Czy leasing regałów magazynowych lub systemu informatycznego WMS się opłaca? Jakie są warunki leasingu? W tym wpisie opiszemy w jaki sposób leasingować i jakie są warunki leasingu na regały magazynowe oraz system informatyczny.

Lizing regały magazynowe

1

Leasing regałów magazynowych

Zakup regałów magazynowych w większych ilościach jest kosztowny a ich czas amortyzacji długi. Dlatego naturalną potrzebą przedsiębiorców jest sięgnięcie po finansowanie zewnętrzne, w tym po leasing.

1

Dlaczego warto wybrać finansowanie regałów leasingiem?

 • Leasing pozwala zaliczyć zakup w koszty 2 razy szybciej, niż przy zakupie gotówkowym.
 • Wydajesz tylko środki na wkład własny (10-20%), pozostałą część finansuje firma leasingowa.
 • Leasing jest tani i łatwo go uzyskać.

Przeważnie w leasing brane są nowe regały, ale dla firm z dobrymi wynikami finansowymi możliwy jest także leasing regałów używanych.

1

Leasing regałów magazynowych: operacyjny czy finansowy?

Regały magazynowe można finansować leasingiem operacyjnym lub finansowym. Większość firm wybiera leasing operacyjny, w którym każda rata leasingu jest kosztem i odliczamy od niej VAT.

W tym leasingu minimalny czas trwania umowy wynosi 4 lata, co wynika z 10% stawki amortyzacji regałów. Leasing kończy się wysokim, 25% wykupem. Dostępny jest również leasing na 5 lat z 15% wykupu lub na 6 lat z 4% wykupu. Więcej informacji o wpływie stawki amortyzacji na warunki leasingu znajdziesz tutaj.

W związku z wysokim wykupem niektórzy leasingodawcy umożliwiają zastosowanie kaucji gwarancyjnej (wykup płatny z ratami leasingu), aby obniżyć koszt leasingu oraz swoje ryzyko.

Dla firm poszukujących krótszego finansowania pozostaje leasing finansowy. W tym leasingu minimalny czas trwania umowy nie jest powiązany ze stawką amortyzacji przedmiotu leasingu. Można więc zawrzeć umowę na np. 1, 2 czy 3 lata.

Należy pamiętać, że w leasingu finansowym wraz z opłatą wstępną wpłacamy z góry cały VAT (i jednorazowo go odliczamy). Odsetki z raty księgujemy w koszty, kapitał amortyzujemy. Zasady są więc podobne, jak przy kredycie, tylko z większymi korzyściami podatkowymi (link).

1

Warunki leasingu regałów magazynowych i dokumenty

Wkład własny do leasingu regałów magazynowych wynosi  od 10% do 45%. Duże firmy mogą wnioskować o leasing bez wkładu własnego.

Dokumenty do leasingu regałów magazynowych:

 • Wypełniony wniosek leasingowy
 • Dokumenty finansowe za 1-2 zamknięte lata + rok bieżący
 • FV pro forma + specyfikacja techniczna

Leasing regałów zarezerwowany jest dla firm działających min. 12-24 miesięcy. Firmy działające krócej mogą otrzymać leasing z poręczycielem albo w leasingu online (do 100 000 zł netto).

W przypadku gdy zamawiasz regały teraz a odbierasz dopiero za kilka miesięcy możesz podpisać umowę leasingu z odroczonym harmonogramem spłat albo poczekać z podpisaniem umowy bliżej terminu odbioru.

1

Leasing systemu WMS

System WMS (z angielskiego Warehouse Management System) to oprogramowanie do zarządzania przepływem towarów w magazynie. Koszty wdrożenia WMSa wynoszą zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Dlatego część firm decyduje się sfinansować zakup leasingiem. Wraz z oprogramowaniem można leasingować również niezbędny sprzęt, np. terminale magazynowe czy drukarki.

W porównaniu z innymi przedmiotami oferta leasingu oprogramowania jest uboga. Oferuje go tylko kilku leasingodawców. Z powodów licencji niektórzy zgadzają się na finansowanie tylko w formie pożyczki leasingowej.

Wkład własny wynosi min. 10%. Czas spłaty w leasingu operacyjnym wynosi standardowo 1,5-3 lata, maksymalnie 5 lat. Koszt leasingu wynosi około 5% rocznie.

Aby mogło dojść do zawarcia umowy leasingu sprzedawca WMSa musi udzielić zgody na:

 • oddanie licencji w leasing leasingobiorcy
 • przeniesienie licencji na leasingobiorcę po zakończeniu umowy leasingu
 • zakaz dalszego korzystania z oprogramowania gdyby leasingobiorca przestał spłacać leasing i umowa leasingu została wypowiedziana.

Pozostałe dokumenty do złożenia wniosku leasingowego są takie same, jak dla regałów magazynowych. Czas oceny wniosku można szacować na 1-2 tygodnie.

1

Szybki leasing online na WMS i wyposażenie magazynu

Ponadto może Cię zainteresować szybki i wygodny leasing załatwiany przez internet w Grenke.

 • 3000 – 200 000 zł netto bez dokumentów finansowych
 • 200 000+ zł netto z dokumentami finansowymi.
 • wkład własny od 0%
 • Czas spłaty do 5 lat

Aby sprawdzić warunki leasingu i złożyć wniosek leasingowy klikasz w link: WEŹ LEASING

Uwaga! Powyższa oferta nie jest wpisem sponsorowanym. Po prostu uważamy ofertę Grenke za korzystną dla leasingobiorców. Natomiast wpis zawiera linki afiliacyjne, czyli otrzymamy wynagrodzenie za zrealizowane przez Was leasingi. Z góry dziękujemy!

Wcześniej przygotuj fakturę pro forma lub zamówienie od dostawcy wskazujące na przedmiot leasingu.

1

Oferta finansowania Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu na regały magazynowe, system WMS lub inne przedmioty? Sprawdź naszą ofertę:

Leasing urządzeń

Leasing maszyn

Pożyczka leasingowa

lub wypełnij formularz na dole strony.

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing wózków widłowych

Leasing na wózki samojezdne AGV

Leasing oprogramowania i sprzętu IT

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing

  5/5 - (8 votes)

  Poprzedni post

  Leasing maszyn z zagranicy

  Następny post

  Negocjowanie zmiany zapisów umowy leasingu