Leasing starych maszyn – jaki jest maksymalny wiek maszyny? Niektóre maszyny mogą działać dziesiątki lat. Jak dostać leasing na starą maszynę? Jakie roczniki maszyn nadają się do leasingu? Czego się spodziewać przy leasingu starej maszyny?

Zobacz nasz film o leasingu starych maszyn i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Leasing starych maszyn – poradnik leasingobiorcy

Są branże, w których stare maszyny sprawdzają się równie dobrze, co nowe przy znacznie niższej cenie zakupu. Maszyny odlewnicze, maszyny do druku offsetowego, tabor kolejowy czy niektóre linie produkcyjne mogą mieć po 30+ lat i pracować bez zarzutu. Jednocześnie należycie trzymają wartość, choć w porównaniu z nowymi odpowiednikami kosztują ułamek ceny. Dzięki temu na zakup stać także mniejsze firmy.

Obecnie leasing jest jednym z pierwszych wyborów przedsiębiorców gdy chodzi o finansowanie maszyn i urządzeń. Czy leasingodawcy są zainteresowani finansowaniem starych maszyn?

.

Maksymalny wiek maszyn do leasingu

Zdecydowana większość dużych firm leasingowych preferuje maszyny nowe lub kilkuletnie. Mogą robić wyjątki dla niektórych grup maszyn (przykładowo maszyn drukarskich czy maszyn budowlanych) ale co do zasady nie chcą przekraczać wieku maszyny 10-12 lat na koniec umowy leasingu.

Istnieje szansa na odstępstwo od procedury (1-3 lata), ale co zrobić jeśli kupujesz maszynę 20-, 30-letnią lub starszą?

.

Jest kilka czynników, które pozwalają realnie myśleć o uzyskaniu leasingu starych maszyn:

 • Wartość – jeśli maszyna kosztuje niewiele – szkoda zachodu z leasingiem (wyjątkiem jest leasing online, w którym nie ma limitu wieku a minimalna kwota wynosi 500 zł netto). Maszyny o znacznej wartości, np 200+ tys. zł prędzej zainteresują leasingodawcę.
 • Możliwość zweryfikowania ceny – leasing używanych maszyn to również wycena do leasingu. Wycena musi potwierdzić cenę zakupu aby doszło do transakcji. Dodatkowo rzeczoznawca powinien mieć bazę porównawczą do rzetelnego sporządzenia operatu.
 • Data ostatniego udokumentowanego remontu – jeśli kupujesz 30-letnią maszynę, która 2 lata temu przeszła remont generalny to Twoje szanse na uzyskanie leasingu rosną. Bez remontu – bardzo spadają. Pomimo remontu rocznik ma znaczenie. Bez remontu można zwykle myśleć o leasingu maszyny do 20 lat. Z remontem znacznie starszych, ale nawet maszyna po remoncie wyprodukowana w latach 50′ XX w. raczej nie zostanie wyleasingowana.
 • Zdolność leasingowa – z wyników twojej firmy powinna wyjść zdolność leasingowa. Jeśli jest na pograniczu lub jej nie ma – prawdopodobnie nie dostaniesz finansowania, ewentualnie z dodatkowym zabezpieczeniem. Sama maszyna jest bowiem słabym zabezpieczeniem dla leasingodawcy.
 • Firma leasingowa – obecnie tylko nieliczne duże firmy leasingowe podejmują się leasingu starych maszyn. Wniosek powinieneś złożyć do właściwego leasingodawcy (w tym m. in. pomagamy).
 • Wkład własny, czas spłaty – jeśli leasingodawca finansuje starą maszynę oczekuje zwykle większego wkładu własnego, min. 20-30%. Czas spłaty wynosi najczęściej 3-4 lata w zależności od stawki amortyzacji maszyny. Są sytuacje, w których możesz dostać leasing z 10% wpłatą na 5-6 lat, ale dotyczą raczej drogich linii (500+ tys. zł) i firm z dobrymi wynikami finansowymi.
 • Dodatkowe zabezpieczenie – może się pojawić (choć nie musi) warunek dodatkowego zabezpieczenia transakcji, przykładowo zastaw na maszynie/nieruchomości o równowartości finansowanej maszyny albo poręczenie prywatne za spółkę. Czasami łatwiej jest zrobić leasing zwrotny na innej, młodszej maszynie pracującej w firmie i za uzyskane w ten sposób środki kupić starą maszynę.

Najstarsze leasingowane przez nas maszyny pochodziły z lat 70′ i trafiły do jednej z krakowskich drukarni. Na rynku zdarzają się leasingi nawet starszych maszyn, choć każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Szanse na pewno rosną, jeśli trafisz do właściwej firmy leasingowej.

