Świat się robotyzuje, polskie firmy również. Sprzedaż robotów przemysłowych rośnie dynamicznie. Wielu przedsiębiorców wybiera leasing robota, jako formę zakupu. W tym tekście przybliżę najważniejsze informacje związane z leasingiem robotów przemysłowych.

Robotyzacja w Polsce

Roboty pomagają zapewnić jakość i zwiększają szybkość produkcji. Ponadto odciążają pracowników od monotonnych i uciążliwych prac. Najczęściej stosowane są do paletyzacji, przenoszenia, pakowania i montażu. Obsługują gniazda produkcyjne, spawają i zgrzewają. W dalszej kolejności są stosowane obróbce mechanicznej i polerowaniu, manipulacji towarami delikatnymi, nakładaniu kleju i malowaniu. Głównym odbiorcą jest branża motoryzacyjna.

Wskaźnik robotyzacji to ilość robotów przypadających na 10 tys.  osób zatrudnionych w przemyśle produkcyjnym. Wg danych IFR (International Federation of Robotics) w Polsce w 2019r wskaźnik ten wynosił 46. Dla porównania wskaźnik globalny – 113, europejski – 114. Liderami są: Singapur (918), Korea Południowa (855) Japonia (364), Niemcy (346), Szwecja (277). Dane te pokazują, że Polska ma jeszcze sporo do nadrobienia i w kolejnych latach wysoce prawdopodobny jest dalszy wzrost ilości robotów na rynku.

Co ciekawe w 2019r Polska była 14 największym rynkiem sprzedaży nowych robotów – sprzedano 2642 jednostek, co uplasowało nas tuż przed Czechami. Największe rynki to: Chiny – 140,5 tys., Japonia – 49,9 tys., Stany Zjednoczone – 33,3 tys., Korea Południowa – 27,9 tys. i Niemcy – 20,5 tys.

Wg szacunków portalu Automatyka B2B w 2020r w Polsce sprzedano około 2200 robotów za około 240 mln zł. Wszystkie powyższe dane nie uwzględniają sprzedaży robotów używanych, która również jest znaczna i przy żywotności robota obliczanej na 20 lat nie dziwi. A leasingować można zarówno nowe, jak i używane roboty przemysłowe.

Dlaczego warto leasingować robota?

Jest wiele powodów, dla których przedsiębiorcy kupujący robota wybierają leasing. Oto kilka najważniejszych:

 • Leasing pozwala zaliczyć maszynę w koszty 2 razy szybciej niż przy zakupie za gotówkę.
 • Angażujesz środki tylko na wkład własny do leasingu, resztę finansuje firma leasingowa. Swoją pracą robot ma czas zarobić na ratę leasingu.
 • Leasing nie obniża zdolności kredytowej.
 • Jest to szybkie finansowanie, formalności można załatwić w ciągu tygodnia a niekiedy szybciej.
 • Wymaga niewielkiej ilości dokumentów w porównaniu do kredytu.
 • Pomaga obniżyć wysokość płaconych podatków.

Leasing robotów

W leasingu operacyjnym minimalny czas trwania umowy wynosi 40% standadrowego czasu amortyzacji przedmiotu leasingu. Stawka amortyzacji robota przemysłowego wynosi 18%. Oznacza to, że minimaly czas trwania leasingu robota przemysłowego wyniesie 27 miesięcy, a leasing operacyjny zakończy się wykupem około 16-17%. Szerzej wyjaśniam to w tym wpisie. Przedsiębiorcy częściej decydują się na 3-letni leasing, gdzie wykup wynosi 7%. Dłuższe leasingi robotów kończą się wykupem 1%. Maksymalny czas leasingu waha się od 5 do 7 lat w zależności od firmy leasingowej.

W leasingu finansowym umowy mogą zostać zawarte na czas krótszy, niż 27 miesięcy. W tym leasingu nie ma minimalnego czasu trwania umowy – można np. zawrzeć umowę na 6 czy 12 miesięcy. Podobnie jest w pożyczce leasingowej.

Ze względów podatkowych preferowany jest leasing operacyjny. W tym leasingu każda opłata leasingowa jest kosztem firmy, można też od niej odliczyć VAT, a na koniec wykupić robota na własność za niewielką kwotę.

Wkład własny do leasingu mieści się w przedziale 0-45%, najczęściej wynosi 10-20% ceny robota.

Wiek robota

Możesz leasingować zarówno nowe, jak i używane roboty. Wiek robotów używanych do leasingu nie powinien przekraczać 5-10 lat. Ponadto po pozytywnej ocenie wniosku leasingodawca zleci jeszcze wycenę robota. Umowę podpisze dopiero po pozytywnym zweryfikowaniu wartości.

