Zakończenie leasingu przed terminem. Chęć zmiany samochodu, kłopoty z płynnością finansową, konieczność zamknięcia firmy czy dłuższy wyjazd za granicę… Czasem zdarza się, że na skutek (mniej lub bardziej przewidzianych) zdarzeń losowych, trzeba zakończyć umowę leasingu przed czasem. Z jakimi konsekwencjami wiąże się taka decyzja? W jaki sposób możesz zakończyć umowę leasingu, zanim sama wygaśnie? Sprawdźmy.

przedterminowe zakończenie leasingu

.

Zakończenie leasingu przed terminem

Część osób planuje zakończenie umowy leasingu przed czasem a część nie. Nie da się jednak ukryć, że niektórych wydarzeń zwyczajnie nie sposób przewidzieć. Jesteś zmuszony tego dokonać? Pamiętaj, że nagłe zakończenie leasingu może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty oraz konsekwencje prawno-podatkowe.

.

Zakończenie umowy leasingu przed terminem poprzez wypowiedzenie

Na pierwszy rzut oka to właśnie wypowiedzenie umowy leasingu wydaje się najszybszym i najprostszym wyjściem. Po rozwiązaniu umowy użytkowany przez Ciebie przedmiot trafi na aukcję, a  pozyskane w ten sposób środki zmniejszą zadłużenie względem leasingodawcy.

Taka decyzja może być jednak kosztowna i powodować konsekwencje podatkowe. Czasami kwota uzyskana ze sprzedaży nie wystarczy bowiem na pokrycie wszystkich niezbędnych opłat (także tych wynikających z wyceny i obsługi).

Powstałą w ten sposób różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. To jednak nie wszystko. Jeśli podpisałeś umowę o leasing operacyjny, a przedmiot umowy nie zamortyzował się powyżej 40 proc. – poniesiesz dodatkowe ryzyko. Dlaczego? Jeśli dojdzie do kontroli ze strony Urzędu Skarbowego, może on zażądać zwrotu podatku odliczonego dzięki ratom leasingu.

Minimalny okres trwania umowy powinien bowiem wynosić co najmniej 40 proc. zwykłego czasu amortyzacji. W przypadku leasingu samochodów osobowych wynosi on 2 lata, a w przypadku większości maszyn przemysłowych – 3 lata.

Warto wiedzieć: czasem zdarza, że wypowiedzenia umowy może dokonać wyłącznie leasingodawca. Zanim zdecydujesz się na taki ruch, dokładnie przeanalizuj zapisy dokumentu i upewnij się, że na pewno możesz to zrobić.

.

Zakończenie leasingu poprzez wcześniejszy wykup

Alternatywą dla wypowiedzenia umowy może być wcześniejszy wykup. Wykupując auto (lub maszynę), staniesz się jego właścicielem i będziesz mógł nim zarządzać. Taką operację warto przeprowadzić, gdy przedmiot umowy zamortyzuje się powyżej 40 proc. Dlaczego to ważne?

Jeśli dokonasz wykupu wcześniej, leasingodawca sprzeda Ci przedmiot po wartości pozostałej do spłaty lub po aktualnej wartości rynkowej. Przepisy zmuszają go do sprzedaży po wyższej z tych wartości.

Załóżmy, że spłacasz 3-letni leasing samochodu za 100 tys. zł. Wpłaciłeś 20 tys. na początek a do i po 1,5 roku do spłaty zostało ok 40 tys. zł. Rynkowo auto jest warte 80 000 zł. Jeśli zdecydujesz się teraz zamknąć umowę przed terminem – leasingodawca sprzeda Ci auto po wartości rynkowej. W tym przykładzie będzie to bardzo niekorzystne.

Warto wiedzieć: podobnie jak w przypadku wypowiedzenia umowy, także w tej sytuacji, fiskus może zakwestionować zasadność wliczenia zapłaconych wcześniej rat w koszty uzyskania przychodu.

Minimalny wykup z leasingu zależy od stawki amortyzacji przedmiotu i czasu trwania umowy.

