Leasing używanej maszyny drukującej Heidelberg Speedmaster z 2010r za 2,2 mln zł netto. Klientem była drukarnia offsetowa działająca od wielu lat na polskim rynku.

leasing maszyny drukującej heidelberg

Heidelberg to Mercedes w świecie maszyn do druku offsetowego. Ceny maszyn Heidelberg przyprawiają o zawrót głowy, ale idzie za tym jakość, trwałość i niska utrata wartości.

Firmy leasingowe finansujące drukarnie wiedzą o tym i dlatego, podobnie jak w leasingu taboru kolejowego, są gotowe leasingować nawet kilkunastoletnie maszyny i starsze.

Do maszyn innych producentów podchodzą zdecydowanie bardziej restrykcyjnie.

Przedmiotem leasingu operacyjnego była używana maszyna drukująca Heidelberg Speedmaster CD 102-5+LX z 2010r.

Klient od wielu lat leasingował tą maszynę, była też objęta umową serwisową producenta. Leasing właśnie zbliżał się do końca i klient wykupił maszynę na własność. Heidelberg oszacował aktualną wartość rynkową maszyny na 2,2 mln zł netto.

Przedsiębiorca wnioskował o ponowny leasing krótko po wykupie.

Leasingobiorcą była drukarnia działająca od wielu lat na polskim rynku.

Spółka generowała 30+ mln przychodu rocznie. Za poprzednie 2 zamknięte lata obrachunkowe wykazywała wysoką stratę. Straty za 2021 oraz 2022 wynikały przede wszystkim z galopującego wzrostu cen podstawowego surowca (papier podrożał około 100%), firma nie była w stanie w takim tempie przełożyć kosztów wytworzenia na cenę dla klientów. Na plus działała amortyzacja, która mniej więcej pokrywała straty.

Według wstępnych wyników za 2023r spółka zakończyła rok lekkim zyskiem w okolicach 100 tys. zł zwiększając też przychody rok do roku.

Drukarnia spłacała leasing na kilka maszyn drukarskich oraz leasing kilku samochodów osobowych a także kredyty. Łączne zadłużenie dochodziło do 10 mln zł. Dysponowała jednak sporym majątkiem – stąd wysoka amortyzacja.

Oczekiwania leasingobiorcy były proste. Zalażało mu na leasingu z niskim wkładem własnym 10% (refinansowanie 90% wartości rynkowej) na okres 5 lat. Ponieważ znaczna część przychodów pochodziła z krajów UE klient wnioskował o leasing w euro – ze względu na niższe oprocentowanie i brak ryzyka kursowego. Środki chciał przeznaczyć głównie na remonty maszyn i bieżącą działalność.

Na początku sprawdziliśmy, która firma leasingowa będzie zainteresowana udzieleniem finansowania, gdy z wyników nie wychodzi zdolność leasingowa. Znaleźliśmy dwóch leasingodawców, którzy potencjalnie mogli dać leasing. Jeden poprzez wliczenie amortyzacji do dochodu, drugi raczej na podstawie prognozowanych wyników i dodatkowego zabezpieczenia leasingu w postaci gwarancji BGK.

Klient zdecydował się na drugą opcję. Zebraliśmy więc niezbędne dokumenty, przygotowaliśmy solidny opis działalności firmy oraz jej sytuacji i złożyliśmy wniosek do oceny. Sama ocena poszła sprawnie. Nie obyło się bez kilku dodatkowych pytań i wyjaśnień ale zabezpieczając się gwarancją BGK po 2 tygodniach leasingodawca zgodził się na udzielenie leasingu na wnioskowanych warunkach.

Podkreślmy, że stało się to pomimo starej rocznikowo maszyny i kiepskich wyników finansowych. Przed podpisaniem umowy potrzebna była jeszcze wycena zlecona przez firmę leasingową, która potwierdziła wnioskowaną wartość maszyny 2,2 mln zł netto.

Podpisaliśmy umowę, drukarnia wystawiła fakturę sprzedaży i w krótkim czasie otrzymała przelew.

Szukasz leasingu? Sprawdź u nas lub wypełnij formularz na dole strony.

Leasing urządzeń

Leasing maszyn

Leasing samochodów

Leasing zwrotny

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing linii do druku etykiet za 1 mln zł (case study)

Zmiana leasingodawcy i warunków umowy w trakcie leasingu maszyny drukarskiej za 1,9 mln zł (case study)

Leasing starych maszyn

Sposoby na tani leasing

5/5 - (3 votes)

Poprzedni post

Leasing Lexusa z wysokimi odliczeniami podatkowymi 2024

Następny post

Leasing starych maszyn