Potrzebujesz maszyny do obróbki drewna? Nosisz się z zamiarem kupna piły, centrum obróbczego, okleiniarki albo prasy? W artykule wyjaśnię Ci, dlaczego warto wziąć ją w leasing. Podpowiem także, na jakich zasadach będzie on możliwy.

Popularność leasingu maszyn dynamicznie rośnie. Jak pokazują dane, udostępnione przez Związek Polskiego Leasingu, w I kwartale 2017 roku wartość sfinansowanych leasingiem maszyn i urządzeń wyniosła 3670,3 mln zł. W tym samym okresie br. było to już 4343,1 mln zł! To aż 18,3 proc. wzrostu na przestrzeni roku. Przyczyną takiej tendencji jest nie tylko coraz większa popularność leasingu, ale również rosnąca świadomość przedsiębiorców.

Leasing maszyn do obróbki drewna i produkcji mebli – poradnik dla leasingobiorcy

Leasing pozwoli Ci rozwinąć działalność bez konieczności inwestowania wysokich środków własnych. Podpisując umowę, zaliczysz maszynę w koszty nawet 2 razy szybciej niż w przypadku zakupu za gotówkę. Dzięki temu istotnie obniżysz podstawę opodatkowania i wygenerujesz oszczędności. Taki sposób finansowania wymaga niewielkiej ilości dokumentów (zwłaszcza w porównaniu do kredytu). Nie obniża także zdolności kredytowej i chroni majątek przed komornikiem.

Kto może wziąć w leasing maszynę do produkcji mebli i obróbki drewna?

Leasingobiorcą może być spółka prawa handlowego, spółka cywilna lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

Nowa czy używana maszyna do drewna?

Przedmiotem umowy leasingowej może być zarówno nowa, jak i używana maszyna do obróbki drewna. Większość firm finansuje urządzenia, których wiek po zakończeniu umowy leasingu nie przekracza 10 lat. U nas wyleasingujesz starsze, nawet 20- 30-letnie maszyny. Więcej informacji: leasing starych maszyn.

Najczęściej finansowane leasingiem są maszyny do produkcji mebli i obróbki drewna, jak: piły, centra obróbcze, okleiniarki, strugarki, frezarki, wiertarki i prasy. Możesz leasingować zarówno pojedyncze, niedrogie maszyny  (za kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych), jak i drogie centra obróbcze, piły a nawet całe linie technologiczne.

Okres trwania umowy leasingowej

Leasing maszyn do obróbki drewna trwa od 3 do 7 lat.

Zgodnie z prawem minimalny okres trwania umowy na leasing operacyjny wynosi 40 proc. okresu amortyzacji. W przypadku większości maszyn do obróbki drewna okres amortyzacji wynosi 14 proc. rocznie. Umowę zawiązuje się więc na co najmniej 36 miesięcy. Jeśli wykupisz maszynę po 3 latach, wartość wykupu przedmiotu leasingu wyniesie 20% wartości początkowej. Po 4 latach będzie to 6 proc, po 5 latach 1%. Zaznaczam, ze wykup to część kapitału pozostająca do spłaty na koniec. Czasami wykup jest płatny razem z ratami leasingu, z czym wiąże się pojęcie, jakim jest kaucja gwarancyjna w leasingu.

Jeśli decydujesz się na leasing finansowy, strony mogą dowolnie ustalić czas spłaty. Zazwyczaj mieści się w przedziale od 1 do 6 lat.

Leasing maszyn do produkcji mebli, a staż firmy

Czy nowa firma może otrzymać leasing? Czy leasingodawcy wymagają określonego stażu działalności? Wiele zależy tutaj od procedur firmy leasingowej, maszyny będącej przedmiotem leasingu oraz sytuacji Twojej firmy. Standardowo, leasingodawcy wymagają co najmniej 6-miesięcznego stażu działalności. Czasem może być to 12, a nawet 24 miesiące. Krótszy staż nie musi przeszkadzać w otrzymaniu finansowania, o ile pomaga Ci poręczyciel w leasingu. Jeśli go nie masz – przygotuj się na wysoki wkład własny (min. 20-30%). Do tego warto pokazać, że masz doświadczenie w branży, prywatnie posiadasz jakiś majątek, masz odbiorców (listy intencyjne lub lepiej – kontrakt).

