Leasing IT – pod pojęciem IT w leasingu kryje się cała infrastruktura informatyczna firmy – software i hardware.

Począwszy od małego sprzętu komputerowego, jak myszka czy klawiatura, poprzez laptopy, smartfony, komputery, monitory, tablety, drukarki, kopiarki, serwery, a kończąc na oprogramowaniu (standardowym, jak i specjalistycznym lub CRMach).

W przeszłości branża leasingowa wzbraniała się przed udzielaniem leasingu na tego typu urządzenia (chyba, że dla stałych, dużych klientów). Dziś leasing IT jest dostępny nawet dla najmniejszych firm i możesz wyleasingować tablet już od 500 zł netto. Nadal jednak oferują go tylko wybrane firmy leasingowe.  Co warto wiedzieć o leasingu IT?

Zobacz nasz najnowszy film o leasingu IT i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Leasing sprzętu IT – poradnik leasingobiorcy

Dziś każda firma potrzebuje do pracy sprzętu komputerowego. Najczęściej za zakup płacimy gotówką, ale część przedsiębiorców woli skorzystać z leasingu. Zwłaszcza gdy do firmy potrzeba kilku czy kilkunastu komputerów lub laptopów, co stanowi większy jednorazowy wydatek.

.

Jak wygląda rynek leasingu na sprzęt IT w Polsce za lata 2018-2023

Rynek leasingu sprzętu IT (sprzęt + oprogramowanie) w Polsce w latach 2018-2022. Prezentowane informacje obejmują dane firm leasingowych publikujących dane do Związku Polskiego Leasingu (a nie wszyscy leasingodawcy publikują te dane do publicznej wiadomości, ich lista zmienia się z roku na rok).

 • 2022r – Zawarto 21.323 umów leasingu na sprzęt IT (w tym 691 na oprogramowanie) o łącznej wartości 904 mln zł (oprogramowanie 108 mln zł), średnia wartość umowy 42 tys. zł netto.
 • 2021r – Zawarto 21.735 umów leasingu na sprzęt IT (w tym 824 na oprogramowanie) o łącznej wartości 860 mln zł (oprogramowanie 87 mln zł), średnia wartość umowy 40 tys. zł netto.
 • 2020r – Zawarto 17.791 umów leasingu na sprzęt IT (w tym 682 na oprogramowanie) o łącznej wartości 790 mln zł (oprogramowanie 53 mln zł), średnia wartość umowy 44 tys. zł netto.
 • 2019r – Zawarto 16.014 umów leasingu na sprzęt IT (w tym 713 na oprogramowanie) o łącznej wartości 846 mln zł (oprogramowanie 55 mln zł), średnia wartość umowy 53 tys. zł netto.
 • 2018r – Zawarto 14.485 umów leasingu na sprzęt IT (w tym 711 na oprogramowanie) o łącznej wartości 730 mln zł (oprogramowanie 86 mln zł), średnia wartość umowy 50 tys. zł netto.

W 2023r wartość wyleasingowanego sprzętu IT wyniosła 1 035 mln zł, z tego oprogramowanie 115 mln zł.

Warto dodać, że często przedmiotem leasingu IT są 1-2 laptopy na zdecydowanie mniejsze kwoty, niż to wynika ze średniej wartości transakcji.

.

Warunki leasingu sprzętu IT

Przedsiębiorcy wybierają zwykle krótki leasing (między 18 a 36 miesięcy). Chcą szybko spłacić leasing, bo wartość umowy najczęściej jest nieduża, a raty leasingu niskie. 18 miesięcy to najkrótszy możliwy czas leasingu i wynika z 30% stawki amortyzacji sprzętu IT.

Niektórzy preferują dłuższy czas spłaty – w takim wypadku możemy rozłożyć spłatę na 4 lata. Jednakże firmy leasingowe niechętnie udzielają leasingu na dłużej niż 3 lata – jest to dla nich ryzykowne. Wynika to z szybkiego postępu technologicznego i dużej utraty wartości sprzętu IT w krótkim czasie. Dlatego jeśli chcesz długiego okresu spłaty leasingu, wiele zależy od Twoich dokumentów finansowych.

Minimalna cena zakupu w leasingu online wynosi 500 zł netto, w tradycyjnym leasingu urządzeń 3000 zł. Różne firmy leasingowe ustalają różne wysokości kwoty minimalnej. Możesz liczyć na ocenę w procedurze uproszczonej – bez okazywania wyników finansowych firmy.

Powyżej 50 000 zł – zwykle z dokumentami finansowymi albo na oświadczenie o dochodzie. Co ciekawe, możesz dostać leasing na 100% wartości sprzętu IT.  Jest tak, ponieważ raty leasingu są nieduże, a umowy zawierane są na wyższych marżach, niż w przypadku leasingu aut lub leasingu maszyn o większej wartości jednostkowej.

Warunki leasingu na sprzęt IT wyglądają następująco:

.

Kryteria oceny wniosku o leasing IT

Firmy leasingowe wyspecjalizowane w leasingu IT oczekują, że obroty firmy (roczna sprzedaż) będą co najmniej 10 razy wyższe od kwoty leasingu. Czyli jeśli chcesz leasing na komputery za 20 000 zł netto, to twoja sprzedaż za ostatni zamknięty rok powinna wynieść co najmniej 200 000 zł.

Duże, komercyjne firmy leasingowe udzielające leasingu na sprzęt komputerowy mają inne kryteria oceny i oczekują najczęściej wkładu własnego min. 10%.

leasing sprzęt IT

.

Szybki leasing online sprzętu IT do 100 000 zł netto w Leaselink

Nieco inaczej wygląda ocena jeśli chodzi o leasing online.

