Leasing na samochód osobowy. Wiele osób kupujących samochód osobowy bierze go w leasing. Przemawia za tym wiele powodów i omówimy je w niniejszym tekście. Podpowiemy też na co zwrócić uwagę, żeby leasing był optymalny podatkowo i jak wziąć samochód w leasing.

leasing na samochód osobowy

Leasing na samochód osobowy

Rynek nowych samochodów osobowych w Polsce w 2021r

Według raportu Samar od stycznia do września 2022r w Polsce zarejestrowano 316.696 samochodów osobowych. W całym 2021r 446.647 samochody osobowe, z czego 183.178 wzięto w leasing. W 2021r udział samochodów premium w całym rynku nowych samochodów osobowych przekroczył 20%.

Najpopularniejsze marki samochodów w Polsce w 2021r

 • Toyota – 74.512 szt.
 • Skoda – 45.065 szt.
 • Volkswagen – 34.420 szt.
 • Kia – 32.323 szt.
 • Hyundai – 26.838 szt.
 • BMW – 23.980 szt.
 • Mercedes – 20.017 szt.
 • Dacia – 19.897 szt.
 • Ford – 19.109 szt.
 • Audi – 18.973 szt.

10 najpopularniejszych modeli samochodów osobowych w Polsce w 2021r

 1. Toyota Corolla – 22.095 szt.
 2. Toyota Yaris – 14.479 szt.
 3. Skoda Octavia – 13.116 szt.
 4. Dacia Duster – 12.460 szt.
 5. Toyota RAV4 – 10.992 szt.
 6. Skoda Fabia – 10.605 szt.
 7. Toyota C-HR – 9962 szt.
 8. Hyundai Tucson – 9585 szt.
 9. Hyundai I30 – 7793 szt.
 10. Kia Sportage – 7658 szt.

Leasing samochodów osobowych w Polsce

Rynek leasingu samochodów osobowych w Polsce w latach 2017-2021. Prezentowane informacje obejmują dane firm leasingowych publikujących dane do Związku Polskiego Leasingu (a nie wszyscy leasingodawcy publikują te dane do publicznej wiadomości, ich lista zmienia się z roku na rok).

2021r – Wyleasingowano 183.178 samochodów osobowych, średnia wartość umowy wyniosła 113.870 zł netto.

2020r – Wyleasingowano 148.853 samochodów osobowych, średnia wartość umowy wyniosła 103.321 zł netto.

2019r – Wyleasingowano 175.760 samochodów osobowych, średnia wartość umowy wyniosła 94.922 zł netto.

2018r – Wyleasingowano 266.071 samochodów osobowych, średnia wartość umowy wyniosła 100.389 zł netto.

2017r – Wyleasingowano 350.448 samochodów osobowych, średnia wartość umowy wyniosła 110.238 zł netto.

leasing samochód osobowy

Dlaczego firmy wybierają leasing na samochód osobowy?

Z leasingu samochodów osobowych korzystają wszelkiego rodzaju firmy – polskie i zagraniczne, mikro, małe, średnie i duże, produkcyjne, handlowe i usługowe. Czemu wybierają leasing? Istnieje wiele powodów.

Leasing samochód osobowy – korzyści podatkowe

Jest wiele korzyści podatkowych z leasingu samochodów osobowych. Jedną z nich jest dwa razy szybsze ujęcie zakupu w kosztach firmy, niż przy zakupie za gotówkę lub w kredycie. Jeśli leasing operacyjny trwa 2 lub 3 lata to przez tyle czasu zaliczasz raty w koszty. Dla porównania amortyzacja nowego samochodu osobowego trwa 5 lat. Dlatego firmy szukające kosztów doceniają leasing samochodowy i w ten sposób kupują pojazdy.

Wysoki koszt na bieżący miesiąc lub rok

Leasing pozwala uzyskać jednorazowo wysoki koszt. Odbywa się to przez wysoką opłatę wstępną do leasingu (do 45% ceny samochodu) bądź wysoką ratę balonową w czasie trwania umowy.

W ostatnim roku czas oczekiwania na nowe samochody osobowe jest długi, nierzadko trzeba czekać nawet rok. Jeśli koszty są potrzebne jeszcze w tym roku, a odbiór samochodu będzie w kolejnym, to leasing pozwoli otrzymać fakturę z tytułu opłaty wstępnej jeszcze w tym roku. Wystarczy podpisać umowę leasingu, która wchodzi w życie po obiorze samochodu. Jeśli wkład włąsny wpłacisz jeszcze w bieżącym roku, to wtedy otrzymasz fakturę z tytułu pierwszej wpłaty do leasing. Wkład własny do leasingu może być wysoki lub niski, w zależności jak potrzebujesz.

