Przez leasing bez BIK najczęściej mamy na myśli leasing, w którym nie będzie sprawdzana nasza dotychczasowa historia kredytowa. Na pytanie „ile kosztuje leasing bez BIK?” większość osób odpowiada „dużo”. Przekonanie to sprawia, że niektórzy rezygnują z leasingu już na starcie. Sądzą, że dostaną leasing z lichwiarskim oprocentowaniem albo nie dostaną go wcale. W rzeczywistości można dostać leasing bez BIK w dobrej, rynkowej cenie. Jak? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.
Leasing bez BIK – jakie bazy sprawdzają firmy leasingowe?
Firmy leasingowe zwykle weryfikują leasingobiorcę w co najmniej 2 bazach. Różni leasingodawcy sprawdzają różne rejestry. Do najczęściej weryfikowanych należą:
- BIK (Biuro Informacji Kredytowej) – gromadzi i udostępnia dane na temat wszelkich zobowiązań kredytowych klientów (indywidualnych oraz przedsiębiorców) banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. Dane przechowywane w bazie BIK to dane zarówno pozytywne (kredyty spłacane terminowo) jak i negatywne (z opóźnieniami w spłacie).
- BRKN (Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych) – rejestr prowadzony przez Związek Banków Polskich. Banki wpisują osoby mające opóźnienia w spłacie powyżej 2 miesięcy.
- BIG InfoMonitor – udostępnia informacje gospodarcze o zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorców, a także ich terminowym wywiązywaniu się z zobowiązań. Jest również tym BIG-iem w Polsce, który udostępnia dane z baz: Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Związku Banków Polskich (ZBP).
- ERIF BIG – Biuro przyjmuje, przechowuje i ujawnia dane zarówno o dłużnikach, jak i o płatnikach, którzy regulują terminowo swoje zobowiązania finansowe. Znajdują się tam informacje na temat dłużników dopisywanych przez spółki z Grupy Kapitałowej KRUK (największa grupa zarządzająca wierzytelnościami w Polsce) , gdzie indziej niedostępne.
- KRD (Krajowy Rejestr Długów) – rejestr dłużników firmowych zalegających ze spłatą zobowiązań wobec innych firm.
- wewnętrzne bazy leasingodawcy i in.
Pojęcie „leasing bez BIK” odnosi się do pierwszych czterech baz.
W bazach weryfikuje się zarówno firmę, jak i jej reprezentantów. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych chodzi o właściciela. Przy spółkach z o.o. sprawdza się reprezentantów zgodnie z KRS oraz spółkę, czasami także wspólników.
Zła historia kredytowa
Niektóre wpisy w bazach są widoczne nawet przez kilka lat po wygaśnięciu zobowiązania. Jeśli miałeś duże opóźnienia w spłatach kredytu np. 2 lata temu, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że leasingodawca uzyskawszy tą informację odmówi udzielenia leasingu. Nie znaczy to jednak, że każdy leasingodawca.
Co warto wiedzieć na temat organizowania leasingu przy złej historii w bazach?
- Różne firmy leasingowe sprawdzają różne bazy. Czasami wystarczy zwrócić się do leasingodawcy nie weryfikującego tej bazy, w której widniejesz jako dłużnik. Jak sprawdzić który leasingodawca nie weryfikuje danej bazy? Najlepiej zapytać o to doświadczonego brokera mającego wiele firm leasingowych w ofercie.
- Różne firmy leasingowe mają różną tolerancję na opóźnienia w spłatach. Firmy leasingowe A i B sprawdzają dokładnie te same bazy. Firma A chce mieć wyłącznie dobrze płacących klientów dlatego udziela finansowania tym klientom, których opóźnienia w spłatach nie przekraczają 14 dni. Firma B wykazuje wyższą elastyczność i przy weryfikacji wniosku leasingowego interesuje się opóźnieniami powyżej 30 dni a może finansować nawet wtedy, gdy opóźnienia w spłatach kredytów wynoszą do 60 dni.
- Istnieją duże firmy leasingowe nie sprawdzające BIK w ogóle. Tu możesz liczyć na tani leasing w rynkowej cenie. Firmy te sprawdzają KRD i jakikolwiek wpis w tej bazie skreśli Cię, jako dłużnika, już na starcie. Ocena wniosku bazuje głównie na podstawie wyników finansowych firmy. Oznacza to, że nowym firmom trudniej będzie uzyskać leasing (przeczytaj więcej w artykule „Leasing dla nowych firm„). Bądź przygotowany na ocenę w procedurach zwykłych, a jeśli trafi się procedura uproszczona będzie wymagała okazania danych finansowych firmy. W leasingu bez BIK finansowaliśmy wiele maszyn. Wartość niektórych z nich przekraczała 1 mln zł.
- Istnieją na rynku firmy leasingowe finansujące pomimo złej historii w BIK. Sprawdzają prawie wszystkie rejestry. Jeśli podoba im się przedmiot leasingu a Ty (lub twoja firma) posiadasz majątek prywatny jest spora szansa, że dostaniesz u nich leasing. Będzie to jednak drogi leasing. Po ofertę tych firm sięgamy w ostateczności. Kiedy? Gdy przedmiot leasingu jest niezbędny dla Twojej działalności a nie masz środków i możliwości, by kupić go w inny sposób. Bądź przygotowany na możliwe dodatkowe zabezpieczenia na majątku prywatnym lub firmowym oraz niekiedy wysoki wkład własny. W tym leasingu sfinansujesz przede wszystkim samochody (sprawdź: leasing auto), ciągniki siodłowe oraz maszyny budowlane (sprawdź: leasing maszyn).
Co można finansować w leasingu bez BIK?
Większość przedmiotów, możesz normalnie leasingować, czyli:
- maszyny
- auta
- urządzenia* (sprawdź: leasing urządzeń)
*Nieco trudniej finansuje się przedmioty trudno-zbywalne, więc np. trudniejszy będzie leasing mebli lub leasing sprzętu komputerowego. Firmy leasingowe wyspecjalizowane w udzielaniu takich leasingów w większości sprawdzają BIK, choć i tutaj sprawa nie jest z góry przegrana.
Tutaj możesz przeczytać o przypadkach niektórych naszych klientów, którym pomogliśmy zorganizować tani leasing bez bik.
Jeśli masz słaby BIK, zależy Ci na uzyskaniu leasingu i chcesz uzyskać od nas ofertę poinformuj doradcę leasingowego o swojej sytuacji na początku rozmowy. Dzięki temu dobierzemy firmę leasingową, w której prawdopodobieństwo sukcesu będzie największe.
Skontaktuj się z nami
Comments are closed.