Czy leasing regałów magazynowych lub systemu informatycznego WMS się opłaca? Jakie są warunki leasingu? W tym wpisie opiszemy w jaki sposób leasingować i jakie są warunki leasingu na regały magazynowe oraz system informatyczny.

Lizing regały magazynowe

Leasing regałów magazynowych

Zakup regałów magazynowych w większych ilościach jest kosztowny a ich czas amortyzacji długi. Dlatego naturalną potrzebą przedsiębiorców jest sięgnięcie po finansowanie zewnętrzne, w tym po leasing.

Dlaczego warto wybrać finansowanie leasingiem?

  • Leasing pozwala zaliczyć zakup w koszty 2 razy szybciej, niż przy zakupie gotówkowym.
  • Wydajesz tylko środki na wkład własny (10-20%), pozostałą część finansuje firma leasingowa.
  • Leasing jest tani i łatwo go uzyskać.

Przeważnie w leasing brane są nowe regały, ale dla firm z dobrymi wynikami finansowymi możliwy jest także leasing regałów używanych.

Leasing regałów magazynowych: operacyjny czy finansowy?

Regały magazynowe można finansować leasingiem operacyjnym lub finansowym. Większość firm wybiera leasing operacyjny, w którym każda rata leasingu jest kosztem i odliczamy od niej VAT. W tym leasingu minimalny czas trwania umowy wynosi 4 lata, co wynika z 10% stawki amortyzacji regałów. Leasing kończy się wysokim, 25% wykupem. Dostępny jest również leasing na 5 lat z 15% wykupu lub na 6 lat z 4% wykupu. Więcej informacji o wpływie stawki amortyzacji na warunki leasingu znajdziesz tutaj. W związku z wysokim wykupem niektórzy leasingodawcy umożliwiają zastosowanie kaucji gwarancyjnej (wykup płatny z ratami leasingu), aby obniżyć koszt leasingu oraz swoje ryzyko.

Dla firm poszukujących krótszego finansowania pozostaje leasing finansowy. W tym leasingu minimalny czas trwania umowy nie jest powiązany ze stawką amortyzacji przedmiotu leasingu. Można więc zawrzeć umowę na np. 1, 2 czy 3 lata. Należy pamiętać, że w leasingu finansowym wraz z opłatą wstępną wpłacamy z góry cały VAT (i jednorazowo go odliczamy). Odsetki z raty księgujemy w koszty, kapitał amortyzujemy. Zasady są więc podobne, jak przy kredycie, tylko z większymi korzyściami podatkowymi (link).

Warunki leasingu regałów magazynowych i dokumenty

Wkład własny do leasingu regałów magazynowych wynosi  od 10% do 45%. Duże firmy mogą wnioskować o leasing bez wkładu własnego.

Do leasingu regałów standardowo potrzebne są:

  • Wypełniony wniosek leasingowy
  • Dokumenty finansowe za 1-2 zamknięte lata + rok bieżący
  • FV pro forma + specyfikacja techniczna

Leasing regałów zarezerwowany jest dla firm działających min. 12-24 miesięcy. Firmy działające krócej mogą otrzymać leasing z poręczycielem albo w leasingu online (do 100 000 zł netto).

W przypadku gdy zamawiasz regały teraz a odbierasz dopiero za kilka miesięcy możesz podpisać umowę leasingu z odroczonym harmonogramem spłat albo poczekać z podpisaniem umowy bliżej terminu odbioru.

Leasing systemu WMS

System WMS (z angielskiego Warehouse Management System) to oprogramowanie do zarządzania przepływem towarów w magazynie. Koszty wdrożenia WMSa wynoszą zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Dlatego część firm decyduje się sfinansować zakup leasingiem. Wraz z oprogramowaniem można leasingować również niezbędny sprzęt, np. terminale magazynowe czy drukarki.

W porównaniu z innymi przedmiotami oferta leasingu oprogramowania jest uboga. Oferuje go tylko kilku leasingodawców. Z powodów licencji niektórzy zgadzają się na finansowanie tylko w formie pożyczki leasingowej.

Wkład własny wynosi min. 10%. Czas spłaty w leasingu operacyjnym wynosi standardowo 1,5-3 lata, maksymalnie 5 lat. Koszt leasingu wynosi około 5% rocznie.

Aby mogło dojść do zawarcia umowy leasingu sprzedawca WMSa musi udzielić zgody na:

  • oddanie licencji w leasing leasingobiorcy
  • przeniesienie licencji na leasingobiorcę po zakończeniu umowy leasingu
  • zakaz dalszego korzystania z oprogramowania gdyby leasingobiorca przestał spłacać leasing i umowa leasingu została wypowiedziana.

Pozostałe dokumenty do złożenia wniosku leasingowego są takie same, jak dla regałów magazynowych. Czas oceny wniosku można szacować na 1-2 tygodnie.

1

Oferta finansowania Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu na regały magazynowe, system WMS lub inne przedmioty? Sprawdź naszą ofertę:

Leasing urządzeń

Leasing maszyn

Pożyczka leasingowa

lub wypełnij formularz na dole strony.

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing wózków widłowych

Leasing oprogramowania i sprzętu IT

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing

Poprzedni post

Leasing automatyki budynkowej, monitoringu i alarmu [case study]

Następny post

Leasing na wyposażenie magazynu