Kaucja gwarancyjna (zwana także depozytem gwarancyjnym) zabezpiecza umowę leasingu przed nieterminowymi płatnościami leasingobiorcy.

Kaucja ma charakter zwrotny. Może być zaliczona na poczet spłat ostatnich rat leasingu lub wykupu. Może być także zwrócona na konto. Może być płatna na początku trwania umowy leasingu, w trakcie lub na końcu (tzw. kaucja wykupowa płatna z ostatnią ratą leasingu i zaliczana na poczet wykupu).

W leasingu operacyjnym najczęściej stosowaną formą kaucji gwarancyjnej jest płatność wykupu z ratami leasingu. Jest stosowana, gdy wykup jest wysoki (np. 20% wartości przedmiotu leasingu). Mówimy wtedy o wykupie pokrytym depozytem.

Jak to działa?

Pierwsza wpłata 10%, czas trwania umowy 3 lata (35 rat leasingu), wykup 20%, cena przedmiotu leasingu 100 000 zł netto.

Wraz z ratą leasingu co miesiąc spłacasz 1/35 wykupu, czyli 571,43 zł.

Technicznie co miesiąc otrzymujesz fakturę na wysokość raty leasingu oraz notę księgową na wartość 1/35 wykupu netto. VAT od wykupu płacisz zwykle na koniec umowy leasingu.

Jakie są skutki zastosowania wykupu pokrytego depozytem?

  1. Podatkowe – w momencie comiesięcznej płatności twoim kosztem uzyskania przychodu jest tylko rata leasingu. Kwota z noty księgowej nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w momencie płatności, ale na koniec leasingu otrzymasz fakturę na całą wartość wykupu. Faktura ta jest już opłacona w kwocie netto, dopłacasz VAT. Jeśli wartość wykupu pokrytego depozytem przekracza 10000 zł netto to wykupiony środek trwały wprowadzasz do ewidencji środków trwałych i amortyzujesz.
  2. Cenowe – dzięki temu, że wykup spłacany jest sukcesywnie z ratami i nie generuje odsetek do końca trwania umowy leasingu sam leasing jest tańszy, niż gdybyś płacił wykup jednorazowo na końcu. Przy leasingu na 3 lata z wykupem 20% suma opłat leasingowych będzie niższa o około 1,3-1,5% jeśli wykup będzie spłacany z ratami leasingu.

Szukasz leasingu? Skorzystaj z naszej oferty:

Leasing samochodów

Leasing maszyn

Poprzedni post

Ile najwięcej można spłacić w pierwszym roku leasingu?

Następny post

10 największych firm leasingowych w Polsce po I półroczu 2018