Czy auto sprzedawane na podstawie faktura VAT marża warto brać w leasing ? Jaki leasing wybrać – operacyjny czy finansowy? Od czego to zależy?

Polscy sprzedawcy samochodów większość aut używanych sprzedają na podstawie faktury VAT marża. Dotyczy to prawie wszystkich aut sprowadzonych z zagranicy a także pojazdów, których właścicielem jest osoba prywatna i zostały wstawione w komis.

Zakup w leasing na podstawie faktury VAT marża niesie za sobą skutki podatkowe dla leasingobiorcy, co opiszemy w dalszej części tekstu. Jeśli chcesz leasingować taki samochód to warto je uwzględnić.

Zobacz nasz najnowszy film o leasingu z fakturą VAT marża i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Co to jest faktura VAT marża?

Faktura VAT marża jest szczególnym rodzajem faktury, w którym podstawą opodatkowania jest marża sprzedawcy i to od niej odprowadza podatek VAT. Stosują ją firmy dostarczające używane towary.

Na rynku samochodowym są to głównie komisy samochodowe, czasami także salony, o ile zajmują się sprzedażą samochodów sprowadzanych z zagranicy. Na fakturze nie jest wyszczególniona stawka i kwota podatku VAT, a kupujący nie ma możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego.

Dlatego na potrzeby leasingu operacyjnego cena sprzedaży na fakturze VAT marża traktowana jest jako cena netto. Ma to duże znaczenie podatkowe.

Faktura VAT marża – leasing operacyjny czy finansowy?

Leasing operacyjny i finansowy – różnice

Myśląc o leasingu zwykle mamy na myśli leasing operacyjny.

W tym leasingu co miesiąc zaliczasz opłaty leasingowe w koszty działalności. Jeśli jesteś płatnikiem VAT – odliczasz VAT od opłat leasingowych. Dla samochodów osobowych wykorzystywanych do celów mieszanych (firmowo i prywatnie) występują ograniczenia w odliczaniu VAT – można odliczyć 50% VAT.

Ponadto występuje limit kosztów 150 000 zł – taką kwotę z tytułu zakupu samochodu możesz zaliczyć w koszty.

W leasingu finansowym (stosowanym rzadziej) kapitał amortyzujesz, a odsetki z rat leasingu zaliczasz w koszty. Cały VAT wpłacasz z góry do leasingu i rozliczasz jednorazowo. Po więcej informacji odsyłamy do wpisu: Jakie są różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym?

Faktura VAT marża – leasing finansowy korzystniejszy

Dla większości używanych samochodów  sprzedawanych w oparciu o fakturę VAT marża korzystniejszy będzie leasing finansowy.

Sprzedaż na fakturę VAT marża to dla kupującego (czyli leasingodawcy) sprzedaż bez VAT. Leasing operacyjny w świetle przepisów o VAT traktowany jest jako usługa. W związku z tym każda rata leasingu operacyjnego powiększana jest o 23% podatku VAT.

Mimo, że samochód jest sprzedawany bez VAT, to leasingodawca musi naliczyć VAT od opłat leasingowych. W ten sposób zakup samochodu drożeje o 23%.

Jeśli samochód będzie wykorzystywany zarówno do celów działalności, jak i prywatnych, to możesz odliczyć tylko 50% VAT (o ile jesteś płatnikiem VAT). To tak, jakbyś finalnie zapłacił za samochód o 11,5% więcej (50% VAT), niż chciałeś zapłacić. A przecież dochodzi jeszcze VAT od odsetek.

Z tego powodu większość leasingobiorców decyduje się na leasing finansowy.

W tym leasingu VAT naliczany jest tylko od odsetek, nie od kapitału. Leasingodawca wystawi fakturę na VAT, będącą podstawą do jego odliczenia.

Istotnym jest, że w leasingu finansowym samochód amortyzuje leasingobiorca. Od 2019 roku limit amortyzacji wynosi 150 000 zł, większość używanych samochodów mieści się w tej kwocie. Dla używanych samochodów osobowych okres amortyzacji wynosi 30 miesięcy.

Tak samo w leasingu od osoby prywatnej

Podobne zasady dotyczą zakupu od osoby prywatnej, dochodzi jeszcze konieczność zapłaty 2% PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych). Płaci go firma leasingowa (kupujący) a nastepnie powiększa cenę samochodu na umowie o 2%.
Case study opłacalności leasingu samochodu osobowego za 400 tys. zł sprzedawanego przez osobę prywatną znajdziesz tutaj: leasing zwrotny auta osoby prywatnej.

Leasing samochodu premium na fakturę VAT marża

Czasami zdarza się, że auto sprzedawane na podstawie FV VAT marża jest drogie i kosztuje 300 000 zł, na przykład BMW. Wtedy niektórzy rozważają wzięcie leasingu operacyjnego, żeby zaliczyć w koszty więcej, niż 150 000 zł.
Jeśli samochód będzie wykorzystywany tylko do celów prowadzenia działalności istnieje możliwość odliczania 100% VAT. W takim wypadku VAT doliczany do rat leasingu operacyjnego jest neutralny, bowiem możesz go w całości odliczyć.
Aby odliczać 100% VAT należy:
 • zgłosić to Urzędowi Skarbowemu na formularzu VAT-26,
 • prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu,
 • posiadać regulamin użytkowania samochodu w firmie.

Jeśli odliczasz 50% VAT, wybór leasingu operacyjnego sprawia, że zakup pojazdu drożeje automatycznie o nieodliczonego 1/2 VAT.

Czy z ceny na fakturze VAT marża da się zrobić cenę brutto z 23% VAT?

