Ubezpieczenie w leasingu. Nieodłączną częścią leasingu jest ubezpieczenie komunikacyjne lub majątkowe. Ile kosztuje ubezpieczenie do leasingu? Co warto wiedzieć?

ubezpieczenie w leasingu jaki koszt

Ubezpieczenie w leasingu – co warto wiedzieć?

 • Leasingodawca zawsze wymaga, żeby przedmiot leasingu był ubezpieczony. Nawet, jeśli wszystkie składniki majątku firmowego masz ubezpieczone w ramach polisy firmowej. Wyjątkiem jest leasing online, w którym możesz podciągnąć przedmiot leasingu pod ubezpieczenie majątku firmy.
 • Leasingodawca oczekuje ubezpieczenia w pełnym zakresie ryzyk. Chroni ono przed kradzieżą, zniszczeniem, uszkodzeniem, przepięciami, pożarem itd.
 • Ubezpieczenie leasingu jest kosztem dodatkowym, który często nie jest wyszczególniony na ofercie. Im dłuższy leasing, tym większy sumarycznie koszt ubezpieczenia.
 • Ubezpieczenie samochodu w leasingu liczone jest od jego wartości rynkowej.
 • Ubezpieczenie maszyn i sprzętu liczymy co roku od wartości netto z faktury zakupu.
 • Możesz poszukać oferty ubezpieczenia we własnym zakresie. Jeśli jest tańsza od propozycji leasingodawcy, możesz ubezpieczyć we własnym zakresie. Za obsługę ubezpieczenia zewnętrznego leasingodawcy pobierają opłatę 100-300 zł netto rocznie. Żeby opłacało się skorzystać z ubezpieczenia poza leasingodawcą różnice w cenie powinny być wyższe. Dlatego też przy większości maszyn klienci korzystają z ubezpieczeń leasingodawców – stawki na maszyny są niskie.
 • Ubezpieczenie leasingodawcy można opłacić jednorazowo lub w ratach leasingu. Za ubezpieczenia zewnętrzne płaci się jednorazowo, czasem w 2 ratach.
 • Ubezpieczenie płatne z ratami leasingu zostaje powiększone o podatek VAT, co jest niekorzystne dla samochodów osobowych (zwykle odliczamy tylko 50% VAT od opłat za samochody osobowe). Dodatkowe informacje na temat odliczeń podatkowych w leasingu (w tym od ubezpieczeń) znajdziesz w tekście: Leasing odliczenia podatkowe.
 • Ofertę własnego ubezpieczenia na kolejny rok leasingu powinieneś przedstawić z wyprzedzeniem czasowym, w niektórych leasingach na miesiąc przed końcem polisy.
 • Zwróć uwagę na assistance. Leasingodawcy często proponują podstawowy wariant, za dopłatą rzędu 200 zł można mieć najwyższy wariant.

Od jakiej wartości wykupić ubezpieczenie w leasingu: netto, netto + 50% VAT czy brutto?

Wartość do ubezpieczenia samochodu osobowego w leasingu zależy od tego czy jesteś płatnikiem VAT i ile VAT odliczasz – 50% czy 100%. Ubezpiecz od wartości:

 • netto, gdy odliczasz 100% VAT,
 • netto + 1/2 VAT, gdy odliczasz 50% VAT,
 • brutto, gdy nie odliczasz VAT.

Co z podatkiem VAT w ubezpieczeniach?

Ubezpieczenia są zwolnione z VAT. W leasingu również, jeśli opłcasz składkę jednorazowo, ewentualnie w 2 lub 4 ratach.

Decydując się na płatność ubezpieczenia w ratach leasingu zostanie doliczony 23% VAT. Przy maszynach i sprzęcie odliczysz go w 100%. Ograniczenia występują dla samochodów osobowych. Jeżeli odliczasz 50% VAT to nieodliczona 1/2 VAT podnosi koszty ubezpieczenia.

Jeśli wybierzesz płatność jednorazową, ale nie opłacisz składki w terminie to leasingodawca zrobi to za ciebie. A potem zrefakturuje, powiększając koszt polisy o 23% VAT.

Na VAT doliczanym niepotrzebnie do ubezpieczenia najwięcej tracą podatnicy niebędący płatnikami VAT, nie mogą bowiem odliczyć nawet części VAT.

Ubezpieczenie w leasingu a limit kosztów 150000 zł

Dla samochodów osobowych do 150.000 zł (225.000 zł dla samochodów elektrycznych) zaliczysz w koszty całą składkę. Dokumentem kosztowym jest polisa lub rata leasingu (gdy opłacasz w ratach).

