Czas poznać kolejną możliwość finansowania zakupu maszyny, jaką jest pożyczka pod dotacje unijne. Jest to finansowanie alternatywne dla kredytu. Zastanawiasz czy wybrać leasing czy kredyt? Leasing pożyczka łączy w sobie najlepsze cechy ich obu.

Zobacz nasz film o pożyczkach pod dotacje unijne i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Co to jest pożyczka leasingowa?

Na czym polega pożyczka pod dotacje unijne? Stroną finansującą jest firma leasingowa, a nie bank. Oznacza to mniej dokumentów, niż przy kredycie. Ponadto decyzję dostaniesz w ciągu 1-2 tygodni zamiast 1 miesiąca. Ocena dokonywana jest w oparciu o procedury firm leasingowych.

Dostałeś dotację i teraz chcesz zrealizować inwestycję? Leasing pożyczka zwykle finansuje zakup maszyn z uwzględnieniem Twojego wkładu własnego (rzadko bez). Najczęściej wkładem własnym jest podatek VAT, ale równie dobrze może być to np. 10% brutto ceny zakupu. Pozostałą część wykłada firma leasingowa.

Po kilku miesiącach od zakupu – zwykle 3-6 miesiącach –  dostajesz dotację na konto. Standardowo dotacja jest jednym z zabezpieczeń pożyczki. Przeznaczasz ją na spłatę znacznej części pożyczki ale możesz też poprosić o zatrzymanie części lub całości dotacji na bieżącą działalność firmy. Przy dobrej kondycji finansowej Twojej firmy jest to możliwe.

Tyle ogółem ale, jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach. Spójrzmy więc na zalety i wady pożyczek pod dotacje.

.

Zalety pożyczki pod dotacje:

 • Od początku jesteś właścicielem przedmiotu pożyczki. Faktura sprzedaży przedmiotu wystawiona jest na Twoją firmę. Dzięki temu możesz rozliczyć dotację jednym wnioskiem o płatność i otrzymać całość dotacji jednorazowo – identycznie jak w kredycie.
 • Pożyczkę podatkowo rozliczysz identycznie jak kredyt – przedmiot pożyczki zalicza się do Twoich środków trwałych i to Ty dokonujesz odpisów amortyzacyjnych. Kosztem z tytułu pożyczki są odsetki.
 • VAT od przedmiotu finansowania rozliczasz jednorazowo.
 • Koszt pożyczki jest porównywalny z kosztem kredytu – nie przepłacasz.
 • Zabezpieczeniami pożyczki są standardowo: zastaw rejestrowy na finansowanej maszynie, weksel z deklaracją wekslową, cesja z dotacji oraz cesja z ubezpieczenia na rzecz firmy leasingowej. Firmy leasingowe rzadko stosują dodatkowe zabezpieczenia, a jeśli już to robią to najczęściej proszą o poręczenie reprezentanta za spółkę lub zastaw na dodatkowym środku trwałym. Czasami rezygnują z cesji z dotacji w części lub w całości – wtedy dotacja poprawia płynność finansową Twojej firmy.
 • Pożyczka jest elastyczna – możesz ją spłacać od 6 miesięcy do 7 lat w ratach równych, malejących lub sezonowych (duże raty płacisz w miesiącach, w których dużo zarabiasz). Zwykle jedna z rat uwzględnia spłatę dotacji i jest znacznie wyższa od pozostałych (rata balonowa). Harmonogram spłaty możesz zmienić aneksem w trakcie trwania umowy, a umowę zakończyć w dowolnym momencie jej trwania.
 • Finansujesz wartość brutto lub netto zakupu. Jeśli brutto to VAT od zakupu spłacasz najczęściej w 3 lub 4 racie pożyczki, gdy już dostaniesz zwrot VAT z Urzędu Skarbowego.
 • Ocena wniosku o przyznanie pożyczki leasingowej trwa krócej, niż przy kredycie i wymaga mniej dokumentów – procedury oceny są zbliżone do procedur stosowanych przy leasingu.
 • Do odsetek od pożyczki nie dolicza się VAT, podobnie jak przy kredycie.
 • Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu maszyny (czyli zakupie z terenu Unii Europejskiej) kupujesz za kwotę netto i taką kwotę też finansujesz.
 • Pożyczka jest dostępna również dla rolników nie prowadzących działalności gospodarczej. Stała się bardzo popularną metodą zakupu. 75% rolników, którym przyznano dotację i szukają finansowania, wybiera właśnie pożyczkę.
 • Standardowo dostępne waluty to PLN i EUR (jeśli część przychodów masz w euro).
 • Pożyczka pod dotacje unijne nie musi być widoczna w BIKu.

.

