Część przedsiębiorców ma niską sprzedaż. U części przedsiębiorców dane zawarte w dokumentach finansowych nie odzwierciedlają faktycznej sytuacji finansowej firmy. Czy takie przedsiębiorstwa mogą dostać leasing na zakup maszyny lub samochodu?

Bogdan Malinowski prowadzi firmę świadczącą usługi ogrodnicze i ziemne. Obsługuje przede wszystkim klientów indywidualnych mieszkających w domach jednorodzinnych. Ze względu na rosnącą ilość pracy chce zakupić wielofunkcyjną miniładowarkę z osprzętem, żeby przyspieszyć prace. Koszt zakupu wynosi 100 tys. zł netto. Jak sam przyznaje ” Mógłbym ją kupić za gotówkę ale nie mam skąd wykazać pochodzenia tych pieniędzy a nie chcę mieć kłopotów w skarbówce. Leasing pozwoli mi uwiarygodnić zakup. Chciałbym zmienić swoją sytuację w dokumentach ale klienci patrzą na cenę i chcą taniej. A taniej oznacza bez faktury.”

Bogdan za większość usług nie wystawia faktur a jeśli kupuje materiały to na paragon i płaci gotówką. W dokumentach wykazuje sprzedaż ok 110 tys. rocznie i dochód ok 80 tys. Faktyczna sprzedaż jest ok 5-6 razy większa. Zafakturowany obrót pochodzi ze zleceń wykonywanych dla firm lub gminy.

Powyższa historia jest fikcyjna, ale na rynku nie brakuje firm działających w podobnym modelu. Są też firmy, które faktycznie mają małą sprzedaż i poprzez zakup maszyny/urządzenia chcą się rozwinąć. Czy takie firmy mają szansę na otrzymanie leasingu? Co trzeba zrobić, żeby go dostać?

W takiej sytuacji dużo zależy od przedmiotu leasingu, oczekiwanych warunków leasingu i majątku przedsiębiorcy.

Przedmiot leasingu

Przedmiotem leasingu może być samochód lub maszyna. Ma znaczenie czy jest nowa czy używana (ważny jest rok produkcji). Zdecydowanie najprościej uzyskać finansowanie na zakup nowego samochodu. Przy odpowiednio wysokiej pierwszej wpłacie (zwykle od 15-20% wartości samochodu) wiele firm leasingowych oferuje leasing w procedurach uproszczonych. Nie wymagają dokumentów finansowych – nie sprawdzają ich w ogóle lub proszą o oświadczenie o dochodzie.

Przy samochodzie używanym trudniej o procedurę uproszczoną, ale w dalszym ciągu w niektórych firmach leasingowych jest dostępna. Nawet jeśli trzeba okazać dokumenty finansowe, przy wyższym wkładzie własnym (powyżej 20%) uzyskanie leasingu jest proste.

Trudniej jest przy maszynach. Procedur uproszczonych jest mniej, choć przy nowych maszynach są dość powszechne. W zdecydowanej większości firm leasingowych trzeba wtedy okazać dokumenty finansowe lub oświadczenie o dochodzie. Trudności zaczynają się wtedy, gdy cena maszyny jest zbliżona lub wyższa niż roczny obrót firmy.

Warunki leasingu

Przez warunki leasingu mam na myśli wysokość pierwszej wpłaty, czas spłaty w latach oraz wysokość wykupu. Im wyższa pierwsza wpłata, im krótszy leasing i im niższy wykup tym łatwiej dostać leasing.

Majątek firmowy lub prywatny

W sytuacji niskich obrotów leasingodawcy zwracają uwagę na majątek firmowy (przy spółkach) lub prywatny. Może brakować Ci zdolności leasingowej ale jeśli kupujesz maszynę typową dla swojej branży, dajesz wkład własny 20% lub wyższy i masz majątek (nieruchomości i ruchomości wolne od zastawów), to masz spore szanse na uzyskanie leasingu. Zwłaszcza jeśli cena maszyny mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do 150-200 tys zł.

Z drugiej strony brak majątku często utrudnia otrzymanie leasingu.

Przy wyższych cenach zakupu uzyskanie leasingu bez zdolności leasingowej staje się trudniejsze, ale nadal jest możliwe. W organizowaniu leasingu przy niewielkiej zdolności leasingowej duże znaczenie ma wybór firmy leasingowej, do której zwrócisz się o leasing.  W Leason mamy spore doświadczenie w zakresie doboru firmy leasingowej do sytuacji klientów. Dlatego jeśli chcesz dostać leasing pomimo niedużej zdolności leasingowej odezwij się do nas.

Poprzedni post

Leasing samochodu lub maszyny bez podpisu żony / męża?

Następny post

Kiedy potrzebna jest wycena do leasingu?