Tutaj finansujemy urządzenia nowe i używane (bez wyceny) do 100 000 zł netto, w tym:

 • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
 • 30 000 – 100 000 zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez kontaktu z doradcą leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Podstawą do udzielenia tego leasingu jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz jako dłużnik w KRD to prawdopodobnie dostaniesz leasing.

Możesz także finansować używany sprzęt IT, co jest niespotykane. Minimalna pierwsza wpłata wynosi 1%.

Jeśli kupujesz sprzęt IT o większych wartościach (powyżej 30 000 zł netto) możesz liczyć na korzystne warunki cenowe leasingu.

Przy mniejszych kwotach suma opłat znacząco odbiega od kosztów leasingu np. samochodu.

.

Leasing sprzętu IT online w Grenke

Ponadto może Cię zainteresować szybki i wygodny leasing załatwiany przez internet w Grenke

 • 3000 – 200 000 zł netto bez dokumentów finansowych
 • 200 000+ zł netto z dokumentami finansowymi. Możliwy leasing na kwoty powyżej 500.000 zł netto.
 • wkład własny od 0%
 • Czas spłaty do 5 lat

Aby sprawdzić warunki leasingu mebli i złożyć wniosek leasingowy klikasz w link: WEŹ LEASING

Wcześniej przygotuj fakturę pro forma lub zamówienie od dostawcy wskazujące na przedmiot leasingu.

Uwaga – linki prowadzące do leasingu online są linkami afiliacyjnymi. Nie namawiam Cię do korzystania z usługi, która nie jest Ci potrzebna. Jeżeli jednak uznasz, że ta forma finansowania ma sens i zechcesz skorzystać z oferty leasingu za pośrednictwem naszego bloga, będę Ci bardzo wdzięczny. Dla Ciebie to jedno kliknięcie, dla nas szansa na pozyskanie środków na dalszy rozwój bloga. Dlatego serdecznie dziękuję jeśli uznasz, że warto to zrobić.

.

Leasing oprogramowania

Warunki leasingu oprogramowania wyglądają podobnie, jak przy leasingu hardware. Z jedną różnicą – producent oprogramowania musi wyrazić zgodę na przeniesienie licencji na użytkowanie oprogramowania na firmę leasingową, a ta na leasingobiorcę.

Jak pisze Beata Kostrzycka na łamach portalu poradnikprzedsiebiorcy.pl:

Oprogramowanie biznesowe stanowi wartość niematerialną i prawną (zgodnie z prawem cywilnym). Tymczasem przedmiotem umowy leasingu może być jedynie rzecz materialna. W związku z tym, przy zawieraniu umowy należy określić warunki korzystania nie tyle z oprogramowania, co z praw autorskich (licencji) do niego. Pozostałe elementy umowy nie różnią się od standardowych regulacji.

Jej założenie jest identyczne, jak w przypadku środków trwałych – finansujący, a więc leasingodawca przekazuje korzystającemu – leasingobiorcy, prawo do używania określonej w umowie rzeczy, przez określony czas, za wniesieniem odpowiedniej opłaty (w formie rat).

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych pojawia się jednak jedna inna poważna komplikacja w postaci ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Wynika ona z faktu, iż bardzo często produkt, jakim jest oprogramowanie sprzedawany jest z licencją umożliwiającą jego użytkowanie tylko przez jedną firmę (leasingodawcę). W związku z tym konieczne jest uzyskanie zgody producenta na udzielenie finansowania w formie leasingu przedmiotów, których dalszą odsprzedaż zastrzega poprzez ograniczoną licencję.

Większość twórców oprogramowania zgadza się na ten warunek, choć są wyjątki (np. Adobe). W przypadku braku zgody umowa leasingu nie może zostać zawarta.

Jeśli taka sytuacja dotyczy Ciebie, gdy kupujesz sprzęt komputerowy i/lub serwery, a cena oprogramowania jest nieduża w stosunku do całości zakupów to rozwiązaniem może być ukrycie wartości oprogramowania w cenie sprzętu IT. Pod warunkiem, że sprzedawca się na to zgodzi i nie zawyży to drastycznie ceny za hardware w stosunku do cen rynkowych.

Należy pamiętać, że leasingodawca nie będzie skłonny sfinansować kosztu aktualizacji oprogramowania (jeśli aktualizacja dokonywana jest za opłatą). Jeden z naszych klientów sfinansował aktualizację poprzez zrefinansowanie samochodu.

Gdy zakup oprogramowania wiąże się z dużymi kosztami (czasami idącymi w setki tysięcy złotych) leasing bez wkładu własnego jest mało prawdopodobny. Nadal jednak jest możliwy.

Oprogramowanie można także finansować pożyczką leasingową.

Szukasz oferty leasingu na sprzęt IT?

Sprawdź naszą ofertę leasingu urządzeń lub wypełnij poniższy formularz kontaktu.

Jeśli kwota zakupu nie przekracza 20 000 zł netto – koniecznie sprawdź leasing online.

Dlaczego warto sprawdzić ten leasing? Odpowiedź tutaj >> mikroleasing

.

Oferta leasingu Leason

Leasing urządzeń i sprzętu

Leasing maszyn

Leasing samochodów

.

Wpisy powizązane tematycznie:

Leasing wyposażenia biura i sal konferencyjnych

Leasing smartfona online

Leasing mebli

  4.6/5 - (11 votes)

  Poprzedni post

  Leasing smartfona online

  Następny post

  Leasing jachtów i łodzi

  Wyszukaj:

  O autorze

  Mikołaj Łagowski

  Mikołaj Łagowski

  Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

  mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

  Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.