Dla samochodów powyżej 150.000 zł w proporcji obliczanej ze wzoru:

(150.000 zł / [cena auta po odliczeniu VAT]) * 100%

Przykład

Leasing BMW za 223.000 zł brutto. Odliczenie 50% VAT (23.000 zł).

(150.000 / 200.000)*100% = 75%.

W powyższym przykładzie 75% opłaty za ubezpieczenie zaliczymy w koszty uzyskania przychodu firmy.

Proporcji nie stosujemy dla ubezpieczenia OC (zaliczysz je w koszty w całości bez względu na cenę pojazdu).

Limit kosztów 150.000 / 225.000 zł to kwota:

 • netto, gdy odliczasz 100% VAT,
 • netto + 1/2 VAT, gdy odliczasz 50% VAT,
 • brutto, gdy nie odliczasz VAT.

Ubezpieczenie komunikacyjne OC AC NNW w leasingu – ile kosztuje?

Przy ubezpieczeniach komunikacyjnych zdecydowanie warto porównać koszty ubezpieczenia leasingodawcy i ubezpieczenia zewnętrznego. W naszej ofercie znajdziesz ubezpieczenie OC AC NNW – zachęcamy do sprawdzenia warunków. Następnie co roku przed końcem polisy ponownie dokonaj porównania.

Z jakim wyprzedzeniem czasowym? Najlepiej co najmniej miesiąc przed końcem dotychczasowej polisy. Najpóżniej 2 tygodnie przed końcem. Wiecej na ten temat piszemy we wpisie: Ubezpieczenie na drugi rok leasingu.

Jeśli masz duże zniżki na ubezpieczenie – prawdopodobnie znajdziesz lepszą ofertę na rynku, niż u leasingodawcy. Z drugiej strony nie mając zniżek prawdopodobnie oferta leasingodawcy okaże się korzystniejsza od Twojej. Różnice w cenie ubezpieczenia używanego samochodu o wartości 70-80 tys. zł potrafią sięgać nawet 2 tys. zł, dlatego warto dokonać porównania.

Przeciętne stawki ubezpieczenia majątkowego w leasingu:

Przy niektórych maszynach dochodzi jeszcze koszt OC, np. leasing wózki widłowe, ładowarki, kombajny czy ciągniki rolnicze.

Co się dzieje z ubezpieczeniem w leasingu po cesji umowy?

W efekcie cesji leasingu pojazdu OC przechodzi na nowego użytkownika i trwa do końca okresu ubezpieczenia. Z autocasco sprawa jest bardziej skomplikowana. Gdy polisa została zawarta przez firmę leasingową to ochrona trwa dalej. Natomiast jeśli to poprzedni leasingobiorca zawarł polisę, to nowy musi wykupić ubezpieczenie AC.

1

Ubezpieczenie GAP w leasingu

GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection) oznacza ubezpieczenie od straty finansowej. Jest to ubezpieczenie od utraty wartości samochodu działające w przypadku szkody całkowitej lub utraty samochodu (kradzieży).

Szczegółowo na temat rodzajów ubezpieczenia GAP, cen i na co zwrócić uwagę napisaliśmy w tekście Ubezpieczenie GAP w leasingu – co to jest i czy warto?

Dla czytelników bloga oferujemy GAP z rabetem 5%:

kupuje gap

1

Oferta ubezpieczenia w Leason

Możesz sprawdzić ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego/majątkowego do leasingu u nas. W tym celu napisz maila na biuro@leason.pl lub wypełnij formularz kontaktowy na dole strony.

W zapytaniu podaj:

 • rodzaj, markę i model pojazdu lub maszyny
 • pojemność silnika, moc
 • dla pojazdów używanych datę pierwszej rejestracji i nr vin
 • rok produkcji
 • cenę netto/brutto
 • nip firmy
 • jeśli prowadzisz działalność jednoosobową – potrzebny będzie również PESEL właściciela

1

Szukasz dobrego leasingu z tanim ubezpieczeniem?

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

W ofercie mamy także ubezpieczenie GAP, oferta z rabatem 5%

kupuje gap

1

Wpisy powiązane tematycznie:

10 najczęściej popełnianych błędów w leasingu samochodów i maszyn

Leasing samochodów premium

  5/5 - (6 votes)

  Poprzedni post

  Auto w leasingu a wyjazd zagranicę

  Następny post

  10 największych firm leasingowych w Polsce po I półroczu 2022