Teoretycznie tak – możesz zakupić auto za 80 000 zł (fv VAT marża). Następnie sprzedać leasingodawcy za 80 000 zł brutto (z 23% VAT w tej cenie). Należałoby uwzględnić kilka czynników:

 • Jak uzasadnić to przed Urzędem Skarbowym w razie kontroli? – to tak jakby wartość auta spadła z dnia na dzień o równowartość VAT
 • Czy wartość samochodu nie będzie zaniżona w stosunku do wartości rynkowej? – leasingodawcy dokonują wyceny dla używanych aut – we własnym zakresie lub wysyłają rzeczoznawcę. Kupią tylko wtedy, gdy cena zakupu auta jest zbliżona do wartości rynkowej (+/- 10-15%).
 • Na wykonanie takiej transakcji masz 1-3 miesiące w zależności od leasingodawcy, po tym czasie rozpatrują transakcję jako leasing zwrotny.
 • Czy leasingodawca zgodzi się na takie rozwiązanie? W trakcie oceny zostaniesz poproszony o pokazanie faktury zakupu z potwierdzeniem zapłaty. Nawet jeśli zamażesz kwoty na potwierdzeniu przelewu i skanie faktury, to i tak trzeba będzie pokazać fakturę zakupu w wydziale komunikacji. Leasingodawca może mieć wątpliwości co do całej transakcji. Istnieje możliwość, że zarejestrujesz auto na siebie, poczekasz na twardy dowód rejestracyjny i dopiero wtedy wystąpisz o leasing – wtedy nie pokażesz faktury pochodzeniowej do wydziału komunikacji – pozostaje jednak kwestia uzasadnienia transakcji przed Urzędem Skarbowym.
 • Czy godzę się z koniecznością zapłaty 23% VAT po sprzedaży auta do leasingodawcy? I nie przeszkadza mi, że z opłat leasngowych odliczę prawdopodobnie tylko 50% VAT?

Dlatego powyższe rozważania powinny być traktowane w charakterze ciekawostki.

Faktura VAT marża a pożyczka leasingowa

Przy leasingu auta na FV VAT marża uwzględnij także wiek samochodu – po zakończeniu umowy nie powinien przekroczyć 10 lat. W pożyczce leasingowej, a także w kredycie limit wieku jest wyższy i wynosi 15 lat.

Zastosowanie pożyczki leasingowej dla auta kupowanego na podstawie FV VAT marża jest zasadne również z przyczyn podatkowych. Podobnie, jak w leasingu finansowym, w pożyczce nie nalicza się VAT od samochodu. Nie jest naliczany także VAT od odsetek (a w leasingu finansowym jest).

Odsetki są kosztem, a kapitał amortyzujesz przez 30 miesięcy.

Faktura VAT marża a kredyt

Możesz też rozważyć zakup samochodu w kredycie. Są różne opcje: 50%/50%, 3×33%, 4×25% albo kredyt spłacany w miesięcznych ratach przez okres 1-6 lat.

Zarówno kredyt, jak i pożyczka leasingowa mają kilka zalet przemawiających za wyborem tej formy finansowania:

 • Od początku jesteś właścicielem pojazdu.
 • Zaliczysz zakup samochodu w koszty poprzez amortyzację w ciągu 30 miesięcy (2,5 roku), czyli szybko.
 • Odsetki zliczasz w koszty co miesiąc.
 • Możesz zamknąć umową kredytu/pożycki w dowolnym momencie jej trwania. Dodatkowo w kredycie zaoszczędzisz na przyszłych odsetkach – zostają anulowane. Dla kontrastu w leasingu są dyskontowane (czyli leasingodawca zachowuje odsetki wynikające z marży, ale anuluje te ze stopy procentowej). Trzeba zaznaczyć, że za wczesniej spłacany kapitał zapłacisz 2% prowizji.
 • Większa dowolność w wyborze ubezpieczenia, nie ma też opłat za ubezpieczenie poza firmą leasingową.
 • Mniej opłat dodatkowych niż w leasingu – lista pozycji kosztowych w tabeli opłat i prowizji jest krótsza.

Sam koszt finansowania kredytem może być nieco wyższy, niż w leasingu.

W naszej ofercie również znajdziesz kredyt i pożyczkę leasingową.

Jak wygląda proces leasingu z fakturą VAT marża?

Zorganizowanie leasingu lub pożyczki na samochód z fakturą VAT marża wygląda podobnie, jak dla samochodu z fakturą VAT 23%. Procedura oceny jest identyczna, jak dla samochodu na pełną fakturę.

Okazujesz takie same dokumenty do leasingu, czyli:

 • fv pro forma + wyposażenie + dowód rej. + zdjęcia (4x przekątne, licznik, deska rozdzielcza, vin)
 • wypełniony wniosek leasingowy
 • ewentualnie dokumenty finansowe, jeśli wymaga tego procedura

Warto wiedzieć, że część leasingodawców, a w szczególności mniejsze firmy leasingowe, nie ma w ofercie leasingu finansowego ani pożyczki leasingowej. Dlatego mogą zaproponować jedynie finansowanie leasingiem operacynym, co jest nieopłacalne przy FV vat marża. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy odliczasz 100% VAT.

.

Oferta finansowania na samochód VAT marża w Leason

Szukasz dobrego leasingu samochodu? Sprawdź naszą ofertę:

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady

Leasing na samochód premium

Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

  4.8/5 - (36 votes)

  Poprzedni post

  Leasing bez pierwszej wpłaty

  Następny post

  Leasing maszyn piekarniczych i cukierniczych