Czy auto sprzedawane na podstawie faktura VAT marża warto brać w leasing ? Jaki leasing wybrać – operacyjny czy finansowy? Od czego to zależy?

Zobacz nasz najnowszy film o leasingu z fakturą VAT marża i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Leasing faktura VAT marża – poradnik leasingobiorcy.

Polscy sprzedawcy samochodów większość aut używanych sprzedają na podstawie faktury VAT marża. Dotyczy to prawie wszystkich samochodów sprowadzonych z zagranicy a także pojazdów, których właścicielem jest osoba prywatna i zostały wstawione w komis.

Zakup w leasingu na podstawie faktury VAT marża niesie za sobą skutki podatkowe dla leasingobiorcy, co opiszemy w dalszej części tekstu. Jeśli chcesz leasingować taki samochód to warto je uwzględnić.

Samochody na FV VAT marża są tańsze, niż ich odpowiedniki na pełną FV VAT 23% co zwiększa ich atrakcyjność w oczach kupujących, szczególnie konsumentów.

.

Co to jest faktura VAT marża?

Faktura VAT marża jest szczególnym rodzajem faktury, w którym podstawą opodatkowania jest marża sprzedawcy i to od niej odprowadza podatek VAT. Stosują ją firmy dostarczające używane towary.

Na rynku samochodowym są to głównie komisy samochodowe, czasami także salony, o ile zajmują się sprzedażą samochodów sprowadzanych z zagranicy. Na fakturze nie jest wyszczególniona stawka i kwota podatku VAT, a kupujący nie ma możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego.

Dlatego na potrzeby leasingu operacyjnego cena sprzedaży na fakturze VAT marża traktowana jest jako cena netto. Ma to duże znaczenie podatkowe.

.

Faktura VAT marża – leasing operacyjny czy finansowy?

Leasing operacyjny i finansowy – różnice w odliczeniach

Myśląc o leasingu zwykle mamy na myśli leasing operacyjny.

W tym leasingu co miesiąc zaliczasz opłaty leasingowe w koszty działalności. Jeśli jesteś płatnikiem VAT – odliczasz VAT od opłat leasingowych. Dla samochodów osobowych wykorzystywanych do celów mieszanych (firmowo i prywatnie) występują ograniczenia w odliczaniu VAT – można odliczyć 50% VAT.

Ponadto występuje limit kosztów 150 000 zł – taką kwotę z tytułu zakupu samochodu możesz zaliczyć w koszty.

W leasingu finansowym (stosowanym rzadziej) kapitał amortyzujesz, a odsetki z rat leasingu zaliczasz w koszty. Cały VAT wpłacasz z góry do leasingu i rozliczasz jednorazowo. Po więcej informacji odsyłamy do wpisu: Jakie są różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym?

.

Faktura VAT marża – leasing finansowy korzystniejszy

Dla większości używanych samochodów  sprzedawanych w oparciu o fakturę VAT marża korzystniejszy będzie leasing finansowy.

Sprzedaż na fakturę VAT marża to dla kupującego (czyli leasingodawcy) sprzedaż bez VAT. Leasing operacyjny w świetle przepisów o VAT traktowany jest jako usługa. W związku z tym każda rata leasingu operacyjnego powiększana jest o 23% podatku VAT.

Mimo, że samochód jest sprzedawany bez VAT, to leasingodawca musi naliczyć VAT od opłat leasingowych. W ten sposób zakup samochodu drożeje o 23%.

Jeśli samochód będzie wykorzystywany zarówno do celów działalności, jak i prywatnych, to możesz odliczyć tylko 50% VAT (o ile jesteś płatnikiem VAT). To tak, jakbyś finalnie zapłacił za samochód o 11,5% więcej (50% VAT), niż chciałeś zapłacić. A przecież dochodzi jeszcze VAT od odsetek.

Z tego powodu większość leasingobiorców decyduje się na leasing finansowy.

W tym leasingu VAT naliczany jest tylko od odsetek, nie od kapitału. Leasingodawca wystawi fakturę na VAT, będącą podstawą do jego odliczenia.

Istotnym jest, że w leasingu finansowym samochód amortyzuje leasingobiorca. Od 2019 roku limit amortyzacji wynosi 150 000 zł, większość używanych samochodów mieści się w tej kwocie. Dla używanych samochodów osobowych okres amortyzacji wynosi 30 miesięcy.

.

