Rejestracja samochodu w leasingu – kto rejestruje? Czy można wybrać miasto, w tym otrzymać lokalne tablice rejestracyjne? Ile trwa i ile kosztuje rejestracja w leasingu?

Rejestracja samochodu w leasingu

Rejestracja samochodu w leasingu – poradnik leasingobiorcy

Każdy samochód musi zostać zarejestrowany przed dopuszczeniem do ruchu drogowego. Na rejestrację mamy 30 dni od zakupu.

Kto rejestruje samochód w leasingu?

Samochód w leasingu rejestruje firma leasingowa. Jest właścicielem samochodu przez cały okres trwania leasingu i to na niej spoczywa obowiązek rejestracji. Firmy leasingowe zatrudniają pracowników dedykowanych tylko do celów rejestracji pojazdów (tzw. rejestratorzy). Każdego dnia rano rejestrator zabiera z oddziału dokumenty, następnie rejestruje pojazdy w wydziale komunikacji i po południu przywozi do oddziału tablice i dowody rejestracyjne.

Jest to wygodne dla leasingobiorcy – nie musi bowiem poświęcać czasu na wizytę w wydziale komunikacji i stanie w kolejce. Jednocześnie jeśli sprawa jest pilna – można zawsze umówić się z rejestratorem, podjechać do wydziału komunikacji i odebrać tablice oraz dowód rejestracyjny osobiście. Podobnie, gdy wymieniasz tymczasowy dowód rejestracyjny na stały.

Trzeba pamiętać, że wszelkie inne czynności w wydziale komunikacji  są również po stronie leasingodawcy. Rejestrator załatwia, np. wyrobienie dodatkowej tablicy, wbicie w dowód haka holowniczego czy instalacji LPG.

Rejestracja samochodu w leasingu – jakie miasta są do wyboru?

Po tablicach łatwo poznać, w jakim mieście został zarejestrowany pojazd. Zwykle zakładamy, że kierowca samochodu mieszka właśnie w tym mieście (lub powiecie). Część osób chce mieć lokalne tablice z osobistych pobudek (np. lokalny patriotyzm). Niektórym zależy, żeby nie rejestrować  w którymś mieście, na przykład w Warszawie (gdy żyją daleko poza Warszawą) czy w Bydgoszczy (gdy mieszkają/pracują w Toruniu).

Leasingodawca może rejestrować samochód w miastach, w których ma zarejestrowany oddział w KRS. Zwykle są to miasta wojewódzkie. Największe firmy leasingowe mają także oddziały w mniejszych miastach. Dlatego jeśli mieszkasz np. w Nowym Sączu, bierzesz samochód w leasing i chcesz lokalne tablice rejestracyjne to najlepiej zgłoś to już na etapie zapytania ofertowego o leasing.

Możesz wybierać miejsce rejestracji spośród oddziałów leasingodawcy. Część firm leasingowych, a w szczególności te mniejsze, rejestrują tylko w jednym, dwóch lub trzech miastach w Polsce. Niektóre celowo zarejestrowały oddział w małym mieście, gdzie obowiązują atrakcyjne stawki podatku od środków transportu (dotyczy to np. leasingu ciągników siodłowych).

Co w przypadku, gdy w twoim mieście żaden leasingodawca nie ma zarejestrowanego oddziału a zależy ci na lokalnych tablicach rejestracyjnych? W tej sytuacji zamiast leasingu proponujemy finansowanie pożyczką leasingową lub kredytem samochodowym. Wtedy samodzielnie rejestrujesz pojazd i jesteś jego właścicielem od początku.

Ile kosztuje rejestracja samochodu w leasingu?

Koszty rejestracji większości leasingodawców wynoszą od 325 zł netto do 450 zł netto, a najczęściej zapłacisz 350 zł netto. Na tą opłatę składają się: koszty urzędowe 180,50 zł w przypadku rejestracji nowego auta z Polski lub 256 zł w przypadku auta sprowadzanego z zagranicy + marża leasingodawcy. Dokładny koszt jest wyszczególniony w tabeli opłat i prowizji leasingodawcy. Jeżeli wziąłeś leasing ze zryczałtowaną tabelą opłat i prowizji zamiast tradycyjnej to często w ramach rocznego ryczałtu (od 100 do 200 zł netto) rejestracja zawarta jest w cenie i nic za nią nie dopłacasz.

Dla pozostałych czynności w wydziale komunikacji trzeba się liczyć z wydatkami rzędu 100-200 zł netto.

Indywidualne tablice w leasingu samochodu

Biorąc samochód w leasing możesz również otrzymać indywidualne tablice rejestracyjne. Trzeba to wcześniej zgłosić leasingodawcy. Opłata za wydanie takich tablic wynosi 1000 zł + pozostałe koszty urzędowe + marża leasingodawcy, razem około 1300 zł netto.

Warto dobrze przemyśleć kwestię tablic indywidualnych. Bowiem po wykupie przerejestrujesz pojazd. Jeśli odbędzie się to w ramach tego samego województwa to nie trzeba płacić ponownie 1000 zł. Z drugiej strony na tablicy mieści się tylko 7 znaków i czasami dla uzyskania pożądanego efektu trzeba skorzystać z rejestracji w innym województwie.

Ile trwa rejestracja samochodu w leasingu?

Rejestracja samochodu w leasingu trwa najczęściej 1 dzień, czasami odbiór dokumentów następuje kolejnego dnia. W trakcie pandemii covid czas rejestracji wydłużył się do 3-4 dni. Z kolei na tablice indywidualne trzeba zwykle poczekać kilka dni.

Zanim leasingodawca zarejestruje samochód

Zanim leasingodawca zarejestruje samochód musi zostać spełnionych kilka warunków:

  • Podpisałeś umowę leasingu.
  • Wpłaciłeś wkład własny (do leasingodawcy lub zaliczkę do sprzedawcy).
  • Leasingodawca otrzymał komplet dokumentów do zarejestrowania samochodu.

Gdy dokumenty do rejestracji dotrą do oddziału leasingodawcy rano, rejestrator zabierze je do rejestracji i zwykle tego samego dnia po południu tablice i dowód są gotowe do odbioru w oddziale. Jeśli dotrą za późno – rejestracja nastąpi kolejnego dnia roboczego. Leasingobiorca może odebrać tablice i dowód rejestracyjny w oddziale firmy leasingowej lub mogą zostać wysłane do sprzedawcy samochodu, gdzie odbieramy je razem z pojazdem.

Warto pamiętać, że w dniu rejestracji trzeba ubezpieczyć pojazd. Gdy wybierasz ubezpieczenie leasingodawcy – to on dopilnuje formalności. Jeśli wybierzesz ubezpieczenie OC AC NNW z innego źródła – musisz poinformować doradcę ubezpieczeniowego kiedy ma wystawić polisę. Od momentu rejestracji liczony jest czas uruchomienia umowy leasingu.

.

Oferta finansowania Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu na samochód? W takim razie czekamy na Twój kontakt.

Nasza oferta:

Leasing samochodów

Ubezpieczenie GAP

Ubezpieczenia komunikacyjne OC AC NNW.

Ponadto oferujemy:

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Jak dostać leasing krok po kroku

Leasing w działalności jednoosobowej

Leasing w spółce zoo

Co to jest pożyczka leasingowa i kto może z niej skorzystać

Poprzedni post

Leasing samochód osobowy

Następny post

Leasing na samochód specjalny (pojazd specjalny)