Stawka amortyzacji przedmiotu leasingu a minimalny wykup

Czas trwania leasingu / Stawka amortyzacji 2 lata 3 lata 4 lata 5 lat
20% 19-20% po 23 ratach

16% po 24 ratach

1% 1% 1%
14% 20-21% 5-6% 1%
10% 24-25% 14-15%

Powiedzmy, że zawarłeś umowę leasingu samochodu na okres 5 lat z wykupem 1%. Po 2 latach postanowiłeś nadpłacić leasing ratą balonową i zakończyć umowę z minimalnym wykupem. W tej sytuacji leasingodawca pozwoli na spłatę maksymalnie takiej wartości kapitału, aby wykup pozostał na poziomie wymaganych 19-20%.

.

Cesja umowy na innego leasingobiorcę

Dobrym rozwiązaniem, które pomoże uniknąć wysokich kosztów i ryzyka podatkowego, będzie cesja umowy na inną firmę. Aby tego dokonać konieczne będzie znalezienie nowego leasingobiorcy oraz sprawdzenie jego zdolności do spłaty rat. Cedując umowę na nową firmę, możesz otrzymać tzw. odstępne. Jest to rekompensata finansowa za spłacone dotychczas raty leasingowe.

Warto wiedzieć: cesji możesz dokonać w każdym momencie trwania umowy. Nie musisz więc czekać, aż przedmiot leasingu zamortyzuje się powyżej 40 proc.

Więcej informacji o cesji leasingu.

.

Zawieszenie działalności

Z jakiegoś powodu musisz zlikwidować działalność? Zamiast ją zamykać skorzystaj z zawieszenia. Jest bezpłatne i może trwać bezterminowo. W tym czasie możesz bez przeszkód kontynuować spłatę leasingu. Gdy wznowisz działalność – zaliczysz w koszty opłacone w tym czasie raty i odliczysz VAT. Jeśli zamkniesz rok a firma ciągle jest zawieszona – w rocznym PIT możesz uwzgędnić zapłacone raty leasingu.

Gdybyś po prostu zamknął działalność i leasingodawca się o tym dowie – wypowie umowę leasingu.

.

Podnajem przedmiotu leasingu

W dowolnym momencie trwania umowy możesz rozważyć także podnajem przedmiotu leasingu. Nie wymusza on żadnych obowiązków względem fikusa ani nie generuje dodatkowych kosztów względem leasingodawcy (nie licząc opłaty za wydanie zgody na użytkowanie przedmiotu leasingu przez osoby trzecie).

Zasada jego działania jest bardzo prosta. W zamian za możliwość użytkowania maszyny, auta lub innego przedmiotu, podnajmujący co miesiąc przelewa na Twoje konto określoną kwotę. Choć w tym przypadku istnieje realne ryzyko, że nie będzie on terminowo regulował rat, zabezpiecz się na taką ewentualność. Jak? Tworząc dobrą, chroniącą Twoje interesy umowę.

Warto wiedzieć: aby móc podnająć przedmiot leasingu niezbędne będzie uzyskanie zgody leasingodawcy. Jest to najcześciej tylko formalność.

.

Kradzież lub zniszczenie przedmiotu leasingu

Umowa leasingu może ulec wcześniejszemu rozwiązaniu również na skutek kradzieży samochodu lub szkody całkowitej. W takich okolicznościach zadłużenie względem leasingodawcy pokryje odszkodowanie z tytułu polisy AC. Może się jednak zdarzyć, że jego wysokość nie będzie wystarczająca. Wtedy różnicę będziesz musiał uiścić z własnych środków.

Jeśli chcesz uniknąć takiego scenariusza, kup ubezpieczenie GAP w leasingu, czyli polisę od straty finansowej. W przypadku kradzieży auta lub wystąpienia szkody całkowitej ubezpieczyciel pokryje różnicę pomiędzy wysokością odszkodowania a wartością z faktury.

.

Zakończenie leasingu przed terminem, które najlepsze?

To, które rozwiązanie okaże się tym najlepszym, zależy od indywidualnej sytuacji leasingobiorcy, momentu przerwania umowy oraz jej zapisów. Jeśli chcesz podjąć najlepszą decyzję, rzetelnie przeanalizuj plusy i minuty każdego z nich.

.

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Nadpłata leasingu – co warto wiedzieć?

Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

    4.2/5 - (16 votes)

    Poprzedni post

    Leasing autobusów, autokarów i busów

    Następny post

    Leasing maszyn poligraficznych – trendy i możliwości