Tak samo w leasingu od osoby prywatnej

Podobne zasady dotyczą zakupu od osoby prywatnej, dochodzi jeszcze konieczność zapłaty 2% PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych). Płaci go firma leasingowa (kupujący) a nastepnie powiększa cenę samochodu na umowie o 2%.
Case study opłacalności leasingu samochodu osobowego za 400 tys. zł sprzedawanego przez osobę prywatną znajdziesz tutaj: leasing zwrotny auta osoby prywatnej.
.

Ile kosztuje leasing finansowy samochodu z fakturą VAT marża?

Cena samochodu 75 000 zł, FV VAT marża..

W chwili pisania tekstu zmienna stopa procentowa Wibor 1M wynosi 5,85%.

3 lata

 • 20% opłaty wstępnej (15 000 zł), 35 rat x 1999,76 zł, opłata końcowa  75 zł,
 • suma opłat 113,42%
 • Podatek VAT od odsetek 2317,01 zł. Podatek ten płatny jest z góry, razem z opłatą wstępną. Odliczysz go w 50%.

5 lat

 • 20% opłaty wstępnej (15 000 zł), 59 rat x 1298,85 zł, opłata końcowa 75 zł
 • suma opłat 122,28%
 • Podatek VAT od odsetek 3842,64 zł.

.

Leasing samochodu premium na fakturę VAT marża

Czasami zdarza się, że auto sprzedawane na podstawie FV VAT marża jest drogie i kosztuje 300 000 zł, na przykład BMW. Wtedy niektórzy rozważają wzięcie leasingu operacyjnego, żeby zaliczyć w koszty więcej, niż 150 000 zł.
Jeśli samochód będzie wykorzystywany tylko do celów prowadzenia działalności istnieje możliwość odliczania 100% VAT. W takim wypadku VAT doliczany do rat leasingu operacyjnego jest neutralny, bowiem możesz go w całości odliczyć.
Aby odliczać 100% VAT należy:
 • zgłosić to Urzędowi Skarbowemu na formularzu VAT-26,
 • prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu,
 • posiadać regulamin użytkowania samochodu w firmie.

Jeśli, jak większość przedsiębiorców, odliczasz 50% VAT to wybór leasingu operacyjnego sprawia, że zakup pojazdu drożeje automatycznie o nieodliczone 50% VAT.

.

Czy z ceny na fakturze VAT marża da się zrobić cenę brutto z 23% VAT?

Teoretycznie tak – możesz zakupić auto za 80 000 zł (fv VAT marża). Następnie sprzedać leasingodawcy za 80 000 zł brutto (z 23% VAT w tej cenie). Chodzi o leasing zwrotny krótko po zakupie. Należałoby uwzględnić kilka czynników:

 • Jak uzasadnić to przed Urzędem Skarbowym w razie kontroli? – to tak jakby wartość auta spadła z dnia na dzień o równowartość VAT
 • Czy wartość samochodu nie będzie zaniżona w stosunku do wartości rynkowej? – leasingodawcy dokonują wyceny dla używanych aut – we własnym zakresie lub wysyłają rzeczoznawcę. Kupią tylko wtedy, gdy cena zakupu auta jest zbliżona do wartości rynkowej (+/- 10-15%).
 • Na wykonanie takiej transakcji masz 1-3 miesiące w zależności od leasingodawcy, po tym czasie rozpatrują transakcję jako klasyczny leasing zwrotny.
 • Czy leasingodawca zgodzi się na takie rozwiązanie? W trakcie oceny zostaniesz poproszony o pokazanie faktury zakupu z potwierdzeniem zapłaty. Nawet jeśli zamażesz kwoty na potwierdzeniu przelewu i skanie faktury, to i tak trzeba będzie pokazać fakturę zakupu w wydziale komunikacji. Leasingodawca może mieć wątpliwości co do całej transakcji. Istnieje możliwość, że zarejestrujesz auto na siebie, poczekasz na twardy dowód rejestracyjny i dopiero wtedy wystąpisz o leasing – wtedy nie pokażesz faktury pochodzeniowej do wydziału komunikacji – pozostaje jednak kwestia uzasadnienia transakcji przed Urzędem Skarbowym.
 • Czy godzę się z koniecznością zapłaty 23% VAT po sprzedaży auta do leasingodawcy? I nie przeszkadza mi, że z opłat leasngowych odliczę prawdopodobnie tylko 50% VAT?

Dlatego powyższe rozważania powinny być traktowane raczej w charakterze ciekawostki.

.

