Świat się robotyzuje, polskie firmy również. Sprzedaż robotów przemysłowych rośnie dynamicznie. Wielu przedsiębiorców wybiera leasing robota, jako formę zakupu. W tym tekście przybliżę najważniejsze informacje związane z leasingiem robotów przemysłowych.

Robotyzacja w Polsce

Wg szacunków portalu Automatyka B2B w 2018r w Polsce sprzedano robotów za około 260-290 mln zł. Wskaźnik robotyzacji to ilość robotów przypadających na 10 tys.  osób zatrudnionych w przemyśle produkcyjnym. W Polsce w 2016r wskaźnik ten wynosił 32 (w 2014r – 17-18), globalny 74. Dla porównania wskaźnik robotyzacji dla Węgier wynosi 57, Czech – 101, Słowacji 135. Liderami są: Japonia (303), Niemcy (309), Singapur (488), Korea Południowa (631). Dane te pokazują, że Polska ma jeszcze sporo do nadrobienia i w kolejnych latach należy oczekiwać wzrostu ilości robotów.

Roboty pomagają zapewnić jakość i zwiększają wydajność produkcji. Ponadto odciążają pracowników od monotonnych i uciążliwych prac. Najczęściej stosowane są do paletyzacji, przenoszenia, pakowania i montażu. Obsługują gniazda produkcyjne, spawają i zgrzewają. W dalszej kolejności są stosowane obróbce mechanicznej i polerowaniu, manipulacji towarami delikatnymi, nakładaniu kleju i malowaniu. Głównym odbiorcą jest branża motoryzacyjna.

Dlaczego warto leasingować robota?

Jest wiele powodów, dla których przedsiębiorcy wybierają leasing. Oto najważniejsze:

  • Leasing pozwala zaliczyć maszynę w koszty 2 razy szybciej niż przy zakupie za gotówkę.
  • Angażujesz środki tylko na wkład własny do leasingu, resztę finansuje firma leasingowa.
  • Leasing nie obniża zdolności kredytowej.
  • Jest to szybkie finansowanie, formalności załatwisz w ciągu tygodnia a niekiedy szybciej.
  • Wymaga niewielkiej ilości dokumentów w porównaniu do kredytu.
  • Pomaga obniżyć wysokość płaconych podatków.

Leasing robotów

Stawka amortyzacji robota przemysłowego wynosi 18%. Oznacza to, że minimaly czas trwania umowy wyniesie 27 miesięcy, a leasing operacyjny zakończy się wykupem około 16-17%. Dlaczego tak jest dowiesz się z tego wpisu. Przedsiębiorcy częściej decydują się na 3-letni leasing, gdzie wykup wynosi 7%. Dłuższe leasingi robotów kończą się wykupem 1%. Maksymalny czas leasingu waha się od 5 do 7 lat w zależności od firmy leasingowej.

W leasingu finansowym umowy mogą zostać zawarte na czas krótszy, niż 27 miesięcy. Podobnie jest w pożyczce leasingowej.

Wkład własny mieści się w przedziale 0-45%, najczęściej wynosi 10-20% ceny robota.

Możesz leasingować zarówno nowe, jak i używane roboty. Dla tych drugich leasingodawca zleci jeszcze wycenę przed podpisaniem umowy leasingu.

Jeśli twoja firma zarabia w euro warto rozważyć leasing w euro. Oszczędność będzie podwójna – na kosztach leasingu oraz na przewalutowaniu.

Leasing jest dostępny już od 1 sztuki.

Dokumenty do leasingu robota

Do leasingu będą potrzebne:

  • Dane finansowe firmy za 1-2 zamknięte lata i rok bieżący
  • Wypełniony i podpisany wniosek leasingowy
  • Fv pro forma i specyfikacja techniczna robota/-ów
  • Informacje o prowadzonej działalności i celu zakupu

Przy większych kwotach możesz zostać poproszony o dodatkowe dokumenty, np. wykaz środków trwałych, umowę spółki, raport z badania biegłego i in.

Ocena wniosku trwa przeciętnie 1-2 tygodnie. W procedurach uproszczonych – szybciej. W procedurach pełnych czasami dłużej.

Leasing a płatności w transzach

Bardzo często zamówienie nowego robota/-ów wiąże się z kilkumiesięcznym czasem oczekiwania i płatnościami w transzach. Leasingodawcy to akceptują. Zwykle pierwszą transzę wpłacasz do sprzedawcy. Leasingodawca zaliczy ją na poczet wkładu własnego do leasingu i zapłaci kolejne transze.

Płatność w transzach wiąże się z podpisaniem umowy trójstronnej (na wzorze umowy firmy leasingowej) pomiędzy Twoją firmą, leasingodawcą a sprzedawcą robota. Jeśli sprzedawca oczekuje np. 20% pierwszej transzy, a Ty chcesz wpłacić tylko 10% wkładu własnego do leasingu to firma leasingowa może wpłacić pozostałą część. Zrobi to po podpisaniu umowy leasingu z odrocznym harmonogramem spłat i umowy trójstronnej. Z kolei jeśli wpłaciłeś 20% do sprzedawcy, a leasing jest z 10% wpłatą początkową, to różnicę zwróci Ci sprzedawca po otrzymaniu zapłaty od leasingodawcy. Do czasu odbioru robota (potwierdzonego protokołem odbioru) umowa nie jest uruchomiona i płacisz tylko odsetki od wypłaconych transz. Pierwszą ratę leasingu zapłacisz miesiąc po odbiorze robota.

Ulga na robotyzację a leasing

Polski rząd planuje wprowadzić w 2021r ulgę na zakup robota. Ulga pozwoli odliczyć od podstawy opodatkowania dodatkowe 50% ceny zakupu robota w ciągu 5 lat. Rozliczymy ją w zeznaniu rocznym (PIT lub CIT). Ulgą będą objęte także raty leasingowe oraz koszty dodatkowe związane z wdrożeniem robota (np. szkolenie pracowników). Ulga powina wejść w życie w drugim kwartale lub drugiej połowie 2021r.

1

Szukasz leasingu robota? Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń 508 747 525.

Sprawdź też naszą ofertę leasingu maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing maszyn do obróbki metalu

Leasing maszyn do obróbki tworzyw sztucznych

Leasing linii technologicznej

Leasing ekstrudera i prasy do bieżnikowania opon

Poprzedni post

Leasing pożyczka jako źródło finansowania projektów z dofinansowaniem unijnym

Następny post

Leasing wyposażenia sali konferencyjnej