Leasing na samochód osobowy. Wiele osób kupujących samochód osobowy bierze go w leasing. Przemawia za tym wiele powodów i omówimy je w niniejszym tekście. Podpowiemy też na co zwrócić uwagę, żeby leasing był optymalny podatkowo i jak wziąć samochód w leasing.

leasing na samochód osobowy

.

Leasing na samochód osobowy

Rynek nowych samochodów osobowych w Polsce w 2023r

W 2023r w Polsce zarejestrowano 475.032 samochodów osobowych (+13,2% r/r). Udział samochodów premium w całym rynku nowych samochodów osobowych przekroczył 23% (109.452 szt., +17,7% r/r). W 2022r zarejestrowano 419.749 samochodów osobowych.

Najpopularniejsze marki samochodów w Polsce w 2023r

 • Toyota – 91.195 szt.
 • Skoda – 51.478 szt.
 • Kia – 36.081 szt.
 • Volkswagen – 33.924 szt.
 • Hyundai – 26.931 szt.
 • Audi – 26.024 szt.
 • BMW – 23.240 szt.
 • Mercedes – 21.339 szt.
 • Renault – 18.222 szt.
 • Dacia – 17.844 szt.

10 najpopularniejszych modeli samochodów osobowych w Polsce w 2023r

 1. Toyota Corolla – 26.850 szt.
 2. Skoda Octavia – 15.800 szt.
 3. Toyota Yaris – 13.459 szt.
 4. Toyota Yaris Cross – 13.402 szt.
 5. Kia Sportage – 12.453 szt.
 6. Hyundai Tucson – 10.699 szt.
 7. Toyota C-HR – 10.629 szt.
 8. Dacia Duster – 9100 szt.
 9. Toyota RAV4 – 8366 szt.
 10. Volkswagen T-Roc – 7502 szt.

.

Leasing samochodów osobowych w Polsce

Rynek leasingu samochodów osobowych w Polsce w latach 2017-2022. Prezentowane informacje obejmują dane firm leasingowych publikujących dane do Związku Polskiego Leasingu (a nie wszyscy leasingodawcy publikują te dane do publicznej wiadomości, ich lista zmienia się z roku na rok).

2022r – Wyleasingowano 139.574 samochodów osobowych, średnia wartość umowy wyniosła 135.408 zł netto.

2021r – Wyleasingowano 183.178 samochodów osobowych, średnia wartość umowy wyniosła 113.870 zł netto.

2020r – Wyleasingowano 148.853 samochodów osobowych, średnia wartość umowy wyniosła 103.321 zł netto.

2019r – Wyleasingowano 175.760 samochodów osobowych, średnia wartość umowy wyniosła 94.922 zł netto.

2018r – Wyleasingowano 266.071 samochodów osobowych, średnia wartość umowy wyniosła 100.389 zł netto.

2017r – Wyleasingowano 350.448 samochodów osobowych, średnia wartość umowy wyniosła 110.238 zł netto.

leasing samochód osobowy

.

Dlaczego firmy wybierają leasing na samochód osobowy?

Z leasingu samochodów osobowych korzystają wszelkiego rodzaju firmy – polskie i zagraniczne, mikro, małe, średnie i duże firmy, produkcyjne, handlowe i usługowe. Czemu wybierają leasing? Istnieje wiele powodów.

Leasing samochód osobowy – korzyści podatkowe

Z leasingu samochodów osobowych płynie wiele korzyści podatkowych. Jedną z nich jest dwa razy szybsze ujęcie zakupu w kosztach firmy, niż przy zakupie za gotówkę lub w kredycie. Jeśli leasing operacyjny trwa 2 lub 3 lata to przez tyle czasu zaliczasz leasingowany pojazd w koszty.

Dla porównania amortyzacja nowego samochodu osobowego trwa 5 lat. Dlatego firmy szukające kosztów doceniają leasing samochodowy i w ten sposób finansują zakup pojazdów.