Wady pożyczki pod dotacje:

 • Możesz finansować w ten sposób tylko ruchome środki trwałe (głównie maszyny i urządzenia) – przede wszystkim maszyny. Firma leasingowa nie sfinansuje np. kosztów badań, budowy hali czy zakupu instalacji będących częścią projektu unijnego.
 • Możesz mieć trudność w finansowaniu przedmiotów specjalistycznych o małym rynku wtórnym lub przedmiotów będących prototypami w swojej dziedzinie.
 • Często trzeba mieć pieniądze na wkład własny.
 • Pożyczka, w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, jest widoczna w bilansie w zobowiązaniach kredytowych. Wpływa to na wskaźniki bilansowe firmy.
 • Nie sfinansujesz w ten sposób projektów realizowanych z pomocą kredytu technologicznego.
 • Nie odlicza się VAT od odsetek (bo VAT nie występuje), ale odsetki naliczane są od kwoty brutto pożyczki. W efekcie jeśli jesteś płatnikiem VAT w leasingu podatkowo odliczysz więcej.
 • Ponosisz koszty ustanowienia zastawu rejestrowego na każdym finansowanym środku trwałym (200 zł za ustanowienie zastawu, 50 zł za wykreślenie).

.

Pożyczka pod dotacje – na czyje konto trafia przelew?

Firma leasingowa przelewa pieniądze bezpośrednio na konto sprzedawcy maszyny.

Jeśli jednak na potrzeby projektu unijnego przelew za maszynę musi wyjść z Twojego rachunku bankowego to również jest wykonalne. Leasingodawca zażąda ustanowienia blokady na Twoim rachunku bankowym – tzn. przeleje pieniądze na Twój rachunek, ale środki te Twój bank wyśle tylko i wyłącznie na konto sprzedawcy maszyny.

Innymi słowy nie będziesz miał możliwości rozporządzania nimi wedle uznania. Na taką operację zgodę musi wyrazić Twój bank i może to potrwać kilka dni. Jeśli bank się nie zgodzi (istnieje taka możliwość) – trzeba będzie otworzyć rachunek w innym banku. Przykład transakcji z takim wymogiem opisujemy w tekście Pożyczka leasingowa dla piekarni na zakup linii technologicznej do produkcji wyrobów cukierniczych.

Dlatego tak ważne jest, żeby nie zostawiać składania wniosku o pożyczkę leasingową na ostatni moment.

.

Płatność pożyczką pod dotacje zagranicę

Jeśli kupujesz przedmiot zagranicą leasingodawca może zapłacić do zagranicznego sprzedawcy. Płatności najczęściej następują w 3-4 transzach na podstawie trójstronnej umowy zakupu. Stroną jesteś Ty, leasingodawca i sprzedawca. Zwykle ostatnie 10% przelewane jest po uruchomieniu maszyny w twojej firmie.

Nabywając maszynę z terenu Unii Europejskiej dokunujesz wewnątrzwspólnotowego nabycia i płacisz kwotę netto. I na taką wartość opiewa pożyczka pod dotacje.

Zagadnienie zakupu maszyn z zagranicy omawiamy obszernie w tekście Leasing maszyn z zagranicy.

.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozpatrzenia wniosku o pożyczkę leasingową?

Standardowe dokumenty do pożyczki leasingowej:

 • Dokumenty finansowe za 1-2 zamknięte lata i rok bieżący (Pit 36 i B z UPO + podsumowanie książki przychodów lub bilans i rachunek zysków i strat).
 • Faktura pro forma + specyfikacja techniczna maszyn do zakupu.
 • Wypełniony wniosek o pożyczkę na formularzu leasingodawcy.
 • Umowa o dofinansowanie unijne z załącznikami.

Przy okazji składania wniosku bardzo często dołączamy dodatkowo:

 • Wykaz środków trwałych firmy.
 • Wniosek o dofinansowanie z biznesplanem, który składałeś do urzędu ubiegając się o przyznanie dotacji.

Leasingodawca może poprosić o dodatkowe dokumenty, przykładowo: aktualne zaświadczenia o niezaleganiu wobec ZUS i US (zwykle wymagane na etapie płatności do sprzedawcy maszyn), opinie bankowe czy kontrakty z odbiorcami.

Na przestrzeni lat zorganizowaliśmy wiele pożyczek leasingowych pod projekty unijne.

Powyższy tekst został również opublikowany w miesięczniku „Świat Druku” 2/2021.

.

Zapytaj o warunki leasing pożyczki dla Twojej firmy.

Zadzwoń pod nr 508 747 525 lub napisz na mikolaj.lagowski@leason.pl i dowiedz się więcej.

.

Oferta finansowania w Leason

Szukasz finansowania? Sprawdź u nas. Wyślij zapytanie korzystając z formularza kontaktu na dole strony, napisz maila lub zadzwoń.

Pożyczka leasingowa

Leasing maszyn

Leasing urządzeń i sprzętu

Leasing na auto

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Promesa leasingowa – jak ją dostać?

Pożyczka na maszyny

Pożyczka leasingowa bez dotacji

VAT od odsetek w leasingu finansowym, operacyjnym i pożyczce leasingowej

Finansowanie pożyczką na laser fibrowy za 1,4 mln zł z dotacją [case study]

5/5 - (28 votes)

Poprzedni post

Leasing samochodów kolekcjonerskich i zabytkowych

Następny post

Leasing maszyn z zagranicy