Leasing na samochód osobowy a wykup prywatny

Wiele firm, a w szczególności właściciele działalności jednoosobowych, sięga po leasing ze względu na wykup prywatny. Biorą leasing zwykle na 3 lata z 1% wykupem. W trakcie leasingu zaliczają w koszty firmy 99% ceny auta + odsetki od leasingu. Następnie wykupują pojazd prywatnie (nie ksiągując faktury za wykup w kosztach firmy). Do końca 2021r wystarczyło poczekać 6 miesięcy od wykupu i jako osoba prywatna można było sprzedać samochód bez VAT i podatku dochodowego. Od 2022r okres oczekiwania został wydłużony do 6 lat. Możesz jednak podarować pojazd komuś z najbliższej rodziny, a osoba obdarowana może sprzedać pojazd już po 6 miesiącach bez podatków.

Leasing na samochód osobowy – odliczanie 100% VAT

Gdy użytkujesz samochód tylko służbowo możesz odliczać 100% VAT od opłat leasingowych. W tym celu trzeba wysłąć zgłoszenie do Urzędu Skarbowego, prowadzić ewidencję przebiegu samochodu i posiadać regulamin użytkowania samochodu w firmie.

Możesz wykorzystywać okresowo pojazd w 100% do celów działalności, a później przejść na tryb mieszany. Tutaj pojawia się kolejna zaleta leasingu samochodu osobowego. Nie ważne, jak wysokie są opłaty leasingowe. W okresie pełnego odliczania VAT odliczysz 100% VAT od wszystkich opłat leasingowych i wydatków eksploatacyjnych. Gdy są wysokie to odliczasz dużo VATu. Po przejściu w tryb mieszany zaczynasz odliczać 50% VAT. W trakcie leasingu można to zmieniać wielokrotnie.

Podwójny limit kosztów 150 000 zł w leasingu samochodów osobowych

To dotyczy samochodów osobowych, których cena przekracza 150 000 zł. Maksymalny limit kosztów (amortyzacji) dla jednego samochodu osobowego wynosi 150 000 zł. Wszystko powyżej tej kwoty nie jest kosztem uzyskania przychodu firmy. Jednakże w leasingu samochodów osobowych można ten limit wykorzystać dwukrotnie. Za pierwszym razem od opłat leasingowych, za drugim razem od wykupu. W tym celu trzeba podnieść wykup, maksymalnie do 150.000 zł. Jest to jedyna forma zakupu samochodu, która to umożliwia. Więcej informacji oraz kalkulacje znajdziesz w tekście Czy da się odliczyć 2×150 000 zł od leasingu samochodu?

Dla samochodów elektrycznych limit kosztów wynosi 225 000 zł. Także i tu leasing umożliwia zastosowanie limitu kosztów 2 razy. Dodatkowo gdy zakup mieści się w kwocie 225 000 zł możesz skorzystać z dopłaty w programie Mój Elektryk.

Wykup samochodu osobowego z leasingu

Podnosząc kwotę wykupu możemy w leasingu zaliczyć w koszty firmy znacznie więcej, niż tylko 150 000 zł. A nawet jeśli kupujesz samochód osobowy do 150 000 zł zastosowanie wysokiego wykupu pozwoli obniżyć miesięczną ratę leasingu.

Mała rata leasingu

Część leasingobiorców wybiera leasing z powodu niskiej raty. Biorą leasing bez wkładu własnego lub z niskim wkładem własnym i wysokim wykupem. W ten sposób płacą nieduże raty i przed końcem leasingu często dokonują cesji leasingu. Ta grupa chce jeździć dobrymi, nowymi samochodami.

Wysoki wykup daje różne opcje. Można:

 • wykupić samochód i zostawić w firmie. Wtedy odliczasz 1/2 VAT od wykupu a pozostałą kwotę amortyzujesz przez 30 miesięcy (samochody używane) lub 60 miesięcy (samochody nowe). Gdy po pewnym czasie sprzedasz pojazd – kwotę niezamortyzowaną odejmiesz od kwoty sprzedaży i do opodatkowania pozostanie tylko różnica.
 • wykupić pojazd i od razu sprzedać. Możesz wykupić pojazd jako towar handlowy, zamiast na środki trwałe. To pozwoli ci odliczyć 100% VAT od wykupu. Im większy wykup tym wyższa korzyść. Pamiętaj o wpisaniu odpowiedniego kodu związanego z handlem samochodami w PKD firmy.
 • nie wykupić pojazdu. Ta opcja przysługuje w najmie długoterminowym.
 • rozłożyć wykup na raty. Firma leasingowa może wydłużyć umowę o rok, dwa lub dłużej. Decydując się na ten ruch obniżasz finalną wartość wykupu. Możesz też poszukać kupca na samochód, który wyłoży potrzebną kwotę na wykup tytułem zaliczki na późniejszy zakup.

