Leasing maszyn do obróbki drewna. Nosisz się z zamiarem kupna piły, centrum obróbczego, okleiniarki albo prasy? W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto wziąć ją w leasing. Podpowiemy także, na jakich zasadach będzie on możliwy.

Popularność leasingu maszyn w Polsce jest wysoka. Jak pokazują dane, udostępnione przez Związek Polskiego Leasingu, w 2022 roku wartość sfinansowanych leasingiem maszyn i urządzeń wyniosła 25,06 mld zł. W 2023r było to 25,03 mld zł. Przedsiębiorcy sa świadomi korzyści płynących z leasingu i chętnie po niego sięgają.

.

Leasing maszyn do obróbki drewna i produkcji mebli – poradnik dla leasingobiorcy

Zobacz nasz najnowszy film o leasingu maszyn do drewna i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Leasing maszyn do drewna pozwoli Ci rozwinąć działalność bez konieczności inwestowania wysokich środków własnych. Podpisując umowę, zaliczysz maszynę w koszty nawet 2 razy szybciej niż w przypadku zakupu za gotówkę. Dzięki temu istotnie obniżysz podstawę opodatkowania i wygenerujesz oszczędności. Taki sposób finansowania wymaga niewielkiej ilości dokumentów (zwłaszcza w porównaniu do kredytu). Nie obniża także zdolności kredytowej i chroni majątek przed komornikiem.

.

Dlaczego warto leasingować maszyny do drewna?

 • Leasing pomaga rozwijać firmę bez wysokiego wkładu własnego. Angażujesz na początek tylko środki na ułamek maszyny.
 • Z leasingiem stać cię na zakup drogich, nowoczesnych maszyn pozwalających produkować w najnowszej technologii.
 • Leasing obniża podatki. W leasingu zaliczysz maszynę w kosztach firmy nawet 2 razy szybciej niż przy zakupie za gotówkę lub w kredycie. Obniżysz znacznie podstawę opodatkowania i zaoszczędzisz na podatkach.
 • Mała ilość formalności i dokumentów do leasingu (zwłaszcza w porównaniu do kredytu).
 • Nie obniżasz zdolności kredytowej, bo leasing ujęty jest w kosztach firmy.
 • Leasing na maszynę stolarską zorganizujesz w 1-2 tygodnie.
 • Leasing jest relatywnie tanim i powszechnie dostępnym źródłem finansowania.
 • Można dopasować wysokość raty do seznowości biznesu.

.

Kto może wziąć w leasing maszynę do drewna?

Leasingobiorcą może być spółka prawa handlowego, spółka cywilna lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Firma może działać długo, lub krótko. Skala działalności może być niewielka, choć na lepsze warunki (w tym np. niższy wkład własny) mogą liczyć firmy działające w większej skali.

Nowa czy używana maszyna do drewna?

Przedmiotem umowy leasingowej może być zarówno nowa, jak i używana maszyna do obróbki drewna. Większość firm finansuje urządzenia, których wiek po zakończeniu umowy leasingu nie przekracza 10 lat. U nas wyleasingujesz starsze, nawet 20- 30-letnie maszyny. Więcej informacji znajdziesz w tekście: leasing starych maszyn.

Możesz leasingować zarówno pojedyncze, niedrogie maszyny  (za kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych), jak i drogie centra obróbcze, piły a nawet całe linie technologiczne. Mamy doświadczenie w leasingu maszyn z każdej półki cenowej.

.

Jakie maszyny do drewna można wziąć w leasing?

Możesz leasingować zarówno pojedyncze, niedrogie maszyny  (za kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych), jak i drogie centra obróbcze, piły a nawet całe linie technologiczne. Mamy doświadczenie w leasingu maszyn z każdej półki cenowej. Przykłady leasingowanych maszyn do obróbki drewna i produkcji mebli:

i wiele innych maszyn wraz z oprzyrządowaniem.

.

Okres trwania umowy leasingu maszyn do drewna

Leasing maszyn do obróbki drewna trwa od 3 do 7 lat.

Zgodnie z prawem minimalny okres trwania umowy na leasing operacyjny wynosi 40 proc. okresu amortyzacji. W przypadku większości maszyn do obróbki drewna okres amortyzacji wynosi 14 proc. rocznie. Umowę leasingu podpisuje się więc na co najmniej 36 miesięcy.

Jeśli wykupisz maszynę po 3 latach, wartość wykupu przedmiotu leasingu wyniesie 20% wartości początkowej. Po 4 latach będzie to 6 proc, po 5 latach 1%. Wykup to część kapitału pozostająca do spłaty na koniec. Czasami wykup jest płatny razem z ratami leasingu, z czym wiąże się pojęcie, jakim jest kaucja gwarancyjna w leasingu.

