Lekarze prowadzący praktyki lekarskie oraz firmy niebędące płatnikami VAT często biorą w leasing samochody osobowe. Mogą skorzystać z większości zalet leasingu ale nie odliczają VAT od opłat leasingowych. Więcej informacji: Leasing dla nievatowca. Wykup z leasingu dla lekarzy i nievatowców pozostawia mniej opcji, niż wykup dla płatników VAT, to jest jeśli chcą korzystać ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży.

Wykup z leasingu dla nievatowca

Wykup z leasingu dla lekarzy i nievatowców a sprzedaż samochodu

Podmiotowe i przedmiotowe zwolnienie z VAT.

Podmiotowe zwolnienie z VAT przysługuje ze względu na limit sprzedaży 200.000 zł. Po jego przekroczeniu należy zarejestrować się jako podatnik VAT.

Przedmiotowe zwolnienie z VAT dotyczy rodzaju wykonywanej działalności. Jesteś zwolniony z VAT, niezależnie od wysokości obrotów, gdy świadczysz usługi lub sprzedajesz towary wymienione w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT. Dotyczy to np. lekarzy, dentystów, psychologów czy agentów ubezpieczeniowych.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu a zwolnienie z VAT

Czy podatnik zwolniony z VAT sprzedając samochód wykupiony z leasingu na firmę utraci prawo do podmiotowego zwolnienia?

Okazuje się, że gdy samochód był środkiem trwałym w działalności to podatnik nie utraci prawa do zwolnienia z VAT.

Jeśli samochód nie był środkiem trwałym, lecz towarem handlowym, jego sprzedaż skutkuje koniecznością rejestracji  jako podatnik VAT czynny.

Jak zachować prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego?

Najprościej założyć ewidencję środków trwałych i wprowadzić do niej pojazd wykupiony z leasingu, rozpocząć amortyzację a potem sprzedać.

Bezpiecznie wstrzymać się ze sprzedażą samochodu do kolejnego miesiąca, następującego po miesiącu wprowadzenia na ewidencję (wtedy zaliczysz w koszty pierwszy odpis amortyzacyjny). Firmy na ryczałcie nie amortyzują środków trwałych ale hipotetycznie wtedy taki odpis byłby możliwy.

Następnie można wycofać pojazd z działalności na cele prywatne, bez konieczności zapłaty VAT. Płatnicy VAT będą musieli odprowadzić VAT od wartości rynkowej pojazdu i pod tym względem są w gorszej sytuacji niż nievatowcy.

Gdy zdecydujesz się wycofać samochód do majątku prywatnego, ostatni odpis amortyzacyjny zaksięgujesz w koszty w miesiącu wycofania samochodu z działalności gospodarczej, a niezamortyzowana wartość nie zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast niezamortyzowaną kwotę rozliczysz w kosztach w momencie sprzedaży samochodu.

Warto pamiętać, że od 2022r sprzedaż przed upływem 6 lat od przeniesienia pojazdu do majątku prywatnego skutkuje opodatkowaniem podatkiem dochodowym, według tych samych zasad, co przychody z działalności. Firma na ryczałcie zapłaci 3% podatku.

Co z darowizną? Czy również rozliczy niezamortyzowaną kwotę?

W przypadku, gdy pojazd nie zostanie całkowicie zamortyzowany przed dokonaniem darowizny, niezamortyzowana część nie będzie kosztem uzyskania przychodu.

Wykup z leasingu dla lekarzy

Przedmiotowe zwolnienie z VAT a sprzedaż samochodu

Firmy zwolnione przedmiotowo z VAT, na przykład lekarze, sprzedają samochód bez VAT ze stawką zw. podając na fakturze podstawę zwolnienia. Samochód, podobnie jak u podatników zwolnionych podmiotowo z VAT, nie powinien być towarem handlowym.

A jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność w większości zwolnioną przedmiotowo z VAT oraz w niewielkim stopniu opodatkowaną VAT (bez konieczności stosowania współczynnika), a samochód był w całości wykorzystywany do działalności zwolnionej z VAT to sprzedaż samochodu będzie zwolniona z VAT.

Wykup prywatny z leasingu dla lekarzy i nievatowców

Inną możliwością jest wykup z leasingu, jako osoba prywatna. Taki wykup również nie spowoduje utraty prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT.

Warto skorzystać z tej możliwości szczególnie wtedy, gdy leasing kończy się niskim, 1% wykupem, a cena zakupu mieści się w 150 000 zł.

Dla droższych samochodów, np. w leasingu BMW, warto skonsultować czy to będzie opłacalne.

Następnie można zatrzymać samochód lub podarować bliskiej osobie. Obszernie na temat wykupu prywatnego piszemy w tekście Wykup z leasingu na osobę prywatną

Nievatowiec – lepszy wykup prywatny czy firmowy?

Sposób wykupu (prywatnie lub na środki trwałe) można też uzależnić też od planowanego czasu użytkowania pojazdu. Przykładowo planując użytkowanie przez 2 lata po leasingu lepiej wykupić na firmę i generować wyższe kosztyz tytułu: paliwa, części, serwisów itd., a dopiero 6 miesięcy przed sprzedażą przenieść do majątku prywatnego i podarować.

Jaka jest różnica?

 • Samochód firmowy – 75% wydatków eksploatacyjnych zaliczysz w podatkowe koszty uzyskania przychodu
 • Samochód prywatny –  20% wydatków stanowi KUP.

Powyższe ma sens, gdy działalność jest opodatkowana skalą podatkową lub podatkiem liniowym, ale nie ryczałtem.

Jeśli firma na podatku liniowym użytkuje auto firmowe i miesięcznie wydaje na paliwo:

 • 1000 zł brutto – zaliczy 750 zł w koszty i odliczy 179,25 zł z tytułu PIT (19%) i ZUS zdrowotny (4,9%). Rocznie odliczy 2151 zł.
 • 1500 zł brutto – zaliczy 1075 zł w koszty i odliczy 256,93 zł PIT i ZUS. Rocznie odliczy 3083 zł.
 • 2000 zł brutto – zaliczy 1500 zł w koszty i odliczy 358,50 zł PIT i ZUS. Rocznie odliczy 4302 zł.

Użytkując prywatnie ta sama firma:

 • wydając 1000 zł brutto – odliczy 47,8 zł miesięcznie / 573,60 zł rocznie,
 • wydając 1500 zł brutto – odliczy 71,7 zł miesięcznie / 860,40 zł rocznie,
 • wydając 2000 zł brutto – odliczy 95,6 zł miesięcznie / 1147,2 zł rocznie.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu dopasowanej do Twojej sytuacji? Potrzebujez doradztwa? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Doradztwo leasingowe >>

Ubezpieczenie OC AC NNW >>

Ubezpieczenie GAP >>

Pożyczka dla lekarza >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Znacznie więcej o wykupie z leasingu, w tym korzyściach z dużego wykupu piszemy we wpisie: Wykup z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?

Leasing samochodów osobowych

Odliczenia podatkowe od leasingu – aktualne zasady

10 najczestszych pytań o leasing z branży medycznej

  4.9/5 - (13 votes)

  Poprzedni post

  Ile trwa załatwienie leasingu? Szybki leasing

  Następny post

  Leasing Ferrari Portofino [case study]