Wysoki koszt na bieżący miesiąc lub rok

Leasing pozwala uzyskać jednorazowo wysoki koszt. Odbywa się to przez wysoką opłatę wstępną do leasingu (do 45% ceny samochodu) bądź wysoką ratę balonową w czasie trwania umowy.

Co prawda terminy oczekiwania na nowe samochody uległy skróceniu w porównaniu z sytuacją z 2022r, ale czasami są długie. Jeśli koszty są potrzebne jeszcze w tym miesiącu (lub roku), a odbiór samochodu będzie w kolejnym, to leasing pozwoli otrzymać fakturę z tytułu opłaty wstępnej jeszcze w tym miesiącu / roku.

Wystarczy podpisać umowę leasingu, która wchodzi w życie po obiorze samochodu. Jeśli wkład własny wpłacisz do leasingodawcy jeszcze w bieżącym miesiącu czy roku, to w miesiącu wpłaty otrzymasz fakturę z tytułu pierwszej wpłaty do leasingu. Wkład własny może być wysoki lub niski, w zależności jak potrzebujesz.

Leasing na samochód osobowy a wykup prywatny

Wiele firm, a w szczególności właściciele działalności jednoosobowych, sięga po leasing ze względu na wykup prywatny. Zwykle biorą leasing na 3 lata z 1% wykupem. W trakcie leasingu zaliczają w koszty firmy 99% ceny auta + odsetki od leasingu.

Następnie wykupują pojazd prywatnie (nie ksiągując faktury za wykup w kosztach firmy). Do końca 2021r wystarczyło poczekać 6 miesięcy od wykupu i jako osoba prywatna można było sprzedać samochód bez VAT i podatku dochodowego.

Od 2022r okres oczekiwania został wydłużony do 6 lat. Można jednak podarować pojazd najbliższej rodzinie, a osoba obdarowana może sprzedać samochód już po 6 miesiącach bez podatków.

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Leasing na samochód osobowy – odliczanie 100% VAT

Gdy użytkujesz samochód tylko służbowo możesz odliczać 100% VAT od opłat leasingowych. W tym celu trzeba:

 • wysłać zgłoszenie do Urzędu Skarbowego na formularzu VAT-26,
 • prowadzić ewidencję przebiegu samochodu,
 • posiadać regulamin użytkowania samochodu w firmie.

Możesz wykorzystywać okresowo pojazd w 100% do celów działalności, a później przejść na tryb mieszany. Tutaj pojawia się kolejna zaleta leasingu samochodu osobowego. Nie ważne, jak wysokie są opłaty leasingowe.

W okresie pełnego odliczania VAT odliczysz 100% VAT od wszystkich opłat leasingowych i wydatków eksploatacyjnych. Gdy są wysokie to odliczasz dużo VATu. Po przejściu w tryb mieszany zaczynasz odliczać 50% VAT. W trakcie leasingu można to zmieniać wielokrotnie.

Pamiętaj jednak, że warto wydłużyć okres użytkowania firmowego do kilku miesięcy (minimum 3). Użytkowanie firmowe przez miesiąc (albo tylko część miesiąca) i wygenerowanie w tym czasie ponadprzeciętnie wysokich kosztów leasingu może spełniać przesłanki do uznania za działanie pozorowane przez urząd skarbowy.

Podwójny limit kosztów 150 000 zł / 225 000 zł w leasingu samochodów osobowych

Podwójny limit kosztów dotyczy samochodów osobowych, których cena przekracza 150 000 zł, np. Porsche.

Maksymalny limit kosztów (amortyzacji) dla jednego samochodu osobowego wynosi 150 000 zł. Wszystko powyżej tej kwoty nie jest kosztem uzyskania przychodu firmy.

Jednakże w leasingu operacyjnym samochodów osobowych można ten limit wykorzystać dwukrotnie. Za pierwszym razem od opłat leasingowych, za drugim razem od wykupu. W tym celu trzeba podnieść wykup.