Wygodną alternatywą dla finansowania tańszych lub starszych robotów jest leasing online. Bez limitu wieku i bez kosztów wyceny.

Tutaj finansujemy urządzenia nowe i używane do 110 000 zł netto, w tym:

 • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów
 • 30 000 – 100 000+ zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez konieczności kontaktu z doradcą leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Jeśli twoja firma zarabia w euro warto rozważyć leasing w euro. Wygeneruje to oszczędność – brak przewalutowania.

Leasing jest dostępny już od 1 sztuki.

Dokumenty do leasingu robota przemysłowego

Do leasingu będą potrzebne:

 • Dane finansowe firmy za 1-2 zamknięte lata i rok bieżący
 • Wypełniony i podpisany wniosek leasingowy
 • Fv pro forma i specyfikacja techniczna robota/-ów
 • Informacje o prowadzonej działalności i celu zakupu

Przy większych kwotach możesz zostać poproszony o dodatkowe dokumenty, np. wykaz środków trwałych, umowę spółki, raport z badania biegłego i in.

Ocena wniosku trwa przeciętnie 1-2 tygodnie. W procedurach uproszczonych – szybciej. W procedurach pełnych czasami dłużej.

Leasing a płatności w transzach

Bardzo często zamówienie nowego robota/-ów wiąże się z kilkumiesięcznym czasem oczekiwania i płatnościami w transzach. Leasingodawcy to akceptują. Zwykle pierwszą transzę wpłacasz do sprzedawcy. Leasingodawca zaliczy ją na poczet wkładu własnego do leasingu i zapłaci kolejne transze.

Płatność w transzach wiąże się z podpisaniem umowy trójstronnej (na wzorze umowy firmy leasingowej) pomiędzy Twoją firmą, leasingodawcą a sprzedawcą robota. Jeśli sprzedawca oczekuje np. 20% pierwszej transzy, a Ty chcesz wpłacić tylko 10% wkładu własnego do leasingu to firma leasingowa może wpłacić pozostałą część. Zrobi to po podpisaniu umowy leasingu z odrocznym harmonogramem spłat i umowy trójstronnej. Z kolei jeśli wpłaciłeś 20% do sprzedawcy, a leasing jest z 10% wpłatą początkową, to różnicę zwróci Ci sprzedawca po otrzymaniu zapłaty od leasingodawcy. Do czasu odbioru robota (potwierdzonego protokołem odbioru) umowa nie jest uruchomiona i płacisz tylko odsetki od wypłaconych transz. Pierwszą ratę leasingu zapłacisz miesiąc po odbiorze robota.

Robot można zakupić zarówno u polskiego, jak i zagranicznego dostawcy.

W uzasadnionych przypadkach robot może być użytkowany zagranicą.

Zakup robota z dotacją a leasing

Jeśli otrzymałeś dotację na zakup robota i szukasz finansowania to firmy leasingowe mają w ofercie pożyczkę leasingową. W tym finansowaniu faktura zakupu wystawona jest na twoją firmę a wniosek rozliczysz jednym wnioskiem o płatność. Zabezpieczeniem jest weksel in blanco, zastaw na robocie, cesja z dotacji i cesja z ubezpieczenia. Koszt pożyczki jest podobny do kosztu kredytu bankowego, ale czas oceny wniosku jest znacznie krótszy i okazujesz mniej dokumentów. Więcej o pożyczce leasingowej pod dotacje unijne.

Ulga na robotyzację a leasing

Polski rząd planuje wprowadzić w 2022r ulgę na zakup robota (termin ten był już kilkukrotnie przekładany). Ulga pozwoli odliczyć od podstawy opodatkowania dodatkowe 50% ceny zakupu robota w ciągu 6 lat. Rozliczymy ją w zeznaniu rocznym (PIT lub CIT). Ulgą będą objęte także raty leasingowe oraz koszty dodatkowe związane z wdrożeniem robota (np. szkolenie pracowników).

Jeśli dopiero poszukujesz robota możemy polecić sprawdzonego dostawcę.

Powyższy tekst został również opublikowany w kwartalniku „Inżynieria & Utrzymanie Ruchu” 1/2021.

1

Szukasz leasingu robota? Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń 508 747 525.

Sprawdź też naszą ofertę leasingu maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing maszyn do obróbki metalu

Leasing maszyn do obróbki tworzyw sztucznych

Leasing na maszyny pakujące

Leasing linii technologicznej

Leasing ekstrudera i prasy do bieżnikowania opon

Poprzedni post

Leasing pożyczka jako źródło finansowania projektów z dofinansowaniem unijnym

Następny post

Leasing wyposażenia sali konferencyjnej