Leasing automatyki. Leasing nie dotyczy tylko pojazdów, maszyn produkcyjnych czy sprzętu IT. Zdarzają się również leasingi na przedmioty znacznie „trudniejsze”. Jeden z naszych klientów zapytał o leasing systemu automatyzacji budynkowej, systemu alarmowego, systemu monitoringu i rozdzielnicy za ponad 180 000 zł netto. A my podjęliśmy wyzwanie.

Leasing automatyzacji budynkowej

Na zakup składało się mnóstwo elektroniki – panele, czujniki, sygnalizatory, moduły sterowania, regulatory oświetlenia, przekaźniki, zasilacze, kamery, adaptery, wentylatory i wiele innych. Sprzęt fabrycznie nowy i drogi. Z punktu widzenia firmy leasingowej bezwartościowy na rynku wtórnym. Dlatego ocena opierała się głównie na wynikach finansowych leasingobiorcy.

O leasingobiorcy automatyki

W tym przypadku leasingobiorcą była spółka zoo działająca od 2 lat na rynku, czyli relatywnie krótko. W ostatnim zamkniętym roku obrachunkowym wygenerowała ponad 3 miliony zł przychodu i prawie 0,5 miliona zł zysku. W roku bieżącym po 6 miesiącach osiągnęła 1,9 miliona zł przychodu i prawie 200 tys. zł zysku. Dotychczas nie korzystała z kredytów ani leasingów. Sprzęt miał zostać zainstalowany w hali klienta.

Klientowi zależało na leasingu operacyjnym z umiarkowanym wkładem własnym i na jak najkrótszy okres czasu. Zgodnie z KŚT tego typu systemy amortyzują się 10% rocznie. To wymusza zastosowanie leasingu na minimum 48 miesięcy z 25% wykupem. Jest to najniższy możliwy wykup po 4 latach.

Leasing automatyki – nasze działania i rezultaty

Gdy poznaliśmy już sytuację firmy i oczekiwania co do leasingu, dokonaliśmy selekcji leasingodawców pod kątem przedmiotów i krótkiego stażu działalności firmy. Wskazaliśmy dwóch, gdzie naszym zdaniem szanse na leasing były najwyższe. Poinformowaliśmy klienta, że jeśli uda się zorganizować leasing to minimalny wkład własny wyniesie prawdopodobnie 20%. Skompletowaliśmy dokumenty i złożyliśmy wniosek do oceny u jednego leasingodawcy, drugiego pozostawiając w rezerwie. Wnioskowaliśmy o leasing z 10% wpłaty.

Uzyskaliśmy zgodę na leasing za pierwszym podejściem. Zgodnie z naszymi przewidywaniami analityk zgodził się na min. 20% wkładu własnego. Dla klienta ten poziom był akceptowalny. Koszty leasingu wyniosły 118%. To więcej, niż przy leasingu samochodów. Należy jednak pamiętać, że przedmiot leasingu był praktycznie niewindykowalny a wysoki wykup generował odsetki do końca umowy. Klient był zadowolony z otrzymanych warunków leasingu. Dodał też, że koszt odsetek leasingowych jest i tak niższy od inflacji. Zawarliśmy umowę i wyleasingowaliśmy całe zamówienie klienta.

Warto wiedzieć, że przy leasingu automatyzacji budynkowej, monitoringu czy alarmu finansowaniem nie są objęte okablowanie i inne elementy na stałe związane z budynkiem. Wyleasingujesz je tylko wtedy, gdy zostaną „ukryte” w cenie pozostałych przedmiotów leasingu i nie wystąpią na fakturze/zamówieniu jako osobna pozycja kosztowa.

.

Oferta Leason

Szukasz leasingu na automatyzację lub inny nietypowy przedmiot? Koniecznie sprawdź u nas:

leasing maszyn >>

leasing samochodów >>

leasing urządzeń >>

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing klimatyzacji

Leasing fotowoltaiki

Leasing wyposażenia biurowego

Leasing na wyposażenie domu lub mieszkania

Poprzedni post

Leasing maszyn do obróbki drewna i produkcji mebli

Następny post

Leasing regałów magazynowych i systemów WMS