Leasing bez BIK – jak go uzyskać i ile kosztuje?
4.7 (93.08%) 26 votes

Przez leasing bez BIK najczęściej mamy na myśli leasing, w którym nie będzie sprawdzana nasza dotychczasowa historia kredytowa. Na pytanie „ile kosztuje leasing bez BIK?” większość osób odpowiada „dużo”. Przekonanie to sprawia, że niektórzy rezygnują z leasingu już na starcie. Sądzą, że dostaną leasing z lichwiarskim oprocentowaniem albo nie dostaną go wcale. W rzeczywistości można dostać leasing bez BIK w dobrej, rynkowej cenie. Jak? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.

 

 

Jakie bazy sprawdzają firmy leasingowe?

Firmy leasingowe zwykle weryfikują leasingobiorcę w co najmniej 2 bazach. Różni leasingodawcy sprawdzają różne rejestry. Do najczęściej weryfikowanych należą:

  • BIK (Biuro Informacji Kredytowej) – gromadzi i udostępnia dane na temat wszelkich zobowiązań kredytowych klientów (indywidualnych oraz przedsiębiorców) banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. Dane przechowywane w bazie BIKto dane zarówno pozytywne (kredyty spłacane terminowo) jak i negatywne (z opóźnieniami w spłacie).
  • BRKN (Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych) – rejestr prowadzony przez Związek Banków Polskich. Banki wpisują osoby mające opóźnienia w spłacie powyżej 2 miesięcy.
  • BIG InfoMonitor – udostępnia informacje gospodarcze o zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorców, a także ich terminowym wywiązywaniu się z zobowiązań. Jest również tym BIG-iem w Polsce, który udostępnia dane z baz: Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Związku Banków Polskich (ZBP).
  • ERIF BIG – Biuro przyjmuje, przechowuje i ujawnia dane zarówno o dłużnikach,  jak i o płatnikach, którzy regulują terminowo swoje zobowiązania finansowe.  Znajdują się tam informacje na tematdłużników do­pisywanych przez spółki z Grupy Kapitałowej KRUK (największa grupa zarządzająca wierzytelnościami w Polsce) , gdzie indziej niedostępne.
  • KRD (Krajowy Rejestr Długów) – rejestr dłużników firmowych zalegających ze spłatą zobowiązań wobec innych firm.
  • wewnętrzne bazy leasingodawcy i in.

Pojęcie „leasing bez BIK” odnosi się do pierwszych czterech baz.

 

W bazach weryfikuje się zarówno firmę, jak i jej reprezentantów. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych chodzi o właściciela. Przy spółkach zoo sprawdza się reprezentantów zgodnie z KRS oraz spółkę, czasami także wspólników.

 

Zła historia kredytowa

Niektóre wpisy w bazach są widoczne nawet przez kilka lat po wygaśnięciu zobowiązania. Jeśli miałeś duże opóźnienia w spłatach kredytu np. 2 lata temu, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że leasingodawca uzyskawszy tą informację odmówi udzielenia leasingu. Nie znaczy to jednak, że każdy leasingodawca.

 

Co warto wiedzieć na temat organizowania leasingu przy złej historii w bazach?

  1. Różne firmy leasingowe sprawdzają różne bazy. Czasami wystarczy zwrócić się do leasingodawcy nie weryfikującego tej bazy, w której widniejesz jako dłużnik. Jak sprawdzić który leasingodawca nie weryfikuje danej bazy? Najlepiej zapytać o to doświadczonego brokera mającego wiele firm leasingowych w ofercie.
  2. Różne firmy leasingowe mają różną tolerancję na opóźnienia w spłatach. Firmy leasingowe A i B sprawdzają dokładnie te same bazy. Firma A chce mieć wyłącznie dobrze płacących klientów dlatego udziela finansowania tym klientom, których opóźnienia w spłatach nie przekraczają 14 dni. Firma B wykazuje wyższą elastyczność i przy weryfikacji wniosku leasingowego interesuje się opóźnieniami powyżej 30 dni a może finansować nawet wtedy, gdy opóźnienia w spłatach kredytów wynoszą do 60 dni.
  3. Istnieją duże firmy leasingowe nie sprawdzające BIK w ogóle. Tu możesz liczyć na tani leasing w rynkowej cenie. Firmy te sprawdzają KRD i jakikolwiek wpis w tej bazie skreśli Cię, jako dłużnika, już na starcie. Ocena wniosku bazuje głównie na podstawie wyników finansowych firmy. Oznacza to, że nowym firmom trudniej będzie uzyskać leasing. Bądź przygotowany na ocenę w procedurach zwykłych, a jeśli trafi się procedura uproszczona będzie wymagała okazania danych finansowych firmy. W leasingu bez BIK finansowaliśmy wiele maszyn. Wartość niektórych z nich przekraczała 1 mln zł.
  4. Istnieją na rynku firmy leasingowe finansujące pomimo złej historii w BIK. Sprawdzają prawie wszystkie rejestry. Jeśli podoba im się przedmiot leasingu a Ty (lub twoja firma) posiadasz majątek prywatny jest spora szansa, że dostaniesz u nich leasing. Będzie to jednak drogi leasing. Po ofertę tych firm sięgamy w ostateczności. Kiedy? Gdy przedmiot leasingu jest niezbędny dla Twojej działalności a nie masz środków i możliwości, by kupić go w inny sposób. Bądź przygotowany na możliwe dodatkowe zabezpieczenia na majątku prywatnym lub firmowym oraz niekiedy wysoki wkład własny. W tym leasingu sfinansujesz przede wszystkim samochody, ciągniki siodłowe oraz maszyny budowlane.

 

Co można finansować w leasingu bez BIK?

Większość przedmiotów, które możesz normalnie leasingować, czyli:

*Nieco trudniej finansuje się przedmioty trudnozbywalne, jak np. meble lub sprzęt IT. Firmy leasingowe wyspecjalizowane w udzielaniu takich leasingów w większości sprawdzają BIK, choć i tutaj sprawa nie jest z góry przegrana.

Tutaj możesz przeczytać o przypadkach niektórych naszych klientów, którym pomogliśmy zorganizować tani leasing bez bik.

 

Jeśli masz słaby BIK, zależy Ci na uzyskaniu leasingu i chcesz uzyskać od nas ofertę poinformuj doradcę leasingowego o swojej sytuacji na początku rozmowy. Dzięki temu dobierzemy firmę leasingową, w której prawdopodobieństwo sukcesu będzie największe.

Skontaktuj się z nami

Wysyłając zapytanie wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałeś/aś poinformowany/a, że przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Leason - Wygodny Leasing, os. Szkolne 1/13, 31-975 Kraków, NIP: 7692008486.


Komentarze zostały wyłączone

Top