Lekarze to jedni z najlepszych klientów firm leasingowych. Finansują m.in. urządzenia medyczne, samochody oraz wyposażenie gabinetów. Zazwyczaj bardzo rzetelnie spłacają comiesięczne raty, dlatego mogą liczyć na preferencyjne traktowanie. Czego możesz się spodziewać ze strony firm leasingowych będąc lekarzem?

Leasing sprzętu medycznego dla lekarzy – procedura uproszczona?

Zdecydowanie tak! Większość zakupów finansowanych dla lekarzy mieści się w ramach procedur uproszczonych.  W zależności od leasingodawcy, limity oceny wynoszą od 200 000 zł do nawet 1 mln zł bez dokumentów finansowych. Prostota tych procedur wynika z małej ilości dokumentów oraz szybkiego czasu oceny wniosku. Zwykle w procesie leasingu dla lekarzy zostaniesz poproszony o przedstawienie informacji o maszynie (pro forma + opis techniczny) oraz wypełnionego wniosku leasingowego i prawa wykonywania zawodu. Wyniki finansowe najczęściej oświadczasz na wniosku lub nie podajesz ich wcale. Co więcej w ramach procedury uproszczonej możesz także wyposażyć swój gabinet w meble. Najczęściej bez wkładu własnego lub z niewielkim wkładem własnym. Także, gdy działalność prowadzisz od niedawna.

Jest to wyjątkowe podejście ze strony leasingodawców. Poza lekarzami nowe firmy nie mają szans na finansowanie mebli a urządzenia mogą leasingować z wysokim wkładem własnym.

Leasing dla lekarza – co możesz finansować?

Leasing sprzęty medycznego: skanery, aparaty USG, unity stomatologiczne, rentgeny, lasery, analizatory, aparaty pomiarowe, spirometry, echokardiografy i wiele innych. Do tego dochodzą także samochody nowe i używane, motocykle, rowery.

Poza sprzętem medycznym czy samochodem mogą to być także:

  • meble (medyczne i zwykłe),
  • sprzęt IT,
  • oprogramowanie,
  • instrumenty zabiegowe.

Generalnie leasing dla lekarza obejmuje wszystkie ruchome środki trwałe niezbędne do prowadzenia działalności.

Wiek urządzeń medycznych

Jeśli chodzi o sprzęt medyczny, w leasingu przeważają urządzenia nowe. Sporadycznie zdarza się finansowanie używanego, kilkuletniego sprzętu medycznego – wtedy dodatkowo leasingodawca po ocenie wniosku poprosi o wycenę do leasingu.

Leasing czy pożyczka leasingowa?

  • Dla lekarzy do finansowania urządzeń medycznych oraz wszelkich przedmiotów ze stawką VAT 8% korzystniejsza podatkowo jest pożyczka leasingowa. Finansowanie to zostało stworzone w wyniku analizy potrzeb lekarzy  przez połączenie leasingu finansowego z kredytem bankowym. Cechą zaczerpniętą z kredytu jest VAT naliczany tylko od wartości sprzętu i wliczony w ratę miesięczną (w przeciwieństwie do leasingu finansowego, gdzie VAT płatny jest z góry). Z kolei cechą zaczerpniętą z leasingu jest wyjątkowo prosta procedura jej udzielenia oraz rozwiązania amortyzacji i zaliczania w koszty. Dlaczego leasing pożyczka jest dla lekarzy korzystniejsza od leasingu? Sprawdź w moim wcześniejszym wpisie.
  • Gdy przedmiotem leasingu jest nowy samochód z salonu – ze względów podatkowych korzystniejszy jest leasing operacyjny.
  • Gdy przedmiotem zakupu jest sprzęt o niedużej wartości (1000 zł – 20000 zł) polecam leasing online, w którym możesz skorzystać i z leasingu i z pożyczki leasingowej w 15 minut przez internet.

W skrócie:

1) Leasing operacyjny – opłacalny, gdy firma jest Vatowcem oraz VAT na sprzęcie wynosi 23%
2) Leasing finansowy – warto, gdy firma jest VATowcem a VAT na sprzęcie wynosi 8%
3) Pożyczka leasingowa – najlepsza gdy firma nie jest Vatowcem a VAT na sprzęcie wynosi 8%.

Szerzej wyjaśniam to we wpisie o VAT od odsetek w leasingu i pożyczce.

Na ile lat leasing sprzętu medycznego lub pożyczka leasingowa?

  • Dla sprzętu medycznego czas spłaty wynosi od 2 do 6 lat, w pożyczce leasingowej może być to również krótszy okres.
  • Dla samochodów czas spłaty wynosi od 2 do nawet 7 lat.

Jeśli szukasz finansowania na wyposażenie gabinetu bądź samochód:

Pełna oferta leasingu samochodów >>

Oferta pożyczki leasingowej >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

VAT od odsetek w leasingu finansowym, operacyjnym i pożyczce leasingowej na przykładzie lekarza

10 najczestszych pytań o leasing z branży medycznej

Nie jesteś płatnikiem VAT. Czy leasing jest dla ciebie?

Poprzedni post

Import maszyny lub linii technologicznej a leasing – co powinieneś wiedzieć o leasingu maszyn z zagranicy?

Następny post

Pożyczka leasingowa dla piekarni na sfinansowanie zakupu linii technologicznej do produkcji wyrobów cukierniczych [case study]