000 zł netto już od 1 dnia działalności! W tym leasingu wynik oceny zależy przede wszystkim od dobrej historii kredytowej właściciela/reprezentantów. Najlepiej przechodzą transakcje do 20 000 – 30 000 zł netto. Wystarczy dysponować 1% wkładu własnego. Przy wyższych kwotach zwykle zostaniesz poproszony o przedstawienie obrotów na rachunku bankowym i plików JPK.

.

Leasing dla nowych firm – jakie trzeba warunki?

Jeśli chodzi o leasing dla nowej firmy, bierze się pod uwagę kilka czynników związanych z leasingobiorcą oraz przedmiotem leasingu:

 • Przedmiot leasingu – czy jest typowy w swojej branży, jak duży jest rynek wtórny. Najlepiej gdy jest to samochód.
 • Wysokość pierwszej wpłaty – im wyższa tym lepiej, minimum 20-25%, w uzasadnionych przypadkach mniej. Przy leasingu samochodów jest to główne kryterium decydujące o sukcesie. Gdy działalność jest kontynuacją wcześniejszej pracy na etacie możesz wnioskować o 10-15% wkładu własnego. Jeśli chcesz leasingować coś innego, niż samochód, istotne są także:
 • Doświadczenie w branży osób zarządzających firmą – jeśli otwierasz firmę transportową a wcześniej kilka lat pracowałeś jako kierowca masz większe szanse na leasing, niż ktoś bez doświadczenia.
 • Majątek firmy i majątek prywatny właściciela lub reprezentantów – leasingodawcy preferują klientów posiadających majątek (nieruchomości i ruchomości), w przypadku spółek zoo niemal zawsze wymagają poręczenia prywatnego umowy leasingu przez reprezentantów. Niekiedy warunkiem udzielenia leasingu dla nowej firmy może być dodatkowe zabezpieczenie w postaci np. zastawu na prywatnym samochodzie.
 • Kontrakty lub listy intencyjne – preferowane są zakupy pod kontrakt. Ewentualnie możesz przedstawić listy intencyjne na odbiór swoich towarów/usług – nie jest to mocny argument, ale lepszy niż żaden. Ten punkt dotyczy raczej maszyn, niż samochodów.
 • Czy firma rozpoczęła działalność i są już generowane obroty – jeśli dopiero się organizujesz szanse maleją, nawet w przypadku dużego kapitału zakładowego lub majątku firmy/reprezentantów, chyba że masz podpisany kontrakt na odbiór twoich usług lub towarów.
 • Czy masz biznesplan – jeśli chcesz wyleasingować przedmiot, dzięki któremu będziesz mógł zarabiać bądź przygotowany na przedstawienie krótkiego biznesplanu lub prognozy na 1-2 lata do przodu. To mogą być krótkie wyliczenia pokazujące ile spodziewasz się sprzedać, jakie poniesiesz koszty i jaki będzie zysk.

.

Na warunki zbliżone do rynkowych możesz liczyć, gdy:

 • Twoja firma działa powyżej 3 miesięcy i chce leasingować samochód.
 • Twoja firma działa powyżej 12 miesięcy i chce leasingować maszynę.

Okresowo możesz skorzystać z preferencyjnych warunków leasingu dla nowych firm. Przykładowo w chwili gdy piszę niniejszy tekst możesz liczyć na leasing samochodu lub maszyny o wartości do 100 000 zł netto przy min. wkładzie własnym 20%. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu aktualnych informacji zapraszam do konsultacji z naszymi doradcami.

leasing dla nowej firmy

.

Leasing maszyn dla młodej firmy na przykładzie tokarki CNC

Dla młodych firm zdecydowanie najtrudniej leasinguje się maszyny. Posiadany majątek czy doświadczenie nie zawsze są wystarczającymi czynnikami, co pokazuje przykład jednego z naszych klientów.

Starał się o leasing nowej tokarki CNC za 300.000 zł netto. Miał kilka lat doświadczenia w branży, prywatnie posiadał nieruchomość handlowo-usługową o wartości 7 mln zł, wolną od zastawów. Z tytułu jej wynajmu zarabiał ponad 300.000 zł rocznie. Firma działała od 8 miesięcy, w tym czasie wygenerowała 40 tys. zł straty przy przychodach 42 tys. zł. Zdolność chcieliśmy oprzeć o dochody z najmu. Klientowi zależało na niskim, 10% wkładzie własnym.

W trakcie oceny okazało się, że klient nieterminowo spłaca kredyty (prywatnie miał 2 kredyty gotówkowe). Historycznie opóźnienia przekraczały 60 dni, w trakcie skłądania wniosku ponad 40 dni. Z tego powodu pierwszy leasingodawca odmówił udzielenia finansowania. Drugi podobnie.

