Leasing motocykla to jedna z najtańszych form finansowania. Chcesz leasingować motocykl? Rynek od dawna oferuje taką możliwość. W tym wpisie przybliżę najważniejsze informacje.

Uwielbiam jazdę motocyklem! Jeżdżę zazwyczaj po Krakowie i okolicach. Jeśli tylko okoliczności pozwalają, wybieram motor zamiast samochodu. Z tego właśnie powodu leasing motocykla sprawia mi szczególnie dużą przyjemność. Na codzień jeżdżę tą oto Yamahą:

leasing motor

.

Leasing motocykla – informacje ogólne

W leasing możesz wziąć motocykl nowy, demonstracyjny lub używany, nie starszy niż 2-3 lata. To jest jeśli oczekujesz leasingu w taniej, rynkowej cenie.

Wkład własny zaczyna się od 10%, choć bardzo często leasingodawca oczekuje min. 20% wpłaty.

Motocykle są tańsze od samochodów, dlatego leasing trwa zazwyczaj 2 lub 3 lata a raty są relatywnie niskie. Może też trwać dłużej (do 5 lat). Zasady odliczeń od podatków są identyczne, jak w sytuacji, kiedy decydujesz się na leasing samochodu osobowego. Oznacza to, że od motocykla użytkowanego w celach mieszanych możesz odliczyć tylko 50% VAT i zaksięgujesz w koszty 75% z faktur na wydatki eksploatacyjne. Obowiązuje również limit amortyzacji 150 000 zł.

Na końcu mamy wykup. Motocykl można wykupić prywatnie lub na firmę.

Dokumenty do leasingu motocykla

Do wniosku o przyznanie leasingu przedstawiasz standardowe dokumenty:

 • fakturę pro forma oraz informacje o wyposażeniu motocykla
 • wypełniony wniosek leasingowy
 • u niektórych leasingodawców dokumenty finansowe

Wynajem długoterminowy to inna możliwość, która jest dostępna na rynku. Jest to jednak usługa bardzo niszowa i podczas przygotowywania przeze mnie tego artykułu żadna z dużych firm CFM nie miała go w ofercie.

.

Leasing motocykla a ubezpieczenie

Jeśli chcesz wziąć motor w leasing często istotniejsze od kosztów samego leasingu będą dla Ciebie koszty ubezpieczenia.

Każdy przedmiot leasingu musi być ubezpieczony. Leasingodawca oczekuje pełnego pakietu OC AC NNW i nie ma znaczenia, że chciałbyś wykupić tylko OC. W przeszłości pakiety ubezpieczenia były bardzo drogie. Kosztowały przeciętnie od 10 do ponad 20% ceny motocykla rocznie. To często zniechęcało do leasingu. Aktualnie warunki są korzystniejsze  i można znaleźć oferty za ok. 5% wartości motocykla rocznie. Co ważne, są również dostępne u leasingodawców. Jeśli jednak leasingodawca ma drogie ubezpieczenie – możesz poszukać tańszego pakietu na rynku (np. u dilera, u swojego agenta ubezpieczeniowego albo u nas, bo też oferujemy ubezpieczenia komunikacyjne). Gdy twoja oferta jest lepsza, firma leasingowa zgodzi się na ubezpieczenie zewnętrzne. W zamian za to naliczy opłatę manipulacyjną – zazwyczaj od 200 do 300 zł netto rocznie.

Gdybyś jednak chciał kupić motocykl bez ubezpieczenia AC – to możliwe w pożyczce leasingowej.

Aktualnie ubezpieczenie GAP do leasingu motocykla jest możliwe. Co ciekawe leasingodawcy zwykle nie oferują GAPa dla motocykli, ale my tak. A dla czytelników bloga oferuemy GAP z rabatem 5%:

kupuje gap

Dodatkowym kosztem jest rejestracja – ok. 350 zł netto. Niektóre firmy leasingowe w ramach zryczałtowanej opłaty rocznej (99-199 zł netto) rezygnują z tabeli opłat i nie pobierają tej opłaty.

.

Jaki jest koszt leasingu motocykla?

Koszty leasingu motoru są zbliżone do kosztów leasingu auta i wynoszą przeciętnie ok. 3-4% odsetek za każdy rok trwania leasingu. Przy wysokim wkładzie własnym mogą być niższe.

Formalności załatwisz w ciągu 1-1,5 tyg, z czego 2-3 dni to czas potrzebny na ocenę wniosku.

Motocykle elektryczne

Od listopada 2021r przedsiębiorcy moga ubiegać się o dopłatę na leasing motocykla elektrycznego w ramach programu „Mój Elektryk”. Dopłata wynosi do 4000 zł. Programem mogą być objęte także elektryczne samochody osobowe i dostawcze. Szczegóły programu opisujemy w tekście Leasing na samochód elektryczny w programie Mój Elektryk.

Interesuje Cię leasing na motor i szukasz dla siebie korzystnej oferty?
Sprawdź u nas. Wyślij zapytanie korzystając formularza kontaktu na dole strony.

..

Leasing na motocykl – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing motocykli a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Oferta Leason

Leasing pojazdów

Ubezpieczenie OC AC NNW

Ubezpieczenia GAP, oferta z rabatem 5%:

kupuje gap

Leasing maszyn

Leasing urządzeń i sprzętu

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady

Leasing a Polski Ład – zmiany w leasingu od 2022r

Leasing w działalności jednoosobowej

  4.7/5 - (12 votes)

  Poprzedni post

  Beneficjent rzeczywisty a leasing

  Następny post

  Leasing suszarni i pieca za 860 tys. zł dla tartaku [case study]