Leasing dla nowych firm. Firmy leasingowe finansują nowe firmy ale pod pewnymi warunkami. Niejednokrotnie jednym z pierwszych zakupów do nowych firm jest samochód. Właściciele często wybierają leasing jako źródło finansowania. Co zrobić, żeby dostać leasing dla nowej firmy? Co można leasingować?

Zobacz nasz najnowszy film o leasingu dla nowych firm i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Różne firmy leasingowe różnie definiują start-up. Dla jednych nową firmą jest firma istniejąca poniżej 3 lub 6 miesięcy, dla innych firma z historią działalności poniżej roku lub dwóch lat. Przy spółkach zoo niektóre leasingi finansują bez przeszkód dopiero po 3-4 roku działalności. Część leasingodawców jest otwarta na finansowanie nowych firm, bardziej konserwatywne nadal nie są, chyba że z poręczeniem (więcej na ten temat w dalszej części wpisu).

Leasing dla nowych firm – na co można liczyć?

Jako nowa firma możesz postawić na:

Zdecydowanie trudniej osiągalny dla nowych firm jest leasing maszyn. Przykłady takich transakcji znajdziesz na dole wpisu.

Leasing online dla nowej firmy

Mam jednak dobrą wiadomość: w leasingu online możesz leasingować urządzenia i maszyny do 100 000 zł netto już od 1 dnia działalności! W tym leasingu wynik oceny zależy przede wszystkim od dobrej historii kredytowej właściciela/reprezentantów. Najlepiej przechodzą transakcje do 20 000 – 30 000 zł netto. Wystarczy dysponować 1% wkładu własnego. Przy wyższych kwotach zwykle zostaniesz poproszony o przedstawienie obrotów na rachunku bankowym.

Leasing dla nowych firm – warunki, które trzeba spełnić

Jeśli chodzi o leasing dla nowej firmy, bierze się pod uwagę kilka czynników związanych z leasingobiorcą oraz przedmiotem leasingu:

 • Przedmiot leasingu – czy jest typowy w swojej branży, jak duży jest rynek wtórny. Najlepiej gdy jest to samochód.
 • Wysokość pierwszej wpłaty – im wyższa tym lepiej, minimum 20-25%, w uzasadnionych przypadkach mniej. Przy leasingu samochodów jest to główne kryterium decydujące o sukcesie. Gdy działalność jest kontynuacją wcześniejszej pracy na etacie możesz wnioskować o 10-15% wkładu własnego. Jeśli chcesz leasingować coś innego, niż samochód, istotne są także:
 • Doświadczenie w branży osób zarządzających firmą – jeśli otwierasz firmę transportową a wcześniej kilka lat pracowałeś jako kierowca masz większe szanse na leasing, niż ktoś bez doświadczenia.
 • Majątek firmy i majątek prywatny właściciela lub reprezentantów – leasingodawcy preferują klientów posiadających majątek (nieruchomości i ruchomości), w przypadku spółek zoo niemal zawsze wymagają poręczenia prywatnego umowy leasingu przez reprezentantów. Niekiedy warunkiem udzielenia leasingu dla nowej firmy może być dodatkowe zabezpieczenie w postaci np. zastawu na prywatnym samochodzie.
 • Kontrakty lub listy intencyjne – preferowane są zakupy pod kontrakt. Ewentualnie możesz przedstawić listy intencyjne na odbiór swoich towarów/usług – nie jest to mocny argument, ale lepszy niż żaden. Ten punkt dotyczy raczej maszyn, niż samochodów.
 • Czy firma rozpoczęła działalność i są już generowane obroty – jeśli dopiero się organizujesz szanse maleją, nawet w przypadku dużego kapitału zakładowego lub majątku firmy/reprezentantów, chyba że masz podpisany kontrakt na odbiór twoich usług lub towarów.
 • Czy masz biznesplan – jeśli chcesz wyleasingować przedmiot, dzięki któremu będziesz mógł zarabiać bądź przygotowany na przedstawienie krótkiego biznesplanu lub prognozy na 1-2 lata do przodu. To mogą być krótkie wyliczenia pokazujące ile spodziewasz się sprzedać, jakie poniesiesz koszty i jaki będzie zysk.

Na warunki zbliżone do rynkowych możesz liczyć, gdy:

 • Twoja firma działa powyżej 3 miesięcy i chce leasingować samochód.
 • Twoja firma działa powyżej 12 miesięcy i chce leasingować maszynę.

Okresowo możesz skorzystać z preferencyjnych warunków leasingu dla nowych firm. Przykładowo w chwili gdy piszę niniejszy tekst możesz liczyć na leasing samochodu lub maszyny o wartości do 100 000 zł netto przy min. wkładzie własnym 20%. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu aktualnych informacji zapraszam do konsultacji z naszymi doradcami.

leasing dla nowej firmy

Leasing z poręczeniem dla nowej firmy

Uruchomiłeś nową firmę i nie dostałeś leasingu? Nie wszystko stracone! Nadal możesz dostać leasing jeśli znajdziesz poręczyciela. Poręczycielem powinna być firma z dłuższą historią działalności (nie start-up) i dobrymi wynikami. Niekiedy może być to także osoba prywatna (np. rodzic). Poręczyciel (żyrant) podpisuje się na wekslu. Jeśli spóźniasz się z płatnością rat, leasingodawca może go poprosić o uregulowanie zaległości. Dlatego poręczycielami są najczęściej firmy powiązane kapitałowo, rodzinnie lub pozostające w bliskich relacjach z leasingobiorcą.

Jeśli masz poręczyciela to w oparciu o jego wyniki liczona jest zdolność leasingowa. Nie ma znaczenia, że dopiero otwierasz firmę.

Więcej na temat leasingu z poręczycielem.

Zawieszenie działalności a leasing

Warto także wspomnieć o zawieszeniu działalności – przyjmijmy, że prowadziłeś firmę dłuższy czas a następnie postanowiłeś ją zawiesić. Po wznowieniu działalności jesteś przez leasingodawców traktowany tak, jak nowe działalności i obowiązują wyżej wymienione zasady. Dlatego jeśli planujesz np. leasing maszyny budowlanej, która jest kosztowna i masz zamiar zawiesić działalność, żeby zimą zaoszczędzić na 3-4 składkach ZUS, przemyśl sprawę dwa razy.

Podsumowując: leasing dla nowych firm jest możliwy, najłatwiej uzyskać go na samochody. Jeśli zamierzasz starać się o leasing na nową firmę wypełnij poniższy formularz i opisz krótko przedmiot leasingu.

.

Nasza oferta leasingu:

Leasing na samochody

Leasing na maszyny

Leasing urządzeń i sprzętu

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Dodatkowe zabezpieczenia umowy leasingu

Leasing maszyn do obróbki aluminium dla nowej spółki zoo (case study)

Leasing na ploter frezujący dla młodej firmy (case study)

Leasing telebimu dla nowej firmy (case study)

Leasing w spółce zoo

  3.7/5 - (34 votes)

  Poprzedni post

  Leasing z cashbackiem

  Następny post

  Leasing smartfona online