Udało się dopiero w trzeciej firmie leasingowej. Skorzystaliśmy z procedury automatycznej, gdzie pod uwagę brane były:

 • przedmiot i sprzedawca (obaj preferowani),
 • majątek klienta (minimum 4x większy od wnioskowanej kwoty),
 • historia w bazach miała mniejsze znaczenie,
 • nie pokazywaliśmy dokumentów finansowych ani oświadczenia o dochodach.

Dopiero tą drogą klient otrzymał leasing na nową firmę. Natomiast wymagany wkład własny wzrósł z 10% do 22%. Żeby uruchomić finansowanie klient musiał pożyczyć część kwoty na wkład własny.

.

Leasing z poręczeniem dla nowej firmy

Uruchomiłeś nową firmę i nie dostałeś leasingu? Nie wszystko stracone! Nadal możesz dostać leasing jeśli znajdziesz poręczyciela. Poręczycielem powinna być firma z dłuższą historią działalności (nie start-up) i dobrymi wynikami. Niekiedy może być to także osoba prywatna (np. rodzic).

Poręczyciel (żyrant) podpisuje się na wekslu. Jeśli spóźniasz się z płatnością rat, leasingodawca może go poprosić o uregulowanie zaległości. Dlatego poręczycielami są najczęściej firmy powiązane kapitałowo, rodzinnie lub pozostające w bliskich relacjach z leasingobiorcą.

Jeśli masz poręczyciela to w oparciu o jego wyniki liczona jest zdolność leasingowa. Nie ma znaczenia, że dopiero otwierasz firmę.

Więcej na temat leasingu z poręczycielem.

.

Nowa spółka zoo a leasing

Nowe spółki zoo mają trudniej z uzyskaniem leasingu na start, ponieważ ryzyko dla leasingodawcy jest większe, niż w przypadku finansownia JDG. Nadal jednak mogą dostać leasing, o czym obszerniej piszemy w tekście Leasing dla spółki zoo – jak forma prawna wpływa na przyznanie leasingu?

Jeśli spółka zoo powstała, jako kontynuacja działalności jednoosobowej to z okazaniem dotychczasowych wyników JDG i poręczenia prywatnego właściciela powinna otrzymać leasing bez większych trudności.

.

Zawieszenie działalności a leasing

Warto także wspomnieć o zawieszeniu działalności – przyjmijmy, że prowadziłeś firmę dłuższy czas a następnie postanowiłeś ją zawiesić. Po wznowieniu działalności jesteś przez leasingodawców traktowany tak, jak nowe działalności i obowiązują wyżej wymienione zasady. Dlatego jeśli planujesz np. leasing maszyny budowlanej i masz zamiar zawiesić działalność, żeby zimą zaoszczędzić na 3-4 składkach ZUS, przemyśl sprawę dwa razy.

.

Warunki leasingu dla nowych firm

Podsumowując: leasing dla nowych firm jest możliwy, najłatwiej uzyskać go na samochody. Gdy zamierzasz starać się o leasing na nową firmę skontaktuj się z nami w sprawie oferty i opisz krótko przedmiot leasingu.

.

Księgowość i fakturowanie dla nowej firmy

Rozpoczynając działalność staniesz przed wyborem biura rachunkowego. Ze swojej strony polecamy usługi Ifirmy, której partnerem jesteśmy.

Oferują księgowość w dobrej cenie, program do fakturowania oraz wygodną aplikację na telefon.

Z naszym kodem rabatowym 094U68U8AW dostaniesz 50 zł rabatu na pierwszy miesiąc.

ksiegowosc ifirma

Powyższy link jest linkiem afiliacyjnym. Nie namawiam Cię do korzystania z usługi, która nie jest Ci potrzebna. Jeżeli jednak rozglądasz się za biurem rachunkowym lub programem do fakturowania i zechcesz skorzystać z oferty ifirma za pośrednictwem naszego bloga, będę Ci bardzo wdzięczny. Dla Ciebie to jedno kliknięcie, dla nas szansa na pozyskanie środków na dalszy rozwój bloga. Dlatego serdecznie dziękuję jeśli uznasz, że warto to zrobić.

.

Oferta leasingu dla nowych firm i nie tylko:

Auto leasing

Leasing maszyn

Leasing urządzeń i sprzętu

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Dodatkowe zabezpieczenia umowy leasingu

Leasing maszyn do obróbki aluminium dla nowej spółki zoo (case study)

Leasing na ploter frezujący dla młodej firmy (case study)

Leasing telebimu dla nowej firmy (case study)

Cesja leasing

Leasing w JDG

Leasing w spółce zoo

BMW Leasing

  3.7/5 - (34 votes)

  Poprzedni post

  Leasing jachtów i łodzi

  Następny post

  Leasing w CIT estońskim – raj dla drogich samochodów