Wykup samochodu z leasingu na towary handlowe to ciekawa opcja dla firm, które planują sprzedać leasingowany pojazd krótko po wykupie. Jakie są korzyści z wykupu na towary handlowe? Co trzeba zrobić, aby wykupić w ten sposób samochód? Ile czasu jest na sprzedaż?

wykup samochodu z leasingu na towary handlowe

.

Jakie są korzyści z wykupu na towary handlowe?

Korzyści z wykupu jako towar handlowy mają charakter podatkowy. A konkretnie:

 • Od towaru handlowego można odliczyć 100% VAT, zamiast standardowego 50% dla samochodów osobowych.
 • Można jednorazowo zaliczyć całą kwotę netto w koszty, nawet jeśli wykup przekracza 150.000/225.000 zł.

Nie ma znaczenia, że przez cały okres leasingu użytkowałeś pojazd wyłącznie do celów mieszanych i odliczałeś tylko 50% VAT. W efekcie im droższy samochód i im wyższa kwota wykupu tym wyższe korzyści podatkowe z wykupu z leasingu na towary handlowe.

Przykładowo spółka zoo opodatkowana 19% podatkiem CIT, która:

 • leasinguje spalinowe Porsche o wartości 500.000 zł brutto z wykupem 50%
 • odliczy od wykupu na towary handlowe 46748 zł VAT i 38618 zł CIT, razem 85366 zł.
 • Jeśli wykupi auto na środki trwałe odliczy 23374 zł VAT i 28500 zł CIT, razem 51874 zł.

Różnica to aż 33492 zł na korzyść wykupu na towary handlowe.

Jeśli firma zajmuje się handlem samochodami nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu po wykupie.

Jeśli firma nie zajmuje się handlem samochodami powinna wysłać zgłoszenie VAT-26 do urzędu skarbowego i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

.

Wykup samochodu z leasingu jako towar handlowy – jak to zrobić?

Aby wykupić samochód z leasingu jako towar handlowy powinieneś wcześniej (przed wykupem) poszerzyć PKD firmy o kod 45.11.Z sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek. Następnie po otrzymaniu faktury za wykup z leasingu zakwalifikować samochód w firmie jako towar handlowy, a nie środek trwały.

Taki samochód nie powinien być już wykorzystywany w firmie lecz przeznaczony na sprzedaż. Nie ma co prawda określonego czasu, w którym trzeba dokonać sprzedaży, ale można przyjąć, że wynosi do roku, ponieważ po upływie roku należy przenieść samochód do ewidencji środków trwałych.

W tym czasie można ewidencjonować w kosztach firmy niezbędne wydatki na samochód, takie jak: ubezpieczenie, koszty zamieszczenia ogłoszenia w internecie, faktury za przeglądy czy paliwo (np. na potrzeby jazd testowych z potencjalnymi klientami).

Zabezpieczając się na wypadek kontroli z urzędu skarbowego warto udokumentować przebieg pojazdu w momencie wykupu oraz przebieg w momencie sprzedaży, a także zarchiwizować ogłoszenie o sprzedaży (jeśli było wystawione).

.

Jakie są opcje sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu na towary handlowe?

Samochód wykupiony z leasingu można sprzedać:

 1. Na szerokim rynku do osoby/firmy niepowiązanej.
 2. Do firmy powiązanej osobowo lub kapitałowo, jeśli taka istnieje.
 3. Do firmy leasingowej w celu leasingu zwrotnego, tzw. ponowny leasing.

Rozwiązania 2 i 3 dają możliwość wykorzystania wyższych odliczeń podatkowych płynących z wykupu na towary handlowe i zachowania pojazdu. Dodatkowo ponowny leasing pozwala odzyskać znaczną część wartości samochodu do celów bieżącej działalności.

Leasingodawca pomniejszy przelew o wkład włąsny do leasingu (kompensata). Ewentualnie, jesli tak preferujesz, możesz wpłacić wkład własny do leasingodawcy a ten przeleje 100% wartości z faktury na konto twojej firmy.

.

Kiedy wykup na towary handlowe się nie opłaca?

Jest kilka sytuacji, w których wykup na towary handlowe się nie opłaca, jest niemożliwy albo nie daje dodatkowych korzyści w porównaniu ze zwykłym wykupem.

 1. Chcesz wykupić prywatnie – wtedy nie księgujesz FV wykupu w koszty i siłą rzeczy nie masz możliwości zaewidencjonować wykupu.
 2. Leasing samochodu osobowego kończy się niskim, 1% wykupem – w tej sytuacji wykup na towary handlowe da jedynie symboliczną korzyść podatkową, bo kwota wykupu jest niewielka i nie ma czego odliczać.
 3. Po wykupie zamierzasz użytkować pojazd dłuższy czas do celów mieszanych – wtedy wykup na towary handlowe nie ma sensu bo nie chcesz sprzedać auta. No chyba, że rozważysz sprzedaż do firmy leasingowej i ponowny leasing.
 4. Twoja firma nie jest płatnikiem VAT – korzyści podatkowe z wykupu na towary handlowe biorą się w głównej mierze z odliczeń VAT. Tutaj ich nie będzie, a dla zdecydowanej większości leasingowanych pojazdów kwota wykupu nie przekracza 150.000/225.000 zł. Brak dodatkowych korzyści przekreśla zasadność wykupu na towary handlowe.
 5. Leasingobiorca jest opodatkowany ryczałtem lub kartą podatkową – takie firmy nie odniosą korzyści podatkowych z tytułu odliczeń PIT i ZUS zdrowotny. Jeśli sa płatnikami VAT – mogą skorzystać na większym odliczeniu VAT. Jeśli nie są – zwykły wykup albo wykup prywatny będą właściwym rozwiązaniem.

.

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu dopasowanej do Twojej sytuacji? Potrzebujez doradztwa? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Doradztwo leasingowe >>

Ubezpieczenie OC AC NNW >>

Ubezpieczenie GAP >>

Pożyczka dla lekarza >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Znacznie więcej o wykupie z leasingu, w tym korzyściach z dużego wykupu piszemy we wpisie: Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

Leasing samochodów osobowych

Odliczenia podatkowe od leasingu – aktualne zasady

  4.9/5 - (13 votes)

  Poprzedni post

  Leasing operacyjny na projekty z dotacją

  Następny post

  Kiedy potrzebna jest wycena do leasingu?