Leasing to jedyna forma zakupu samochodu, która to umożliwia. Więcej informacji oraz kalkulacje znajdziesz w tekście Czy da się odliczyć 2×150 000 zł od leasingu samochodu?

Dla samochodów elektrycznych limit kosztów wynosi 225 000 zł. Także i tu leasing umożliwia zastosowanie limitu kosztów 2 razy. Dodatkowo gdy zakup mieści się w kwocie 225 000 zł możesz skorzystać z dopłaty w programie Mój Elektryk.

.

Wykup samochodu osobowego z leasingu

Podnosząc kwotę wykupu możemy w leasingu zaliczyć w koszty firmy znacznie więcej, niż tylko 150 000 zł. A nawet, jeśli kupujesz samochód osobowy do 150 000 zł, zastosowanie wysokiego wykupu pozwoli obniżyć miesięczną ratę leasingu.

Mała rata leasingu

Część leasingobiorców wybiera leasing z powodu niskiej raty. Biorą leasing bez wkładu własnego lub z niskim wkładem własnym i wysokim wykupem. W ten sposób płacą nieduże raty i przed końcem leasingu często dokonują cesji leasingu. Ta grupa chce jeździć dobrymi, nowymi samochodami.

Wysoki wykup daje różne opcje. Można:

 • wykupić samochód i zostawić w firmie. Wtedy odliczasz 1/2 VAT od wykupu, a pozostałą kwotę amortyzujesz przez 30 miesięcy (samochody używane) lub 60 miesięcy (samochody nowe*). Gdy po pewnym czasie sprzedasz pojazd – kwotę niezamortyzowaną odejmiesz od kwoty sprzedaży i do opodatkowania pozostanie tylko różnica.
 • wykupić pojazd i od razu sprzedać. Możesz wykupić pojazd jako towar handlowy, zamiast na środki trwałe. To pozwoli ci odliczyć 100% VAT od wykupu. Im większy wykup tym wyższa korzyść. Pamiętaj o wpisaniu odpowiedniego kodu związanego z handlem samochodami w PKD firmy. Można zdecydować się na ponowny leasing po wykupie pojazdu z leasingu.
 • nie wykupić pojazdu. Ta opcja przysługuje głównie w najmie długoterminowym.
 • rozłożyć wykup na raty. Firma leasingowa może wydłużyć umowę o rok, dwa lub dłużej. Decydując się na ten ruch obniżasz finalną wartość wykupu. Możesz też poszukać kupca na samochód, który wyłoży potrzebną kwotę na wykup tytułem zaliczki na późniejszy zakup.

Uzupełnieniem do wyżej wymienionych opcji jest jeszcze wykup prywatny z leasingu opisany wcześniej. Stosujemy go wtedy, gdy wykup wynosi 0,1-1%. Możliwości wykupu jest więcej. Obszernie opisujemy je w tekście: Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

* – wyniku zmian podatkowych od 2021r środkiem trwałym używanym jest taki, który był wykorzystywany przez podmiot inny niż podatnik przez co najmniej 6 miesięcy. Ta zmiana sprawia, że nowy pojazd wzięty w leasing nie będzie po wykupie traktowany jako pojazd używany, bowiem użytkuje go cały czas ten sam podatnik. To oznacza amortyzację przez 60 miesięcy, zamiast 30.

.

Leasing na samochód osobowy to tanie finansowanie

Leasing jest tanią formą finansowania. Nawet przedsiębiorców o niskich dochodach stać na ratę. A przecież korzystają z niej również wielkie firmy, które doceniają niski koszt pieniądza. Nie trzeba płacić całości kapitału od razu, wystarczy dysponować wkładem własnym.

Można też liczyć na ubezpieczenie OC AC NNW przez leasing w dobrej cenie. Doceniają to spółki zoo i właściciele jednoosobowych firm bez wypracowanych zniżek ubezpieczeniowych.

