Myślisz o zakupie linii technologicznej? Chcesz ją wziąć w leasing? Zorganizowanie dobrego leasingu na linię technologiczną może być skomplikowane. W tym wpisie wyjaśnię dlaczego. Podpowiem też co zrobić, żeby otrzymać leasing.

Zakup linii technologicznej wiąże się z wysokimi kosztami ale pozwala zwiększyć i zautomatyzować produkcję. W efekcie twoja firma sprzedaje więcej i na wyższej marży. Droga od pomysłu do wykonania może być długa. Często trwa 1-2 lata.

O leasingu zaczynamy myśleć przy składaniu zamówienia, gdy trzeba wpłacić zaliczkę do sprzedawcy. Może ją wpłacić leasingodawca lub Ty, w zależności od ustaleń. Kolejne transze płaci firma leasingowa (mogą zdarzyć sie wyjątki), aż do ostatniej – po odbiorze linii.

Jeśli nie masz pewności czy otrzymasz leasing najlepiej będzie wysłać wniosek leasingowy do oceny jeszcze przed złożeniem zamówienia. Mając decyzję leasingową wiesz na czym stoisz.

1

Dlaczego warto wybrać leasing do sfinansowania zakupu linii technologicznej?

Istnieje wiele powodów. Oto kilka najważniejszych:

 • To korzystne podatkowo – każdą opłatę leasingową zaliczysz w koszty w miesiącu płatności i odliczysz od niej VAT, dzięki czemu zapłacisz niższe podatki.
 • To elastyczna forma finansowania – jeśli potrzebujesz kosztów możesz zamortyzować zakup linii w 3-4 lata zamiast standardowych 7-10 przy zakupie za gotówkę czy w kredycie. Jeśli zależy Ci raczej na niskiej racie niż kosztach – spłatę rozłożysz na 6-7 lat, aby linia miała czas na siebie zarabiać.
 • Proste zabezpieczenia – linia jest własnością firmy leasingowej + wystawiasz weksel in blanco. Czasami potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia. Do najpowszechniejszych należą: poręczenie prywatne za spółkę, zastaw na innym środku trwałym lub poręczenie innej firmy.
 • Nie angażujesz dużych środków w zakup – leasingodawca wymaga jedynie niedużego wkładu własnego (zwykle 10-20%), pozostałą część finansuje. Czyli aby dokonać zakupu musisz tylko dysponować kwotą na wkład własny.
 • Tanie finansowanie – obok kredytu hipotecznego to najtańsze finansowanie zewnętrzne na rynku.
 • Łatwo uzyskać leasing – przedstawiasz mniej dokumentów niż do banku i szybciej dostajesz odpowiedź.
 • Leasingi preferują ruchomości a banki nieruchomości -leasing chętnie finansuje maszyny i inne środki trwałe. Bank dużo chętniej finansuje nieruchomości i przy zakupie maszyn w kredycie często żąda dodatkowego zabezpieczenia na nieruchomości. W leasingu zwykle zabezpieczeniem są same finansowane maszyny.

1

Jakie są parametry leasingu linii technologicznej?

Min. wkład własny wynosi zwykle 10-20%. Niższy wkład własny dostępny jest dla firm z długą historią działalności i dobrymi wynikami finansowymi.

Czas spłaty wynosi od 3 do 7 lat. Przy drogich liniach zdarzają się dłuższe leasingi.

Waluta PLN lub EUR.

Ocena zwykle dokonywana jest w procedurach zwykłych, w oparciu o wyniki finansowe firmy.

1

Zdarzają sie odmowy lub warunki zaporowe. Szczególnie często wtedy, gdy firma dopiero chce uruchomić produkcję a do tej pory zajmowała się tylko sprzedażą asortymentu.

Dlaczego leasingodawcy mogą odmówić leasingu?

Przyczyn odmowy jest kilka. Zazwyczaj:

 • Patrząc z perspektywy leasingodawcy: linia składa się ze specjalistycznych maszyn o niedużym rynku wtórnym. Jeśli Twój biznes pójdzie niepomyślnie i trzeba będzie zwindykować linię, to ciężko będzie ją sprzedać bez dużej straty w krótkim czasie. Ocena wniosku opiera się więc bardziej na wynikach Twojej firmy, niż samych maszynach.
 • Pomimo doświadczenia branżowego i posiadanych odbiorców, uruchomienie produkcji jest traktowane, jakbyś uruchamiał nową działalność a zdolność opiera się na dotychczasowych wynikach finansowych.
 • Spółka z racji jeszcze krótkiej działalności (zazwyczaj do 3 lat), małych kapitałów własnych (w tym niskiego kapitału zakładowego 5 000 zł), braku środków trwałych, często braku wynajętej hali oraz braku pisemnych kontraktów z odbiorcami wygląda mało wiarygodnie dla leasingodawcy.
 • W tej sytuacji udzielenie leasingu na kilkaset tysięcy złotych lub więcej na specjalistyczne maszyny jest zbyt ryzykowne i kończy się odmową albo zgodą na warunkach zaporowych, np. 30% wkładu własnego i poręczeniu prywatnym prezesa za spółkę.

Można temu zaradzić, np. poprzez rozłożenie inwestycji w czasie (część maszyn kupujemy teraz, kolejną część w dalszej przyszłości). Można też podzielić zakup między 2 firmy leasingowe. Mamy spore doświadczenie w leasingowaniu linii i chętnie pomożemy zorganizować dobry leasing. Jeśli potrzebujesz leasingu skontaktuj się z nami.

1

Oferta leasingu:

Leasing maszyn

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing na pierwszą linię produkcyjną w firmie

Leasing linii produkcyjnej z zagranicy

Leasing maszyn do obróbki metalu – zasady i możliwości

Leasing linii do zwijania blachy (case study)

Co jest tańsze – leasing finansowy czy pożyczka/kredyt? Case study na przykładzie frezarki 

Poprzedni post

Leasing domków mobilnych

Następny post

Leasing maszyn szwalniczych