Faktura VAT marża a pożyczka leasingowa

Przy leasingu auta na FV VAT marża uwzględnij także wiek samochodu – po zakończeniu umowy nie powinien przekroczyć 10 lat. W pożyczce leasingowej, a także w kredycie limit wieku jest wyższy i wynosi 15 lat.

Zastosowanie pożyczki leasingowej dla auta kupowanego na podstawie FV VAT marża jest zasadne również z przyczyn podatkowych. Podobnie, jak w leasingu finansowym, w pożyczce nie nalicza się VAT od samochodu. Nie jest naliczany także VAT od odsetek (a w leasingu finansowym jest).

Odsetki są kosztem, a kapitał amortyzujesz przez 30 miesięcy.

.

Faktura VAT marża a finansowanie kredytem

Możesz też rozważyć zakup samochodu w kredycie. Są różne opcje: 50%/50%, 3×33%, 4×25% albo kredyt spłacany w miesięcznych ratach przez okres 1-6 lat.

Zarówno kredyt, jak i pożyczka leasingowa mają kilka zalet przemawiających za wyborem tej formy finansowania:

 • Od początku jesteś właścicielem pojazdu.
 • Zaliczysz zakup samochodu w koszty poprzez amortyzację w ciągu 30 miesięcy (2,5 roku), czyli szybko.
 • Odsetki zliczasz w koszty co miesiąc.
 • Możesz zamknąć umową kredytu/pożycki w dowolnym momencie jej trwania. Dodatkowo w kredycie zaoszczędzisz na przyszłych odsetkach – zostają anulowane. Dla kontrastu w leasingu są dyskontowane (czyli leasingodawca zachowuje odsetki wynikające z marży, ale anuluje te ze stopy procentowej). Trzeba zaznaczyć, że za wczesniej spłacany kapitał zapłacisz 2% prowizji.
 • Większa dowolność w wyborze ubezpieczenia, nie ma też opłat za ubezpieczenie poza firmą leasingową.
 • Mniej opłat dodatkowych niż w leasingu – lista pozycji kosztowych w tabeli opłat i prowizji jest krótsza.

Sam koszt finansowania kredytem może być nieco wyższy, niż w leasingu.

W naszej ofercie również znajdziesz kredyt i pożyczkę leasingową.

.

Jak wygląda proces leasingu z fakturą VAT marża?

Zorganizowanie leasingu lub pożyczki na samochód z fakturą VAT marża wygląda podobnie, jak dla samochodu z fakturą VAT 23%. Procedura jest identyczna, jak dla używanego samochodu na pełną fakturę:

 1. Składasz wniosek leasingowy i czekasz na odpowiedź leasingodwcy,
 2. Jeśli otrzymasz leasing, leasingodawca zleca wycenę pojazdu,
 3. Podpisujesz umowę leasingu,
 4. Wpłacasz wkład własny,
 5. Leasingodawca zamawia dokumenty do płatności i rejestracji,
 6. Rejestruje pojazd, ubezpiecza i tego samego dnia płaci do sprzedawcy,
 7. Odbierasz samochód i od nastepnego miesiąca zaczynasz płacić raty leasingu.

Dodatkowe informacje znajdziesz w tekście Jak dostać leasing krok po kroku.

Okazujesz następujące dokumenty do leasingu:

 • fv pro forma + wyposażenie + dowód rej. + zdjęcia (4x przekątne, licznik, deska rozdzielcza, vin)
 • wypełniony wniosek leasingowy
 • ewentualnie dokumenty finansowe, jeśli wymaga tego procedura

Warto wiedzieć, że część leasingodawców, a w szczególności mniejsze firmy leasingowe, nie ma w ofercie leasingu finansowego ani pożyczki leasingowej. Dlatego mogą zaproponować jedynie finansowanie leasingiem operacynym, co jest nieopłacalne przy FV VAT marża. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy odliczasz 100% VAT.

.

Warunki leasingu z fakturą VAT marża 

.

Leasing samochodu – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing samochodu a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Oferta finansowania na samochód VAT marża w Leason

Szukasz dobrego leasingu samochodu? Sprawdź naszą ofertę:

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing na samochód premium

  4.8/5 - (36 votes)

  Poprzedni post

  Leasing Porsche 911 Carrera dla fryzjerki na karcie podatkowej

  Następny post

  Ubezpieczenie GAP fakturowy i indeksowy w leasingu 2024

  Wyszukaj:

  O autorze

  Mikołaj Łagowski

  Mikołaj Łagowski

  Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

  mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

  Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.