Pewnym ewenementem jest leasing lokomotywy i wagonów – tam leasing np. lokomotywy z lat 70 jest standardem.

Jeśli szukasz leasingu starych maszyn odezwij się do nas.

Warto od razu przygotować specyfikację maszyny wraz z ceną zakupu (fv pro forma) – zwykle od tego zaczynamy sprawdzenie możliwości uzyskania leasingu. Dodam, że regularnie leasingujemy wiekowe maszyny mające 20 lat i więcej. Najczęściej są to maszyny do obróbki drewna, następnie maszyny budowlane (20-letnie koparki), maszyny do obróbki metalu (obrabiarki CNC) i maszyny poligraficzne (maszyny do druku offsetowego, linie do oprawy książek i in.). W tym także leasing używanych maszyn z zagranicy.

.

Typowe problemy z leasingiem starych maszyn

Myśląc o leasingu starych maszyn, poza samym wielkiem maszyny, można napotkać kilka przeszkód. Najpowszechniejsze z nich to:

 • Leasingobiorca nie ma zdolności leasingowej – chodzi o sytuację, gdy o leasing ubiega się mała firma, działająca w skali mikro. Nie stać jej na zakup nowszej maszyny – dlatego chce zacząć od starszej. Jeżeli nie uda się zorganizować leasingu w ścieżce uproszczonej czasami pomaga znalezienie poręczyciela działającego w większej skali.
 • Wartość z wyceny maszyny odbiega znacznie od ceny zakupu – jeśli jest za niska można próbować zniwelować różnicę większym wkładem własnym do leasingu. Jeśli za wysoka – trzeba zmienić wartość transakcyjną i ocenić wniosek dla nowej wartości.
 • Brak środków na wysoką opłatę wstępną do leasingu – szanse na leasing starej maszyny z niską wpłatą są nieduże. Możesz poczekać i odłożyć potrzebną sumę lub pozyczyć brakującą sumę.
 • Leasingodawca ma płacić zagranicę – proceduralnie jest to możliwe, ale wartość maszyny powinna przekraczać 100 tys. EUR/USD. Poza tym ostatnia transza 10% powinna być płatna po montażu i rozruchu w siedzibie leasingobiorcy. Tymczasem większość sprzedawców używanych maszyn z zagranicy oczekuje płątności jednorazowej za całość i dopiero potem wysyła transport do Polski. Jak sobie z tym poradzić opisujemy w tekście: leasing używanych maszyn z zagranicy.

.

Leasing starych maszyn online do 100 000 zł netto bez limitu wieku

Bardzo wygodną metodą finansowania starych maszyn jest leasing online. Chodzi wyłącznie o maszyny nierejestrowalne w wydziale komunikacji (nie posiadające dowodu rejestracyjnego), czyli np. stary ciągnik rolniczy odpada.

Tutaj finansujemy maszyny bez wyceny do 100 000+ zł netto, w tym:

 • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
 • 30 000 – 100 000+ zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku bankowym i plików JPK

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez konieczności kontaktu z doradcą leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach. Im większą kwotę leasingujesz, tym taniej. Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem albo podpisem elektronicznym.

Podstawą do udzielenia tego leasingu jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz w KRD jako dłużnik prawdopodobnie dostaniesz leasing.

Warunki leasingu online starych maszyn możesz sprawdzić tutaj.

Uwaga – linki prowadzące do leasingu online są linkami afiliacyjnymi. Nie namawiam Cię do korzystania z usługi, która nie jest Ci potrzebna. Jeżeli jednak uznasz, że ta forma finansowania ma sens i zechcesz skorzystać z oferty leasingu za pośrednictwem naszego bloga, będę Ci bardzo wdzięczny. Dla Ciebie to jedno kliknięcie, dla nas szansa na pozyskanie środków na dalszy rozwój bloga. Dlatego serdecznie dziękuję jeśli uznasz, że warto to zrobić.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing używanych maszyn i samochodów

Leasing samochodów kolekcjonerskich i zabytkowych

Leasing używanych maszyn do produkcji mebli za 8 mln zł (case study)

Leasing maszyny drukującej Heidelberg Speedmaster z 2010r za 2,2 mln zł (case study)

7 najczęściej zadawanych pytań o leasing maszyn

  4.8/5 - (12 votes)

  Poprzedni post

  Leasing maszyny drukującej Heidelberg Speedmaster za 2,2 mln zł

  Następny post

  Kaucja gwarancyjna w leasingu czyli wykup płatny z ratami leasingu

  Wyszukaj:

  O autorze

  Mikołaj Łagowski

  Mikołaj Łagowski

  Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

  mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

  Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.