Ubezpieczenie w leasingu. Nieodłączną częścią leasingu jest ubezpieczenie komunikacyjne lub majątkowe. Ile kosztuje ubezpieczenie do leasingu? Co warto wiedzieć?

ubezpieczenie w leasingu jaki koszt

1

Ubezpieczenie w leasingu – co warto wiedzieć?

 • Leasingodawca zawsze wymaga, żeby przedmiot leasingu był ubezpieczony. Nawet, jeśli wszystkie składniki majątku firmowego masz ubezpieczone w ramach polisy firmowej. Wyjątkiem jest leasing online, w którym możesz podciągnąć przedmiot leasingu pod ubezpieczenie majątku firmy.
 • Leasingodawca oczekuje ubezpieczenia w pełnym zakresie ryzyk. Chroni ono przed kradzieżą, zniszczeniem, uszkodzeniem, przepięciami, pożarem itd.
 • Ubezpieczenie leasingu jest kosztem dodatkowym, który często nie jest wyszczególniony na ofercie. Im dłuższy leasing, tym większy sumarycznie koszt ubezpieczenia.
 • Ubezpieczenie samochodu w leasingu liczone jest od jego wartości rynkowej.
 • Ubezpieczenie maszyn i sprzętu liczymy co roku od wartości netto z faktury zakupu.
 • Możesz poszukać oferty ubezpieczenia we własnym zakresie. Jeśli jest tańsza od propozycji leasingodawcy, możesz ubezpieczyć we własnym zakresie. Za obsługę ubezpieczenia zewnętrznego leasingodawcy pobierają opłatę 100-300 zł netto rocznie. Żeby opłacało się skorzystać z ubezpieczenia poza leasingodawcą różnice w cenie powinny być wyższe. Dlatego też przy większości maszyn klienci korzystają z ubezpieczeń leasingodawców – stawki na maszyny są niskie.
 • Ubezpieczenie leasingodawcy można opłacić jednorazowo lub w ratach leasingu. Za ubezpieczenia zewnętrzne płaci się jednorazowo, czasem w 2 ratach.
 • Ubezpieczenie płatne z ratami leasingu zostaje powiększone o podatek VAT, co jest niekorzystne dla samochodów osobowych (zwykle odliczamy tylko 50% VAT od opłat za samochody osobowe). Dodatkowe informacje na temat odliczeń podatkowych w leasingu (w tym od ubezpieczeń) znajdziesz w tekście: Leasing odliczenia podatkowe.
 • Ofertę własnego ubezpieczenia na kolejny rok leasingu powinieneś przedstawić z wyprzedzeniem czasowym, w niektórych leasingach na miesiąc przed końcem polisy.
 • Zwróć uwagę na assistance. Leasingodawcy często proponują podstawowy wariant, za dopłatą rzędu 200 zł można mieć najwyższy wariant.

1

Od jakiej wartości wykupić ubezpieczenie w leasingu: netto, netto + 50% VAT czy brutto?

Wartość do ubezpieczenia samochodu osobowego w leasingu zależy od tego czy jesteś płatnikiem VAT i ile VAT odliczasz – 50% czy 100%. Ubezpiecz od wartości:

 • netto, gdy odliczasz 100% VAT,
 • netto + 1/2 VAT, gdy odliczasz 50% VAT,
 • brutto, gdy nie odliczasz VAT.

Co z podatkiem VAT w ubezpieczeniach?

Ubezpieczenia są zwolnione z VAT. W leasingu również, jeśli opłcasz składkę jednorazowo, ewentualnie w 2 lub 4 ratach.

Decydując się na płatność ubezpieczenia w ratach leasingu zostanie doliczony 23% VAT. Przy maszynach i sprzęcie odliczysz go w 100%. Ograniczenia występują dla samochodów osobowych. Jeżeli odliczasz 50% VAT to nieodliczona 1/2 VAT podnosi koszty ubezpieczenia.

Jeśli wybierzesz płatność jednorazową, ale nie opłacisz składki w terminie to leasingodawca zrobi to za ciebie. A potem zrefakturuje, powiększając koszt polisy o 23% VAT.

Na VAT doliczanym niepotrzebnie do ubezpieczenia najwięcej tracą podatnicy niebędący płatnikami VAT, nie mogą bowiem odliczyć nawet części VAT.

1

Ubezpieczenie w leasingu a limit kosztów 150000 zł

Dla samochodów osobowych do 150.000 zł (225.000 zł dla samochodów elektrycznych) zaliczysz w koszty całą składkę. Dokumentem kosztowym jest polisa lub rata leasingu (gdy opłacasz w ratach).

