Czy auto sprzedawane na podstawie faktura VAT marża warto brać w leasing? Jaki leasing wybrać – operacyjny czy finansowy? Od czego to zależy?

Polscy sprzedawcy samochodów większość aut używanych sprzedają na podstawie faktury VAT marża. Dotyczy to prawie wszystkich aut sprowadzonych z zagranicy a także pojazdów, których właścicielem jest osoba prywatna i zostały wstawione w komis. Zakup w leasing na podstawie faktury VAT marża niesie za sobą skutki podatkowe dla leasingobiorcy, co opiszę w dalszej części tekstu. Jeśli chcesz leasingować taki samochód dobrze jest je uwzględnić.

Co to jest faktura VAT marża?

Faktura VAT marża jest szczególnym rodzajem faktury, w którym podstawą opodatkowania jest marża sprzedawcy i to od niej odprowadza podatek VAT. Stosują ją firmy dostarczające używane towary. Na fakturze nie jest wyszczególniona stawka i kwota podatku VAT, a kupujący nie ma możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego.

Dlatego na potrzeby leasingu operacyjnego cena sprzedaży na fakturze VAT marża traktowana jest jako cena netto.

Faktura VAT marża – leasing operacyjny czy finansowy?

Dla większości używanych samochodów korzystniejszy będzie leasing finansowy.  Sprzedaż na fakturę VAT marża to dla kupującego (czyli leasingodawcy) sprzedaż bez VAT. Leasing operacyjny w świetle przepisów o VAT traktowany jest jako usługa. W związku z tym każda rata leasingu operacyjnego powiększana jest o 23% podatku VAT. Mimo że samochód jest sprzedawany bez VAT to leasingodawca musi go doliczyć do opłat leasingowych. W ten sposób zakup samochodu drożeje o 23%. Jeśli samochód będzie wykorzystywany zarówno do celów działalności, jak i prywatnych to możesz odliczyć tylko 50% VAT. To tak, jakbyś finalnie zapłacił za samochód o 11,5% więcej (50% VAT).

Z tego powodu większość leasingobiorców decyduje się na leasing finansowy. W tym leasingu VAT doliczany jest tylko do odsetek, nie do kapitału. Istotnym jest, że w leasingu finansowym samochód amortyzuje leasingobiorca. Od 2019 roku limit amortyzacji wynosi 150 000 zł, większość używanych samochodów mieści się w tej kwocie.

Podobne zasady dotyczą zakupu od osoby prywatnej, dochodzi jeszcze konieczność zapłaty 2% PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych). Płaci go firma leasingowa (kupujący) a nastepnie powiększa cenę samochodu na umowie o 2%. Case study opłacalności leasingu samochodu osobowego za 400 tys. zł sprzedawanego przez osobę prywatną znajdziesz tutaj: leasing zwrotny auta osoby prywatnej.
Są też sytuacje, gdy auto sprzedawane na FV VAT marżę jest drogie i kosztuje np. 300 000 zł. W tej sytuacji niektórzy rozważają wzięcie leasingu operacyjnego, żeby zaliczyć w koszty więcej, niż 150 000 zł. Jeśli samochód będzie wykorzystywany tylko do celów prowadzenia działalności istnieje możliwość odliczania 100% VAT. Wtedy VAT doliczany do rat leasingu operacyjnego jest neutralny, bowiem możesz go w całości odliczyć. Aby odliczać 100% VAT należy zgłosić to Urzędowi Skarbowemu, prowadzić ewidencje przebiegu pojazdu oraz posiadać regulamin użytkowania samochodu w firmie.

Czy z ceny na fakturze VAT marża da się zrobić cenę brutto z 23% VAT?

Teoretycznie tak – możesz zakupić auto za np. 60 000 zł (fv VAT marża). Następnie sprzedać leasingodawcy za 60 000 zł brutto (z 23% VAT w tej cenie). Należałoby uwzględnić kilka czynników:

  • Jak uzasadnić to przed Urzędem Skarbowym w razie kontroli? – to tak jakby wartość auta spadła z dnia na dzień o równowartość VAT
  • Czy wartość samochodu nie będzie zaniżona w stosunku do wartości rynkowej? – leasingodawcy dokonują wyceny dla używanych aut – we własnym zakresie lub wysyłają rzeczoznawcę. Kupią tylko wtedy, gdy cena zakupu auta jest zbliżona do wartości rynkowej (+/- 10-15%).
  • Na wykonanie takiej transakcji masz 1-3 miesiące w zależności od leasingodawcy, po tym czasie rozpatrują transakcję jako leasing zwrotny.
  • Czy leasingodawca zgodzi się na takie rozwiązanie? W trakcie oceny zostaniesz p oproszony o pokazanie faktury zakupu z potwierdzeniem zapłaty. Nawet jeśli zamażesz kwoty na potwierdzeniu przelewu i skanie faktury, to i tak trzeba będzie pokazać fakturę zakupu w wydziale komunikacji. Leasingodawca może mieć wątpliwości co do całej transakcji. Istnieje możliwość, że zarejestrujesz auto na siebie, poczekasz na twardy dowód rejestracyjny i dopiero wtedy wystąpisz o leasing – wtedy nie pokażesz faktury pochodzeniowej do wydziału komunikacji – pozostaje jednak kwestia uzasadnienia transakcji przed Urzędem Skarbowym.
  • Czy godzę się z koniecznością zapłaty 23% VAT po sprzedaży auta do leasingodawcy?

Dlatego powyższe rozważania powinny być traktowane w charakterze ciekawostki.

Faktura VAT marża a pożyczka leasingowa

Przy leasingu auta na FV VAT marża uwzględnij także wiek samochodu – po zakończeniu umowy nie powinien przekroczyć 10 lat. W pożyczce leasingowej, a także w kredycie limit wieku jest wyższy i wynosi 15 lat. Zastosowanie pożyczki leasingowej dla auta kupowanego na podstawie FV VAT marża jest zasadne również z przyczyn podatkowych. Podobnie jak w leasingu finansowym  nie dolicza się VAT do samochodu. Nie jest doliczany także VAT do odsetek (a w leasingu finansowym jest). Odsetki są kosztem, a kapitał (cenę zakupu) amortyzujesz przez 30 miesięcy.

.

Szukasz leasingu samochodu? Sprawdź naszą ofertę:

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing auta – aktualne zasady podatkowe

Co można odliczyc od leasingu samochodu osobowego?

Poprzedni post

Leasing ekspresu do kawy online – w ekspresowym tempie!

Następny post

Mikołaj rozdaje… leasingi! – Wywiad z Mikołajem Łagowskim