Opłata wstępna

Jeśli Twoja firma działa na rynku stosunkowo długo i może pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi, możliwe jest całkowite wyeliminowanie opłaty wstępnej. W przypadku pozostałych podmiotów jej wysokość wyniesie co najmniej 5-10 proc.

Procedury leasingu maszyn do produkcji mebli i obróbki drewna

Jeśli weźmiesz w leasing nową maszynę do produkcji mebli lub obróbki drewna, możesz otrzymać finansowanie w trybie uproszczonym. W tym celu niezbędne będzie dostarczenie leasingodawcy jedynie:

  • danych z dowodów osobistych reprezentantów firmy,
  • wypełnionego wniosku leasingowego,
  • oferty zakupu maszyny,
  • dokumentów finansowych (czasami).

Jeśli przedmiotem leasingu będzie urządzenie używane, będziesz musiał dopełnić standardowych formalności. Oprócz dokumentów rejestrowych firmy konieczne będzie przedstawienie także dokumentów finansowych.

W przypadku leasingu maszyn do produkcji mebli zamawianych zagranicą przygotuj się na pokazanie pełnych informacji finansowych firmy.

Możliwe jest zawarcie umowy leasingu z odroczonym harmonogramem spłat. Wtedy podpisujesz umowę, wpłacasz opłatę wstępną do dostawcy albo do leasingodawcy, czekasz na maszynę a pierwszą ratę płacisz miesiąc po odbiorze.

Ile trwa procedura uzyskania leasingu?

W większości przypadków leasing można uzyskać zdecydowanie szybciej niż kredyt. Wszystkie formalności zazwyczaj załatwisz w ciągu tygodnia lub dwóch, a niekiedy nawet szybciej. Przy transakcjach zagranicznych transakcje trwają dłużej.

Leasing z dotacją unijną?

Jeśli otrzymałeś dofinansowanie unijne na zakup maszyn i szukasz finansowania to rozważ opcję, jaką jest pożyczka leasingowa. Pozwala rozliczyć projekt unijny identycznie, jak kredyt a jest łatwiejsza w uzyskaniu i kosztuje podobnie.

.

Szybki leasing online do 100 000 zł netto

Bardzo wygodną metodą finansowania maszyn stolarskich jest leasing online.

Tutaj finansujemy urządzenia nowe i używane (bez wyceny i bez limitu wieku) do 100 000 zł netto, w tym:

  • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
  • 30 000 – 100 000+ zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez konieczności kontaktu z doradcą leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Podstawą do udzielenia tego leasingu jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz w KRD jako dłużnik prawdopodobnie dostaniesz leasing.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli prowadzisz jeszcze niewielki zakład stolarski albo kupujesz maszyny używane sprawdź, jakie możesz napotkać trudności, kiedy decydujesz się na leasing maszyn stolarskich.

1

Szukasz leasingu na maszynę do drewna? Sprawdź naszą ofertę na finansowanie maszyn i urządzeń.

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing używanych maszyn z zagranicy do produkcji mebli za 8 mln zł (case study)

Pożyczka leasingowa na zakup lakierni i linii do klejenia drzwi za 3 mln zł (case study)

Leasing używanej piły panelowej (case study)

Leasing suszarni i pieca za 860 tys. zł dla tartaku (case study)

Leasing finansowy czy pożyczka/kredyt – co jest tańsze? Porównanie na przykładzie frezarki

Poprzedni post

Dlaczego dywersyfikacja leasingodawców jest dobra i wskazana?

Następny post

Finansowanie maszyn rolniczych