Uzupełnieniem do wyżej wymienionych opcji jest jeszcze wykup prywatny z leasingu opisany wcześniej. Stosujemy go wtedy, gdy wykup wynosi 0,1-1%.

Leasing samochodu to tanie finansowanie

Leasing jest tanią formą finansowania. Nawet przedsiębiorców o niskich dochodach stać na ratę. A przecież korzystają z niej również wielkie firmy, które doceniają niski koszt pieniądza. Nie trzeba płacić całości od razu, wystarczy dysponować wkładem własnym. Można też liczyć na ubezpieczenie OC AC NNW przez leasing w dobrej cenie. Doceniają to spółki zoo i właściciele jednoosobowych firm bez wypracowanych zniżek ubezpieczeniowych.

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie leasingami w euro. Przy obecnym wiborze jest znacznie tańszy od leasingu w złotówkach. Leasing na samochód osobowy w euro jest dedykowany firmom zarabiającym w euro. Dla nich nie ma ryzyka kursowego. Więcej na temat leasingu w euro piszemy we wpisie Leasing w euro.

Łatwo dostać leasing na samochód osobowy

Uzyskanie leasingu na samochód osobowy jest proste. Przedstawiasz informacje o samochodzie, wypełniasz prosty wniosek leasingowy. Przy droższych samochodach dołączasz również dokumenty finansowe. Ocena wniosku o leasing następuję najczęściej w procedurze uproszczonej. To oznacza krótki czas oceny i szybką odpowiedź.

Leasing dla nievatowca

Czy leasing jest opłacalny dla firm niebędących płatnikami VAT? Firmy te nie odliczą VAT ale mogą skorzystać ze wszystkich pozostałych wyżej wymienionych zalet leasingu i zmniejszą podatek dochodowy do zapłaty. A gdy wykupią samochód jako środek trwały i chcą go potem przenieść do majątku prywatnego – nie muszą odprowadzać podatku VAT.

Samochody nowe i używane, z Polski i z zagranicy

Można leasingować nowe i używane pojazdy (maksymalnie 7-8-letnie). Mogą to być pojazdy krajowe lub zagraniczne, w tym pochodzące z USA. Więcej na temat leasingu samochodów z zagranicy przeczytasz we wpisie Leasing samochodów sprowadzanych z zagranicy.

Jak widzisz korzyści płynących z leasingu jest sporo, a przecież nie wymieniliśmy wszystkich. Właśnie dlatego tak dużo samochodów osobowych jest brane w leasing.

Samochód osobowy: leasing czy gotówka?

Dobrze prosperujące firmy mogą sobie pozwolić na zakup samochodów osobowych za gotówkę. Czy w tej sytuacji warto rozważyć leasing?

Sądzimy, że tak. Głównymi powodami są:

 • szybsze ujęcie pojazdu w kosztach firmy (2-3 lata w leasingu zamiast 5 lat amortyzacji przy zakupie gotówkowym),
 • wyższy, niż 150 000 zł limit kosztów dzięki zastosowaniu wysokiego wykupu,
 • łatwość w odliczaniu 100% VAT od dużej części kapitału z krótkim czasem użytkowania pojazdu tylko na użytek firmowy.

Jak wziąć w leasing samochód osobowy?

Dokumenty do leasingu samochodu osobowego

Aby otrzymać leasing na samochód osobowy w procedurze uproszczonej, potrzebne będą:

 • wypełniony wniosek leasingowy,
 • faktura pro forma + specyfikacja techniczna pojazdu

Czasami potrzebne sa również dokumenty finansowe za ubiegły i bieżący rok.

Parametry leasingu samochodu osobowego

.

Leasing na samochód osobowy – oferta Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu na samochód osobowy?

W takim razie czekamy na Twój kontakt.

Nasza oferta:

Leasing samochodów

Kredyt samochodowy

Ubezpieczenie GAP

Ubezpieczenia komunikacyjne OC AC NNW.

Doradztwo leasingowe

Ponadto oferujemy:

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing auta od 2019r – aktualne zasady podatkowe

Leasing w działalności jednoosobowej

Leasing w spółce zoo

Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

Leasing a faktura vat marża – jaki leasing wybrać?

Poprzedni post

Dokumenty do leasingu – jakie są potrzebne?

Następny post

Rejestracja samochodu w leasingu