Część przedsiębiorców ubiega się o leasing  gdy firma ma małe obroty (niską sprzedaż). U części przedsiębiorców dane zawarte w dokumentach finansowych nie odzwierciedlają faktycznej sytuacji finansowej firmy. Czy takie firmy mogą dostać leasing na zakup maszyny lub samochodu?

leasing mała sprzedaż

.

Z czego wynikają małe obroty i jak dostać leasing

Bogdan Malinowski prowadzi firmę świadczącą usługi ogrodnicze i ziemne. Obsługuje przede wszystkim klientów indywidualnych mieszkających w domach jednorodzinnych. Ze względu na rosnącą ilość pracy chce zakupić wielofunkcyjną miniładowarkę z osprzętem, żeby przyspieszyć prace. Koszt zakupu wynosi 100 tys. zł netto.

Jak sam przyznaje ” Mógłbym ją kupić za gotówkę ale nie mam skąd wykazać pochodzenia tych pieniędzy, a nie chcę mieć kłopotów w skarbówce. Leasing pozwoli mi uwiarygodnić zakup. Chciałbym zmienić swoją sytuację w dokumentach ale klienci patrzą na cenę usług i chcą taniej. A taniej oznacza bez faktury.”

Bogdan za większość usług nie wystawia faktur, a jeśli kupuje materiały to na paragon i płaci gotówką. W dokumentach wykazuje sprzedaż około 110 tys. rocznie i dochód około 80 tys. Faktyczna sprzedaż jest około 5-6 razy większa. Zafakturowany obrót pochodzi ze zleceń wykonywanych dla firm lub gminy.

Powyższa historia jest fikcyjna, ale na rynku nie brakuje firm działających w podobnym modelu.

Są też firmy, które faktycznie mają małą sprzedaż i poprzez zakup maszyny/urządzenia chcą się rozwinąć. Czy takie firmy mają szansę na otrzymanie leasingu? Co trzeba zrobić, żeby go dostać?

W takiej sytuacji dużo zależy od przedmiotu leasingu, oczekiwanych warunków leasingu i majątku przedsiębiorcy.

.

Co jest przedmiotem leasingu?

Przedmiotem leasingu może być samochód lub maszyna. Ma znaczenie czy jest nowa czy używana (ważny jest rok produkcji).

Zdecydowanie najprościej uzyskać finansowanie na zakup nowego samochodu osobowego. Przy odpowiednio wysokiej pierwszej wpłacie (zwykle od 10-20% wartości samochodu) wiele firm leasingowych oferuje leasing w procedurach uproszczonych. Nie wymagają dokumentów finansowych – nie sprawdzają ich w ogóle lub proszą o oświadczenie o dochodzie.

Przy samochodzie używanym trudniej o procedurę uproszczoną, ale w dalszym ciągu w niektórych firmach leasingowych jest dostępna. Nawet jeśli trzeba okazać dokumenty finansowe, przy wyższym wkładzie własnym (powyżej 20%) uzyskanie leasingu jest proste.

Trudniej jest przy maszynach. Procedur uproszczonych jest mniej, choć przy nowych maszynach są dość powszechne. W zdecydowanej większości firm leasingowych trzeba wtedy okazać dokumenty finansowe lub oświadczenie o dochodzie. Trudności zaczynają się wtedy, gdy cena zakupu maszyny jest zbliżona lub wyższa niż roczny obrót firmy.

.

Warunki leasingu w procedurze uproszczonej (gdy są małe obroty)

Przez warunki leasingu mamy na myśli wysokość pierwszej wpłaty, czas spłaty w latach oraz wysokość wykupu.

Można przyjąć, że w procedurze uproszczonej:

Im wyższa pierwsza wpłata, im krótszy leasing i im niższy wykup tym łatwiej dostać leasing.

Majątek firmowy lub prywatny

W sytuacji niskich obrotów leasingodawcy zwracają uwagę na majątek firmowy (przy spółkach) lub prywatny.

Może brakować Ci zdolności leasingowej ale jeśli kupujesz maszynę typową dla swojej branży, dajesz wkład własny 20% lub wyższy i wykażesz majątek na wniosku (nieruchomości i ruchomości wolne od zastawów), to masz spore szanse na uzyskanie leasingu. Zwłaszcza jeśli cena maszyny mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do 150-200 tys. zł netto.

Z drugiej strony brak majątku często utrudnia otrzymanie leasingu.

Przy wyższych cenach zakupu uzyskanie leasingu bez zdolności leasingowej staje się trudniejsze, ale nadal jest możliwe. W organizowaniu leasingu przy niewielkiej zdolności leasingowej duże znaczenie ma wybór firmy leasingowej, do której zwrócisz się o leasing.

W Leason mamy spore doświadczenie w zakresie doboru firmy leasingowej do sytuacji klientów.

.

Leasing a małe obroty – przykłady naszych klientów

10-letnia Frezarka za 295 tys. zł netto

Pan Marcin prowadził działalność od 13 miesięcy, gdy zwrócił się do nas z zapytaniem o leasing 10-letniej frezarki za 295 000 zł netto. Zajmował się obróbką metalu, wczesniej przez wiele lat pracował w tej branży.

Za zamknięty rok wykazał 110 tys. zł przychodu i 75 tys. zł dochodu. W roku bieżącym widać było lekki wzrost sprzedaży. Spłacał z żoną kilka kredytów, w tym hipoteczne. Interesował go 5-letni leasing z 10% wkładu własnego.

Frezarka miała przyspieszyć prace i precyzję obróbki co miało pozwolić przyjąć więcej zleceń z wyższa marżą. Z uwagi na kwotę i rocznik maszyny nie mogliśmy zastosować procedur uproszczonych.

Bank klienta odmówił finansowania. My zorganizowaliśmy leasing na takich parametrach, jak chciał klient. Wspomogła nas w tym żona Pana Marcina. Prowadziła działalność od kilku lat, wykazywała ponad 300 tys. przychodu i ponad 100 tys. zł dochodu.

Małżonkowie mieli wspólnotę majątkową, więc solidarnie odpowiadają za swoje długi. Opisaliśmy solidnie całą transakcję, zsumowaliśmy ich dochody doprowadziliśmy do pomyślnego finału.

.

Piła za 100 tys. zł netto

Innym klientem był Pan Grzegorz. Prowadził tartak, obsługiwał klientów indywidualnych a w PITcie wykazywał około 60 tys. zł obrotu i niewielki dochód. Chciał zakupić nową piłę za 100 tys. zł netto. Mógłby to zrobić za gotówkę, ale nie chciał problemów z urzędem skarbowym.

Zastosowaliśmy procedurę uproszczoną, w której nie musiał pokazywać swoich dochodów, choćby na oświadczeniu. Ocena opierała się na sprawdzeniu jego historii w bazach (BIK, KRD itd.), robił maksymalną wpłatę do leasingu 45% i brał najkrótszy leasing, na 3 lata.

Leasing zorganizowaliśmy bez problemu, na szczęście historia w bazach była pozytywna.

Na przestrzeni lat pomogliśmy wielu klientom z niską sprzedażą.

Dlatego jeśli chcesz dostać leasing pomimo niedużej zdolności leasingowej odezwij się do nas.

.

Oferta finansowania Leason

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Jakie możesz napotkać trudności przy leasingu maszyn stolarskich?

Leasing dla firm na ryczałcie

Leasing w działalności jednoosobowej

    5/5 - (11 votes)

    Poprzedni post

    Leasing pompy ciepła

    Następny post

    Leasing linii do czyszczenia folii za 700 tys. zł[case study]