Leasing dla nievatowca. Czy korzyści podatkowe w leasingu są zarezerwowane wyłącznie dla płatników podatku VAT? Na szczęście nie. W artykule pokażemy, jakie profity z leasingu osiągną przedsiębiorcy niebędący płatnikami podatku VAT.

leasing dla niepłatnika VAT

.

Leasing dla nievatowca – poradnik leasingobiorcy

Nie wszystkie firmy są płatnikami VAT. Można cieszyć się statusem nievatowca gdy:

 • roczny obrót firmy w poprzednim roku nie przekroczył 200 000 zł,
 • firma działa pierwszy rok na rynku (choć dla pewnych branż są wyłączenia od tej zasady),
 • dzialalność jest ustawowo zwolniona z VAT, np. działalność lekarska.

.

Leasing dla nievatowca – korzyści podatkowe

Dla firm opodatkowanych podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych główną korzyścią leasingu jest możliwość wrzucenia w koszty opłat leasingowych: całej raty leasingowej oraz wkładu własnego brutto i wykupu. Osoby, które nie są płatnikami VAT-u do kosztów uzyskania przychodu zaliczą opłaty brutto (z VAT). Jeśli miesięczna rata leasingu wynosi 1230 zł brutto – tyle wrzucisz w koszty.

Dzięki leasingowi zapłacisz mniejszy podatek dochodowy i ZUS zdrowotny.

Ograniczenia w zaliczaniu rat w koszty dotyczą leasingu samochodów osobowych w cenie przekraczającej 150 000 zł (225 000 zł dla samochodów elektrycznych). To zagadnienie omawiamy szczegółowo w tekście Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady.

Można wygenerować jednorazowo wysoki koszt poprzez wysoki wkład własny do leasingu lub wysoką ratę balonową w trakcie leasingu.

Kolejną korzyścią płynącą z leasingu jest możliwość szybszego ujęcia przedmiotu w kosztach, niż przy zakupie za gotówkę. Przykładowo nowy samochód amortyzujemy przez 5 lat (do kwoty 150.000 zł 1/60 co miesiąc zaliczana jest w koszty). Biorąc leasing np. na 3 lata właśnie tyle trwa ujęcie pojazdu w kosztach firmy. Dzięki szybszemu generowaniu kosztów korzystasz z tarczy podatkowej.

Firmy na ryczałcie niebędące płatnikami VAT niestety nie osiągną wyżej wymienionych korzyści podatkowych z leasingu. Dla tych firm jest to forma taniego zakupu na raty.

Jeśli jesteś opodakowany ryczałtem przygotowaliśmy dla ciebie tekst: leasing dla firm na ryczałcie.

Co prawda nievatowcy nie mogą odliczać VAT od opłat leasingowych, ale po wykupie mogą sprzedać samochód bez VATu. Więcej na ten temat piszemy w tekście: Wykup z leasingu dla nievatowców a sprzedaż samochodu.

Nievatowcy działający w formie JDG czy spółki cywilnej mogą również skorzystać z wykupu prywatnegoA gdy wykupią pojazd na firmę i po pewnym czasie przeniosą go do majątku prywatnego – nie zapłacą podatku VAT od tej operacji.

.

Leasing dla nievatowca – dodatkowe korzyści

Dodatkowe, uniwersalne korzyści z leasingu, dostępne także dla nievatowców to:

.

Jak wygląda proces organizowania leasingu gdy nie jesteś płatnikiem VAT?

Jeśli chodzi o dokumenty do leasingu to zestaw jest taki sam dla płatników VAT i nievatowców:

 • fv pro forma + specyfikacja techniczna przedmiotu,
 • uzupełniony wniosek leasingowy,
 • dokumenty finansowe za ubiegły i bieżący rok (jesli są wymagane przez leasingodawcę).

Najpierw składasz wniosek o leasing a po jego akceptacji podpisujesz umowę leasingu i wpłacasz wkład własny (o ile wczesniej nie wpłaciłeś go do sprzedawcy w formie zaliczki). Leasingodawca zamówi fakturę i, jeśli przedmiotem leasingu jest pojazd, dokumenty do rejestracji. Następnie zapłaci sprzedawcy. Od tej pory możesz użytkować przedmiot i co miesiąc otrzymasz fakturę za ratę leasingu.

W większości wniosków o leasing samochodu otrzymanie finansowania jest tylko formalnością. Natomiast przy zakupie drogich albo specjalistycznych przedmiotów, gdy status nievatowca wynika z obrotów poniżej 200.000 zł rocznie, mogą pojawić się schody. Możesz nie mieć zdolności leasingowej, szczególnie wykazując niskie dochody.

Rozwiązaniem tego problemu będzie wyższy wkład własny lub poręczyciel do leasingu. Zagadnienie leasingu przy niskich obrotach poruszamy szerzej w tekście Jak dostać leasing gdy firma ma małe obroty.

.

Leasing dla nievatowca a faktura VAT marża

Jeśli chciałbyś sfinansować leasingiem samochód, na który sprzedający wystawi fakturę VAT marża (bez VAT-u) wybór leasingu operacyjnego nie będzie dobrym pomysłem. Dlaczego? Raty leasingu operacyjnego są bowiem objęte stawką VAT 23%. W praktyce oznacza to, że zapłacisz za pojazd 23% więcej, co jest skrajnie niekorzystne.

Alternatywą dla leasingu operacyjnego może być leasing finansowy (ze stawką VAT właściwą dla przedmiotu leasingu) lub pożyczka leasingowa. Wtedy nie będzie doliczany podatek VAT. Szerzej piszemy na ten temat w tekście: Faktura VAT marża a leasing – jaki leasing wybrać?

.

Finansowanie sprzętu medycznego ze stawką VAT 8%

Leasing operacyjny nie będzie opłacalny również w przypadku finansowania sprzętu medycznego ze stawką VAT 8%. Powody zmniejszonej opłacalności są takie same jak w przypadku opisanej wyżej faktury VAT-marża. Także tutaj skutecznym wyjściem z sytuacji będzie sięgnięcie po pożyczkę leasingową, aby nie doliczać VATu. Dokładniej wyjaśniamy to we wpisie Dlaczego pożyczka jest dla lekarzy korzystniejsza niż leasing?

.

Co może leasingować firma niebędąca płatnikiem VAT?

Zakres przedmiotów, które nievatowcy mogą brać w leasing jest bardzo szeroki. Poza samochodami osobowymi obejmuje m.in.:

.

Warunki leasingu dla nievatowca

.

Leasing samochodu dla vatowca i nievatowca- pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing samochodu a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

1

Leaisng dla nievatowca – oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing maszyn >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing samochodów >>

Kredyt samochodowy >>

Pożyczka leasingowa >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing sprzętu medycznego dla lekarzy

VAT od odsetek w leasingu finansowym, operacyjnym i pożyczce leasingowej na przykładzie lekarza

Leasing w działalności jednosobowej – ile odliczysz?

Wykup samochodu z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?

  4.5/5 - (11 votes)

  Poprzedni post

  Leasing na samochód z USA lub Kanady

  Następny post

  Wykup prywatny (wykup z leasingu na osobę prywatną) 2024

  Wyszukaj:

  O autorze

  Mikołaj Łagowski

  Mikołaj Łagowski

  Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

  mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

  Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.