Leasing dla branży medycznej. Planujesz wziąć w leasing sprzęt rehabilitacyjny, stomatologiczny lub laboratoryjny? A może samochód? W artykule odpowiem na najczęściej zadawane pytania dotyczące leasingu dla branży medycznej.

leasing dla branży medycznej najczęstsze pytania

Leasing dla branży medycznej – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy sprzęt medyczny lepiej finansować leasingiem operacyjnym, finansowym czy pożyczką leasingową?

Jeśli sprzęt medyczny jest opodatkowany 8% stawką podatku VAT, leasing operacyjny nie będzie opłacalny. Wybierając go, będziesz musiał zapłacić nie 8%, lecz 23% VAT-u. Raty leasingu operacyjnego bowiem są opodatkowane 23% VAT, bez względu na stawkę podatku właściwą dla przedmiotu leasingu.

W przypadku sprzętu medycznego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie leasing finansowy lub pożyczka leasingowa.

Leasing finansowy jest ovatowany stawką właściwą dla przedmiotu leasingu, czyli w tym przypadku 8%. Wybierając taką formę finansowania, całą stawkę podatku VAT zapłacisz z góry, wraz z wkładem własnym.

Pożyczka leasingowa to usługa finansowa podobna do kredytu. Przedmiot jest Twoją własnością. To Ty dokonujesz odpisów amortyzacyjnych. Odliczysz jednorazowo VAT – jeśli jesteś płatnikiem VAT. Pożyczka leasingowa będzie najlepszym wyborem, jeśli chcesz rozłożyć spłatę sprzętu medycznego na raty i nie jesteś płatnikiem VAT. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz tutaj – leasing sprzętu medycznego. Dodatkową zaletą jest możliwość dokonania jednorazowej amortyzacji do 50 000 euro rocznie.

Reasumując:

1) Leasing operacyjny – opłacalny, gdy firma jest Vatowcem oraz VAT na sprzęcie wynosi 23%
2) Leasing finansowy – warto, gdy firma jest VATowcem a VAT na sprzęcie wynosi 8%
3) Pożyczka leasingowa – najlepsza gdy firma nie jest Vatowcem a VAT na sprzęcie wynosi 8%.
Szerzej wyjaśniam to we wpisie o VAT od odsetek w leasingu.
 1. Jaki jest min wkład własny?

Leasing sprzętu medycznego dla branży medycznej możesz otrzymać nawet przy zerowym wkładzie własnym. Jeśli decydujesz się na wkład własny najczęściej wynosi on 10%.

 1. Na ile lat można rozłożyć spłatę leasingu dla branży medycznej?

Standardowy okres trwania umowy leasingu operacyjnego wynosi od 2 do 6 lat. W pożyczce i leasingu finansowym może być krótszy np. 6-12 miesięcy.

 1. Czy można finansować wyposażenie gabinetu np. meble, komputer, ekspres do kawy etc.?

Zdecydowanie tak! Leasingiem możesz sfinansować nie tylko sam sprzęt medyczny, ale również wyposażenie gabinetu, przykładowo: meble, sprzęt IT, monitoring, oprogramowanie czy ekspres do kawy. Dlaj jednej z klinik stomatologii wyleasingowaliśmy wyposażenie za 600 tys zł brutto. Możesz o tym przeczytać we wpisie Finansowanie wyposażenia kliniki stomatologii za 1,6 mln zł [case study]

 1. Jaki leasing wybrać na zakup samochodu i dlaczego?

Jeśli samochód zawiera w cenie 23% VAT wybierz leasing operacyjny. W tym leasingu zaliczysz w koszty raty leasingowe (od 2019 roku do 150 000 zł). Jeśli jesteś vatowcem – odliczysz 50% lub 100% VAT w zależności od przeznaczenia samochodu. Więcej o aktualnych zasadach zaliczania leasingu auta w koszty znajdziesz tutaj – leasing samochodu od 2019. Podpisanie umowy leasingowej jest możliwe bez wkładu własnego.

Auta sprzedawane bez VATu, a więc sprowadzone z zagranicy lub od osób prywatnych, finansuje się leasingiem finansowym lub pożyczką leasingową. Dzięki temu nie dolicza się 23% VAT do każdej opłaty leasingowej, jak to ma miejsce w leasingu operacyjnym. Więcej o finansowaniu takich aut przeczytasz tutaj – faktura VAT marża a leasing.

 1. Czy są preferencyjne warunki leasingu dla branży medycznej?

Tak. Przedstawiciele zawodów zaufania publicznego, np. lekarze mogą liczyć na preferencyjne warunku leasingu — uproszczone procedury oraz niewielką liczbę wymaganych dokumentów. Zazwyczaj nie muszą okazywać danych finansowych, wypełniają raczej oświadczenie o dochodach na wniosku leasingowym. Jednoczęsnie można liczyć na wysokie limity oceny w ścieżkach uproszczonych, nawet do 1 mln zł.

 1. Czy można leasingować używany sprzęt medyczny?

Można. Przedmiotem umowy leasingowej może być zarówno nowy, jak również używany sprzęt medyczny (zazwyczaj kilkuletni). Kilkukrotnie zdarzyło nam się finansować używane, 5-7-letnie aparaty RTG, mikroskopy i inne urządzenia.

 1. Co zrobić, żeby szybko zaliczyć zakup w leasingu w koszty?

W leasingu operacyjnym taki cel pozwoli osiągnąć krótki okres umowy leasingowej i maksymalnie wysoki wkład własny.

W przypadku pożyczki leasingowej i leasingu finansowego — jednorazowa amortyzacja do 50 000 EUR w skali roku (z wyłączeniem samochodów osobowych i motocykli) oraz jednorazowe odliczenie podatku VAT (dla firm będącymi płatnikami VAT-u).

 1. Jak długo musi działać firma z branży medycznej aby dostać leasing?

Leasing sprzętu medycznego możesz otrzymać już od pierwszego dnia działalności, pod warunkiem okazania prawa wykonywania zawodu. Podobnie jest z leasingowaniem samochodów.

 1. Czy mogę zakończyć umowę finansowania przed czasem?

Tak. W leasingu finansowym oraz w pożyczce leasingowej – w dowolnym momencie. W leasingu operacyjnym – zazwyczaj po upływie min. 2 lat. Więcej przeczytasz tutaj – zakończenie leasingu przed czasem.

1

Oferta finansowania Leason

Szukasz dobrej oferty finansowania na wyposażenie gabinetu? Sprawdź u nas:

Pożyczka dla lekarza >>

Leasing operacyjny >>

Leasing maszyn i urządzeń >>

Leasing samochodów >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Dlaczego pożyczka jest dla lekarzy korzystniejsza niż leasing?

Nie jesteś płatnikiem VAT. Czy leasing jest dla ciebie?

Wykup z leasingu dla lekarzy a sprzedaż samochodu

3 sposoby na tani leasing

:

  5/5 - (3 votes)

  Poprzedni post

  Wiek leasingobiorcy a szanse na leasing

  Następny post

  Brak zdolności leasingowej na całą inwestycję – pomoc brokera