Leasing samochodu w euro

Przy obecnym wiborze leasing samochodu w euro jest nieco tańszy od leasingu w złotówkach. Leasing na samochód osobowy w euro jest dedykowany firmom zarabiającym w euro. Dla nich nie ma ryzyka kursowego. Więcej na temat leasingu w euro piszemy we wpisie Leasing w euro.

W leasingu w euro warto zapytać dealera samochodowego o kurs przeliczeń z PLN na EUR i porównać go z kursem leasingodawcy.

złotówki czy euro

.

Łatwo dostać leasing na samochód osobowy

Uzyskanie leasingu na samochód osobowy jest proste.

 • Przedstawiasz informacje o samochodzie.
 • Wypełniasz prosty wniosek leasingowy.
 • Przy droższych samochodach dołączasz również dokumenty finansowe.
 • Ocena wniosku o leasing następuję najczęściej w procedurze uproszczonej. To oznacza krótki czas oceny i szybką odpowiedź.

.

Leasing dla nievatowca

Czy leasing samochodu jest opłacalny dla firm niebędących płatnikami VAT? Firmy te nie odliczą VAT ale mogą skorzystać ze wszystkich pozostałych wyżej wymienionych zalet leasingu i zmniejszą podatek dochodowy do zapłaty.

A gdy wykupią samochód jako środek trwały i chcą go potem przenieść do majątku prywatnego – nie muszą odprowadzać podatku VAT o tej operacji. Dodatkowe informacje w tekście Leasing dla nievatowca.

.

Samochody nowe i używane, z Polski i z zagranicy

Można leasingować nowe i używane pojazdy (maksymalnie 7-8-letnie). Mogą to być pojazdy krajowe lub zagraniczne, w tym pochodzące z USA. Leasing samochodów z zagranicy jest na tyle obszernym zagadnieniem, że poświęciliśmy mu osobny wpis: Leasing samochodów sprowadzanych z zagranicy.

Jak widzisz korzyści płynących z leasingu jest sporo, a przecież nie wymieniliśmy wszystkich. Właśnie dlatego tak dużo samochodów osobowych jest brane w leasing.

.

Samochód osobowy: leasing czy gotówka?

Dobrze prosperujące firmy mogą sobie pozwolić na zakup samochodów osobowych za gotówkę. Czy w tej sytuacji warto rozważyć leasing?

Sądzimy, że tak. Główne powody to:

 • szybsze ujęcie pojazdu w kosztach firmy (2-3 lata w leasingu zamiast 5 lat amortyzacji przy zakupie gotówkowym),
 • wyższy, niż 150 000 zł limit kosztów dzięki zastosowaniu wysokiego wykupu – dotyczy droższych samochodów,
 • łatwość w odliczaniu 100% VAT od dużej części kapitału z krótkim czasem użytkowania pojazdu tylko na użytek firmowy,
 • ciągle dostępny wykup prywatny.

.

Ubezpieczenie OC AC NNW w leasingu samochodu osobowego

Samochód osobowy w leasingu musi zostać ubezpieczony w zakresie OC AC NNW.

Możesz skorzystać z oferty ubezpieczenia leasingodawcy lub ubezpieczyć na zewnątrz, jeśli znajdziesz lepszą ofertę. Ubezpieczenie zewnętrzne zwykle opłacamy jednorazowo, przez leasingodawcę – można płacić również w ratach leasingu.

Ubezpieczasz pojazd od wartości netto (odliczenie 100% VAT), netto + 50% VAT (odliczenie 50% VAT) lub brutto (nievatowcy).

Dla pojazdów do 150.000 zł zaliczasz składkę w koszty w całości. Powyżej 150.000 zł – w proporcji, podobnie jak to ma miejsce w leasingu. Szczegóły dotyczące proporcji znajdziesz w tekście: Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady. Proporcji nie stosujemy dla ubezpieczenia OC – zaliczysz je w koszty w całości bez względu na cenę pojazdu.

Tematykę ubezpieczenia leasingowanego samochodu poruszamy obszernie w tekście Ubezpieczenie w leasingu.