Dla samochodów powyżej 150.000 zł w proporcji obliczanej ze wzoru:

(150.000 zł / [cena auta po odliczeniu VAT]) * 100%

Przykład

Leasing BMW za 223.000 zł brutto. Odliczenie 50% VAT (23.000 zł).

(150.000 / 200.000)*100% = 75%.

W powyższym przykładzie 75% opłaty za ubezpieczenie zaliczymy w koszty uzyskania przychodu firmy.

Proporcji nie stosujemy dla ubezpieczenia OC (zaliczysz je w koszty w całości bez względu na cenę pojazdu).

Limit kosztów 150.000 / 225.000 zł to kwota:

 • netto, gdy odliczasz 100% VAT,
 • netto + 1/2 VAT, gdy odliczasz 50% VAT,
 • brutto, gdy nie odliczasz VAT.

1

Ubezpieczenie komunikacyjne OC AC NNW w leasingu – ile kosztuje?

Przy ubezpieczeniach komunikacyjnych zdecydowanie warto porównać koszty ubezpieczenia leasingodawcy i ubezpieczenia zewnętrznego. W naszej ofercie znajdziesz ubezpieczenie OC AC NNW – zachęcamy do sprawdzenia warunków. Następnie co roku przed końcem polisy ponownie dokonaj porównania.

Z jakim wyprzedzeniem czasowym? Najlepiej co najmniej miesiąc przed końcem dotychczasowej polisy. Najpóżniej 2 tygodnie przed końcem. Wiecej na ten temat piszemy we wpisie: Ubezpieczenie na drugi rok leasingu.

Większość firm leasingowych przymyka oko, jeśli przekroczysz termin, ale niektóre reagują stanowczo i nie zgodzą się na polisę zewnętrzną dostarczoną po terminie.

Jeśli masz duże zniżki na ubezpieczenie – prawdopodobnie znajdziesz lepszą ofertę na rynku, niż u leasingodawcy. Z drugiej strony nie mając zniżek prawdopodobnie oferta leasingodawcy okaże się korzystniejsza od Twojej. Różnice w cenie ubezpieczenia używanego samochodu o wartości 70-80 tys. zł potrafią sięgać nawet 2 tys. zł, dlatego warto dokonać porównania.

1

Przeciętne stawki ubezpieczenia majątkowego w leasingu:

Przy niektórych maszynach dochodzi jeszcze koszt OC, np. leasing wózki widłowe, ładowarki, kombajny czy ciągniki rolnicze.

Co się dzieje z ubezpieczeniem w leasingu po cesji umowy?

W efekcie cesji leasingu pojazdu OC przechodzi na nowego użytkownika i trwa do końca okresu ubezpieczenia. Z autocasco sprawa jest bardziej skomplikowana. Gdy polisa została zawarta przez firmę leasingową to ochrona trwa dalej. Natomiast jeśli to poprzedni leasingobiorca zawarł polisę, to nowy musi wykupić ubezpieczenie AC.

11

Ubezpieczenie GAP w leasingu

GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection) oznacza ubezpieczenie od straty finansowej. Jest to ubezpieczenie od utraty wartości samochodu działające w przypadku szkody całkowitej lub utraty samochodu (kradzieży).

Szczegółowo na temat rodzajów ubezpieczenia GAP, cen i na co zwrócić uwagę napisaliśmy w tekście Ubezpieczenie GAP w leasingu – co to jest i czy warto?

Dla czytelników bloga oferujemy GAP z rabetem 5%:

kupuje gap

1

Oferta ubezpieczenia w Leason

Możesz sprawdzić ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego/majątkowego do leasingu u nas. W tym celu napisz maila na biuro@leason.pl lub wypełnij formularz kontaktowy na dole strony.

W zapytaniu podaj:

 • rodzaj, markę i model pojazdu lub maszyny
 • pojemność silnika, moc
 • dla pojazdów używanych datę pierwszej rejestracji i nr vin
 • rok produkcji
 • cenę netto/brutto
 • nip firmy
 • jeśli prowadzisz działalność jednoosobową – potrzebny będzie również PESEL właściciela

1

Leasing samochodu – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing samochodu a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Szukasz dobrego leasingu z tanim ubezpieczeniem?

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

W ofercie mamy także ubezpieczenie GAP, oferta z rabatem 5%

kupuje gap

1

Wpisy powiązane tematycznie:

10 najczęściej popełnianych błędów w leasingu samochodów i maszyn

Leasing samochodów premium

  5/5 - (6 votes)

  Poprzedni post

  Auto w leasingu a wyjazd zagranicę

  Następny post

  10 największych firm leasingowych w Polsce po I półroczu 2022