Jeśli decydujesz się na leasing finansowy, strony mogą dowolnie ustalić czas spłaty. Zazwyczaj mieści się w przedziale od 1 do 6 lat.

Leasing maszyn do drewna, a staż firmy

Czy nowa firma może otrzymać leasing? Czy leasingodawcy wymagają określonego stażu działalności? Wiele zależy tutaj od procedur firmy leasingowej, maszyny będącej przedmiotem leasingu oraz sytuacji Twojej firmy. Standardowo, leasingodawcy wymagają co najmniej 6-miesięcznego stażu działalności. Czasem może być to 12, a nawet 24 miesiące. Krótszy staż nie musi przeszkadzać w otrzymaniu finansowania, o ile pomaga Ci poręczyciel w leasingu.

Jeśli go nie masz – przygotuj się na wysoki wkład własny (min. 20-30%). Do tego warto pokazać, że masz doświadczenie w branży, prywatnie posiadasz jakiś majątek, masz odbiorców (listy intencyjne lub lepiej – kontrakt).

.

Opłata wstępna do leasingu maszyn do produkcji mebli

Jeśli Twoja firma działa na rynku stosunkowo długo i może pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi, możliwe jest całkowite wyeliminowanie opłaty wstępnej. W przypadku pozostałych podmiotów jej wysokość wyniesie co najmniej 5-10 proc. Im wyższa opłata wstpępna do leasingu tym niższa rata miesięczna i całkowity koszt leasingu.

Maksymalny wkład własny do leasingu wynosi 45%. Wysoka wpłatą obniża koszt leasingu, miesięczną ratę a także generuje jednorazowy wysoki koszt podatkowy. Księgujesz ją w koszty jednorazowo, również w spółce zoo.

Jeśli jest taka potrzeba – istnieje możliwość powolnego zaliczania opłaty wtępnej w koszty, trwającego przez czas spłaty leasingu. Wiele lat temu wszystkie spółki prawa handlowego księgowały w ten sposób. Kiedy warto sięgnąć po to rozwiązanie? Zwykle wtedy gdy chcesz wpłacić dużo na początek i mieć tani leasing, ale nie potrzebujesz wysokich kosztów podatkowych, bo za bardzo obniżyłoby to zysk spółki.

.

Procedury leasingu maszyn do obróbki drewna

Jeśli weźmiesz w leasing nową maszynę do produkcji mebli lub obróbki drewna, możesz otrzymać finansowanie w procedurze uproszczonej. W tym celu niezbędne będzie dostarczenie następujących dokumentów do leasingu:

 • danych z dowodów osobistych reprezentantów firmy,
 • wypełnionego wniosku leasingowego,
 • oferty zakupu maszyny,
 • dokumentów finansowych (czasami).

Jeśli przedmiotem leasingu będzie urządzenie używane, będziesz musiał dopełnić standardowych formalności. Oprócz dokumentów rejestrowych firmy konieczne będzie przedstawienie także dokumentów finansowych.

W przypadku leasingu maszyn do produkcji mebli zamawianych zagranicą przygotuj się na pokazanie pełnych informacji finansowych firmy.

Możliwe jest zawarcie umowy leasingu z odroczonym harmonogramem spłat. Wtedy podpisujesz umowę, wpłacasz opłatę wstępną do dostawcy albo do leasingodawcy, czekasz na maszynę a pierwszą ratę płacisz miesiąc po odbiorze. W trakcie oczekiwania na maszynę nie płacisz jeszcze rat.

Ile trwa procedura uzyskania leasingu?

W większości przypadków leasing można uzyskać zdecydowanie szybciej niż kredyt. Wszystkie formalności zazwyczaj załatwisz w ciągu tygodnia lub dwóch, a niekiedy nawet szybciej. Przy zakupach zagranicznych transakcje trwają dłużej, co wynika też z konieczności ustalenia zapisów kontraktu importowego.

.

Leasing maszyn do drewna z zagranicy

Jesli sprzedawcą maszyny jest zagraniczna firma leasing również jest możliwy. Istnieje kilka sposobów leasingu takich maszyn i więcej na ten temat piszemy we wpisie Leasing maszyn z zagranicy. Tutaj zaznaczamy jedynie, że płatność do zagrancznego sprzedawcy jest możliwa przy kwotach powyżej 50-100 tys. euro lub dolarów, w zależności od kraju sprzedawcy maszyny. Standardem jest płatność w transzach oraz zapłata ostatniej transzy (zwykle 10%) po montażu i uruchomienu w twojej firmie.