.

Leasing na samochód osobowy z ubezpieczeniem GAP

GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection) oznacza ubezpieczenie od straty finansowej. Jest to ubezpieczenie od utraty wartości samochodu działające w przypadku szkody całkowitej lub utraty samochodu (kradzieży). Obecnie cieszy się dużą popularnością.

Ubezpieczenie GAP można opłacić jednorazowo (z góry za cały okres) lub z ratami leasingu. Bardziej opłaca się jednorazowo – zakup bez VAT i bez zwyżki za rozłożenie płatności na raty.

Szczegółowo na temat rodzajów ubezpieczenia GAP, cen i na co zwrócić uwagę napisaliśmy w tekście Ubezpieczenie GAP w leasingu – co to jest i czy warto?

Natomiast dla czytelników bloga oferujemy GAP z rabetem 5%. Ubezpieczenie skonfigurujesz, wycenisz i zakupisz z naliczonym rabatem tutaj:

kupuje gap

.

Jak wziąć w leasing samochód osobowy?

Dokumenty do leasingu samochodu osobowego

Dokumenty do leasingu na samochód osobowy w procedurze uproszczonej:

 • wypełniony wniosek leasingowy,
 • faktura pro forma + specyfikacja techniczna pojazdu

Czasami potrzebne sa również dokumenty finansowe za ubiegły i bieżący rok.

Jak dostać leasing krok po kroku

.

Czy warto skorzystać z oferty leasingu fabrycznego dilera?

Kupując samochód w salonie prawdopodobnie otrzymasz propozycję skorzystania z leasingu fabrycznego. Jeśli jest to leasing na promocyjnych warunkach (101%, 103%, 105% etc.) to warto go rozważyć. Jednakże polecamy spojrzeć na ofertę leasingu całościowo:

 • promocyjne warunki często dotyczą określonego wariantu leasingu, np. 40% wpłaty, 3 lata, 1% wykup, który może nie być odpowiedni dla ciebie,
 • zwykle oferta dilera jest powiązana z koniecznością zakupu ubezpieczenia GAP w cenie nawet 3-krotnie wyższej, od rynkowej (co niweluje oszczędności uzyskane na leasingu),
 • tabele opłat i prowizji dilerów są drogie – zawierają sporo zawyżonych opłat,
 • jakość obsługi umowy w trakcie trwania leasingu będzie słaba,
 • zapisy umowy są niekorzystne w porównaniu do leasingodawców bankowych.

Obszernie tematykę bolączek leasingu dilerskiego poruszamy w tekście Leasing fabryczny – wysokie koszty dodatkowe. Jeśli do oferty leasingu samochodu osobowego podejdziesz holistycznie (kompleksowo) i poświęcisz chwilę na analizę i przemyślenie – prawdopodobnie twój wybór padnie jednak na któregoś z dużych leasingodawców bankowych. A my chętnie pomożemy w wyselekcjonowaniu właściwego w twojej sytuacji i znalezieniu dobrej oferty leasingu.

.

Warunki leasingu samochodu osobowego

.

Leasing samochodu osobowego – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing samochodu a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Leasing na samochód osobowy – oferta Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu na samochód osobowy?

W takim razie czekamy na Twój kontakt.

Nasza oferta:

Leasing samochodów

Kredyt samochodowy

Ubezpieczenie GAP

kupuje gap

Ubezpieczenia komunikacyjne OC AC NNW

Doradztwo leasingowe – aby zmaksymalizować odliczenia podatkowe z leasingu

Ponadto oferujemy:

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing w działalności jednoosobowej

Leasing w spółce zoo

Leasing samochodów kolekcjonerskich i zabytkowych

5/5 - (16 votes)

Poprzedni post

Leasing ciągnika siodłowego – poradnik

Następny post

Leasing maszyn przemysłowych i maszyn produkcyjnych

Wyszukaj:

O autorze

Mikołaj Łagowski

Mikołaj Łagowski

Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.