Leasing z dotacją unijną?

Jeśli otrzymałeś dofinansowanie unijne na zakup maszyn i szukasz finansowania to rozważ opcję, jaką jest pożyczka leasingowa.

Pozwala rozliczyć projekt unijny identycznie, jak kredyt a jest łatwiejsza do uzyskania i kosztuje podobnie. Możesz nią finansować zarówno maszyny kupione w Polsce, jak i zagranicą.

.

Szybki leasing online maszyn do drewna do 100 000 zł netto

Bardzo wygodną metodą finansowania maszyn stolarskich jest leasing online.

Tutaj finansujemy urządzenia nowe i używane (bez wyceny i bez limitu wieku) do 100 000 zł netto, w tym:

 • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
 • 30 000 – 100 000+ zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez konieczności kontaktu z doradcą leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Podstawą do udzielenia tego leasingu jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz w KRD jako dłużnik prawdopodobnie dostaniesz leasing.

Uwaga – linki prowadzące do leasingu online są linkami afiliacyjnymi. Nie namawiam Cię do korzystania z usługi, która nie jest Ci potrzebna. Jeżeli jednak uznasz, że ta forma finansowania ma sens i zechcesz skorzystać z oferty leasingu za pośrednictwem naszego bloga, będę Ci bardzo wdzięczny. Dla Ciebie to jedno kliknięcie, dla nas szansa na pozyskanie środków na dalszy rozwój bloga. Dlatego serdecznie dziękuję jeśli uznasz, że warto to zrobić.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli prowadzisz jeszcze niewielki zakład stolarski albo kupujesz maszyny używane sprawdź, jakie możesz napotkać trudności, kiedy decydujesz się na leasing maszyn stolarskich.

.

Leasing maszyn do drewna – pomocne linki

Ogólne informacje:
7 najczęściej zadawanych pytań o leasing maszyn i urządzeń
Leasing w euro
Leasing na stałej czy zmiennej stopie?
Harmonogram spłat leasingu i płatności w transzach do producenta maszyny
Leasing pierwszej linii produkcyjnej w firmie
Leasing maszyn z zagranicy
Finansowanie maszyn z dotacją unijną
Leasing dla nowych firm
Leasing starych maszyn
10 najczęściej popełnianych błędów w leasingu samochodów i maszyn

Leasing maszyn do drewna a podatki:

Jak stawka amortyzacji maszyny wpływa na czas trwania leasingu i wykup?
Leasing operacyjny a finansowy – różnice
VAT od odsetek w leasingu operacyjnym, finansowym i pożyczce leasingowej
Kaucja gwarancyjna czyli wykup płatny z ratami leasingu
Wysoki jednorazowy koszt na koniec miesiąca lub roku dzięki leasingowi
Leasing w działalności jednoosobowej
Leasing w spółce zoo
Leasing dla firm na ryczałcie
Nie jesteś płatnikiem VAT. Czy leasing jest dla ciebie?

Procedury leasingu i koszty dodatkowe:
Jak dostać leasing krok po kroku
Leasing w procedurze uproszczonej
Dokumenty do leasingu – jakie są potrzebne?
Koszty dodatkowe w leasingu
Koszty spreadu (przewalutowania) w leasingu maszyn
Czy leasing maszyny obejmuje koszty transportu, montażu, szkolenia i cła? 
Zdolność leasingowa – główne kryteria oceny
Zabezpieczenia leasingu: standardowe i dodatkowe
10 najczęstszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić
Dywersyfikacja leasingodawców – dlaczego jest wskazana?

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz leasingu na maszynę do drewna? Sprawdź naszą ofertę:

Finansowanie maszyn

Leasing urządzeń

Leasing auta

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing używanych maszyn z zagranicy do produkcji mebli za 8 mln zł (case study)

Leasing maszyn przemysłowych

Pożyczka leasingowa na zakup lakierni i linii do klejenia drzwi za 3 mln zł (case study)

Leasing używanej piły panelowej (case study)

Leasing suszarni i pieca za 860 tys. zł dla tartaku (case study)

Pożyczka leasingowa na projekty z dotacją unijną

  4.8/5 - (15 votes)

  Poprzedni post

  Leasing samochodów sprowadzanych z zagranicy 2024

  Następny post

  Duży leasing – jak go dostać?

  Wyszukaj:

  O autorze

  Mikołaj Łagowski

  Mikołaj Łagowski

  Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

  mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

  Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.